Skocz do zawartości

Krawat - kluczowy i niedoceniony, jak dobrać odpowiedni?


Ę-żine

Rekomendowane odpowiedzi

Mi także po zawiązaniu 4inhand wystaje czasem wąska część krawata. Co ciekawe dotyczy szczególnie tych lepszych i droższych (heh) krawatów. Niestety nie ma na to rady, chyba że chcemy się bawić w skracanie krawatów. Przyzwyczaiłem się. Względnie robię dodatkową pętelkę na viktorię/alberta. Dodam, że nie należę do najniższych. Mam 185cm wzrostu, ale lubię nosić spodnie dosyć wysoko. Nie przepadam za biodrówkami.

We Włoszech to dosyć powszechny widok wystająca wąska cześć krawata u dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam inny problem - knit, który ostatnio kupiłem nie ma niestety 'szlufki' na węższy koniec,

i dlatego się 'majta'.

Myślałem o tym, żeby przpinać go od spodu małą agrafką, ale trochę się boję, że szybko się zniszczy.

Macie Panowie inne 'patenty'? (dodam, że spinek do krawata nie lubię)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam inny problem - knit, który ostatnio kupiłem nie ma niestety 'szlufki' na węższy koniec,

i dlatego się 'majta'.

Myślałem o tym, żeby przpinać go od spodu małą agrafką, ale trochę się boję, że szybko się zniszczy.

Macie Panowie inne 'patenty'? (dodam, że spinek do krawata nie lubię)

Koval, agrafka i knity to jak chleb i masło - pełna komplementarność! Akurat luźno tkane krawaty są idealne, bo nie musisz robić w nich dodatkowych dziurek.
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misza,

fajnie, że się uaktywniłeś. Sporo można się dowiedzieć, to dobrze dla forum.

Koźle, uważam, że nie powinieneś temperować ostrza. Subtelność ironii może prowadzić do jej niezrozumienia i wytworzenia u odbiorcy błędnego przekonania. Solidny kop w dupę ma zdecydowanie lepsze skutki wychowawcze (w sieci).

Meqoq pokornie czekam na "kop w dupę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś sprawdzone sposoby na rozprostowanie krawatów ? Kupiłem skórzane etui/portfel na krawaty ( podobne do tego http://allegro.pl/etui-na-krawaty-czarne-skorzane-07132-i2067082753.html ) jednak pobyt w nim zaszkodził zawartości powodując zagięcie w miejscu gdzie był przewleczony przez tą klamerkę. Niestety nie przetestowałem tego wcześniej na tańszych krawatach i wśród ofiar są 2 Hermesy.

Zazwyczaj wystarczyło powiesić je i po kilku dniach były proste, teraz jednak tydzień na wieszaku nie rozwiązał problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed rozszyciem i rozprasowaniem ( obawiam się czy we Wrocławiu znajdę pralnię która zrobi to należycie, w szczególności że Hermes szyty jest jedną nitką) jak oceniacie pomysł pozostawienia rozwieszonego krawatu w zaparowanym pomieszczeniu podobnie jak robi się to z garniturami ? Wilgotność może zaszkodzić jedwabiowi bądź wkładowi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Czy Panowie się zgodzą że krawat jest kluczowy w męskim stroju?

Jakie jest wasze podejście do krawatów?

Teza tytułowa jest jedynie słuszna. Mam nabożne podejście do tego elementu garderoby. Mój skromny zabób krawatów liczy ok 100 szt. Głównie jedwab ale też wełna, bawełna i len. Pracuję w otoczeniu "swetrowo-dżinsowym" i koledzy dworują sobie czasem z mojej krawatomanii, ale ponieważ trochę ze mnie Wujek Staszek, więc nie pozostaję dłużny i ciętym słowem niosę "modowej oświaty kaganek".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś z was się orientuje gdzie w Krakowie można oddać krawat do wyczyszczenia i wyprasowania bez szkody dla niego. A także gdzie wykonać zwężenie krawata z 8cm do 6cm. Na forum znalazłem jedynie informacje o firmie MM Krawaty w warszawie ale jakoś nie odpowiadają na zapytanie e-mailem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto cytat z drugoobiegowej książki Adama Granville'a (oficjalne cytaty z tej książki są na tym forum źle widziane :( ):

"Widoczna na obu końcach krawata podszewka (fr. doublure, wł. fodera) powinna być wykonana albo z bembergu , albo też w technice self-tipping (z tego samego materiału, co pokrycie). Bemberg w przeciwieństwie do jedwabiu nie elektryzuje się i lepiej leży. Zaglądając nieco głębiej do wnętrza krawatu, zobaczymy w nim kawałek grubego materiału, który Włosi poetycko nazywają „duszą” (anima), Francuzi laicko triplure, a Anglicy przyziemnie blanket. Dusza decyduje o chwycie krawatu i objętości węzła. Powinna ona być wykonana ze stuprocentowej wełny, w krawatach gorszej jakości jest zrobiona z włókien sztucznych.

Choć dusze krawatów są w najlepszym razie wełniane, metki krawatów dumnie obwieszczają, że mamy do czynienia ze stuprocentowym jedwabiem (100% silk). Uczciwszy byłby napis: „pokrycie: 100% jedwab”.

Są jednak też krawaty stuprocentowo jedwabne. Mowa tu o słynnym seven-fold tie (po włosku sette pieghe, po francusku sept-plis). Taki krawat nie potrzebuje duszy, tylko dużo jedwabiu (tyle, co na damską bluzkę). Bierze się po prostu kwadratową sztukę jedwabiu i składa ją siedem razy. Całkiem proste to jednak nie jest. Tylko nieliczne pracownie na świecie potrafią wykonać dobrego seven-folda. Każde złożenie wymaga precyzyjnego ręcznego przeszycia, nie mówiąc już o ręcznym wykończeniu brzegów. Seven-foldy wykonuje się z jedwabi o unikatowych wzorach. Krawaty takie są często numerowane i z każdego wzoru wykonywanych jest najwyżej po kilkadziesiąt sztuk."

Myślę, że ten cytat ułatwi Panu decyzję: urokiem seven-folda, który został np. uwieczniony na okładce książki, jest jego naturalność: żadnych "dusz", żadnych podszewek, czysty jedwab, warstwa po warstwie.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu ripostować, wszyscy wiedzą, że nic nie zastąpi dobrze srobionego, bezpretensjonalnego i w pewnym sensie lekkiego (bliskiego?) 3folda.

A 7 i x-foldy to bardziej ciekawostki do snucia opowieści, niż codziennego wiązania w 4inhanda. Szkoda pieniędzy przy tego typu uzasadnieniach wyższej ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adam Granville - wielkie dzięki za przytoczony fragment, jakkolwiek zacząłem się zastanawiać nad sensem ewentualnego zakupu 7folda. Potrzebuję rzeczy funkcjonalnej i niezawodnej jeśli chodzi o jakość.

@Bartek - zależy mi na krawacie, który będzie dobrze wykonany, z dobrych materiałów i który będzie trwały. Jako, że w zawiłościach męskiej elegancji czuje się laikiem, to nie mam pojęcia czy powyższe warunki spełnia 3fold, 5fold, 6fold czy 7fold.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.