Skocz do zawartości

Forumowa poradnia stylistyczna


Gość sancho

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, gisch napisał:

Wymienione marki mają proporcje w porządku (choć model Havana z SuSu ma guzik trochę wyżej niż by należało), 

Mierzyłem kilka marynarek Poszetki na wysoki wzrost i są krótsze i mają guzik nieco wyżej niż odpowiedniki z SuSu. Chociaż na zdjęciach w sklepie wyglądają OK (może nie ma dużej różnicy między wysokim i średnim wzrostem).

Poza tym, moim zdaniem obecnie w SuSu guziki mają na klasycznej wysokości głównie dwurzędówki.

13 godzin temu, gisch napisał:

 główną zmienną jednak jest tu konstrukcja half-canvas, w moim odczuciu czuć różnicę w porównaniu z klejonką, marynarka lepiej przylega do klatki piersiowej (nie "opina", choć trudno znaleźć lepsze określenie; jest bardziej sprężysta, nie ma tu mowy o jakimś uciskaniu). 

Moim zdaniem trzeba by porównać marynarki uszyte z tego samego materiału w różnych systemach, żeby dojść do takiego wniosku. Ponieważ materiał ma też duży wpływ jak marynarka się układa. Konstrukcje obecnie są bardzo "cienkie", więc pewnie mają one mniejszy wpływ jak dawniej.

Ostatnio tutaj było o konstrukcji -> Marynarka na płótnie v.s. marynarka klejona (janadamski.eu) - on akurat sprzedaje garnitury na klejonce i jego opinia o tym, że wyraźnej różnicy nie ma, może być nie obiektywna. Ale już marynarki Mr. Vintage & Lancerto można było kupić w wersji na half-canvas (na zamówienie za dopłatą). On też twierdził, że w zasadzie wyraźnej różnicy nie ma (ale tego też raczej nie do końca obiektywnie można traktować). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, gisch napisał:

Guzik mógłby być ciut niżej, ale obstawiałbym jakieś 2 cm. Rozwiązaniem byłoby wziąć na dłuższy wzrost i skrócić rękawy, guzik będzie trochę niżej i tył też spoko.

Tylko pytanie czy skrócenie od dołu rękawów z rozmiaru na wysoki wzrost będzie jeszcze możliwe. Skrócenia od góry mało kto się podejmuje i jak tu nie raz czytałem nie zawsze finalnie to przynosi dobre rezultaty.
Moim zdaniem ten garnitur leży w miarę OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, tryhp3 napisał:

Tylko pytanie czy skrócenie od dołu rękawów z rozmiaru na wysoki wzrost będzie jeszcze możliwe. Skrócenia od góry mało kto się podejmuje i jak tu nie raz czytałem nie zawsze finalnie to przynosi dobre rezultaty.
Moim zdaniem ten garnitur leży w miarę OK.

Ale oni nie robią funkcyjnych guzików, więc rękawy można skracać dołem bez ograniczeń. Najwyżej krawiec zrobi ręcznie udawane dziurki i przeszyje guziki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wam dziękuję za porady! Ostatecznie zostawiam garnitur. Przekonały mnie wasze uwagi, a i to, że w SuSu nie ma garnituru w fasonie Lazio (moim zdaniem najlepszy do mojej sylwetki) w podstawowej wersji (poniżej 2000 zł) w interesującym mnie kolorze (granatowy). Jest tylko wersja za ponad 2300 zł, z lepszej wełny, ale w bardzo ciemnym granacie, co też nie do końca mi odpowiada. Havana z kolei nie ma w ogóle wypełnianych ramion, co mi nie odpowiada. Pozostałe alternatywy sklepowe, to już inna półka cenowa (3000+ zł), a to teraz trochę za dużo, może w przyszłości się pokuszę.

Dziękuję za podesłanie garnituru z vinted, ale boję się kupować zdalnie garnituru, którego nie będę mógł oddać.

Udam się na poprawki do pana Zbigniew Radlickiego w Poznaniu, polecanego na forum. Okazuje się, że mieszkam kilka minut spacerkiem od jego pracowni. : ) Myślę, że dobrze mi doradzi co do zakresu potrzebnych przeróbek. Na pewno będę skracał spodnie i zwężał je w pasie, a pewnie czeka mnie także skrócenie rękawów w marynarce - choć raczej na tyle drobne, że nie powinno być problemu z guzikami.

Chyba morał z tego taki, że nawet w Vistuli można obecnie dostać całkiem przyzwoity garnitur z niezłym krojem, niewąskimi klapami, z wełny, z wiskozową podszewką, poniżej 1000 zł (na promocji, akurat wziąłem ostatnią sztukę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Tomek123 napisał:

Chyba morał z tego taki, że nawet w Vistuli można obecnie dostać całkiem przyzwoity garnitur z niezłym krojem, niewąskimi klapami, z wełny, z wiskozową podszewką, poniżej 1000 zł (na promocji, akurat wziąłem ostatnią sztukę).

