Skocz do zawartości

pióro


macaroni

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że to może nie po dżentelmeńsku polecać chińskie podróbki, ale gdyby ktoś się zastanawiał nad zakupem pierwszego pióra "na próbę", poddaję pod jego rozwagę chińskie pióro Jinhao 159. Tak, jest to ordynarna podróba Mont Blanca 149 (przepięknego pióra, swoją drogą), ale myślę, że warto spróbować za cenę jednorazowego długopisu. W Internecie pióro zbiera przyzwoite recenzje (oczywiście biorąc pod uwagę cenę). Na allegro jest to pióro sprzedawane za ok. 40 PLN, ale to ździerstwo -- ja swoje zamówiłem za 3 EUR z darmową wysyłką do Francji; jeśli poszukać, można je znaleźć za 0,99 USD, a zdecydowałem się dlatego, że jest bardzo ciężkie i chciałem się przekonać, jak będzie mi się pisać tak ciężkim piórem (tanie i średnie pióra na ogół są dość lekkie). Poza tym łatwo w nim wymieniać stalówki (które też można oddzielnie kupić), a nigdy tego nie robiłem, więc nie odważyłbym się w droższym piórze.

Jinhao-159-fountain-pen.jpg

 

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, swordfishtrombone napisał:

Wiem, że to może nie po dżentelmeńsku polecać chińskie podróbki, ale gdyby ktoś się zastanawiał nad zakupem pierwszego pióra "na próbę", poddaję pod jego rozwagę chińskie pióro Jinhao 159. Tak, jest to ordynarna podróba Mont Blanca 149 (przepięknego pióra, swoją drogą), ale myślę, że warto spróbować za cenę jednorazowego długopisu. W Internecie pióro zbiera przyzwoite recenzje (oczywiście biorąc pod uwagę cenę). Na allegro jest to pióro sprzedawane za ok. 40 PLN, ale to ździerstwo -- ja swoje zamówiłem za 3 EUR z darmową wysyłką do Francji; jeśli poszukać, można je znaleźć za 0,99 USD, a zdecydowałem się dlatego, że jest bardzo ciężkie i chciałem się przekonać, jak będzie mi się pisać tak ciężkim piórem (tanie i średnie pióra na ogół są dość lekkie). Poza tym łatwo w nim wymieniać stalówki (które też można oddzielnie kupić), a nigdy tego nie robiłem, więc nie odważyłbym się w droższym piórze.

 

Pierwsze pióro nie musi być podróbką - wystarczy kupić no name z najbliższego papierniczego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Vit napisał:

Pierwsze pióro nie musi być podróbką - wystarczy kupić no name z najbliższego papierniczego

To prawda, ale jeśli ktoś zna pióro o porównywalnym ciężarze i w niskiej cenie (niekoniecznie aż tak niskiej), to chętnie się dowiem.

Poza tym, w pewnym sensie tego słowa ten no name też będzie chińską podróbką :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, swordfishtrombone napisał:

To prawda, ale jeśli ktoś zna pióro o porównywalnym ciężarze i w niskiej cenie (niekoniecznie aż tak niskiej), to chętnie się dowiem.

może wkładam kij w mrowisko, ale czy nie lepiej podejść do butiku z Mont Blanciem i tam sprawdzić pióro przed zakupem?

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej, po pierwsze dlatego, że Jinhao nie ma z Mont Blankiem nic wspólnego, poza zewnętrznym wyglądem. Te pióra są z zupełnie innych materiałów (Mont Blanc jest sporo lżejszy - 38 g, podczas gdy Jintao waży podobno 50 g), mają inny system napełniania, stalówki nie mają nic wspólnego... Nie można powiedzieć, że jeśli dla ktoś nie będzie zadowolony z Jintao, to MB jest nie dla niego, ani na odwrót. To nie o "przymierzanie" chodzi.

Po drugie, byłem w paru sklepach stacjonarnych z MB, jedyne na co pozwalają to ewentualnie wzięcie pióra do ręki i odkręcenie skuwki -- nie ma mowy o napełnieniu ani nawet o zamoczeniu stalówki.

