Skocz do zawartości

Dysputy ekonomiczne


Gość Nereusz

Rekomendowane odpowiedzi

48 minutes ago, Forto said:

Nawet ponowne otwarcie gospodarki nie gwarantuje firmom powrotu do normalności. Przypadek Chin pokazuje bowiem, że konsumenci niechętnie wychodzą z domów i wydają pieniądze. Przychody tamtejszych firm spadły o około 60 proc. w porównaniu do poprzedniego roku - wynika z badania PBC School of Finance z Tsinghua University. Problem ten dotyczy przede wszystkim handlu detalicznego, restauracji i barów.

Są też wyjątki

Quote

Hermès is said to have brought in at least 19 million renminbi, or $2.7 million, in sales on the reopening day of its flagship store in Guangzhou’s Taikoo Hui last Saturday, according to multiple sources.

https://wwd.com/fashion-news/fashion-scoops/hermes-hauled-in-2-7-million-in-one-china-store-on-saturday-sources-1203559738/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, ciasteczkowy napisał:

To mnie nie dziwi.

Segment luksusowy zawsze ma się dobrze, nawet w dobie kryzysu gospodarczego. Po prostu jest kierowany do klasy wyższej, a ta, w przeciwieństwie do średniej i niższej, zazwyczaj odczuwa kryzys dużo lżej, a często nawet się wzbogaca.

  • Like 2
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład z Hermesem jest nie poważny. Z tego co się orientuję Hermes nie ma żadnego butiku u Nas w kraju. Jeżeli Hermes zacznie sprzedawać swoje towary w Lidlu jak Wittchen to można mówić o kryzysie. ;-)

Edit: Jest w Warszawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na instagramie u jednego z topowych leatherworkerów widziałem, że mini torebki (kilka cm) w formie zawieszek na torby normalnych rozmiarów schodzą jak świeże bułeczki mimo ceny wynoszącej od 2500 do 3500 złotych, więc pewnie nie wszyscy się przejmują widmem nadchodzącego kryzysu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 5 weeks later...

Również w związku z tematyką forum z uwagi na podmiot wytaczający powództwo:

https://news.bloomberglaw.com/insurance/ralph-lauren-sues-insurer-over-covid-19-loss-coverage

Generalnie sytuacja epidemiologiczna postawiła dwie kwestie ze styku rynku ubezpieczeniowego i pozostałego biznesu (w tym odzieżowego jako mocno dotkniętego), mianowicie czy ryzyko wynikające ze epidemii objęte jest ubezpieczeniem:

- business interruption

- należności handlowych.

Oczywiście w każdym przypadku decydować powinny ustalone warunki umowy, ale nie zawsze są one wystarczająco jasne (przykładowo w UK nadzór finansowy wytoczył pozew o ustalenie, czy ubezpieczyciele powinni wypłacać odszkodowania, czy też nie; choć niekiedy umowy były w tym względzie jasne, przykładowo z tego co wiem, organizatorzy Wimbledonu dostali odszkodowanie, ale pewne jest przy tym też, że w przyszłym toku ubezpieczenie już będzie wyłączało ryzyko pandemii ;-). Z kolei we Francji tamtejszy największy bodaj ubezpieczyciel z uwagi na niejasne zapisy części umów zdecydował się w ramach ugód wypłacić odszkodowania niektórym lokalom gastronomicznym). Ewenementem są USA, gdzie są podejmowane próby (nie pamiętam, z jakim skutkiem, nie śledzę dokładnie w tej chwili), aby wprowadzić prawo, które zmusi ubezpieczycieli do wypłat z ubezpieczeń BI, nawet jeżeli umowy wprost wyłączały ryzyko pandemii (ot taki wolny kraj).

Generalnie bardzo ciekawe rzeczy dla prawników i ekonomistów, zwłaszcza zarządzających ryzykiem w biznesie.

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
18 minut temu, Krzysztof G napisał:

Sztabki.

Ok, to kolega wyżej wie chyba więcej, sztabek nie kupowałem ostatnio 🙂. Wiem tylko nieoficjalnie, że w sklepach Mennicy Polskiej od pół kilograma w sztabkach możesz negocjować cenę (zmniejszyć marżę) 🙂

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto się też zastanowić nad formą inwestycji. Sztabki, w szczególności o większej gramaturze odkupi od Ciebie tylko dealer - ciężko samemu zweryfikować oryginalność sztabek. W przypadku monet bulionowych z kanonu płacimy lekko większą marżę (która zwykle jest też uwzględniana przy odsprzedaży), a są one łatwo rozpoznawane na całym świecie oraz w dosyć łatwy sposób można sprawdzić ich oryginalność, korzystając z aplikacji  analizujących dźwięk monety. Monety bulionowe można łatwiej sprzedać p2p uzyskując lepszą cenę korzystając np. z https://www.independentmetals.pl/oferty-sprzedazy.