Jednak większość ich oferty to potworki. Ale od czasu do czasu można coś wypatrzeć w PL sieciówkach. Kiedyś np. coś takiego było w Bytomiu -> GARNITUR ROYAL (bytom.com.pl)

Jeżeli chodzi o granatowe garnitury z dobrymi proporcjami ale w cenie 500 zł wyższej to jeszcze na te możesz zerknąć Garnitury z Kolekcji Jan Adamski (egarnitur.pl)

30 minut temu, Tomek123 napisał:

Havana z kolei nie ma w ogóle wypełnianych ramion, co mi nie odpowiada.

Mam Havanę i wydaje mi się, że jakieś symboliczne jest. Ale wolałbym nieco większe, bo jednak w moim przypadku kości nieco wystają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.05.2023 o 09:46, mosze napisał:

Wg mnie dziwadło nad dziwadłami. Krótki rękaw, dziwny kołnierzyk, ciemny kolor, białe guziki, wyłącznie dla konesera.

Ja się nie zgodzę, że dla konesera, ponieważ bardzo podobne można kupić w masówkach:

Lniana koszula z krótkim rękawem | GAP.pl

Bawełniana koszula z kołnierzykiem | GAP.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tryhp3no tu faktycznie porządnie zrobione imitacje dziurek (są rozcięte czy tylko tak gęsto obszyte?) nie bardzo się da przesunąć. Garnitur Royal kupiony za 4 stówy z wyprzedaży miałem na sobie dwa razy: pierwszy i ostatni🤣. Mimo ładnych proporcji na wieszaku leżał tak fatalnie, że nie mogłem na to patrzeć (odstający kołnierz, tragiczne ramiona, marszczące się rękawy). To mogła być oczywiście wina mojej sylwetki ale fakt jest faktem.

@Tomek123ja bym spróbował tego z Vinted, tylko bym dopytał dokładnie o wszystkie wymiary. To garnitur o 2 półki wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, pablocito napisał:

no tu faktycznie porządnie zrobione imitacje dziurek (są rozcięte czy tylko tak gęsto obszyte?) nie bardzo się da przesunąć.

W tym przypadku nie są rozcięte, tyko obszycie. Ale zazwyczaj w przypadku imitacji to obszycie raczej będzie wyglądać podobnie - z przykładu na jasnym jest to dobrze widoczne, na granacie będzie raczej z bliska.
Bytomia nigdy nie miałem ponieważ na mnie leżą fatalnie, ale one nie są szyte ewidentnie pod moją figurę. Ten Royal na zdjęciach mi się rzeczywiście podobał (ale na żywo nie widziałem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, tryhp3 napisał:

Moim zdaniem trzeba by porównać marynarki uszyte z tego samego materiału w różnych systemach, żeby dojść do takiego wniosku. Ponieważ materiał ma też duży wpływ jak marynarka się układa. Konstrukcje obecnie są bardzo "cienkie", więc pewnie mają one mniejszy wpływ jak dawniej.

Ostatnio tutaj było o konstrukcji -> Marynarka na płótnie v.s. marynarka klejona (janadamski.eu) - on akurat sprzedaje garnitury na klejonce i jego opinia o tym, że wyraźnej różnicy nie ma, może być nie obiektywna. Ale już marynarki Mr. Vintage & Lancerto można było kupić w wersji na half-canvas (na zamówienie za dopłatą). On też twierdził, że w zasadzie wyraźnej różnicy nie ma (ale tego też raczej nie do końca obiektywnie można traktować). 

