Skocz do zawartości

Melonik, cylinder, beret - dyskusje i porady


wojvv

Rekomendowane odpowiedzi

(...) Gdy ten okres świetności beretu minął, zaczął on być noszony przez pastuchów we Francji (baskijka), był także noszony w Polsce przez warstwy niższe od wojny do lat siedemdziesiątych XX wieku (niewielki beret z tzw. "antenką").

Obecnie noszenie beretu ma militarny odcień, stąd też standardowo pasuje on do blezeru, który też ma wojskowe konotacje. Blezer + krawat organizacyjny + beret to typowy strój kombatanta.

Noszenie jego do innych strojów jest niestandardowe, ale oceniam je bardzo pozytywnie (oczywiście mówimy o berecie bez "antenki").

Beret nosi się ściągnięty na prawą stronę. Jeśli jest ściągnięty na lewą stronę, to jest to noszenie "po szwajcarsku" (tak nosi się berety w szwajcarskiej armii).

Nosiłem berety. Kupowałem we Francji berety i miewały antenki. Nie wiem skąd ta antenofobia. Proszę popatrzeć na znane zdjęcia, artystów na przykład. Mają antenki. Beret ma 2 sposoby wykończenia. 1. Z potnikiem w środku i dwie różne wielkości; mała - kilka cm szerokości i szeroka - kojarzona z malarzami (Bretończycy używają równolegle te dwie szerokości). 2. Beret wojskowy ze skórzanym obszyciem, w którym jest tasiemka ze ściągaczem. Ten ściągacz pełni też rolę potnika. 3. Istnieją jeszcze inne typy beretów z pomponami, z otokami. To są regionalne odmiany.

To prawda, że rola beretów w ubraniu męskim spadła na znaczeniu w XIX i stała się nakryciem plebejskim (termin "pastuch" jednak współcześnie zbyt pogardliwy i za bardzo zawężający społecznie użytkowników). Szybko jednak beret z racji swoich walorów użytkowych powrócił jeszcze w XIX w. jako nakrycie głowy artystów. Potem przejęli go sportowcy i turyści. To było idealne nakrycie głowy na wycieczki, spacery leśne, jazdę na rowerze i motocyklu. I tak było do połowy XX w. Nadal berety nosili artyści (malarze i muzycy) oraz intelektualiści (lat 50. i 60.). Szczególnie lubili je egzystencjaliści. Nawet w Polsce, gdzie plebejskim nakryciem głowy była maciejówka, a w wojsku do końca XX w. dominowała słynna rogata polówka.

Wojska beret nigdy nie opuścił.

Są różne sposoby noszenia. I właściwie ma Pan rację, regulamin albo zwyczaj wojskowy określa sposób noszenia. W wojsku. Ale w życiu codziennym można nosić (i nosiło się) jak się chce. I nosi się też w zależności od fasonu. Szeroki przechyla się na boki lub tyłu. Małe, wąski na środek, a nawet do przodu. Czasami ma na to wpływ zwyczaj lokalny (to już rzadkość, kiedyś w Paryżu byłem chyba jedyną osobą w berecie. Amerykanie mi robili zdjęcia jako Paryżaninowi :lol: )

Mit "antenki" to obrazek, karykatura peerelowskiej złotej rączki, fachowca, magika i jednocześnie lesera, narodził się w lat 60. (postać znana choćby z kabaretu Dudek

a mistrzowsko okpiona prze Janusza Gajosa jako Tureckiego w Kabarecie Olgi Lipińskiej
http://www.youtube.com/watch?v=pQxtPM6nPK0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że beret z antenką mógłby ciekawie wyglądać w zestawie z pikowaną kamizelką, jaką ostatnio prezentował kolega M.Vintage, narzuconą na marynarkę - byłoby to coś a la Turecki z Kabaretu Olgi Lipińskiej.

Dziękuję za wszystkie uwagi, rzeczywiście beret wywodzi się z renesansu, i również ze strojów akademickich-stąd do dzisiaj tradycja, iż noszą go na promocjach doktorzy humanistyki i prawa. Filozofia i teologia nosi birety (które też są jakoś - nawet etymologicznie związane z beretami).

Co ważne Baskowie naprawdę na co dzień do dzisiaj noszą swoje berety - sam widziałem na Camino - ale nie mam fotki: nie wypadało robić prywatnym osobom.

Pozdrawiam

Arkadyjczyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie kojarzy się beret z największym malarzem XX wieku. A przynajmniej jednym z największych. Beret Pabla Piccaso to dla mnie ikona. Zresztą chyba nie tylko dla mnie. Jak zacząłem nosić beret pod koniec lat 70. mawiano do mnie "Ty Pykaso"

post-400-13658921126419_thumb.jpg

Lennon zakładał beret pewnie pod wpływem Che Guevary.

post-400-13658921126147_thumb.jpg

Nie mogę znaleźć dobrego zdjęcia młodego egzystencjalisty z pocz. lat 60. Powinien mieć czarny golf i brodę wygoloną po bokach, ale ten facet na zdjęciu przypomina ten typ.

post-400-13658921126705_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze strojów akademickich-stąd do dzisiaj tradycja, iż noszą go na promocjach doktorzy humanistyki i prawa. Filozofia i teologia nosi birety (które też są jakoś - nawet etymologicznie związane z beretami).

