Skocz do zawartości

Piwa dla dżentelmena


Fingor

Rekomendowane odpowiedzi

Zgaduję, że brewkit to Gozdawa Koźlak. Pytanie jaką dużą warkę planujesz, czy masz coś oprócz tego brewkita (chodzi mi o ekstrakty niechmielone, czy zamierzałeś dodać cukru), jaki jest największy garnek, który posiadasz i jaką gorycz w piwie lubisz (możesz podać jakieś przykładowe piwo)? Daj znać to obmyślimy jakiś plan działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgaduję, że brewkit to Gozdawa Koźlak. Pytanie jaką dużą warkę planujesz, czy masz coś oprócz tego brewkita (chodzi mi o ekstrakty niechmielone, czy zamierzałeś dodać cukru), jaki jest największy garnek, który posiadasz i jaką gorycz w piwie lubisz (możesz podać jakieś przykładowe piwo)? Daj znać to obmyślimy jakiś plan działania.

 

Tak gozdawa, mam jeszcze ekstrakt słodowy superjasny w proszku. Warka miała być standard 23l, ale może być mniejsza. Gar mam mały kilka litrów, ale jakby co mogę zakupić. Lubię piwa mocno goryczkowe, wszelkie AIPY - Rowing Jack, Atak Chmielu, Imperium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno musisz kupić jakieś aromatyczne chmiele (USA, NZ, AUS) i jakiś goryczkowy.

 

Moja propozycja to goryczkowy pogotować w wodzie, która będzie służyć do rozcieńczenia syropu około 60 minut, aromatyczne w kilku porcjach na koniec gotowania, tak od 0 do 15 minut. Później jeszcze na cichą fermentację daj aromatyczny. Drożdże proponowałbym Safale US-05.

 

Niech się Kraszewski wypowie jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja aby nie komplikować na początek ogarnąłbym wszystko jednym chmielem. Wg mnie dobrze by się spisał Mosaic (ma około 12 % alfaklasów i daje bardzo przyjemny aromat owoców cytrusowych i egzotycznych), którego powinieneś kupić opakowanie 100 g granulatu. Proponuję US-05 lub S-04, różnica nie będzie znaczna, ale s-04 tworzy bardziej zwarty osad i będzie łatwiej uzyskać klarowność.

 

W największym jaki posiadasz garnku (im więcej wody tym większa wydajność chmielenia) gotowałbym 25 g chmielu przez 60 minut, na 10-15 minut przed końcem dodał kolejne 25 g chmielu. To plus chmielenie brewkita powinno dać jakieś 60-70 IBU. 

Po oddzieleniu chmielin rozpuszczasz w tej nachmielonej wodzie brewkit i ekstrakt słodowy. Całość uzupełniamy do 20 l wcześniej schłodzoną wodą źródlaną (kupioną w jakimś dyskoncie). W ten sposób mamy najprawdopodobniej załatwione chłodzenie. Kontrolujemy temperaturę, napowietrzamy i dodajemy wcześniej uwodnione drożdże.

Po zakończeniu fermentacji burzliwej, przelewamy na cichą (7 dni starczy) dodając pozostałe 50 g chmielu.

Oddzielamy osady i chmieliny, dodajemy surowiec do refermentacji i butelkujemy.

 

Piwo moim zdaniem powinno być ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50g na ciepło wystarczy? Poza tym szkoda mosaica na goryczkę, moim zdaniem lepiej kupić magnum albo marynkę - tańsze :) Wątpię, żeby to miało 60-70 IBU. U mnie zazwyczaj całe 50g leci na goryczkę, w zależności od piwa z różnymi %aa. No, ale ja lubię ponad 100 IBU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg kalkulatora wychodzi 58 IBU, jak odejmiemy z 10% ze względu na gorszą wydajność w mniejszej ilości płynu i dodamy kilkanaście IBU tego co by było z samego brewkitu to powinno te sześćdziesiąt kilka wyjść. Oczywiście można kupić jeszcze z 50 g Magnum i tym ogarnąć goryczkę, a całe 100 g Mosaica dać na aromat i na zimno. Pewnie wyjdzie to nawet lepiej pod względem aromatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Nawet na niego nie zwracałem uwagi, myślałem, że jakiś kolejny standardowy jasny lager :) Po południu przy warzeniu mi będzie asystował.

Co do egzotyki to fajny bardzo od p. Jakubiaka jest Jankes - nie pamiętam tylko pod którą marką występuje. Tzn znam lepsze APA, ale nie w tym przedziale cenowym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jankes występuje jako Lwówek, tylko etykieta z innej bajki, nie ma spójności z innymi Lwówkami.

 

BTW - jak oceniasz Belga? Naczytałem się tyle złego, przez co nigdy go nie kupiłem. Ostatnio wpadł mi w łapy i okazał się całkiem ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jankes Lwówek miał dla mnie trochę taką męczącą słodycz, w moim odczuciu mógłby być albo bardziej goryczkowy albo bardziej odfermentowany. W tej kategorii cenowej konkurentem może być IPA z Witnicy (co prawda IPA nie APA), która mi bardziej smakuje.

 

A tak przy okazji, Eye_lip jak wyszło twoje piwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kraszewski - ze wstydem przyznaję, że cały czas się zbieram do zakupów chmieli i drożdży. Pewnie jakbym miał wszystko na mejscu, już by poszło, a tak to odkładam bo wydaje mi się to trudniejsze niż zwykła pucha ;)

Koval, dwie warki już uwarzone, nie przesadzaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z ciekawości ile kosztuje u was IPA z Witnicy? W Zielonej ma ją w ofercie tylko jeden pub i sklep - w obu po ok 8 zeta.

 

W sklepie około 6 pln, znaczy kilka groszy poniżej. Lana w Szczecinie niedostępna.

 

@ Eye_lip - odwagi i do dzieła to tylko półtorej godziny dłużej, z czego czynnej pracy jakieś 15 minut (reszta to czekanie aż się zagotuje i obserwowanie gotowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się przewijać, Eye_lip, chodzi o ekstrakt + własne chmielenie? 

 

Belg jest fajny, ale dla mnie to raczej anglik z bardzo lekkimi fenolami (IMHO za niskimi jak na belga).

 

Witnicka AIPA była zaskoczeniem dla mnie, że wypuścili coś ciekawego. Przyzwoita jest, przegrywa z RJ, GP z ciechana czy AIPA z Kormorana. Ale wygrywa ceną - koło mnie, w osiedlowym sklepiku 6,50.

 

I jeszcze się pochwalę, że po WFDP postanowiłem wrócić do warzenia - dzisiaj będzie warka #32 - celuję w parametry 10-11 Bx i około 100 IBU. Na US chmielach i pokolorowane wywarem z buraka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.