Mam Havanę Susu z hopsacku Angelico (half canvas) i marynarkę z podobnej tkaniny Marlane Mango (klejonka) i Turina od Milera na klejonce oraz Phoenixa też od niego na half-canvasie - w obu przypadkach to wrażenie, o którym pisałem jest zauważalne (i to pomimo, że Turin jest z wełny o gramaturze 360, a Phoenix ok. 210). Nie chodzi tu do końca o układanie się, ale subiektywne uczucie komfortu podczas noszenia, nieco ładniejsze układanie się klap (klejonkowe częściej "łamią się"), dochodzi też kwestia trwałości przy praniach chemicznych, klejonki mogą mieć tu minus (choć u mnie przy dużej rotacji i stosunkowo rzadkim noszeniu marynarek o tej kwestii się osobiście nie wypowiem).
Jan Adamski dość mocno obstaje przy swoich opiniach (dość niedwuznacznie wyśmiewając rzeczy inne niż oferowane przez siebie w sklepie, oczywiście pod płaszczykiem maksymalnego obiektywizmu - oczywiście ma do tego prawo,  ). Marynarki MrVintage natomiast mam okazję nosić - w nich imo największym plusem jest brak usztywnienia w kuli rękawa (nie chodzi o wkład barkowy, a o taki "półksiężyc", moim zdaniem bez niego marynarka jest wygodniejsza i ładniej leży). To płótno, które mają w odcinku piersiowym, o czym autor się chwalił przy wprowadzaniu linii to nie jest chyba jakaś autorska konstrukcja, praktycznie każda marynarka na klejonce ma coś w tym stylu - waterunek nie jest tylko w szyciu na płótnie, sama klejonka zwykle byłaby zbyt wiotka by stanowić jedyny element konstrukcji (na marginesie, niektóre konstrukcje full canvas, nawet szyte u krawców też bywają oprócz tego podklejane - tzw. skin fusing, podobno ułatwia to pracę z cieńszymi tkaninami).
Half canvas to nie jest przewaga kompletnie zmieniająca postać rzeczy, ale zauważalna - niemniej bardzo podnosi koszt produkcji (w komentarzu pod artykułem pan Adamski pisze o wzroście ok. 40 %) i po prostu dla wielu użytkowników marynarek to gra nie warta świeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do skracania rękawów warto pochodzić po różnych krawcach w swoim mieście i popytać - ja po paru próbach znalazłem krawcową, która skraca od góry za ok. 50 zł (orientacyjnie, bo zwykle nie jest to jedyna przeróbka w marynarkach) z zadowalającym efektem. Przy skracaniu dołem imitacje można wypruć i odtworzyć wyżej (nie będzie raczej 100 % identycznie, ale to nie jest wielka różnica), problem co najwyżej może się pojawić jeśli przy mocnym skracaniu "skończy się" rozporek - wtedy faktycznie lepiej górą.
Ten Royal w wielu miejscach był pokazywany jako jakaś wisienka w Bytomiu, osobiście nie podzielam tej opinii - kozerka wygląda na mocno niedzisiejszą, same szerokie klapy to za mało. Ramiona typowe dla tej marki. Też swego czasu popełniłem błąd kupując gajer tej marki i to po prostu kaszana, mimo wielu przeróbek nadal nie jest to coś do noszenia z zadowoleniem. Konstrukcyjnie lepiej zwykle wygląda Vistula, choć tam otwarte klapy sensownej szerokości to rzadkość (choć ten wyżej faktycznie jest na granicy akceptowalności).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, gisch napisał:

Przy skracaniu dołem imitacje można wypruć i odtworzyć wyżej (nie będzie raczej 100 % identycznie, ale to nie jest wielka różnica)

Oczywiście, tylko o ile na wełnie nie powinien zostać ślad, o tyle na lnie/bawełnie na pewno zostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ten Napoli z Suitsupply za 1769 zł? Rozmiar raczej ok, ale położenie górnego guzika i szerokość klap to masakra, już Vistula ostatnio wypuszcza lepsze modele pod tym względem. Imo chyba mało która marka tak strasznie się zepsuła pod kątem stylistyki.
Chyba lepiej byłoby zainteresować się tym modelem (mają podstawowe przeróbki w cenie):
https://pewienpan.pl/product-pol-3663-Garnitur-welniany-Sartoria-granatowy.html#181

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 hours ago, gisch said:

To ten Napoli z Suitsupply za 1769 zł? Rozmiar raczej ok, ale położenie górnego guzika i szerokość klap to masakra, już Vistula ostatnio wypuszcza lepsze modele pod tym względem. Imo chyba mało która marka tak strasznie się zepsuła pod kątem stylistyki.
Chyba lepiej byłoby zainteresować się tym modelem (mają podstawowe przeróbki w cenie):
https://pewienpan.pl/product-pol-3663-Garnitur-welniany-Sartoria-granatowy.html#181

Tak, to ten.

Faktycznie, klapy i proporcje mogłyby być lepsze. No nic, dzięki, zamówię jeszcze ten z linka do porównania.

Miałeś garnitur z tej firmy? Jak opinie, jak z jakością?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 5/24/2023 at 2:46 PM, tentomek said:

Tak, to ten.

Faktycznie, klapy i proporcje mogłyby być lepsze. No nic, dzięki, zamówię jeszcze ten z linka do porównania.

Miałeś garnitur z tej firmy? Jak opinie, jak z jakością?

Garnitur od Pewien Pan. Chyba lepiej leży, chociaż nie wiem czy rękawy nie są za krótkie. Chyba bardziej wolałem spodnie z trochę wyższym stanem od Susu. Chociaż chyba zostanę przy tym.

