Skocz do zawartości

Jakość polskich butów


mosze

Rekomendowane odpowiedzi

A jakie są wymagania forum i czy w ogóle istnieją? ;)

Myślę, że takie rzemieślnicze buty, jeżeli o odpowiedniej, klasycznej estetyce, to nawet klejone i z nienajlepszej skóry mogą być dobrym 'entry level' do świata porządnego obuwia.

Mało kto zaczyna przygodę z whisky od single maltów, zwykle wejście do kategorii odbywa się poprzez popularne scotche.

Moje pierwsze buty, które (teraz wiem) nosiły znamiona klasyki to była Prima Moda. Podeszwa z tektury, byle jaka skóra, patynowanie sprajem, ale były to koniakowe brogsy na dość klasycznym kopycie. Wytrzymały ok. 1,5 roku, ale spełniły swoją rolę.

Gdybym się wtedy zastawiał, czy mam wydać 1000pln na klasyczne buty, czy też kupić coś modowatego (to od mody, nie Moda) np. w Zarze, to pewnie do dziś kupowałbym buty z tej drugiej kategorii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym może różnić się but zrobiony przez naprawdę dobrego rzemieślnika od butów z zagraniczną marką? Chyba tylko wzorem choć i to można dobrze zarobić. Szkopuł jest w tym że polski rzemieślnik zrobi buty z najlepszych materiałów ale kto mu zapłaci np. 1000 zł. jak dla każdego jest ważna metka czy tłoczenie firmowe. Czy napewno zagraniczne firmy używają najlepszych materiałów? Wątpię, teraz każdy oszczędza nawet takie firmy. Dlatego nie przekreslajcie polskich rzemieślników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie są wymagania forum i czy w ogóle istnieją? ;)

Myślę, że takie rzemieślnicze buty, jeżeli o odpowiedniej, klasycznej estetyce, to nawet klejone i z nienajlepszej skóry mogą być dobrym 'entry level' do świata porządnego obuwia.

Bartek, nie zakładam że mogą być nawet szpilkowane ;) Po prostu trzeba sobie zdawać sprawę jakie buty i z czego można zrobić w danej cenie. Trudno wymagać klasycznego kopyta i wzorów cholewek tam gdzie nie ma na to zapotrzebowania.

 

A czym może różnić się but zrobiony przez naprawdę dobrego rzemieślnika od butów z zagraniczną marką?

 

Zależy czy piszemy o szewcu z prawdziwego zdarzenia, bo takich w Polsce jest niewielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym może różnić się but zrobiony przez naprawdę dobrego rzemieślnika od butów z zagraniczną marką? Chyba tylko wzorem choć i to można dobrze zarobić. Szkopuł jest w tym że polski rzemieślnik zrobi buty z najlepszych materiałów ale kto mu zapłaci np. 1000 zł. jak dla każdego jest ważna metka czy tłoczenie firmowe. Czy napewno zagraniczne firmy używają najlepszych materiałów? Wątpię, teraz każdy oszczędza nawet takie firmy. Dlatego nie przekreslajcie polskich rzemieślników.

 

Pokaż mi proszę takiego rzemieślnika, który zrobi buty a najlepszych materiałów i przyszyje cholewkę do podeszwy, a ja (i pewnie nie tylko)

 zapłacę mu za te buty 1000zł.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są tacy. Wystarczy przejechać się po tzw. "zagłębiach szewskich". Jest w polsce kilka takich w mojej okolicy np. Stanisław, Wysoka czy Kalwaria Zebrzydowska. Jest w Kalwarii szewc co robił na zamówienie buty dla JPII to Pan Stanisław Żmija. W powiecie myszkowskim jest sporo szewców.

 

Stanisław Żmija wykonał te buty ponad 30 lat temu.

Dziś produkcją butów zajmuje się jego syn, poniżej przegląd oferty:

http://www.zmija.eu/galeria.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze takie przemyślenia, że podobnie można by powiedzieć o fabryce FSO na Żeraniu - gdyby dać im materiały, zrobią coś równie pięknego i szybkiego jak Aston Martin.

Oczywiście zrobią, ale potrzebny będzie czas, zaangażowanie i pieniądze. I cena raczej nie będzie 60% niższa.

 

Możliwe, że producent z Kalwarii wykonana buty na wzór Crockettów, ale potrzebny byłby wzór (koszt), nowe kopyta (koszt) i ktoś kto będzie nad nim stał jak nadzór budowlany i pilnował projektu (czas i koszt).

