Skocz do zawartości

Dysputy ekonomiczne


Gość Nereusz

Rekomendowane odpowiedzi

Śledziłem blog Tradera21 od samego początku. Pisał fajne artykuły itd. Z czasem według mojej oceny system przeciw któremu był go wchłonął. Obecnie już tam nie zaglądam. Duża wartością dodaną były wtedy komentarze z których można było się dużo dowiedzieć.  Większym zaufaniem cieszy się u mnie blog "dwa grosze" choć od dłuższego czasu więcej tam polityki niż ekonomi.

Z ciekawostek powiem że znajomy sprzedał srebrne monety 1oz za równe 200zł i jeszcze kupujący prawie całował go w pierścień którego nie miał. to tak w kontekście artykułu o rozjechaniu się cen papierowego złota.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, nets napisał:

Z ciekawostek powiem że znajomy sprzedał srebrne monety 1oz za równe 200zł i jeszcze kupujący prawie całował go w pierścień którego nie miał. to tak w kontekście artykułu o rozjechaniu się cen papierowego złota.

Serio piszesz? Przecież to jest ponad 40 Euro za uncje, przy giełdowej cenie 13 Euro. Sprawdziłem i w Niemczech monety bulionowe można kupić za 24-25, wiec wciąż prawie za polowe tego co ten człowiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Żorż Ponimirski napisał:

Serio piszesz? Przecież to jest ponad 40 Euro za uncje, przy giełdowej cenie 13 Euro. Sprawdziłem i w Niemczech monety bulionowe można kupić za 24-25, wiec wciąż prawie za polowe tego co ten człowiek.

Rzuć okiem

https://tavex.pl/srebro/srebrne-monety/

widzisz tam coś co możesz kupić?

Edit:

lub tutaj i spróbuj dodać do koszyka:

https://www.mennicaskarbowa.pl/pol_m_Srebro-148.html?filter_node[2]=271

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli obserwujesz że pieniądz stosunkowo szybko traci na wartości to mniejsze znaczenie ma  to za ile kupisz metal aby chronić oszczędności. Nie wiadomo ile NBP nadrukuje. Jedni ryzykują i kupują w tym momencie a niektórzy sprzedają bo i tak zarobią lub muszą sprzedać przez obecną sytuację. 

To co przeczytałem o rozjechaniu cen giełdowych a transakcyjnych ma już miejsce, możesz mieć złoto lub srebro papierowe lub fizyczne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Żorż Ponimirski napisał:

A papierowe ma pewnie z 20% pokrycia w kruszcu.

Nie wiem jak to działa ale z tego co czytam to papierowego złota jest o wiele wiele więcej niż fizycznego.

Wrzuć w wolnej chwili stronę lokalnego dilera metali aby można było sprawdzić dostępność i porównać ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Żorż Ponimirski napisał:

A papierowe ma pewnie z 20% pokrycia w kruszcu.

Jesteś optymista:). „Papierowe” złoto to tylko zapis, umowa, zakład. Kilkanaście lat temu szacowano, ale tylko szacowano:), ze stosunek kruszcu do zapisu jest bliski .... bardzo bliski zera:). „Papiery” zabezpieczone fizycznym kruszcem jest chyba 7%, a cała reszta opcje, obligacje strukturyzowane etc wg mnie nie do oszacowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie zastanawiałem się z jakiej frakcji (o ile) jest ta stacja radiowa. Natomiast dzięki niej trafiłem np. na Bartosiaka od geopolityki.

Od dłuższego czasu świat pracuje na zagładę ekonomiczną i jedynym lekarstwem pozostaje interwencjonizm. Kilka lat temu byłem w Chinach i tak się zastanawiałem: ale ruch, ale się kotłuje na ulicy, tyle ludzi , biznesów, handlarzy - jednym słowem kapitalizm pełna gębą na poziomie ulicy. Jeżeli dla porównania popatrzymy na samą górę tego niby kapitalistycznego (jeszcze) świata to mamy centralne planowanie i bardzo wąskie gremia decyzyjne nie pochodzące z wyboru. I nie jest ważne czy to USA, UE czy Chiny. Nie wygląda to dobrze. Dzisiejsza sytuacja jest wyjątkowo parszywa z ekonomicznego punktu widzenia. Ludzie formalnie mają tytuły własności np. do nieruchomości, fabryki, udziałów w jakimkolwiek biznesie ale to "wszechmogące państwo" jest właścicielem procesu legislacyjnego dzięki któremu można zmienić zasady gry z dnia na dzień w imię np. "sprawiedliwości społecznej", ochrony różnych grup itd. Wówczas tytuły własności tracą wartość.

