Skocz do zawartości

Pielęgnacja obuwia - zasady ogólne


saphir.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem zimowe buty ze skóry Buffalo. Zastanawiam się jak je zabezpieczyć na zimę przed solą i wodą. Zamierzam kupić Nano Protector ze strony Multi Renowacja. Zastanawiam się co jeszcze mogę kupić, aby je pielęgnować i chronić.

Z góry dziękuje za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale chciałbym słowem komentarza nawiązać do swoich postów umieszczonych w stosowanych wątkach tutaj i tutaj.

 

http://pytanienasniadanie.tvp.pl/13862813/jak-zima-zadbac-o-buty

http://pytanienasniadanie.tvp.pl/13868061/jak-zima-zadbac-o-buty-czii

 

Nie będę się czepiał każdej wypowiedzi, ale dyskusja o occie całkowicie zbiła mnie z tropu. Czy Panowie wiedzą ze Hiver Winter marki Saphir oraz Desalter Tarrago są produkowane na bazie kwasu octowego (podpowiem, że popularnie stosowany ocet to właśnie wodny roztwór tego kwasu) i Izopropanolu, które w czystej postaci są silnie żrącymi detergentami niszczącymi lico skóry. Czy którykolwiek z Panów zadał sobie trochę trudu, żeby zastanowić się dlaczego w wielu "urban legends" jest zazwyczaj ziarnko prawdy? Dlaczego tak łatwo przychodzi nam odzieranie z mitów, a jednocześnie brakuje nam stosowności lub odwagi aby siegnąć do źródeł prawdy, często pozostających w zasięgu ręki; w końcu nasza kultura liczy już sobie w mało zmienionej formie dobre kilkaset lat.

 

Naprawdę dziwię się wielu wypowiedziom na forum w tematach o środkach do pielęgnacji obuwia, bo wydaje mi się że większość użytkowników patrzy na marki i preparaty jak na tajemniczą miksturę rozwiązującą dany problem (sól, barwa skóry, przesuszone lico, popękany i odklejony mieszek mizdry itp.), a tymczasem, o dziwo, za wszystkim stoi po prostu chemia. Naprawdę polecam zgłębiać wiedzę, bo potem dochodzi do sytuacji że stosujemy odsalacz, w domu unosi się lekko paląca w oczy woń octu, a my z całą stanowczością i pewnością w głosie dalibyśmy się pokroić za to, że to Merlin we własnej osobie nawarzył nam eliksir ze składników tak naturalnych, że aż okazuje się, iż zupełnie w naturze nie występują...

  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartku, formuła programu ułożyła się nieco inaczej niż chcieliśmy, ale najważniejsze, że się o tym mówi oraz udało się wspomnieć o Stowarzyszeniu But w Butonierce, na czym szczególnie nam zależało. Nie było mnie w TVP, ale Daniel relacjonując mi wszystko po programie opowiadał, że w tak krótkim czasie i przy debiutanckim stresie naprawdę trudno logicznie i sprawnie przekazać wszystko, co ma się w głowie. No chyba, że jest się medialną bestią, jak Tomek Miler :) Być może w 60-minutowym wejściu można porozmawiać o składzie chemicznym i innych aspektach pielęgnacji obuwia, tyle tylko, że dla widzów śniadaniowego programu mogłoby to być mało interesujące. Miały iść jasne, krótkie, czytelne, uproszczone informacje i tyle. Domowy sposób --> śmietnik. Ot schemat.

 

Twoja wiedza jest imponująca i niewątpliwie jesteś w stanie obalić wiele mitów propagowanych przez producentów obuwia czy akcesoriów - z miłą chęcią uczymy się i my. Natomiast nam praktyka pokazuje, że ludzie stosując ocet spożywczy nie specjalnie z solą sobie radzą (dostajemy maile na ten temat z prośbą o pomoc). Dlatego też przed tym przestrzegamy. Nie uważamy się za "wielkich fachowców" i pewnie nigdy za takich uchodzić nie będziemy. Każdego kolejnego dnia uczymy się (najczęściej na własnych błędach). Natomiast z tym co wiemy, udało się już uratować pewnie z kilka tysięcy par butów, więc z dobrymi intencjami i miłą chęcią to przekazujemy.

 

Moim zdaniem zawartość octu w produkcie nie sprawia, że ocet może taki produkt godnie zastąpić i odsalacze będą jednak skuteczniejsze/bezpieczniejsze dla skór. Myślę, że jest jednak różnica między Hiver Winter / De Salter, a octem.

 

Jeżeli nie, to dlaczego w świetnym tutorialu na temat usuwania soli, jaki przedstawiłeś na forum, użyłeś jednak Hiver Winter?

http://forum.butwbutonierce.pl/topic/152-buty-i-s%C3%B3l-jak-usun%C4%85%C4%87-s%C3%B3l-z-but%C3%B3w-jak-je-zabezpieczy%C4%87/page-4#entry99105

 

Pewnie Ty (być może jeszcze kilku Szewców) poradziłbyś sobie z solą na butach za pomocą tego co masz w kuchni, a następnie byłbyś w stanie zredagować elaborat na ten temat. Ale my zwykli śmiertelnicy ... ;)

 

Być może dojdzie do kolejnego spotkania w gmachu TVP i jeżeli masz chęć propagowania wiedzy na temat pielęgnacji obuwia (w sposób właściwy i optymalny) oraz obuwia w ogóle, to z miłą chęcią skorzystamy z Twojej pomocy i będzie nam niezmiernie miło. Trzeba mieć jednak świadomość, że TVP rozdaje karty i w wielu miejscach trzeba się zwyczajnie dostosować.

