Skocz do zawartości

Kapelusze i inne - wszystko o eleganckim nakryciu głowy


elegant

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 months later...

Panowie, mam zagwozdkę. Kupiłem lnianą fedorę Sterkowskiego 58 cm (realnie 58.3) i spada mi prawie na uszy, luźna. A mam już od nich miękkie lniane kaszkiety oraz trliby z główką konfekcyjną (więc nieco sztywniejszą w miejscu styku z głową). Wszystkie mają na obwodzie ok. 58.2 i leżą dobrze, pewnie trzymają się głowy.

A ta fedora jakby o co najmniej pół numeru za duża. Mierzyłem centymetrem z 5 razy (wyciągając średnie z pomiarów) - i nie umiem pojąć tego fenomenu.

Filcową fedorę forumową mam 58,0 cm i jest prawie na styk, nie mogłaby być nic mniejsza.

Czym to wyjaśnić?

Nie wiem, czy ten kapelusz wymieniać na 57 cm (ryzykując z kolei, że będzie ciasnawy), czy podszywać dodatkowy potnik z bawełny? Bawił się ktoś z takim zmniejszaniem obwodu?

Ma ktoś taki lniany kapelusz?

http://www.sterkowski.pl/kapelusze/460-lniana-fedora-corleone-bez-granatowy.html

Jest szansa, że on się podczas użytkowania skurczy? A może się jeszcze naciągnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za głosy :)

Napisałem do Sterkowskiego i miła Pani oddzwoniła i znalazła rozwiązanie bez wymiany kapelusza. Otóż potnik JEST przygotowany na włożenie pogrubiającego paska - między tymi dwoma szwami mocującymi go z koroną jest miejsce wystarczającej szerokości - na całym obwodzie. W pozostawiony otwór wkłada się specjalny usztywniany pasek. Sklep wyśle mi ten pasek gratis na swój koszt i jeszcze dodatkowo pewien drobiazg, dla zrekompensowania złego wyboru obwodu (a sam ten rozmiar wybrałem!).

A problem z niedopasowaniem też się wyjaśnił - po prostu źle mierzyłem głowę, a poprzednie nakrycia - z racji nieco innej konstrukcji - wybaczały ten błąd w pomiarze.

Nie chodziło o 2 mm różnicy, tylko moje wcześniejsze nakrycia głowy od Sterkowskiego tez były o rozmiar za duże, lecz - inaczej ukształtowane - głowy się trzymały. A fedora prawie opadała na uszy :)

Po otrzymaniu pokażę tu fotki :)

Obsługa jest rewelacyjna, w żadnym polskim sklepie takiej nie spotkałem. To już mój czwarty zakup u nich - i zawsze wyczerpujący, wysoce uprzejmy i cierpliwy kontakt mailowy czy telefoniczny (często na ich koszt), bardzo szybka wysyłka, no i towar o bardzo dobrym stosunku jakości do ceny.

Polecam (bezinteresownie) :)

Do tej poty kupiłem kapelusze lniane oraz kaszkiety lniane oraz beret damski.

Teraz w planach beret męski oraz kaszkiet z Harris Tweedu 8-) Jestem bardzo ciekawy, jak wypadnie porównanie z podobnym kaszkietem powszechnie na forum znanego producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, również mam bardzo dobre doświadczenia ze Sterkowskim - mam od nich dwa kaszkiety, w tym jeden z Harris Tweedu (który tak spodobał się mojemu Tacie, że mu oddałem :D). Również miałem problem z rozmiarem i rozwiązali go w bardzo dla mnie interesujący sposób (było to bodaj 30% zniżki na kolejny zakup).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Panowie, pytanie do użytkowników panam. 

Mam problem ze swoją (Witleather). Od jakiegoś czasu zaczęła się intensywnie złuszczać zewnętrzna warstwa. Od początku coś się tam wykruszało, ale nie schodziła cała powłoka i nie było to takie intensywne, więc uznałem zjawisko za naturalne. A teraz zewnętrzna, pobielona warstwa zaczyna schodzić. W jej miejscu odkrywa się oryginalny kolor słomki, co robi istotną różnicę w kolorze i nie wygląda zbyt estetycznie. 

