Skocz do zawartości

Piwa dla dżentelmena


Fingor

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

@ eye_lip pszenica nie potrzebuje cichej :) A zamiast cukromierza "spławikowego" pomyśl nad refraktometrem - niebo a ziemia w komforcie użytkowania :)

 

 

 

Niby nie potrzebuje, ale o wiele lepiej wygląda bez piany i syfów w drugim fermentatorze, a w tym czasie już w pierwszym można następne warzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby nie potrzebuje, ale o wiele lepiej wygląda bez piany i syfów w drugim fermentatorze, a w tym czasie już w pierwszym można następne warzyć.

 

Fakt, że lepiej wygląda. Ale nawet zaraz po burzliwej jak zdekantujesz do tanka rozlewczego to piany i syfu nie ma. Aczkolwiek błędu nie popełniasz, nieznacznie zwiększasz ryzyko infekcji tylko.

 

EDIT: Co do piany... Sprawdziłeś, czy burzliwa się skończyła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewność daje cykliczny pomiar w przeciągu kilku kolejnych dni. Jak tylko "wydaje się" to lepiej zrobić cichą. Z 12 do 2 to ładnie, alczkolwiek nie znam się na puszkach, z tego co słyszałem to lubią zejść nisko. Ale tylko słyszałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, z tą nazwą to Zawiercie strzeliło sobie trochę w stopę. Ktoś kto nie wie i oczekuje stoutu nie kupi, a ktoś kto nastawi się na czekoladę w płynie będzie zawiedziony.

 

Stout z Zawiercia od ładnych kilku miesięcy nie nazywa się "Czekoladowe" tylko "Stout Jurajski" więc o pomyłce nie może byc mowy.

 

Wczoraj przedstawiliśmy w naszym pubie dwie premiery w stulu Stout:

 

- Browar Olimp: Hades - Ruddian Imperial Stout ponad 25 Blg

- Browar Pinta/O'haras - Lublin to Dublin

 

Nasza scen piwowarska przeżywa aktualnie prawdziwy rozkwit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ten Olimp? Początek mieli słaby, zraziłem się. Warto dać im szansę?

 

Ja niebawem swojego RISa będę butelkował - 28,5 Bx...

 

Miałem podobne odczucia, na szczęcie RIS dobry, choć trochę zbyt słodki, za to rozgrzewający bez drażniącego alkoholu, mocna goryczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do kolegów warzących - będę robił koźlaka z brewkita. Po 48/36 godz, trzeba go schłodzić do 14-18. Czy jak wystawię na balkon kiedy są nieregularne temperatury ( w nocy np. 8, za dnia kilkanaście) - ma sens? Czy jak zostawię w temp. pokojowej będzie kicha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zostawisz w temp pokojowej to się zrobi - ale koźlak to raczej nie będzie bo lagerowe drożdże powinny mieć neutralny charakter a w pokojowej narobią estrów i fenoli. Nieregularne temperatury też nie są najlepsze, jednak chyba będzie lepiej niż w pokojowej. 

Tyle teoria mówi, praktyki nie mam ani w puszkach ani w lagerach.

 

EDIT: Z tego co koledzy mówią to w sumienie wiadomo co oni za drożdże do kitów dodają, często polecane jest zastąpienie ich jakimiś sprawdzonymi. Ale zaznaczam, że nigdy nie robiłem puszek, więc też nie zagłębiałem się w temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że lagery w domu to dość ciężki temat, chyba że mieszkamy w zamczysku z piwnicami o stałych niskich temperaturach, albo mamy przeznaczoną do tego lodówkę z dobrym regulatorem temperatury.

 

Kolego eye_lip skoro planujesz dopiero warzyć to może zastąp drożdże z zestawu jakimiś US-05 czy S-04 do tego dokup jakiegoś ładnie pachnącego chmielu i dorzuć na cichą fermentację, a jeśli chcesz więcej goryczy to również do kotła. Powinno wyjść z tego całkiem przyzwoite ale jak na początek, a według mnie sporo lepsze niż koźlak fermentowany niewiadomymi drożdżami w niekontrolowanej temperaturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się ma garnek to można potraktować ten brewkit jak ekstrakt niechmielony tylko odjąć przy obliczeniach te kilkanaście IBU (myślę, że koźlak z brewkitu nie będzie miał więcej niż 20) i normalnie chmielić. Oczywiście może być też herbatka. Moim zdaniem kluczowym jednak jest chmielenie tego na zimno i stworzenie dosyć mocno słodowego (koźlak bazą) ale o mocnym aromacie. Myślę, że Mosaic by się ładnie ułożył ze swoimi właściwościami.

 

Jaka jest twoja opinia? Co byłoby lepsze? Koźlak prosto z puchy bez stałej niskiej temperatury, czy przerobienie go małym kosztem (saszetka drożdży + 100 g chmielu) na takiego słodowego amber ale'a.

 

Ja popełniłem kilka warek z ekstraktów niechmielonych i ma to kilka zalet nad zacieraniem. Oczywiście na plus zacierania mamy smak i kontrolę nad procesem, ale ekstrakty są szybsze i wymagają mniej sprzętu. Pozwalają też poznać rodzaje chmielu i drożdży ponieważ mamy do czynienia w dużym uproszczeniu z zawsze tą samą bazą słodową przy łatwości stworzenia kilku takich samych małych warek.

 

Ale my tu snujemy rozważania teoretyczne, a właściwie powinniśmy (myślę, że wyvern nie obrazisz się na mnie za rozporządzanie Twoją osobą) zaoferować koledze eye_lip pomoc. Tak więc służę swoją wiedzą czy to w tym wątku, czy też poprzez wiadomości prywatne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oczywiście też służę wiedzą. Już oferowałem to publicznie jakiś czas temu.

 

Co do przeróbki tego brew kita - oczywiście masz rację, żeby przerobić to na amber ejla. Albo jakieś wariacje na temat IPA :)

Bock z tego i tak nie będzie

 

Offtop.

czytam Wasze wypowiedzi i przypomina mi to szyfr ;)

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.