Skocz do zawartości

Liczba i rozmieszczenie guzików na rękawach marynarki


Üxküll

Rekomendowane odpowiedzi

...w której efekt dandy uzyskano używając więcej guzików niż to wynika z jakiejkolwiek praktycznej przyczyny:

Osiagnieto przy tym tez efekt 'wygladam jak idiota';) z drugiej strony czy jakakolwiek ilosc guzikow ma praktyczna przyczyne?

Dla mnie rozpięte guziki na mankietach marynarki wcale nie kojarzą się z elegancją.

Po co wogole je rozpinac? czy sluzy to czemukolwiek oprocz checi zaprezentowania wszystkim, ze nie sa to atrapy? Dla mnie to podobny idiotyzm jak rozpinanie guzikow przy kolnierzyku w koszulach button-down.

Pozdrawiam,

dsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech te obrazoburcze lecz prawdziwe słowa wreszcie padną: obecnie guziki w rękawach marynarki w jakiejkolwiek liczbie to na dobą sprawę tylko konwencja i archaizacja. Marynarki mogłyby ich właściwie wcale nie mieć. (Co mogłoby być zamiennikiem guzików pełniącym funkcję ozdoby lub podkreślenia statusu?)

Obawiam się, że dyskusja na temat poprawności rozpinania guzików nie ma za wielkiego sensu. Zasady historycznie zmieniały się. W innym wątku bardzo ciekawie pisał o tym (na przykładzie sposobu zapinania marynarki) Dr K.

Prawie wszystkie moje marynarki (także smokingi) mają rozpinane guziki i właściwie przypominam sobie sobie tylko jedną sytuację, w której korzystałem praktycznie z tej możliwości.

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech te obrazoburcze lecz prawdziwe słowa wreszcie padną: obecnie guziki w rękawach marynarki w jakiejkolwiek liczbie to na dobą sprawę tylko konwencja i archaizacja. Marynarki mogłyby ich właściwie wcale nie mieć.

Właśnie jestem ciekaw co Panowie sądzą o marynarkach bez guzików na rękawach. Widziałem takie na styleforum i powiem że mi się spodobały. Na pewno to oryginalny pomysł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem ciekaw co Panowie sądzą o marynarkach bez guzików na rękawach. Widziałem takie na styleforum i powiem że mi się spodobały. Na pewno to oryginalny pomysł.

Nie byłoby się czym bawić na spotkaniach, ale z drugiej strony to nie byłoby odcisków na dłoniach przy zbyt długim siedzeniu ze skrzyżowanymi rękami oraz stukania w stół przy nadmiernej gestykulacji ;) Moim zdaniem to raczej kwestia czy komuś podoba się klasycznie, czy też może chciałbym spróbować z czymś innym. W przypadku nieprzeciętych otworów na guziki, może nawet lepiej byłoby, aby marynarka po prostu ich nie miała? W płaszczach często się nie przyszywa w ogóle guzików

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem ciekaw co Panowie sądzą o marynarkach bez guzików na rękawach. Widziałem takie na styleforum i powiem że mi się spodobały. Na pewno to oryginalny pomysł.

Wyglądałaby dla mnie na... niewykończone i niegotowe.

Niech te obrazoburcze lecz prawdziwe słowa wreszcie padną: obecnie guziki w rękawach marynarki w jakiejkolwiek liczbie to na dobą sprawę tylko konwencja i archaizacja. Marynarki mogłyby ich właściwie wcale nie mieć.

Popieram przedmówcę - usuńmy zatem także klapy, kołnierz, patki, guziki, całą konstrukcję, podszewkę i tak dalej. Tylko, że wtedy nie będzie to już marynarka, a krótka tunika ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc tym tropem - wyłogi w marynarce też są niepotrzebne.

Funkcja estetyczna wypiera funkcję praktyczną.

Bezguzikowe makiety mogą sprawiać wrażenie, że guziki te odpadły ;) Ale chętnie zobaczyłbym zdjęcia tych marynarek.

Zeczywiscie wylogi i klapy stracily swoj sens praktyczny w rozumieniu mozliwowci postawienia ich w celu ochrony przed zimnem. Ale niezapominajmy, ze marynarka ma pomagac jej noszacemu w ksztaltowaniu pozadanej sylwetki. A odpowiednio dobrany ksztalt i rozmiar klap np. poszerza klatke piersiowa. Ciezko znalezc mi podobne zastosowanie dla gozikow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proste - niektóre francuskie mankiety lepiej się układają przy odpiętym ostatnim guziku - zwłaszcza kiedy zależy nam żeby rękaw nie był obszerny a dość wąsko krojony i dopasowany do obwodu naszych przedramion. Śmieszy mnie ta nagonka na rozpinanie guzika przy mankiecie. Zwłaszcza osób, które w pierwszej kolejności powinny się skupić na dopasowaniu marynarki do własnej sylwetki. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Jeszcze jeden przykład rozstrzelonych guzików na mankiecie marynarki. Według Jeremy'ego Hacketta współczesny dżentelmen nie powinien jednak wychodzić w ogóle z domu w marynarce po trzy guziki na mankietach. ;) Cały wywiad z "Mr. Classic" do przeczytania pod tym linkiem (niestety, spolszczenie rozmowy, pierwotnie opublikowanej w języku niemieckim w SZ, nie wyszło najlepiej):

http://m.onet.pl/facet/4102168,detal.html

Wiem, powtarzam się, ale repetitio mater studiorum est!

post-387-13658921206192_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Wcześniej w tym wątku zamieszczałem już archiwalne zdjęcia osób w marynarkach po trzy rozstrzelone guzkiki na mankietach. Współczesnych przykładów jednak nie znałem, aż na blogu dedykowanemu Nickowi Woosterowi odnalazłem zdjęcie człowieka w takiej retronowoczosnej marynarce:

http://fuckyeahnickwooster.tumblr.com/

Poza do zdjęcia jakby znajoma. :P

post-387-1365892145642_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Moim skromnym zdaniem 4 jest to optymalna liczba guzikow na rekawach marynarki wspolczesnego garnituru, 5 guzikow jedynie w wypadku jesli cos bylo poprawiane przy dlugosci rekawow, 1-2-lub trzy guziki wygladaja dobrze jedynie w przypadku plaszcza (overcoat) lub marynarek typu odd jacket,ale juz blazer powinien miec 4 guziki. Jesli chodzi o rozmieszczenie guzikow, mysle ze wszelkie kombinacje typu niesymetryczne rozmieszczenie czy duzy dystans miedzy guzikami wyglada co najmniej niewspolczesnie i lepiej wybrac cos z opcji-( Plain,or overlapping button) w wypadku guzikow przyszytych na stale, lub w wypadku working buttonholes kombinacji powyzszych opcji z roznym ksztaltem dziurek -(straight ,or keyholes),oraz polozenia dziurek wzgledem krawedzi rekawa( plain or slanted).Ostatnio czesto klienci zamawiaja ostatnia dziurke (na dole rekawa) obszyta kontrastowa nitka ,z reguly w kolorze podszewki, co wyglada dobrze w wypadku garniturow z materialow solid,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.