Skocz do zawartości

Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi


Gość Nereusz

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Tadam napisał:


Drodzy,

czy zdarza Wam sie odpinać guziki w rękawie marynarki (mam SuSu więc jest tak mozliwośc)?
Zauważyłem, że odpięcie dwóch powoduje lepsze układanie się rękawa przy koszuli z maknietem francuskim. (okazja formalna, bo ślub jako gość)
Pozdr

Zdarza się bardzo często (jako swego rodzaju "smaczek"), choć akurat nie zauważyłem różnicy w układaniu się rękawa.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem gdzie zadać pytanie; proszę o opinię Kolegów chemików, lekarzy bądź prawników:-)

Chcę kupić lustro do przedpokoju. Znalazłem w TKMaxx, ale na odwrocie widnieje naklejka z ostrzeżeniem, jakoby produkt zawierał substancje zaklasyfikowane w stanie Kalifornia jako rakotwórcze. Jak to zinterpretować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie produkt zawiera, substancję wpisaną na jakąś listę w stanie Kalifornia. Przy tym, zapewne ustawodawstwo stanowe w związku z tym faktem nakazuje to oznaczyć w ten sposób, jeżeli produkt ma być sprzedawany w Kalifornii.

Pod poniższym linkiem przykładowa lista, możliwych substancji.

http://oehha.ca.gov/proposition-65/proposition-65-list

Nie wiem jak to się ma do prawa UE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Tak mi się też wydaje, ale zastanawiam się, czy to znaczy że:

a. lustro powleczone jest warstwą składającą się częściowo ze szkodliwego ołowiu/kadmu/azbestu (nie wiem, z chemii miałem 3-); stwierdzone są przypadki nowotworu przy kontakcie z tą substancją;

b. w składzie znajdują się śladowe ilości substancji widniejącej na liście; mogłaby ona spowodować problemy zdrowotne w przypadku nieprzerwanego wpatrywania się w lustro z odległości 2 cm przez minimum 100 lat, ale na wszelki wypadek umieszczamy info: coś jak "Caution: the beverage you are about to enjoy is extremely hot" na kubku kawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan Kalifornia jest znany z tego, że ma super-wyśrubowane normy ekologiczne: nawet na Amazonie możesz znaleźć produkty z amerykańskich sklepów z adnotacją, że właśnie do Kalifornii nie wysyłają bo coś tam. Ergo: bym się nie przejmował...

BTW: może to po prostu krzyształowe lustro z tlenkiem ołowiu, który oczywiście jest nieszkodliwy, dopóki go nie zjesz :-)

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli to lustro podoba sie Tobie i wszystkim pozostałym osobom, ktore maja zamiar w nie zerkac, to wg. mnie powinienes je nabyc droga kupna, ewentualnie inna skuteczna droga:). Znam przypadek kiedy normy californijskie uniemozliwily sprzedaz pewnego modelu motocykla, ponieważ.....uwaga....dotkniecie jezykiem, do pewnej czesci zbiornika paliwa, przy temperaturze ponizej 5 F, grozilo "przywarciem" lizacego do lizanej czesci. California, 5F, lizanie zbiornika.....Nie byl to oczywiscie zaden amerykanski motocykl:). Do tych co najwyzej przywieraja pupy ich uzytkownikow:)

Reasumujac. Jeżeli lustro dostalo sie jakims cudem na teren UE to mam wrazenie, ze nie przyplynelo z syryjczykami, wiec zapewne jego szkodliwosc, a w zasadzie prawdopodobieństwo wystapienia czynnikow o nadmiernej szkodliwosci jest porównywalne do lizania wspomnianego zbiornika paliwa, no chyba, ze rzeczywiscie mislbys zamiar je lizać, w co watpie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie zmienić temat na bardziej przyziemny - skórzana brązowa torba na ramię (Baron), okazała się barwić ubrania w wysokich temperaturach. Czy ktoś wie co jest tego przyczyną i czy istnieją jakieś "domowe" sposoby na ten problem? Z góry dziękuje za pomoc! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, metius napisał:

Posiadaczy spodni z moleskinu (najlepiej beneventowych - akcja "wiem" zrobiła swoje ;) ), proszę o podzielenie się spostrzeżeniami na temat ich wytrzymałości. Spotkałem się z opiniami, że materiał jest dość podatny na przetarcia i raczej mniej trwały niż np. sztruks.

W miejscach w których spodnie bardziej pracują dość szybko pojawiają się ślady użytkowania , wytarcia, wyświecenia , nie przetarcia (przetarcie rozumiem już jako dziurę ) .

 

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczor wszystkim,

prosze o porade, zastanawiam sie nad kupnem swojej pierwszej dwurzedowki i wpadla mi w oko jedna od Grand Frank -> https://www.grandfrank.com/eu/shop/main/jackets/agani-blue-windowpane-double-breasted-jacket

Czy wg Was owa marynarka od Grand Franka warta jest uwagi, tzn. nie za wysoko sa guziki? Czy blizej jej do klasyki , czy do wybiegu? ;-)

pozdro,
lukee

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.