Największe wątpliwości mam co do mocowania cholewki do podeszwy - wątpię, aby w tych zakładach je przyszywano, albo metody klejenia dorównywały dobrym włoskim/hiszpańskim/angielskim producentom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile Pan Żmija nie jest mentalnie "zastany" , ma taka wiedzę jak mówi i otwarty jest na powiew świeżego  świata, a przede wszystkim CHCE się dostosować do nowych wymagań bardziej świadomego klienta to myślę, że jest w stanie stworzyć produkt który zyskałby zainteresowanie w kręgach forum. Musiałby się jednak znaleźć ktoś kto  poprowadziłby tego pana za przysłowiową rękę, a może udałoby się z Nim zrobić to co Macaroni zrobił z Gest Modą. Tam również panowie wiedzieli, że gdzieś dzwoni, a Macaron pokazał im gdzie i  bardzo dobrze na tym wyszli.

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem galerię wyrobów firmy Żmija, jak dla mnie fatalne. Te najlepsze mają dla mnie zdecydowanie brzydki kształt, a te najgorsze wyglądają jak żywcem przeniesione ze sklepu Centrum Taniego Obuwia. Po co kopiować w skórze plastikowe chińskie trupięgi, pojęcia nie mam. Ogólnie nie widzę powodu produkowania takich butów, zakładam że z wysiłkiem i przy jakichś kosztach, kiedy niezwykle podobne można kupić za grosze w dowolnym supermarkecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam serdecznie.

Chciałem poradzić się bardziej doświadczonych osób, żebym znowu nie kupił fatalnych kwadratowych czubów czy innych koszmarków.

Niestety jestem studentem, więc budżet mam mocno ograniczony ~200-250zl, czy w ogole za to da się kupić jakieś wyględne, czarne, klasyczne oxfordy? Wiem, że jakość będzie raczej mierna ale, żeby nie było całkowitego wstydu. Za naprawde ciekawe mogę zapłacić max 300zl.

 

Poki co znalazlem cos takiego:

http://www.zara.com/pl/pl/m%C4%99%C5%BCczyzna/buty/modne-buty-oxford-c269239p1293267.html

 

 

najbardziej boje sie o noski, chcialbym zeby nie byly jakies wydluzane, czy podwijane... ale trudno znaleźć takie.

Dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Chciałem poradzić się bardziej doświadczonych osób, żebym znowu nie kupił fatalnych kwadratowych czubów czy innych koszmarków.

Niestety jestem studentem, więc budżet mam mocno ograniczony ~200-250zl, czy w ogole za to da się kupić jakieś wyględne, czarne, klasyczne oxfordy? Wiem, że jakość będzie raczej mierna ale, żeby nie było całkowitego wstydu. Za naprawde ciekawe mogę zapłacić max 300zl.

 

Poki co znalazlem cos takiego:

http://www.zara.com/pl/pl/m%C4%99%C5%BCczyzna/buty/modne-buty-oxford-c269239p1293267.html

 

 

najbardziej boje sie o noski, chcialbym zeby nie byly jakies wydluzane, czy podwijane... ale trudno znaleźć takie.

Dzięki za pomoc :)

 

jeżeli możesz poczekac 2 miesiące na promocje to proponuję buty MD, których cena pewnie spadnie do Twojego budżetu http://www.massimodutti.com/webapp/wcs/stores/servlet/product/duttipl/pl/30220002/792014/3033507/SZNUROWANE%2BPANTOFLE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba szukać Loaków na ebay-u, przy odrobinie szczęścia w 300 zł się zmieścisz (z przesyłką). Na Allegro też się pojawiają. Oczywiście w grę wchodzą inne, opisywane na tym forum buty z niższej półki (Barker, Gordon Bros, może się Meerminy z drobną wadą fabryczną trafią itp.).

 

Edit: w sumie z tymi Loakami to nie jestem pewien, ja kupowałem chyba jak funt był tańszy. Ale na Allegro bywają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pierwsze, szybkie odpowiedzi.

Te buty MD bardzo mi się spodobały. Gdyby chociaż do 350zl były bo 500 to jednak póki co za dużo. Wychodzi na to, że będę musiał poczekać na promocje ale może okazać się, że nie będzie no i mam popularny rozmiar (42) i rzadko je przeceniają. Co do ebaya, to póki co nie jestem jeszcze przekonany, żeby kupować przez internet. Pierwsze normalne buty chciałbym najpierw przymierzyć, połazić chwilkę itp. Jeśli ktoś coś znajdzie to będę wdzięczny, ewentualnie później wstawię coś jeszcze do oceny. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.