Jump to content
Üxküll

Liczba i rozmieszczenie guzików na rękawach marynarki

Recommended Posts

Dla mnie rozpięte guziki na rękawach marynarki wcale nie kojarzą się z elegancją. Można jednak zaprezentować się w marynarce szytej na miarę, która ma inne rozmieszczenie guzików niż konfekcyjna.

post-387-13658920884813_thumb.jpg

post-387-13658920885362_thumb.jpg

post-387-13658920885691_thumb.jpg

Zgoda, ale to bedzie dobre tylko dla wysokich gentlemanow o dlugich rekach. Na niskiej osobie takiej jak np. ja, taki zabieg wygladalby tak samo jak 5 guzikow ---> "czyli rekaw z guzikami prawie do lokcia". Z drugiej strony 3 guziki, niezaleznie od rozmieszczenia, to po prostu za malo.

Ja guzik rozpinac lubie i robie to. <----ale moze wyrosne :P

Na zdjęciach poniżej przykład mikrusa z Neapolu (Totò, 1898-1967) z dwoma guzikami na rękawach marynarki dwurzędowej oraz w sportowym garniturze PoW z czterema, rozstrzelonymi guzikami.

post-387-13658920886166_thumb.jpg

post-387-13658920886456_thumb.jpg

Podczas gdy w bespoke chyba już ostatecznie wycofano się z trzech guzików na rękawach marynarki, to konfekcja zwiększyła ich liczbę do pięciu.

post-387-13658920887284_thumb.jpg

Te rozstrzelone guziki wyglądają zaskakująco dobrze, kojarzą mi się z "eleganckim luzem".

Inną wariacją w bespoke są zachodzące na siebie guziki, oczywiście odpinane, a nie atrapy!

w RTW, też są i to dość powszechne od pewnego czasu.

To jeszcze drobne przypomnienie, że niegdyś były popularne marynarki dwurzędowe z dwoma guzikami na rękawach. Na zdjęciu włoski literat Gabriele D'Annunzio (1863-1938).

post-387-13658920888106_thumb.jpg

Lekcja języka polskiego: w Internecie można spotkać formy guziki "przy", "w" lub "na" mankietach bądź rękawach marynarki, ale poprawna wersja jest tylko jedna.

Zgadzam się z powyższym. W końcu, o ile nie zdarzy się nam sytuacja, w której będziemy musieli niespodziewanie przeprowadzić jakąś operację chirurgiczną, to raczej nie spotkamy się z koniecznością rozpięcia mankietów marynarki smokingowej. Nie uważam więc, że rozpinane guziki przy marynarce smokingowej są konieczne. Z drugiej strony, są one takim elementem, który "fajnie mieć", więc nie będzie to nienormalne, jeżeli je sobie zażyczymy. ;)

Jeżeli więc odpinane guziki na mankietach traktujemy jako "bajer", nie widzę nic złego w takich guzikach przy smokingu. Jeżeli jednak używamy tej funkcji wyłącznie w celach praktycznych, stanie się ona bezcelowa w wypadku smokingu.

Pozdrawiam, Dr

Poniżej moje marynarki RTW z odpowiednio czterema nachodzącymi na siebie guzikami i jednym. Pamiętam, że Don Draper w Mad Men też nosił marynarki z jednym guzikiem na mankiecie. Zgroza - w mieście ;)

Dołączona grafika

Te rozstrzelone guziki wyglądają zaskakująco dobrze, kojarzą mi się z "eleganckim luzem".

To rozwiązanie ma długą metrykę. Na zdjęciu z końca lat 30. XX w. Gianni Agnelli w dwurzędowym garniturze z rozstrzelonymi guzikami na rękawie.

post-387-13658920942114_thumb.jpg

Jeden ze znanych blogerów w marynarce, w której efekt dandy uzyskano używając więcej guzików niż to wynika z jakiejkolwiek praktycznej przyczyny:

Dołączona grafika

Jak się to Panom podoba?

Pozdr,

wojvv

Jeden ze znanych blogerów w marynarce, w której efekt dandy uzyskano używając więcej guzików niż to wynika z jakiejkolwiek praktycznej przyczyny:

Jak się to Panom podoba?

Pozdr,

wojvv

Doszedł do siedmiu guzików, więc jeszcze powinien dobrać krawat z butiku Al Bazar z wyhaftowaną szczęśliwą liczbą. Osobiście wolę liczby parzyste, więc po dwa lub cztery guziki na mankietach marynarki.

post-387-13658920942443_thumb.jpg

Nie jestem pewien, czy podobają mi się te guziki, bo moją uwagę odwracają te dziwaczne zielone rękawiczki... :)

Pozdrawiam, Dr