Jump to content

"Modne" filmy i książki


macaroni
 Share

Recommended Posts

  • 8 months later...

Bardzo interesujący serial dziejący się w latach 20-tych XX w. w Atlantic City. Mniejsza o scenariusz. Proszę zobaczyć te fantastyczne kolory i ubrania głównych bohaterów. Uczta dla oczu. Nie sądziłem że kiedyś Panowie tak kolorowo się ubierali. Spokojne zestawienia monochromatyczne (zgniła zieleń, szarość, brąz, itd) były zarezerwowane dla klasy niskiej a im ktoś miał większy status i pozycję tym jego ubiór był bardziej kolorowy. Zupełnie na opak niż się obecnie uważa. Kilka zdjęć na początek.

post-235-13658919381506_thumb.jpg

post-235-13658919381805_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nie przyjmowałbym tego jako prawdy objawionej. Stroje pokazane w serialu nie muszą być zgodne z realiami epoki (co do kolorystyki).

A czy ktoś mówi o prawdzie objawionej panie Kolego jdas ?! Po co ta ironia? Polska cecha narodowa. Nie może być dobrze, trzeba wyśmiać i wykpić.

W sieci są wywiady z panem odpowiedzialnym za stroje i pozwala mi sądzić że odrobił pracę domową. Przejrzał setki katalogów z epoki, 4 miesiące spędził w bibliotekach, muzeach studiując modę z 1920 roku. Odwiedził sklepy z vintage clothing z epoki. Serial zbiera pochwały właśnie za wzorcowe ukazanie realiów tamtych czasów a przede wszystkim za ubrania zarówno kobiet jak i mężczyzn. Stare zdjęcia czarno białe nie oddają kolorów epoki, co innego katalogi krawców i domów mody z tego okresu. Sam projektant John Dunn o tym mówi w wywiadzie poniżej:

http://www.esquire.com/blogs/mens-fashi ... ner-091510

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli podniesiony został temat świetnie ubranych bohaterów seriali, to myślę że warto rówież wspomieć o serialu "White Collar".

Główny bohater grany przez Matta Bommera ubiera się świetnie, najcześciej u Thomasa Pinka. :)

Równie gustownie, ale bardziej casualowo ubiera się inny bohater serialu - Mozzie.

Dołączona grafika

Link to comment
Share on other sites

Pierwszy gostek w ogóle mi nie przypadł do gustu, aczkolwiek ten pierwszy garnitur ma ciekawą kratkę. Ogólnie jednak za mały kontrast.

Nucky (fajne imię :) ) nawet nawet, tylko jedna rzecz jest fatalna - ten kołnierzyk. Wiem, że takie spięte specjalną spinką są bardzo eleganckie, ale ten moim zdaniem ten wygląda osobliwie. Znacznie lepiej wyglądałby zwykły odczepiany i wykrochmalony. No i jeszcze rozpięta marynarka dwurzędowa, ale to inna sprawa.

Jeśli chodzi o White Collar, ten facet ma podobny problem co Nucky - ten kołnierzyk jest okropny, krytykowało go nawet Esquire. Mozzie jest OK. :)

Żeby pokazać, że wtedy (no cóż, przynajmniej w latach 30. ) nosiło się kolorowe stroje, zapraszam tutaj, w artykułach Etutee są wyśmienite ilustracje autorstwa Lawrence'a Fellowsa.

Pozdrawiam, Dr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Wkrótce w kinach zagości film, który poza tym, że będzie dobrym kawałkiem kina, to może zainteresować tu zgromadzonych stylizacjami. Wielka Brytania z czasów wojny, jej szlachta najbliższych rodzinie królewskiej kręgów, oraz ich muszki, kamizelki i tweedy.

Jeśli ktoś jeszcze nie widział zachęcam do zapoznania się ze zwiastunem.

Link to comment
Share on other sites

Ostatnio w ciągu kilku dni połknąłem całą pierwszą serię Boardwalk Empire:

http://www.hbo.com/boardwalk-empire/ind ... index.html

właśnie ze względu na doskonałe stylizacje. Dbałość, z jaką je potraktowano naprawdę robi wrażenie.

O ile do tej pory gro nagród w tej kategorii zbierał ostatnio =, skądinąd świetny, Mad Men, o tyle spodziewam się, że i o tym serialu będzie w kontekście mody głośno.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Pojawił się wątek Dorian Gray, może założymy wątek modne kino z informacjami o filmach dobrych i wartościowych, i "dobrze ubranych"?

Moja propozycja na początek: "Młodość stulatka". Film zainspirowany postacią wybitnego naukowca i znawcy kultur - bo powiedzieć o nim orientalista to uproszczenie - Mirceau Eliade.

właśnie obejrzałem, polecam - rzecz dzieje się oczywiście we wspaniałych latach 20-30 (książki Eliade`go - w większości przetłumaczone na polski też polecam)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.