Zastanawiam się, czy to jest normalne i ja sobie coś ubzdurałem, czy tak intensywne złuszczanie nie powinno mieć miejsca? Jak to wygląda u Was? 

Dbałem o prawidłowe użytkowanie i przechowywanie kapelusza, dlatego zastanawiam się, czy to nie jest aby wada kwalifikująca kapelusz do reklamacji. 

Załączam zdjęcia: 

2016-09-28 10.12.54.jpg

2016-09-28 10.13.13.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszedł ten wkład do lnianego kapelusza Sterkowskiego, zmniejszający obwód. To zwykły pasek tekturki, wsuwany w wolne miejsce w opasaniu, ale działa, odwód zmalał o jeden rozmiar i jest git :) Prosty patent, ale gra.

Lecz jeśli to zawilgotnieje - to może napęcznieć i się rozlecieć w środku - i nijak się tego nie wyciągnie. Więc dumam, czy to zastąpić... Dobry bylby cienki elastyczny plastik, lecz to znowu może parzyć...

A co do tej panamy, też chciałem ją kupić ,ale teraz nie żałuję, bo widzę, że to nietrwałe jest, jak się bardziej odbarwi, to nie będzie ładna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również dbałem, aby nie przesuszyć swojej panamy. I w drugą stronę, nigdy nie zdarzyło mi się jej przemoczyć. Fakt, że dość dużo razy miałem ją na głowie (służyła praktycznie cały letni sezon), ale dbałem o nią, stąd nie wydaje mi się, żeby to był efekt nieprawidłowego użytkowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Miro napisał:

No racja, ten mój perfekcjonizm ;)

Znam to... uszyma wyobraźni słyszę, jak krawcowa mnie obgaduje po tym jak kolejny raz przychodzę skrócić rękawy marynarki o 7 mm :D.

Co do lotto, to pozwolę sobie na dygresję: otóż raz w życiu zagrałem i raz w życiu wygrałem ok. 50 EUR. Statystyka mi podpowiedziała, żeby w tym momencie przestać grać - dzięki temu jestem jednym z nielicznych, którzy w życiu na grach losowych zarobili (na kolację z żoną, ale zawsze).

  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zrobiłeś, choć statystyka mówi też, że jeśli po 50 resztkach wypadnie orzeł, to następnie może wypaść równie dobrze reszka jak orzeł :)

Hehe, u mnie skracanie rękawów w marynarce do pryszcz w porównaniu do skracania lub wydłużania spodni ;) To jest dopiero epopeja analityczna :shock:

OK, już nie schodzę z tematu wątku.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

10 minut temu, Miro napisał:

Dobrze zrobiłeś, choć statystyka mówi też, że jeśli po 50 resztkach wypadnie orzeł, to następnie może wypaść równie dobrze reszka jak orzeł :)

Statystyka mówi, że jeżeli przy 50 rzutach monetą wypadło 50 reszek z rzędu to z bardzo dużym prawdopodobieństwem moneta jest niesymetryczna :) Ja w 51 rzucie raczej obstawiałbym reszkę:) 

  • Oceniam pozytywnie 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry :-).

Szukam nowej czarnej fedory na sezon jesienno-zimowy – najlepiej takiej, która posłuży mi na lata (poprzednią fedorę widać na zdjęciu w profilu :-)).

Rozważałem: http://www.witleather.pl/135,kapelusz-meski-0065-11.html

Niestety, kapelusz jest słabo opisany. Ktoś z Was ma z nim może jakieś doświadczenia? Może polecacie jakiś inny konkret?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenia z filcowym kapeluszem Wita mówią, że nie warto. Mój homburg ma potnik ze sztucznej skóry, która nie nadaje się do swojej funkcji, że o samym filcu niewybitnej jakości i przyszytym byle jak upięciem, które zaczęło się rozlatywać w ciągu dwóch miesięcy nie wspomnę. 

A z mojej strony pytanie, czy ktoś użytkuje może szyprówki i może się co nieco wypowiedzieć, nieważne od której strony? Najpewniej zostanie mi podarowana szyprówka, ale mam dopiero luźne zarysy np.z czym to łączyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.