wojvv Posted February 25, 2012 Report Posted February 25, 2012 Jest jeszcze jedna sytuacja, w której frak jest noszony w dzień: jako strój sceniczny. I tak był stosowany w filmie. Ale z czarną muszką. Pozdr, wojvv EDIT: literówka Quote
Dr Kilroy Posted February 25, 2012 Report Posted February 25, 2012 No tak. Czarna muszka w sumie nie jest poprawna do fraka, ale do stroju "konferansjera" może być odpowiednia. Pozdrawiam, Dr Quote
PawelR Posted February 26, 2012 Report Posted February 26, 2012 A ja ostatnio oglądałem Co? Polańskiego - jeden z bohaterów (stary bogaty człowiek) miał poszetkę w kieszeni piżamy to dopiero. Quote
angi Posted February 26, 2012 Report Posted February 26, 2012 http://www.filmweb.pl/serial/Sherlock-2010-528992# polecam zapoznanie się z sylwetką tego Sherlock'a Uwspółcześniona wersja, ale sam główny bohater zawsze (jak pamiętam, to zawsze) ubrany jest elegancko Quote
proceleusmatyk Posted February 28, 2012 Report Posted February 28, 2012 A ja ostatnio oglądałem Co? Polańskiego - jeden z bohaterów (stary bogaty człowiek) miał poszetkę w kieszeni piżamy to dopiero. Zgaduję, że była z lateksu "Poszetka", nie piżama (vide Naga Broń ). Quote
Kobe Posted February 28, 2012 Report Posted February 28, 2012 Panowie, nie do końca w temacie, ale może kogoś zainteresuje - w marcu w Lunie (W-wa) festiwal: http://www.kinoluna.pl/aktualnosci.php? ... 125fd00ea9 Quote
Dr Kilroy Posted March 3, 2012 Report Posted March 3, 2012 Louis de Funes w filmie "Panowie, dbajcie o żony" ubrany w rzadki przykład smokingu w wersji letniej z klapami wyłożonymi jedwabiem: Pozdrawiam, Dr Quote
frankenstein Posted April 1, 2012 Report Posted April 1, 2012 A oto jak nosił się na wykładach wielki filozof Martin Heidegger: „Przed ratusz zajeżdżają cztery czarne samochody, dobre do wesela, jak do pogrzebu. Z pierwszego wysiadają: panna młoda w białym deux pieces i pan młody w nowym brązowo-liliowym garniturze z białym goździkiem w butonierce. (W takim samym ubraniu widziałem kiedyś przemawiającego w auli Martina Heideggera)”. Jerzy Stempowski, „Od Berdyczowa do Lafitów”, wyd. Czarne Wołowiec 2001, s. 409 pogrubienie liter oczywiście moje - F. Quote
Dr Kilroy Posted April 1, 2012 Report Posted April 1, 2012 Pozostaje tylko kilka pytań. Jeśli jakaś część była brązowa, a jakaś liliowa (jak wynika z pisowni przez myślnik ), to wówczas nie był to garnitur. Ciekawe jednak, która część była w którym kolorze. Jeśli zaś chodziło o kolor brązowoliliowy, to raczej trudno mi go sobie wyobrazić. Pozdrawiam, Dr Quote
proceleusmatyk Posted April 1, 2012 Report Posted April 1, 2012 Ależ dlaczego - językowa precyzja wyrażona łącznikiem może sugerować, że był to garnitur w brązowo-liliowy wzór (paski, grochy, krata albo houdstooth), tak jak flaga biało-czerwona Albo w brązowo-liliowy efekt Dopplera: To dopiero dandyzm Quote
Dr Kilroy Posted April 2, 2012 Report Posted April 2, 2012 Ależ dlaczego - językowa precyzja wyrażona łącznikiem może sugerować, że był to garnitur w brązowo-liliowy wzór (paski, grochy, krata albo houdstooth), tak jak flaga biało-czerwona Fakt, nie pomyślałem o tym. No i łącznik, a nie myślnik. Pozdrawiam, Dr Quote
Arkadyjczyk Posted April 3, 2012 Report Posted April 3, 2012 Ostatnio przeczytałem książkę Andrzeja Dobosza, Pustelnik z Krakowskiego Przedmieścia. Polecam bardzo, jest to zbiór esejów i felietonów obyczajowych i literackich. Szerzej autor znany jest z nieśmiertelnego filmu Rejs, gdzie grał Inteligenta (tego co grał w salonowca z Kaowcem). Miałem przyjemność w 2005 roku poznać go osobiście, gdy odwiedziłem w Paryżu jego księgarnię - niestety już jej nie prowadzi. Przesympatyczny człowiek. W książce o której mówię, bardzo ciekawie pisze w kilku miejscach o modzie i ubiorach w warszawskim środowisku literacko naukowym lat przed- i powojennych. Szczególnie zwraca uwagę na kapelusze, podkreślając ich niezwykłe i przed wojną i tuż po II wojnie, znaczenie w ubiorze męskim i nawet pewną nieformalną hierarchię towarzyską wynikającą z posiadania określonego kapelusza, znawstwo marek i szczegółów kapeluszowych i inne tego typu szczegóły. Bardzo polecam, piękna książka napisana piękną polszczyzną. Quote
proceleusmatyk Posted April 3, 2012 Report Posted April 3, 2012 http://youtu.be/boF-OwguEnI - nowy trailer do nowej serii Mad Menów! Quote