 

Z pozdrowieniem

  • Oceniam pozytywnie 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy do nowych butów taka kolejność starczy by zabezpieczyć je na zimę?

 

1. tłuszcz Saphir Medaille Dor 1925

2. krem Saphir Medaille Dor 1925

3. wosk Saphir Medaille Dor 1925

 

Takie buty:

http://partenope.pl/buty-meskie/91-buty-brogue-za-kostke-jasny-braz.html

 

Jeszcze mam pytanie, tłuszcz tylko na miejsca gdzie buty pracują - zginają się. Krem na całe buty a wosk tylko na czubki dla połysku?

 

Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest szansa, że nawet bez tłuszczu dadzą radę :) Kolejność po mojemu, choć wiele osób tłuszcz daje po kremie i też sobie chwalą.

Tam gdzie chcesz mieć wysoki połysk proponuję poprzestać na cienkiej warstwie kremu (bez tłuszczu) i dopiero pasta woskowa, która poza połyskiem, dodatkowo zabezpieczy noski oraz pięty przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Kupiłem we wrześniu buty żeglarskie Tommy Hilfiger'a i czas najwyższy je wyczyścić.

IMG_0236.JPGIMG_0237.JPGIMG_0238.JPGIMG_0239.JPGIMG_0240.JPG

 

Chodzi mi głównie o te zabrudzenia na bokach butów. Na zdjęciach aż tak bardzo tego nie widać ale w rzeczywistości rzuca się w oczy. Próbowałem czyścić to szczotką ale niestety bez pozytywnych rezultatów. Moje pytanie to co najlepiej w tym wypadku kupić, wspomnianą gumę do czyszczenia skór nubukowych czy zainwestować w środek np. Omnidaim wspominany na forum. 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy do nowych butów taka kolejność starczy by zabezpieczyć je na zimę?

 

1. tłuszcz Saphir Medaille Dor 1925

2. krem Saphir Medaille Dor 1925

3. wosk Saphir Medaille Dor 1925

 

Takie buty:

http://partenope.pl/buty-meskie/91-buty-brogue-za-kostke-jasny-braz.html

 

Jeszcze mam pytanie, tłuszcz tylko na miejsca gdzie buty pracują - zginają się. Krem na całe buty a wosk tylko na czubki dla połysku?

 

Dziękuję za pomoc.

 

 

Jest szansa, że nawet bez tłuszczu dadzą radę :) Kolejność po mojemu, choć wiele osób tłuszcz daje po kremie i też sobie chwalą.

Tam gdzie chcesz mieć wysoki połysk proponuję poprzestać na cienkiej warstwie kremu (bez tłuszczu) i dopiero pasta woskowa, która poza połyskiem, dodatkowo zabezpieczy noski oraz pięty przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi.

 

Kolejność też po mojemu, ale ja zacząłbym od renowatora, żeby otworzyć pory skóry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłuszcz powinien iść po kremie, bo bez sensu jest wpierw otwierać pory Renowatorem, by je potem zapchać od razu tłuszczem, to tak jakby otworzyć drzwi, zamknąć je i dopiero wtedy próbować wejść :)

Proponuję zawsze mieć w głowie cel stosowania danego środka, wtedy reszta przychodzi intuicyjnie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że generalnie warto w danym momencie stosować, albo krem (w większości przypadków wystarcza), albo tłuszcz. Na przykład tłuszcz przy przygotowywaniu butów na sezon zimowy, a później jak zajdzie potrzeba pielęgnacji już tylko krem.

 

Podejść do tematu jest sporo, a w większości przypadków nie ma konieczności stosowania obu jednocześnie, chyba że mamy do czynienia z grubymi skórami, obuwiem trekkingowym, mocno przesuszonymi skórami ... no i tłuszcz oczywiście na skórzane podeszwy jak najbardziej.

 

Takie rekomendacje dostajemy też od producenta, kiedy konsultujemy konkretne przypadki. Producent twierdzi, że obie opcje się sprawdzą. Ze względu na jakość i wydajność tych środków jednak, stosunkowo niewiele jest sytuacji, w  których zachodzi konieczność stosowania obu jednocześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witajcie, 

 

jest to mój pierwszy post na forum, także proszę o wyrozumiałość.

Po pierwsze chcę Wam pogratulować wiedzy, dzięki której czytając to forum mogę dosskonalić sztukę dobrego stylu.

 

Nie jestem pewien, czy lepiej zadać pytanie tutaj, czy zakładać nowy temat, więc jakby co proszę o info.

 

Zastanawiam się czy są profesjonalne zakłady zajmujące się renowacją i czyszczeniem butów, czy trzeba się jedynie samemu za to brać. Jestem z trójmiasta i jeśli ktoś zna taki przybytek proszę o info.

 

Dzięki i pozdraiwam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm, budżet w sumie nie gra aż tak dużej roli, wiadomo, butki za kilka stów (chociaż jak Was czytam to macie sporo droższe) to i renowacja kosztuje.

 

Po prostu szukam jakiegoś zakładu, gdzie się postarają, a nie w 15 min wyczyszczą po łebkach i tyle. Jak pytam w jakimś zakładzie gdzie czyszczą odzież, wyroby skórzane i buty czego używają do butów, to pokazują mi wyroby z marketu, a o markach typu Tarrago, Avel czy Saphir nie słyszeli nawet, to sobie odpuszczam.

 

Także jeśli znasz w trójmieście coś, to byłbym bardzo wdzięczny. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.