Skocz do zawartości

Melonik, cylinder, beret - dyskusje i porady


wojvv

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem zwrócić się od Sz. Panów Kolegów z prośbą o poradę po zakończonym niepowodzeniem poszukiwaniu homburga w Polsce. Mam stary homburg po dziadku, który przywiózł go wracając po wojnie z Anglii, niestety na mnie trochę za mały, więc postanowiłem kupić większy. Niestety ani Google ani Allegro niczego dostępnego w Polsce nie znalazły.

Pomyślałem o kupieniu łatwo dostępnego w Polsce melonika i daniu go do przerobienia nawet damskiej modystce robiącej kapelusze. Główną różnicą pomiędzy melonikiem a homburgiem jest podłużne "wgniecenie" na szczycie główki homburga - to modysta/-ka powinni przerobić bez problemu. Ronda z brzegami wywiniętymi do góry i obszytymi taśmą wydają się być niemal takie same w obu typach kapeluszy.

Czy taka konwersja ma sens? Czy może jednak zapomniałem o jakiejś innej istotnej cesze różniącej oba kapelusze i taka przeróbka się nie uda?

Pozdrawiam,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melonik ma bardziej prostą główkę, a homburg zwężającą się ku górze. (...)

Pozdrawiam, Dr

Nie będę ukrywał, że na Twoją opinię liczyłem ;-)

Jeśli to jedyna dodatkowa różnica, to myślę, że warto dać do przerobienia melonik. Myślę, że kapelusznik, bez problemu "wyprowadzi" odpowiednio kształt główki. W końcu to filc, który łatwo można kształtować. A może zwężenie główki powstanie po prostu po wykonaniu podłużnego wgłębienia?

Czy leci z nami kapelusznik?

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem zwrócić się od Sz. Panów Kolegów z prośbą o poradę po zakończonym niepowodzeniem poszukiwaniu homburga w Polsce. Mam stary homburg po dziadku, który przywiózł go wracając po wojnie z Anglii, niestety na mnie trochę za mały, więc postanowiłem kupić większy. Niestety ani Google ani Allegro niczego dostępnego w Polsce nie znalazły.

Pomyślałem o kupieniu łatwo dostępnego w Polsce melonika i daniu go do przerobienia nawet damskiej modystce robiącej kapelusze. Główną różnicą pomiędzy melonikiem a homburgiem jest podłużne "wgniecenie" na szczycie główki homburga - to modysta/-ka powinni przerobić bez problemu. Ronda z brzegami wywiniętymi do góry i obszytymi taśmą wydają się być niemal takie same w obu typach kapeluszy.

Czy taka konwersja ma sens? Czy może jednak zapomniałem o jakiejś innej istotnej cesze różniącej oba kapelusze i taka przeróbka się nie uda?

Pozdrawiam,

wojvv

1. nie wiadomo co z tego wyjdzie, pewnie hybrydoburg, na pewno nie homburg

2. modystki nie lubią robić nawet drobnych napraw męskich kapeluszy, a co dopiero robić jakieś przeróbki

3. może któryś z kapeluszników, by zrobił wkładu filcowego (kupisz go bez trudu), ale wątpię, żeby miał odpowiednią formę (a ta jest najważniejsza)

4. najpewniej na indywidualne zamówienie mógłby to zrobić Polkap, może któryś z producentów ma formę

5. chyba czeski Tonak miał homburgi w swoim katalogu

6. on-line

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

1. nie wiadomo co z tego wyjdzie, pewnie hybrydoburg, na pewno nie homburg

(...)

5. chyba czeski Tonak miał homburgi w swoim katalogu

(...)

Ad 1. Jest takie ryzyko ;-) A może w ten sposób wylansujemy nowy, forumowy model kapelusza?

Ad 5. Tonak to ciekawy pomysł, dzięki za tę sugestię. Nawet w Warszawie jest firma, która sprzedaje ich kapelusze. Sprawdzę.

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro sprawdzę sklep Tomaka. A na razie znalazłem na eBayu homburga niezwykle melonikopodobnego:

http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-MENS-BLACK-HOMBURG-STYLE-CHURCHILL-BOWLER-HAT-/260815494735?pt=Men_s_Accessories_UK&var=&hash=item8264c8defb#ht_500wt_970

To utwierdza mnie w przekonaniu, że przez proste "wgniecenie" główki melonika uda się otrzymać taką formę homburga.

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro sprawdzę sklep Tomaka. A na razie znalazłem na eBayu homburga niezwykle melonikopodobnego:

http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-MENS-BLACK-HOMBURG-STYLE-CHURCHILL-BOWLER-HAT-/260815494735?pt=Men_s_Accessories_UK&var=&hash=item8264c8defb#ht_500wt_970

To utwierdza mnie w przekonaniu, że przez proste "wgniecenie" główki melonika uda się otrzymać taką formę homburga.

Pozdr,

wojvv

Bo ten homburg jest podobny do meloników, jakie nosił Churchill (miały one specjalną nazwę, której, niestety, nie pomnę) - z dość kwadratową główką.

Dołączona grafika

Tu nie na głowie, ale na stole. :)

Dołączona grafika

Pozdrawiam, Dr

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I na finał taki bilans homburgów

http://www.bizrate.com/mens-hats/homburg-hats

Bardzo ciekawe. Jest nawet wersja na lato pleciona z włókien roślinnych:

http://www.hats-plus.com/p-157-dobbs-eldorado-godfather-straw-hat.aspx?utm_source=shopzilla&utm_medium=cpc&utm_term=dobbs-eldorado-godfather-straw-hat

Ciekawe, czy nadaje się do letniego wieczorowego stroju półformalnego (wg klasyfikacji Dr K.) zamiast kanotiera?

Dzięki!

Pozdr

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe. Jest nawet wersja na lato pleciona z włókien roślinnych:

http://www.hats-plus.com/p-157-dobbs-eldorado-godfather-straw-hat.aspx?utm_source=shopzilla&utm_medium=cpc&utm_term=dobbs-eldorado-godfather-straw-hat

Ciekawe, czy nadaje się do letniego wieczorowego stroju półformalnego (wg klasyfikacji Dr K.) zamiast kanotiera?

Dzięki!

Pozdr

wojvv

Moim zdaniem nadaje się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro sprawdzę sklep Tomaka. (...)

I w końcu zacząłem sam siebie cytować ;-)

Byłem dzisiaj w sklepie Fashion Hat, który ma w ofercie między innymi kapelusze czeskiego Tomaka. Homburga oczywiście nie było, ale gdy wyjaśniłem miłej ekspedientce co to jest i jaki jest mój plan konwersji melonika na homburga ofiarnie zaprezentowała mi wiele kapeluszy, które mogłyby mi się przydać. W sklepie jest JEDEN melonik rozm. 60 oraz wiele fedor w różnych rozmiarach (głównie w najpopularniejszych 57 i 58) i kolorach. Kapelusze są wykonane z króliczej sierści (jak na polskie warunki to wyższa klasa) i kosztują ok. 200zł/szt.

Melonik nie będzie nadawał się do przeróbki bo to wersja "sztywna", której główka tworzy twardą skorupę. Z kolei fedory dostępne w sklepie mają podwinięte całkiem jak homburgi brzegi rond. Właściwie brakuje im tylko ozdobnej taśmy...

Sprawdzę jeszcze u właściciela sklepu możliwość sprowadzenia homburga i ew. będę eksperymentował z fedorami, tylko muszę w Warszawie znaleźć kapelusznika, który obszyje je taśmą.

Sklep Fashion Hat jest przy ul. Marywilskiej 44 w hali G, lok. 027.

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.