Poza tym, w moim słowniku się to nie kwalifikuje jako podróbka. O podróbce -- poza oczywistym przypadkiem naruszenia prawa do znaku handlowego -- można mówić w przypadku produktów podobnych (w rozumieniu prawa konkurencji UE), czyli zaspokajających tę samą potrzebę. Np. oryginalne DVD i "pirackie" DVD, albo oryginalny zasilacz i "unbranded" -- z obu masz dokładnie taki sam użytek. Czy np. hommage watche to podróbki drogich zegarków? Ktoś poważnie rozważa zakup oryginału, ale go nie kupi, bo znajdzie na e-bayu hommage za 1/10 ceny...? Kupowanie hommage produktów to nie jest powód do dumy, ale nikomu żadnego uszczerbku nie przynosi -- na pewno Mont Blanc nie zbiednieje od tego, że ludzie sobie kupią Jinhao. Albo sto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jinhao 159 [...] 0,99 USD

Ach, ta majówka;-)
Nie posiadam pióra Jinhao 159, ale mogę się założyć o 0,99 USD że poza zbliżonym wyglądem oraz teoretyczną możliwością rozprowadzania atramentu nie ma z Montblanc 149 nic wspólnego. Sprawdzanie czy będzie się zadowolonym z Montblanca pisząc Jinhao pozostawia delikatnie mówiąc pewną wątpliwość metodologiczną. A ciężar (nie tylko porównywalny, ale nawet identyczny) można pewnie uzyskać napychając pióro plasteliną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja o tym właśnie mówię, niemal dokładnie zacytowałeś mój poprzedni post (ach, ta majówka...).

Nie zachęcam do zakupu, po prostu zauważyłem, że często pojawia się w sieci opinia (nie wydaje mi się, żeby to była akcja sponsorowana przez Jihnhao...), że to najlepsze pod względem jakościowym z tych najtańszych piór, dlatego gdyby ktoś szukał znośnego pióra w cenie niższej od kawy z bufetu, to teraz już wie.

Pióro nie jest niczym specjalnie wypełniane, jest w całości metalowe, stąd masa. I zakręcane, to też rzadkość wśród tanich piór.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że to trochę zaprzecza raison d'etre pióra wiecznego. Tyle samo ile Twoje Jinhao kosztuje cienkopis Pilota, a taki cienkopis jest o wiele praktyczniejszym narzędziem do pisania, wyprodukowanym (czy może raczej firmowanym) przez renomowaną japońską firmę.
Przepraszam, ale to trochę jak kupowanie chińskiego zegarka mechanicznego za 200 zł po to żeby zobaczyć czy warto zacząć odkładać na Rolexa.
Ja wiem że Ty kupiłeś w innym celu, ale czy ktoś podpisujący się Jinhao nie wysyła komunikatu "wiem że na moim stanowisku nie wypada podpisywać się Bicem, ale nie stać mnie/nie chcę wydawać na Montblanca".
Nie zniechęcam do zakupu, bo "for one buck, you can't really go wrong" ;-)

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, zgadzam się. Ja akurat kupuję i dostaję ostatnio sporo piór, zrobił mi się kawałek kolekcji marek ze średniej półki, i zaczyna mnie np. poważnie kusić podmienianie stalówek, szlifowanie tychże i inne tego typu zabawy. Moje najtańsze pióro i tak kosztowało przynajmniej te 300 PLN, więc szkoda mi ich na takie zabawy. No i żadne z nich nawet się nie zbliża do tych 50 g. W tym sensie zachęcam do zakupu :).

Poza tym z tymi walorami piśmienniczymi (czy pisarskimi) to bym szczególnie nie przesadzał. Niedługo powinienem dostać pierwsze pióro ze złotą stalówką, to może zmienię zdanie, ale póki co moje pióra ze średniej półki (Waterman Hemisphère, Parket Sonnet, Sheaffer Balance, Kaweco Sport) sprawują się pod względem pisarskim b. dobrze (tzn. piszą i nie przerywają). Jedne z nich lubię bardziej niż inne, ale to ma bardziej związek z gabarytami i właśnie masą samego pióra, niż ze stalówką. Sam sobie jeszcze opinii nie wyrobiłem, ale spotkałem się z opinią, że takie najtańsze pióro może przy odrobinie szczęścia (jeśli się trafi na dobry egzemplarz) pisać równie dobrze jak pióro za ponad 100 EUR, i że nie należy przeceniać złotych stalówek, bo niektóre stalowe potrafią być lepsze od niejednej złotej. Jestem w temacie piór w fazie eksperymentów, więc pozwoliłem sobie i Jinhao spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, swordfishtrombone napisał:

Nie lepiej, po pierwsze dlatego, że Jinhao nie ma z Mont Blankiem nic wspólnego, poza zewnętrznym wyglądem. Te pióra są z zupełnie innych materiałów (Mont Blanc jest sporo lżejszy - 38 g, podczas gdy Jintao waży podobno 50 g), mają inny system napełniania, stalówki nie mają nic wspólnego... Nie można powiedzieć, że jeśli dla ktoś nie będzie zadowolony z Jintao, to MB jest nie dla niego, ani na odwrót. To nie o "przymierzanie" chodzi.