Politycy i bankierzy centralni zostali zaatakowani przez nieuleczalnego wirusa. Dzisiaj nie jest popularne myślenie, że dobrobyt bierze się z pracy i przestrzegania praw własności.

Polecam ciekawy artykuł z dzisiaj - jako przykład tego co mam na myśli:

 https://www.money.pl/gospodarka/tarcza-antykryzysowa-lokatorzy-pod-specjalna-ochrona-do-konca-czerwca-6493096529004161a.html

Po co taki przepis skoro pustych mieszkań, do wynajęcia od ręki, jest więcej niż chętnych?

Banda pomysłowych Dobromirów ...

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałbym jeszcze dorzucić vlog mojego kolegi Marcina Iwucia, z którym pracowałem w czasie poprzedniego kryzysu. Sporo dyskutowaliśmy wówczas o złocie i inwestycjach w nieruchomości ... polecam dla osób chcących poznać podstawy finansów domowych / ekonomii, jest to zrównoważone i wiarygodne źródło informacji.

 

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@damiance Marcin Iwuć to marka sama w sobie. Lubię go słuchać, choć często mam wrażenie że Michał Szafrański był pierwszy z wieloma pomysłami. Finansowego Ninja podarowałem obu siostrom na prezent ślubny ;)

Co do WEI i Wróblewskiego to słuchałem kilku jego wypowiedzi i wydał mi się zbyt dramatyzujący. Muszę dać mu szansę bo we wrześniu pamiętam jak mówił o rozdźwięku między naszym cyklem rosnącej inflacji a globalnym trendem do obniżki stóp. Bardzo dobrze to ocenił moim zdaniem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jego styl wypowiedzi tłumaczę sobie jako autorską emfazę ;)

Gdybym stanął przed wyborem jednego dostępnego kanału na YT to myślę, że wybrałbym WEI - po prostu lubię  jego słuchać. Właśnie WEI najczęściej polecam moim niefinansowo zorientowanym znajomym. 

Redaktor dysponuje szerokim arsenałem cytatów, przywołań historycznych, dobrze argumentuje, stawia znaki zapytania zmuszające widza do myślenia. Czasami brakuje jemu dogłębnej wiedzy jaką mają praktycy rynków finansowych, ale to w końcu dziennikarz a kanał z założenia jest popularnonaukowy.

O praktyce i teorii gospodarczej przeciętny odbiorca może dowiedzieć się wiele. Dobre źródło do nadrabiania wiedzy, której nasza socjalistyczna ojczyzna nie przekazała nam w ramach systemu edukacyjnego.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie od środowiska WEI trochę odpycha ich zakulisowe pozycjonowanie się polityczne. A jeśli chodzi o przywoływanego wyżej Bartosiaka, to jego pozycjonowanie, czy może raczej udekowanie się, jest jeszcze bardziej czytelne. Ma związek nie tylko z tym, co robi, ale i mówi.

Nie roszczę sobie prawa do miana wyroczni i chętnie bym sobie o tym podyskutował, ale niestety nie publicznie. Kto chce, na pewno się nad tym zastanowi i zgodzi albo nie zgodzi się ze mną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

perpetum mobile nowej ekonomii nadciąga. Bankrut planuje wprowadzić dochód podstawowy. Fiesta! niebawem usłyszymy wystrzały korków, cava poleje się strumieniami ... a dla tych z mocniejszymi głowami brandy z beczek po sherry :D

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/dochod-podstawowy-w-hiszpanii-rzad-pracuje-nad-jego-wprowadzeniem/cksgvtt?fbclid=IwAR2y927t0-MOx94FsFgrBVVZhn1IGQ7MHhQQmCqh5zhnhD1ee1m9Munvm-I

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, damiance napisał:

perpetum mobile nowej ekonomii nadciąga. Bankrut planuje wprowadzić dochód podstawowy. Fiesta! niebawem usłyszymy wystrzały korków, cava poleje się strumieniami ... a dla tych z mocniejszymi głowami brandy z beczek po sherry :D

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/dochod-podstawowy-w-hiszpanii-rzad-pracuje-nad-jego-wprowadzeniem/cksgvtt?fbclid=IwAR2y927t0-MOx94FsFgrBVVZhn1IGQ7MHhQQmCqh5zhnhD1ee1m9Munvm-I

 

Ciekawe, jak zamierzają to wprowadzić. Przecież Hiszpania jest w strefie euro, nie mogą sobie tak jak Glapiński dodrukować banknotów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Velahrn napisał:

Przecież Hiszpania jest w strefie euro, nie mogą sobie tak jak Glapiński dodrukować banknotów...

EBC w ostatnich latach pompował w rynek dziesiątki miliardów EUR miesiąc w miesiąc ;) teraz ogłosili 120 miliardów EUR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.