IMG_9152-removebg.png

IMG_9153-removebg.png

IMG_9154-removebg.png

IMG_9155-removebg.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastnawiam się nad kupnem używanej marynarki Havana SuSu. Gdy porównałem wymiary mojej dobrze leżącej marynarki z tą na aukcji: moja ma 47cm pod pachami a Havana 48,5cm. Da radę potem te 3cm zwęzić u krawca? Co ciekawe w talli już tak dużej róznicy nie ma: 42cm w mojej, 42,5cm w SuSu - czyli prawie nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszła mi ostatnio marynarka zamawiana z SuSu w ramach custom made (mierzylem sie w sklepie w Londynie). Teraz pytanie co sądzicie i czy jeszcze coś powinno być zmienione/dostosowane. Ja na pierwszy moment zastanawialem sie czy nie jest za krotka z przodu i czy guzik nie jest za wysoko, chociaz po zobaczeniu zdjec wydaje mi sie ze jest ok. Troche jednak nie podoba mi sie korekta, ktora polega na tym, ze jeden rekaw jest krotszy niz drugi (wydaje mi sie ze to troche widac...). No i niestety znow moj problem - plecy. Tylko nie wiem czy da sie to jakos skorygowac w tym systemie (tj. dodanie np. centymetra w talii - marynarka nie wydaje sie za ciasna w talii, raczej jest ok). Plus oczywiscie nie pomaga fakt, ze moje plecy nie sa najprostsze na świecie...

Ostatnie zdjecie to zdjecie plecow z odpietym guzikiem.

IMG_3444.png

IMG_3446.png

IMG_3447.png

IMG_3449.png

IMG_3455.png

IMG_3456.png

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leży naprawdę nieźle.

Moim zdaniem z tyłu w talii jest za ciasno, co widać na zdjęciu z boku - zbyt odznaczone "siedzenie". Skupiłbym się na poluzowaniu marynarki w tym miejscu i nic więcej nie ruszał.

Co do różnej długości rękawów - jak chcesz mieć identyczne, to pozostaje RTW bez przeróbek. Cały urok dopasowywania ubrań do sylwetki polega na tym, że uwzględnia się jej dysproporcje. Różną długość rąk/rękawów widzisz raczej tylko Ty, a mając identycznie wystający mankiet koszuli w obu rękawach możesz spokojnie wyjść na ulicę, bez obaw o fotkę do działu "Humor" od sartorialnej milicji.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Wodzu napisał:

Leży naprawdę nieźle.

Moim zdaniem z tyłu w talii jest za ciasno, co widać na zdjęciu z boku - zbyt odznaczone "siedzenie". Skupiłbym się na poluzowaniu marynarki w tym miejscu i nic więcej nie ruszał.

Co do różnej długości rękawów - jak chcesz mieć identyczne, to pozostaje RTW bez przeróbek. Cały urok dopasowywania ubrań do sylwetki polega na tym, że uwzględnia się jej dysproporcje. Różną długość rąk/rękawów widzisz raczej tylko Ty, a mając identycznie wystający mankiet koszuli w obu rękawach możesz spokojnie wyjść na ulicę, bez obaw o fotkę do działu "Humor" od sartorialnej milicji.

Dzięki za wypowiedź :)
Wspomniałeś o poszerzeniu "w tym miejscu". Jednak rozumiem, że jest to standardowe poszerzenie marynarki na wysokości talii. Szczerze mówiąc nie bardzo chcę ingerować w tę marynarkę, skoro była robiona pod wymiary, nie mówiąc o tym, że to dodatkowy koszt. Zastanawiam się w takim razie czy jej po prostu nie zwrócić i nie zamówić ponownie z naniesionymi poprawkami... Pytanie tylko o ile cm musiałbym skorygować szerokość takiej marynarki w talii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, kubaba5 said:

Szczerze mówiąc nie bardzo chcę ingerować w tę marynarkę, skoro była robiona pod wymiary, nie mówiąc o tym, że to dodatkowy koszt. Zastanawiam się w takim razie czy jej po prostu nie zwrócić i nie zamówić ponownie z naniesionymi poprawkami... 

No jasne, przecież SuSu nie poniesie dodatkowych kosztów w związku ze zwrotem marynarki custom-made. Znajdzie Twojego klona i on kupi tę marynarkę.

Powoli przestaję się dziwić, że tak podnieśli ceny... 

 

Z tego co pamiętam, to marynarki custom-made miały poprawki krawieckie w cenie.
W sklepie oczywiście...
Robienie jakiś poprawek "wysyłkowo", czy zamawianie kolejnego custom-made "na oko", to jakaś kaskaderka wyższych lotów...

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.