Skocz do zawartości

Melonik, cylinder, beret - dyskusje i porady


wojvv

Rekomendowane odpowiedzi

(...)ten homburg jest podobny do meloników, jakie nosił Churchill (miały one specjalną nazwę, której, niestety, nie pomnę) - z dość kwadratową główką.

(...)

Pozdrawiam, Dr

Według jednego z wpisów na Fedora Longue jest to "Cambridge bowler": http://www.thefedoralounge.com/showthread.php?32818-The-Bowler-or-Derby-Hat/page7

"That looks a lot like Churchill's bowler. The higher flat top crown is a style that they call a Cambridge bowler if I remember correctly. Churchill was a well known cambridge style bowler wearer."

Pozdr,

wojvv

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro sprawdzę sklep Tomaka. A na razie znalazłem na eBayu homburga niezwykle melonikopodobnego:

http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-MENS-BLACK-HOMBURG-STYLE-CHURCHILL-BOWLER-HAT-/260815494735?pt=Men_s_Accessories_UK&var=&hash=item8264c8defb#ht_500wt_970

To utwierdza mnie w przekonaniu, że przez proste "wgniecenie" główki melonika uda się otrzymać taką formę homburga.

Pozdr,

wojvv

Bo ten homburg jest podobny do meloników, jakie nosił Churchill (miały one specjalną nazwę, której, niestety, nie pomnę) - z dość kwadratową główką.

Dołączona grafika

Tu nie na głowie, ale na stole. :)

Dołączona grafika

Pozdrawiam, Dr

Pamiętacie, że Churchill zdradził nas w Teheranie, Jałcie, Poczdamie. Właśnie czytam "Kuriera z Warszawy" Jana "Nowaka" Jeziorańskiego. Proponuję pomijać tego Pana na tym forum. Nawet w momentach gdy był znakomicie ubrany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętacie, że Churchill zdradził nas w Teheranie, Jałcie, Poczdamie. Właśnie czytam "Kuriera z Warszawy" Jana "Nowaka" Jeziorańskiego. Proponuję pomijać tego Pana na tym forum. Nawet w momentach gdy był znakomicie ubrany.

Ciekawe w takim razie co powiesz o Ksieciu Windsoru?

Tak... nie jest to chwalebna postać. Pirat, sugerujesz, że wszystkie "czarne charaktery" są dobrze ubrane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Churchill zdradził nas w Teheranie, Jałcie, Poczdamie. (..) Proponuję pomijać tego Pana na tym forum. Nawet w momentach gdy był znakomicie ubrany.

Polityka to nie zabawa dla cnotliwych panienek. I nie ma nic wspólnego z emocjami. Anglikom zrobił dobrze, bo wobec nich miał przede wszystkim zobowiązania. Ja tam nic nie mam przeciwko obecności elegancko ubranych charakterów. Trzeba się od nich uczyć jak mordować w rękawiczkach i jak nie dać się zamordować.

edit: przepraszam, ew. wszystkie cnotliwe panienki, użyłem słowa ta jako związek frazeologiczny i figurę retoryczną. A teraz wróćmy do konwersji homburga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Swego czasu, jedna ze znajomych oglądała zdjęcia z mojej promocji doktorskiej i stwierdziła, że bardo dobrze wyglądam w berecie. Zaczęła mnie namawiać na używanie tegoż nakrycia głowy na co dzień. Zastanawia mnie więc czy dopuszczalne - dobrze wyglądające - jest w sytuacji casual założenie np. beretu baskijskiego, bądź czarnego, wojskowego (wojsk pancernych np.) do jesiennego zestawu z płaszczem (np, typu szynel, bądź trencz)?

A jak kolegom się wydaje - będzie to owerdressed?

pozdrawiam Arkadyjczyk.

edit: literówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako żołnierz rezerwy uważam, że niedopuszczalne jest noszenie wojskowego beretu w sytuacjach cywilnych - jeśli mówimy o konkretnym wzorze umundurowania MON, bo oczywiście coś podobnego jak najbardziej.

hmm...

czy to jest niezgodne z prawem? Czy są to Twoje odczucia?

http://www.sortmund.pl/product-pol-128-Beret-Wojska-Polskiego-czarny.html

http://wojsko.com.pl/advanced_search_result.php?keywords=beret&search_in_description=1

wyprzedaż nieprzydatnego wyposażenia wojskowego WP.

pozdr.Vslv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o moich odczuciach, ale:

Art. 61. § 1. Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój lub mundur, do których nie ma prawa,

podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.

§ 2. Kto ustanawia, wytwarza, rozpowszechnia publicznie, używa lub nosi: godło, chorągiew albo inną odznakę lub mundur, co do których został wydany zakaz, albo odznakę lub mundur organizacji prawnie nieistniejącej, albo odznakę lub mundur, na których ustanowienie lub noszenie nie uzyskano wymaganego zezwolenia,

podlega karze aresztu albo grzywny.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec, a w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się przepadek wymienionych w tych przepisach przedmiotów, jak również innych przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia, takich jak pieczęcie, stemple, papier firmowy lub bilety wizytowe, choćby nie stanowiły własności sprawcy.

prawnie jest to sprecyzowane j.w.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o moich odczuciach, ale:

[...]

prawnie jest to sprecyzowane j.w.

OK - kupując odzież lub wyposażenie z oficjalnego demobilu WP i używając publicznie popełniam przestępstwo, czy nie?

Twoich odczuć absolutnie nie kwestionuję, chociaż zazwyczaj stosujemy je do siebie, nie do innych :-)

pozdr.Vslv

p.s. nie zamierzam w sam raz nosić munduru z insygniami WP, zainteresowało mnie zjawisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę się do pnącego się na podobieństwo kąkola, offtopu.

Można nosić beret, ba można nawet nosić kompletne umundurowanie(piszę o czasach dzisiejszych, 15 lat temu było z tym gorzej) byle bez elementów takich jak godło, flaga, czy stopnie wojskowe. Jeżeli zdarza mi się wyjść w bluzie z której zawczasu odprułem wszystkie emblematy, wszystkie Żetony tego świata, ups przepraszam, funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej, mogą mnie jedynie taksować wzrokiem.

Jeżeli kolega więc ma chęć zdobić głowę beretem, jakiejkolwiek broni(w końcu jest do wyboru- do koloru) wystarczy by odpruł Orzełka i już może śmigać publicznie, lub też nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beret jest znany od XV wieku. Noszenie jego było traktowane jako oznaka przynależności do wykształconych stanów. Gdy ten okres świetności beretu minął, zaczął on być noszony przez pastuchów we Francji (baskijka), był także noszony w Polsce przez warstwy niższe od wojny do lat siedemdziesiątych XX wieku (niewielki beret z tzw. "antenką").

Obecnie noszenie beretu ma militarny odcień, stąd też standardowo pasuje on do blezeru, który też ma wojskowe konotacje. Blezer + krawat organizacyjny + beret to typowy strój kombatanta.

Noszenie jego do innych strojów jest niestandardowe, ale oceniam je bardzo pozytywnie (oczywiście mówimy o berecie bez "antenki").

Beret nosi się ściągnięty na prawą stronę. Jeśli jest ściągnięty na lewą stronę, to jest to noszenie "po szwajcarsku" (tak nosi się berety w szwajcarskiej armii).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.