Skocz do zawartości

Piwa dla dżentelmena


Fingor

Rekomendowane odpowiedzi

Zestaw na święta ;)

 

- Cerna Hora: Solidny czeski Pils

- Imperium Atakuje: Pintowa klasyka. Świetny Imperial, treściwy, aromatyczny, mocny :)

- Saint no more: Single hop a z AleBrowaru. Wczesniej piłem go raz w krakowskiej Strefie Piwa. Była to wersja lana z Randalla, zmieszana z wanilią, goździkami, cynamonem i czymś tam jeszcze. Lane w tej wersji zrobiło na mnie solidne wrażenie. Butelka smaczna ale bez większych uniesień

- Harvet sun: Piwo ze szkockiego browaru. Delikatny golden ale, bardzo pijalny

- Kejter z Szałpiw. Nie zapadł mi jakoś wybitnie w pamięć ani in plus ani in minus

- Oto mata.. Pinta w swojej dobrej solidnej formie :)

- Zavis: czeski pils jak to zwykle u nich kawał świetnego piwa

- Hophorn. Black IPA z duńskiego browaru, którego nazwy nie pamiętam. 135IBU. Piwo bardzo wytrawne. Dobrze, że piłem jedną butelkę z bratem bo 0.5 bym chyba nie wypił całej, powinno być lane do 0.33. Piwo mocne, treściwe ale jednak spodziewałem się czegoś więcej. Po pewnym czasie się nudzi i zaczyna lekko męczyć.

- Bambino Blues: nie piłem

- Brackie IPA: Fajnie, że koncern wypuścił ten styl (coś czuję, że za rok będzie RIS ;) ) podobno wersja lana dużo lepsza niż butelka. Imprium z Pinty nie zagrożone

- Atak Chmielu: Classic

-Easy Raider: Czeska IPA z Nomada. Słabiutko wodniste, piana znikoma, smak też daleko od czołówki

- Kolejny Czeski pils również dobry

-Renifer: Browar Widawa + Tomek Kopyra: Rozczarowanie, Zbyt wodniste, brak treści i zdecydowanie za drogie

 

Szczęśliwego nowego roku ;)

post-2505-0-95821700-1388485822_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Olgierd

A skoro jesteśmy przy pilsach: jakie *powszechnie dostępne* piwa typu pilzneńskiego Panowie szanują ze względu na smak?

Nie pytam o koneserskie wynalazki, które muszą płynąć okrętem pół globu, ani o produkty niszowe -- lecz o to, co powiedzmy bez większego ambarasu można kupić za cenę zbliżoną do znaczka pocztowego na list priorytetowy (dziś kupowałem taki znaczek, przeto służę informacją: kosztuje on 2,35 zł).

 

Czyli: prosty pils za 2,35 zł +/- 15%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Olgierd

No właśnie, tego się obawiałem :( polskie browary nie potrafią wyprodukować najprostszego piwa w niskiej cenie -- oczywiście takiego, które nie wykrzywiałoby ryja.

 

(Co do Ciechana to przestrasza mnie 6% alko -- generalnie preferuję wyroby do 4-4,5% alko; dlatego w dobre piwo zawsze zaopatruję się podczas wypadów w górskie pogranicze: kwadrans w Penny Markt oznacza kilka tygodni ulgi i obcowania z lekkim, prawdziwie goryczkowym, smacznym i niedrogim wyrobem...

 

a Argusa w życiu nie próbowałem...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Olgierd

Czeskiego Budvara w Lidlu czasem kupuję, niezły. Tego Argusa będę "musiał" posmakować -- skoro Panowie mówią, że warto, to chociaż przetestować warto :)

Za wszystkie wskazówki bardzo dziękuję, będę szukał (taki już wybredny jestem, że naprawdę lubię tylko pilzneńskie piwa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, tego się obawiałem :( polskie browary nie potrafią wyprodukować najprostszego piwa w niskiej cenie -- oczywiście takiego, które nie wykrzywiałoby ryja.

 

(Co do Ciechana to przestrasza mnie 6% alko -- generalnie preferuję wyroby do 4-4,5% alko; dlatego w dobre piwo zawsze zaopatruję się podczas wypadów w górskie pogranicze: kwadrans w Penny Markt oznacza kilka tygodni ulgi i obcowania z lekkim, prawdziwie goryczkowym, smacznym i niedrogim wyrobem...

 

a Argusa w życiu nie próbowałem...)