1. Zależy od uniwersytetu. Np. UMK wszystkich odziewa w birety (czterorożne).

2. Związek etymologiczny dość daleki - beret zapożyczyliśmy z francuskiego (a oni wcześniej najprawdopodobniej z łaciny), biret bezpośrednio z łaciny. Jedno i drugie oznacza czapkę, czy kaptur :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był też polityk prawicy z lat 90-tych, bodaj Jan Parys, który na plakatach występował w berecie, chyba z antenką. Trudno było spotkać jego plakat bez dopisku "Czy to w zimie, czy to w lecie, poznasz czuba po berecie", albo "Po czym poznać czuba w lecie? Po antence na berecie". Dzisiaj dopisywaliby mu pewnie "Parys Hilton" :)

Co do beretów - polecam jednak poszukanie baska. Wojskowe wyglądają zupełnie źle w cywilnych zastosowaniach. W składnicach harcerskich można szukać beretów bardziej miękkich niż te wojskowe, ale przynajmniej za moich harcerskich czasów były one bardzo kiepskie jakościowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem prawdopodobnie jednym z największych ignorantów w tym kraju jeśli chodzi o malarstwo, aczkolwiek żadnego znanego mi obrazu Picassa na ścianie swojego domu bym nie powiesił :).

A co do beretu - oczywiście przyzwoity :).

Ja też bym nie powiesił w domu, trzymałbym w sejfie lub w bezpiecznym depozycie. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zainspirowany dyskusją i pokazanymi przykładami powiększyłem swoją kolekcję nakryć głowy o beret w stylu francuskim (z antenką oczywiście).

Pozwalam sobie zamieścić dwie fotki - wolę swoje przykłady niż cudze :-)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

dzisiaj rano była premiera

pozdr.Vslv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniale wygląda. Jestem wzruszony, że temat rozpoczęty przez moją skromną osobę stał się tak inspirujący :)

Pozdrawiam

A.

Niewątpliwie zakup tego beretu, to Twoja zasługa, chociaż przykłady i wypowiedzi współdyskutantów również. W naturze wygląda lepiej, niż na fotkach.

Może ktoś jeszcze odważy się pokazać siebie z beretem w tle.

pozdr.Vslv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się ma taki beret do filcowego kapelusza, jeśli chodzi o ocieplanie głowy?

Pozdrawiam, Dr

Wszystko ma swoje plusy i minusy. Ocieplenie jest identyczne, jeżeli chodzi o niską temperaturę. Natomiast kapelusz lepiej chroni nas przy słońcu i deszczu, po części również przy wietrze.

Natomiast przy silnym wietrze beret ma przewagę, po prostu bardzo dobrze trzyma się głowy i żaden wiatr nie jest mu straszny. Zdarzało mi się gonić kapelusz przy silnym wietrze, chociaż noszę je dobrze osadzone i nie ulegam modzie noszenia małego kapelusza na czubku głowy.

Pozostaje jeszcze kwestia wizerunku. Znacznie i z przesadą upraszczając, bez intencji obrażania kogokolwiek (to tylko zabawa)

żabojad (beret) - doker (wełniana czapeczka) - kowboj (kapelusz). No jeszcze: cwaniaczek (kaszkiet)

Bejsbolówkę z daszkiem we współczesnym ulicznym wydaniu dobrotliwie pominę :D

pozdr.Vslv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bejsbolówkę z daszkiem we współczesnym ulicznym wydaniu dobrotliwie pominę :D

pozdr.Vslv

Vislav - Czekamy na taką stylizację ;)
To się nie uda. Nie mam dresów, dżinsów, snikersów, bejsbolówki - chociaż szafa się nie domyka, a drzwi dopycham nogą.

W zamian za to wspomnienia z wakacji z Bornholmu:

Dołączona grafika

to też klasyka.

pozdr.Vslv

p.s. kask jest oryginalny z korka, kryty tkaniną. Współczesny wyrób z Azji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozłożyłeś mnie na łopatki w tym kasku

Ooo! znalazłem motyw z bejsbolówką, ale to moja córa. Ja oczywiście klasycznie w kasku. Co by nie było, że się tylko przebrałem do poprzedniego zdjęcia.

Dołączona grafika

modów przepraszam za off-top - już nie będę :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukłony dla córki. Jak odbiera hobby ubraniowo-blogowe ojca?

dzk -bardzo pozytywnie, chociaż w sam raz kask uznała za lekką przesadę :lol:

p.s. zresztą, jak widać robimy wspólne wyprawy (to było ponad 30 km na rolkach). Z pozostałymi córami również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bejsbolówkę z daszkiem we współczesnym ulicznym wydaniu dobrotliwie pominę :D

pozdr.Vslv

Vislav - Czekamy na taką stylizację ;)
To się nie uda. Nie mam dresów, dżinsów, snikersów, bejsbolówki - chociaż szafa się nie domyka, a drzwi dopycham nogą.

W zamian za to wspomnienia z wakacji z Bornholmu:

Dołączona grafika

to też klasyka.

pozdr.Vslv

p.s. kask jest oryginalny z korka, kryty tkaniną. Współczesny wyrób z Azji.

Muszę poszukać swojego starego zdjęcia w kasku korkowym. Miałem identyczny, niestety przy przeprowadzce spadła na niego ciężka paczka łamiąc korek.

To fason francuski z Indochin. Charakteryzuje się szerokim rondem, takim kapeluszowym. Twój prawdopodobnie z Wietnamu. Fason brytyjski bardziej kształtem przypomina hełm. Ronda jest mniejsze i nachylone ku dołowi. Świetna rzecz taki kask na upały, bo zachowuje się jak termos przetrzymując chłodniejsze powietrze. Może wiesz Vislav gdzie można kupić, bo dawno w Warszawie nie widziałem. Są tylko bambusowe, ale to nie to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.