Arkadyjczyk Posted May 6, 2012 Report Posted May 6, 2012 http://vod.onet.pl/pobij-diabla,21393,film.html Właśnie oglądam, powojenny film z Bogartem - komedia kryminalna. Bogart wiążący muszkę - widok bezcenny. Rzecz dzieje się w Italii w warunkach lata - a mimo wszystko wszyscy w garniturach - niekiedy nawet trzyczęściowych. Na początku filmu bohater grany przez Bogarta ubrany jest w wieczorową - biała marynarkę wykrojoną jak frak, tylko bez dołu - kończy się na linii pleców wykrojona w bardzo rozwarte V - nie pamiętam jak się takowa nazywa. Na marginesie warto dodać, iż w filmie przewija się (na plaży i na łózkach ) Gina Lolobrigida Też warto popatrzeć . Quote
Dr Kilroy Posted May 6, 2012 Report Posted May 6, 2012 To tzw. "mess jacket", który to termin spolszczyłem na "marynarkę kasynową". Pozdrawiam, Dr Quote
Sir Well Endowed Posted May 6, 2012 Report Posted May 6, 2012 Średnio trafione, zakładam, że powiązałeś nazwę z kasynem oficerskim ? Dodatkowo może nasuwać nie koniecznie prawidłowe skojarzenia z kasynem. Jak dobrze zrozumiałem, nosili ją oficerowie zamiast fraków, to może - frak oficerski albo "coś" oficerskie? Quote
Dr Kilroy Posted May 7, 2012 Report Posted May 7, 2012 Nazwałem ją dlatego, że "marynarka mesowa" średnio brzmiało. Ok, mnie też "marynarka kasynowa" nie bardzo pasuje, więc zrobię temat, w którym będzie można zgłaszać tłumaczenia, potem dodamy ankietę i w ten demokratyczny sposób wybierzemy nazwę dla tego elementu garderoby. Pozdrawiam, Dr Quote
Petrikauer Posted June 9, 2012 Report Posted June 9, 2012 Trailer nowej wersji "Wielkiego Gatsby'ego": Quote
baker Posted June 9, 2012 Report Posted June 9, 2012 Widziałem ten trailer już jakiś czas temu i sprawił, że zapragnąłem przypomnieć sobie wersję z 1974 r. Utwierdziłem się tylko w przekonaniu, że film jest znakomity (zresztą książka także). Nową wersję na pewno obejrzę, tym bardziej, że w roli Daisy moja ulubiona ostatnio aktorka :>. Quote
B.B. Posted June 10, 2012 Report Posted June 10, 2012 Ja nie bardzo lubię jak się odgrzewa stare kotlety, wersja z Redfordem w roli tytułowej była znakomitą ekranizacją, wiec podejrzewam że współczesnej będzie ciężko jej dorównać, szczególnie że widzę w trailerze komputerowe miasto, a podkład muzyczny trailera pasuje do filmu jak pięść do nosa i o ile lubię DiCaprio jako aktora, bo po za rolą w pomyłce która zwała się Titanic miał całą masę dobrych ról, o tyle w tym filmie nie sądzę żeby zrobił furorę i pokazał swoje umiejętności, dużo lepiej mu wróżę w tej produkcji: A tak przy okazji to gdzie są efekty specjalne z prawdziwego zdarzenia, porównajcie to: z tym: 30 lat różnicy, a starsze wygląda lepiej, ja naprawdę nie wiem. A takich porównań można zrobić wiele, chociażby niech ktoś mi pokaże film S-F z ostatnich 10 lat wyglądający lepiej niż "Obcy- 8 Pasażer Nostromo". Quote
Petrikauer Posted June 10, 2012 Report Posted June 10, 2012 A tak przy okazji to gdzie są efekty specjalne z prawdziwego zdarzenia, porównajcie to: z tym: 30 lat różnicy, a starsze wygląda lepiej, ja naprawdę nie wiem. A takich porównań można zrobić wiele, chociażby niech ktoś mi pokaże film S-F z ostatnich 10 lat wyglądający lepiej niż "Obcy- 8 Pasażer Nostromo". Możemy się cofnąć nawet o 40 lat, do "2001: Odysei kosmicznej", i też klasyka się obroni. Zgadzam się, że mniej więcej od pierwszego "Matriksa" (1999), efekty specjalne osiągnęły taki poziom, że nawet jeżeli mamy do czynienia z jakimś w tej kwestii postępem, to jest on dla przeciętnego widza niedostrzegalny. Na obronę nowego "Gatsby'ego" powiem, że jest to film realizowany z myślą o technologii 3D, więc oglądając trailer na YouTube, nie sposób sprawiedliwie go ocenić. Ponadto, swego rodzaju komiksowo-malarski efekt w obrazowaniu Nowego Jorku jest moim zdaniem zamierzony (trochę przywodzi mi na myśl obrazy Tamary Łempickiej). Bardziej niż efekty rozczarowują mnie stroje bohaterów, ale ponownie: nie sposób sprawiedliwie oceniać po trailerze. Quote
B.B. Posted June 11, 2012 Report Posted June 11, 2012 Mi ten efekt raczej przywodzi na myśl współczesne gry komputerowe, niż malarstwo/komiks, po prostu widać że wygenerował to komputer, po za tym czytając książkę która tutaj jest ekranizowana, mojej wyobraźni taka "komiksowość" się nie ukazywała. Pewnie masz rację że trailer na YT mało oddaje, jednak chyba do kina się na ten film nie wybiorę, za bardzo lubię książkę i ekranizację z lat 70'. Quote
Guest DonCorleone Posted June 16, 2012 Report Posted June 16, 2012 Dlaczego jeszcze nikt nie dodał filmy z trylogi Ojciec Chrzestny? Quote
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.