Skocz do zawartości

Smoking (tuxedo), frak, surdut, itd. - dyskusje i porady


tadek

Rekomendowane odpowiedzi

Czy lubisz wywinięte mankiety w rękawach marynarki, albo smokingu uszytego na miarę? - pyta w najnowszym wpisie w Gentelman's Gazette Sven Raphael Schneider:

http://www.gentlemansgazette.com/jacket ... ith-cuffs/

Po zmniejszeniu do 5cm bardzo sobie chwalę takie mankiety przy mojej marynarce tweedowej z donegala. Do marynarki z wełny czesankowej jednak bym się na nie nie zdecydował. Do smokingu też bym miał opory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiały się już przykłady pod koniec epoki wiktoriańskiej i w epoce edwardiańskiej (pozostałość po aksamitnych marynarkach smokingowych), później odrodziły się w latach 20., zanikły w latach 30., a ich ponowny renesans miał miejsce właśnie w latach 50. i 60. ;)

Tu smoking i frak z mankietami niewykładanymi jedwabiem:

Dołączona grafika

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi tylko o sformułowanie, iż to nie jest jedwab czego nie można wywnioskować z rysnku niebędącego rzeczywistą fotografią. Poza tym jeżeli chcemy się trzymać epokowych norm, to bez względu na to czy wybierany był materiał połyskujący lub nie, najczęściej był to właśnie szlachetny jedwab.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za artykuł.

Mam jedną uwagę dotyczącą nazewnictwa wsuwanych pantofli z kokardami - eskarpiny. Sprawdzałem w kilku słownikach starszych i nowszych i nie znalazałem tego słowa. Etymologicznie pochodzi zapewne od francuskiego określenia pantofla czyli "Escarpin", ciekaw jestem, czy w jakichś źródłach występuje, czy też jest to neologizm stworzony przez p. A.Granville'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zainteresowaniem przeczytałem nowy wpis o smokingu. Poniżej współczesne zdjęcie prof. Zbigniewa Brzezińskiego z małżonką, Emilie Benesz, stryjeczną wnuczką prezydenta Czechosłowacji Edwarda Benesza. Jeden z nielicznych znanych mi współczesnych przykładów smokingu z otwartymi wyłogami i patkami w kieszeniach. :shock: Spodnie są z lampasem, więc chodzi o smoking.

Zachęcam do zapoznania się z artykułem o rodzinie Brzezińskich pod tym linkiem:

http://www.polityka.pl/swiat/ludzie/152 ... skich.read

post-387-1365892212113_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby znaleźć współczesne przykłady smokingu z otwartymi wyłogami, wystarczy spojrzeć do pośledniejszych sklepów czy wypożyczalni strojów formalnych. ;)

Mam jedną uwagę dotyczącą nazewnictwa wsuwanych pantofli z kokardami - eskarpiny. Sprawdzałem w kilku słownikach starszych i nowszych i nie znalazałem tego słowa. Etymologicznie pochodzi zapewne od francuskiego określenia pantofla czyli "Escarpin", ciekaw jestem, czy w jakichś źródłach występuje, czy też jest to neologizm stworzony przez p. A.Granville'a.

Trzeba by spytać Pana Granville'a. ;) Uważam to jednak za dość przydatne słówko, bo czółenka kojarzy się bardziej z obuwiem damskim, a pantofle nie oznaczają wyłącznie wersji wieczorowej. Sprawdziłem w "wątku archeologicznym" ze skanami z czasopisma "AS" i tam eskarpiny występowały jako "pumpsy" - niezbyt ładne słowo i do tego dość wyraźny anglicyzm. ;)

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zainteresowaniem przeczytałem nowy wpis o smokingu. Poniżej współczesne zdjęcie prof. Zbigniewa Brzezińskiego

Czy profesor nie założył czarnych monków do smokingu?

Zasady są dobre dla maluczkich, skoro książę William założył na swoim weselu do dwurzędowego smokingu derby z ażurem, a monarchia po tym wydarzeniu nie zadrżała w posadach. :P

AUTOKOREKTA: po bliższym przyjrzeniu się w powiększeniu butom księcia są to jednak czarne wiedenki z ażurem. :lol:

post-387-13658922121682_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.