Skocz do zawartości

Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi


Gość Nereusz

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm czy rękawy w koszuli powinny być takiej długości, że przy spuszczonych rękach mają długość odpowiednią, bez udziału mankietu, czy też powinny wspierać się w takiej pozycji na mankiecie i mieć zapas przez co po zgięciu ręki mankiet zostaje na swoim miejscu (dość mocno wystaje wtedy - po zgięciu ręki - z marynarki)?

To chyba nie ma znaczenia, przynajmniej dla mnie. Natomiast dopasowanie rękawów koszuli na styk (żadnych fałd/zapasu materiału) grozi chowaniem się rękawa koszuli w rękawie marynarki. Dlatego długość rękawa koszuli trzeba dobierać "konsultując" ją z marynarkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze koszule robione na miarę, powinny mieć luźny mankiet i zwisać na odpowiednią długość. Ale one są specjalne profilowane jeżeli chodzi o rękaw pod konkretną osobę i szyte nie prosto jak większość koszul, ale po łuku, tak jak biegnie lekko zgięta ręka. Raczej tylko topowe koszule na miarę są w ten sposób robione.

Poza przypadkiem powyżej, koszula powinna być lekko węższa w mankiecie, tak aby dość dobrze trzymała się w tym miejscu. Nadmiarowe 2cm w rękawie pozwalają nawet podnieść rękę do góry, tak by dalej mankiet był w tym samym miejscu. Niestety koszule RTW mają mankiety za duże o dobre 2-3 cm i przez to kompletnie nie trzymają mankietu w miejscu. Jednocześnie, nawet w przypadku rękawa odpowiedniej długości, koszula jest niewygodna w użytkowaniu, jeżeli ktoś chce zginać ręce.

Dla przykładu, mam nadgarstek 19 cm, najlepsza dla mnie szerokość mankietu to 22, przy 23 już zaczyna trochę opadać na dłoń, a 21 jest za ciasne. Tutaj więc niestety trzeba kalibrować co do 0,5 cm :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie ktoś mi tu w myślach czyta ;-) Dokładnie o to min. chciałem zapytać. Wybieram się na wesele jako członek rodziny Panny młodej - czy można zastąpić białą koszulę (do ciemnogranatowego garnituru, czarnych wiedenek, granatowego krawata i białej poszetki) czymś nieco bardziej nietypowym? Myślałem o błękitnym oksfordzie z białym kołnierzykiem i mankietami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszule winchester (tj. kolorowe, ale z białym kołnierzykiem i białymi mankietami, bo o takich tu mowa) nadają się do tzw. stroju konferencyjnego (business suit). Bycie na ślubie w charakterze członka rodziny wymaga natomiast stroju wizytowego, który się składa z ciemnogranatowego garnituru + biała koszula + srebrzysty (a nie granatowy!) krawat + biała poszetka + czarne oksfordy plain (czyli buty z zamkniętą obłożyną, bez nosków).

Proszę przekazać życzenia młodej parze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszule winchester (tj. kolorowe, ale z białym kołnierzykiem i białymi mankietami, bo o takich tu mowa) nadają się do tzw. stroju konferencyjnego (business suit). Bycie na ślubie w charakterze członka rodziny wymaga natomiast stroju wizytowego, który się składa z ciemnogranatowego garnituru + biała koszula + srebrzysty (a nie granatowy!) krawat + biała poszetka + czarne oksfordy plain (czyli buty z zamkniętą obłożyną, bez nosków).

Proszę przekazać życzenia młodej parze.

Panie Granville, czy Oxfordy z nakładanym noskiem u Pana Młodego to Pana zdaniem błąd, a jeśli tak to jakiej wagi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naszyte noski to element architektury buta obniżający jego rangę formalną. Dlaczego? Otóż ich pierwotną funkcją jest ochrona, wzmocnienie buta. Dlatego wszelkie buty robocze mają zawsze naszyte noski.

Można dostrzec tu analogię z marynarkami. Niektóre marynarki mają naszyta na łokciach tzw. karwasze, czyli skórzane łaty, które też spełniają funkcję ochronną. Na tweedowej marynarce w stylu country wygląda to świetnie, ale czy naszyłby Pan karwasze na rękawach swego wizytowego garnituru?

Z tych samych względów obuwie wizytowe nie powinno mieć dziurkowań. Pierwotną funkcją dziurkowań jest mianowicie ułatwienie wyciągania butów z błota czy bagna (nie "zasysają" się). Na polowanie na pardwy zakłada Pan dziurkowane brogsy i jest to comme il faut, ale na przyjęcie nie przychodzi Pan brodząc przez bagna, tylko przyjeżdża Pan powozem (zmechanizowanym lub nie, to nie ma znaczenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS do poprzedniego.

Garnitur konferencyjny jest natomiast ubraniem roboczym, choć nie chodzi tu o pracę fizyczną i dlatego naszyty nosek jest stylistycznie poprawny, bo sygnalizuje ów roboczy charakter.

Dziurkowania w przypadku obuwia do garnituru konferencyjnego są natomiast niepoprawne, bo nie ma tu "chodzenia po błocie". Dziurkowania pasują do garnituru miejskiego i country.

Generalnie: stylistyka męskiego stroju jest łatwa do opanowania, bo opiera się na logicznych zasadach, a nie na jakiejś wiedzy tajemnej. Zapraszam do lektury książki, tam jest wszystko szczegółowo omówione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre marynarki mają naszyta na łokciach tzw. karwasze, czyli skórzane łaty, które też spełniają funkcję ochronną.

Witam,

dotychczas karwasze kojarzyły mi się wyłącznie z czymś troszkę innym (choć także pełniącym funkcję ochronną).

Witam serdecznie. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w użytkowaniu wojskowych prawideł?

Dołączona grafika

Nie mam, ale wątpię aby się specjalnie różniły od "cywilnych".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Chciałbym się dowiedzieć co sądzicie o czarnych krawatach/muchach, do czego można je nosić? Czy są uniwersalne, achromatyczne, czy raczej należy ich unikać za dnia? Czy mogę założyć czarną muchę do garnituru, czy tylko do smokingu?

Czarna mucha - tylko do smokingu.

Czarny krawat - dla żałobnika, kelnera lub lansiarza.

Uniwersalne? Nie.

Achromatyczne? Tak.

Unikać za dnia? Tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.