Podsumowując, dla mnie w przypadku inwestycji długoterminowej najlepszym wyborem są jednouncjowe monety bulionowe (w przypadku srebra można się zastanowić nad sztabkami, ale ja i tak wolałbym 1oz bulion).

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również polecam metalelokacyjne.pl , bezproblemowa dostawa do paczkomatów.

Podobnie jak koledzy wyżej, polecam monety bulionowe jednouncjowe. Im popularniejsze, tym lepsze. Czyli żadne edycje kolekcjonerskie, specjalne itd., tylko kangury, filharmonicy, liście albo randy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Velahrn napisał:

Również polecam metalelokacyjne.pl , bezproblemowa dostawa do paczkomatów.

Podobnie jak koledzy wyżej, polecam monety bulionowe jednouncjowe. Im popularniejsze, tym lepsze. Czyli żadne edycje kolekcjonerskie, specjalne itd., tylko kangury, filharmonicy, liście albo randy.

Dodatkowo Amerykańskie Eagle, w pl jest na nie wysokie premium, ale możliwe że w innych lokalizacjach jest inaczej. Coraz większą popularność zyskuje też Britannia, posiada dodatkowe zabezpieczenia podobnie jak maple leaf a często sprzedawana jest z niższym premium (jeżeli ktoś mieszka w uk chyba można kupowac bezpośrednio z mennicy w dobrej cenie, ale nie jestem tego w 100% pewny).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, DeanM napisał:

Dodatkowo Amerykańskie Eagle, w pl jest na nie wysokie premium, ale możliwe że w innych lokalizacjach jest inaczej. Coraz większą popularność zyskuje też Britannia, posiada dodatkowe zabezpieczenia podobnie jak maple leaf a często sprzedawana jest z niższym premium (jeżeli ktoś mieszka w uk chyba można kupowac bezpośrednio z mennicy w dobrej cenie, ale nie jestem tego w 100% pewny).

Też jest ok.

Podstawowa kwestia z monetami bulionowi to zrozumienie, że im częstsza i popularniejsza, tym łatwiejsza w sprzedaży, a im droższa i rzadsza, tym gorsza (poza tym w 99 % taka jest droższa, bo płacisz za... no nie wiem za co, powinieneś płacić za kruszec i tylko za kruszec).

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tak do końca tych wartości kolekcjonerskich nie skreślał. To trochę wyższa szkoła jazdy, jednak przy większej planowanej  do tezauryzacji ilości (tak powiedzmy powyżej kilograma) warto zdywersyfikować zawartość sejfu. Tak sobie myślę, że w przypadku jakiegoś załamania ceny złota  (nie zakładam, ale może być różnie) dobrze wybrane monety złote emitowane przez NBP zneutralizują nam spadek ceny kruszcu. Wyjątkowa uroda i niski nakład niektórych pozycji są praktycznie gwarantem wzrostu ceny ponad wzrost wartości metalu, z którego je wykonano. Warto spojrzeć np. na emisję "Skarby Stanisława Augusta". Pierwowzorem są medale z wizerunkami polskich władców, których wykonanie zlecił nasz ostatni monarcha. 2 uncje złota próby 999 (nietypowe, zazwyczaj przy monetach kolekcjonerskich jest próba 900), monety bite głębokim stemplem, naprawdę piękne. Trudno kupić w cenie emisyjnej ( w tej chwili 18 000 zł), ale można próbować.  Nakład do 600 egz. dla każdej z emisji w złocie (wychodzi równolegle emisja w srebrze). My Polacy mamy bogate tradycje i duży zapał do kolekcjonowania, więc nie martwiłbym się ewentualną odsprzedażą, choć będzie nas to kosztowało trochę więcej wysiłku niż sprzedaż monety bulionowej. Jeżeli myślimy o inwestowaniu większej kwoty w dłuższym horyzoncie czasu (w przypadku złota tylko taki ma chyba sens) to moim zdaniem warto.

Ostatni "wypust" NBP ze stycznia (gdzieniegdzie jeszcze dostępny w cenie zbliżonej do emisyjnej):

2021_01___jan_kazimierz_500zl_R.jpg.1f5145c75eca1aa9d894e25971a412aa.jpg2021_01___jan_kazimierz_500zl_A.jpg.02f283f533fd83ca9b78d99b815da306.jpg

  • Like 5
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.