Po drugie, byłem w paru sklepach stacjonarnych z MB, jedyne na co pozwalają to ewentualnie wzięcie pióra do ręki i odkręcenie skuwki -- nie ma mowy o napełnieniu ani nawet o zamoczeniu stalówki.

Poza tym, w moim słowniku się to nie kwalifikuje jako podróbka. O podróbce -- poza oczywistym przypadkiem naruszenia prawa do znaku handlowego -- można mówić w przypadku produktów podobnych (w rozumieniu prawa konkurencji UE), czyli spełniających tę samą funkcję. Np. oryginalne DVD i "pirackie" DVD, albo oryginalny zasilacz i "unbranded" -- z obu masz dokładnie taki sam użytek. Czy np. hommage watche to podróbki drogich zegarków? Ktoś poważnie rozważa zakup oryginału, ale go nie kupi, bo znajdzie na e-bayu hommage za 1/10 ceny...? Kupowanie hommage produktów to nie jest powód do dumy, ale nikomu żadnego uszczerbku nie przynosi -- na pewno Mont Blanc nie zbiednieje od tego, że ludzie sobie kupią Jinhao. Albo sto.

Rozumiem Twoją motywację :)

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

A mógłbyś porównać z tym z ponceau?;-)
Tu chyba nie ma co drążyć; teczka z hurtowni przyborów szkolnych może zapinać się równie dobrze jak teczka od Darka...
Ważne że jesteś zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponceau jeszcze nie mam, ale porównam. Ponceau ma złotą stalówkę F, ręcznie i zapewne bardzo dokładnie testowaną, Jinhao ma stalową stalówkę M; pióra nikt nie sprawdzał do tego stopnia, że przyszło do mnie... rozkręcone, każda część oddzielnie (korpus, skuwka, sekcja, konwerter), ale nie zraziłem się, sam skręciłem i jest :D.

Póki co mogę porównać ze stalowymi stalówkami M i F marek Kaweco, Shaeffer, Parker, Waterman i Visconti i naprawdę wstydu nie ma. Visconti jest lepszy, Waterman i Parker gorsze, Kaweco i Shaeffer porównywalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie praktycznym wyznacznikiem jakości pióra jest zdolność do niezasychania. Pióro ma pisać i moje lepsze pióra dają się "odpalić" bez problemu po kilku tygodniach (i dłużej) nieużywania. Obstawiam w ciemno i bez złośliwości że ponceau ten test by zdało, Jinhao nie (choć tu dużo zależy od atramentu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetestuję. To faktycznie dobry test. Mój Waterman jeszcze z czasów studenckich zasychał żałośnie szybko (najwyżej po tygodniu na pełnym baku), a Parker Sonnet jeszcze szybciej. Mnie wygląda na to, że Jinhao sobie z tym testem dobre poradzi, bo jest porządnie zakręcane, a nie zamykane na wcisk jak dwa wspomniane wyżej pióra. Gwint korpusu jest też bardzo długi i nieźle się trzeba nakręcić, żeby go wykręcić. Tu pewnie sporo jeszcze zależy od konwertera, a ten akurat wygląda słabo. Ale jasne, z chęcią przetestuję z oryginalnym konwerterem, jak mi się tylko trochę znudzi pisanie nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Dapi napisał:

Deatramentis jest także tutaj http://www.abernatopen.pl/atrament,k,5,1.html

 

Niestety ale serii Wine nie mają w ofercie :(

Dnia ‎2017‎-‎05‎-‎12 o 12:35, pirat napisał:

Pióro, piórem ale bez atramentu nie działa :) Najlepiej jak atrament odzwierciedla prawdziwe hobby :D

Szukam tabeli kolorów ale jakoś bez rezultatu niestety. Ktoś gdzieś widział?

Edit: No dobra już znalazłem :) https://quinkandbleach.wordpress.com/2016/08/25/de-atramentis-wine-inks-test/

 

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wuj napisał:

Ja zakupiłem Kaweco brass i jest to bardzo dobry zakup. Już ze trzy panie mecenas na spotkaniach pytały, czy mogą zobaczyć i dotknąć, po czym brały w ręce i bacznie oglądały całość.

Cały czas mówisz o piórze? 

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.