 

    Pils wcale nie jest piwem prostym do wyprodukowania, wręcz przeciwnie. Z naszego podwórka polecam - Gościszewo Pils. Od sąsiadów z południa - Radegast Premium - drugie miejsce na European Beer Star, przyzwoita cena. Niemieckiego podwórka nie znam więc się nie wypowiem. Pils jest piwem które rzadko wywołuje zachwyty bo styl sam w sobie jest mało wyrazisty.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Olgierd

Piwa pilzneńskie raczej są jednym z prostszych wyrobów, choćby dlatego, że dolna fermentacja pozwala na stosowanie "bardziej maszynowej" produkcji, do tego nie trzeba się szczypać z jakimiś dodatkami.

 

Na zachwycie kompletnie mi nie zależy -- najbardziej mi smakuje pils ze względu na goryczkę, niski woltaż, łatwość zaspokojenia pragnienia; po prostu taki soczek.

 

Radegasta też znam, oczywiście (próbowałem praktycznie każdego hipermarketowego produktu dostępnego w Republice Czeskiej), ale nie bez kozery pytam o polski wyrób. Choćby dlatego, by popierać polską produkcję :) I wolę, nomen-omen, Wielkopopowickiego Kozioła ;-) którego można kupić w plastikowych butlach (Svetly, ale pyszna jest też 11-tka) albo morawskie Starobrno Medium.

 

piwo-reklama.jpg

 

 

A jeśli chodzi o lokalne browary, to oczywiście Opat Bitter z Broumova

 

1_bitter.jpg

 

 

No ale to wyrób mocno regionalny, rzadko osiągalny poza Górami Stołowymi -- chociaż czasem nawet we Wrocławiu udaje mi się go wypatrzeć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Kolega Olgierd słusznie zauważył, że temat przycichł.

Przy okazji reanimacji, chciałbym namówić tych którzy jeszcze nie próbowali, na uwarzenie własnego piwa.

Jest to bardzo proste, podstawowy sprzęt to wydatek kilkudziesięciu złotych (fermentator, cukromierz i inne drobne akcesoria), nie potrzeba żadnego specjalnego miejsca, wszystko można zrobić tak naprawdę w kuchni, bez specjlanego przygotowania.

Od czasu poprzedniego wpisu w tym temacie uwarzyłem już dwie warki. Obie z brew-kita, czyli najprostszy sposób, dla początkujących. Pierwsza warka to Pale Ale z Gozdawy, druga to Przeniczne tegoż producenta - jeszcze niepróbowane. Pale Ale zrobione w najprostszej opcji rozeszło się bardzo szybko, wszyscy znajomi którzy nie interesują się piwem i najbardziej offowe piwa jakie piją są pokroju Raciborskiego, byli zachwyceni smakiem. Ja jestem bardziej wymagający i akurat nie byłem aż tak zachwycony, ale fakt faktem powstały 42 butelki całkowicie pijalnego piwa, które okazało się dobrą alternatywą dla wielu piw za kilka złotych.

Przeniczne będę butelkował niebawem, zrobione już na ekstrakcie zamiast cukru, przelane na cichą fermentację - jestem dobrej myśli :)

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Olgierd

A mógłbym prosić o pokazanie na fotografii zestawu, w którym można ukręcić 21 litrów (tak rozumiem "42 butelki") piwa w domu? Bo "w kuchni" można rozumieć różnie, w sensie, że bywają różne kuchnie -- w niektórych jest więcej miejsca, w niektórych mniej...

 

 

BTW co do niezłego i taniego pilsnera to jakiś czas temu udało mi się coś takiego nabyć w Realu (plastikowa butelka 1,5 l). Nazwy nie pamiętam, smak może nie taki rewelacyjny, ale w cenie, jaką zapłaciłem za ten wynalazek, nic lepszego raczej wcześniej nie trafiłem.

Postaram się tam wrócić po taki wytwór, to poinformuję o szczegółach :-)

 

No tak, ale piwo dla dżentelmena to na pewno nie jest ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nigdy nie warzyłem z ekstraktów, polecam zacieranie :D

 

@ Olgierd, kuchni nawet do zacierania wiele nie potrzeba - ot, kuchenka, do tego jakiś taborecik do wysładzania i da się upchnąć. Do puszek tak na prawdę nawet kuchni nie trzeba :) 

 

@ eye_lip pszenica nie potrzebuje cichej :) A zamiast cukromierza "spławikowego" pomyśl nad refraktometrem - niebo a ziemia w komforcie użytkowania :)

 

Jak coś to służę radą choć wielkiego doświadczenia nie mam (ot, 28 warek "od podstaw").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.