Skocz do zawartości

Smoking (tuxedo), frak, surdut, itd. - dyskusje i porady


tadek

Rekomendowane odpowiedzi

Smoking może być w dwóch wersjach:

a) wersja "poważna" (np. biznesowy obiad). Dwurzędowy smoking, ostre klapy, oczywiście bez kamizelki (bo to dwurzędówka) i bez pasa.

B) wersja "rozrywkowa" (bal). Smoking jednorzędowy (zapinany na link-button) z szalowymi klapami i pas smokingowy.

Kamizelka absolutnie nie pasuje: szalowe, "bonżurkowe" klapy w zestawieniu z guzikowym zapięciem kamizelki to zgrzyt stylistyczny.

Koszule ze sztywnym gorsem i odpinanym kołnierzykiem nosi się do fraka, ale nie do smokinga.

Szersza dyskusja na ten temat w mojej książce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze: smoking dwurzędowy jest mniej formalny od jednorzędowego, przez co uważam, że ten drugi bardziej pasowałby do "wersji poważnej".

Po wtóre: proponuję angielskie wyrażenie "dinner" (bo o nie chyba w tym wypadku chodziło) w takim kontekście tłumaczyć jako kolacja, ewentualnie obiadokolacja, bo mnie (i chyba nie tylko mnie) słowo "obiad" kojarzy się z posiłkiem jadanym około południa, gdzie smoking nie jest poprawny w żadnym wypadku. ;)

Po trzecie: nie wiem dlaczego kamizelka miałaby nie pasować do smokingu z kołnierzem szalowym. Pas to sugestia, ale nie wiem, czy istotnie trafna. Tylko kilka przykładów z The Black Tie Guide:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Po czwarte i ostatnie: widzę, że jest Pan zwolennikiem angielskich rozwiązań, jeżeli chodzi o stroje wieczorowe. ;) Rzeczywiście, Brytyjczycy odnoszą się z rezerwą do koszul ze sztywnym gorsem oraz odczepianych kołnierzyków do smokingu, ale ma to swoje uzasadnienie (chodzi głównie o kiepsko wyglądające, przyszyte, niskie i anemiczne kołnierzyki). Ja natomiast, jak może Pan zauważył, jestem zwolennikiem zasady "Jest poprawne to, co kiedyś było poprawne, o ile bierzemy pod uwagę całokształt stylu danego okresu". W związku z tym uważam, że nawet jeśli uznajemy zasady brytyjskie, to, o ile cały strój będzie zgodny z kanonami epoki edwardiańskiej (czy nawet nieco późniejszego okresu), nie ma w tym nic zdrożnego.

Pozdrawiam, Dr

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Sztuczkową? Tzn. jaką? Z materiału, jak spodnie do żakietu?

Jeśli o to chodzi, to nie, nie w klasycznym zestawieniu. :)

Pozdrawiam, Dr

Pytam, ponieważ byłem w dniu wczorajszym w Victoria and Albert Museum w Londynie i oglądałem wiele takich kamizelek, które bardzo mi się spodobały. Ponadto rozmawiałem z Panią kostiumolog, która twierdziła, że było to jak najbardziej klasyczne zestawienie w latch 10-ch i 20-ch, obok białej frakowej kamizelki z piki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy sztuczkowe to poprawne określenie. :) Rzeczywiście, szare i czarne kamizelki we wzory, wykonane głównie z jedwabiu były używane (głównie w epoce edwardiańskiej). Nie wiedziałem jednak, że (szare kamizelki) miały czarne wyłogi. :) Są gdzieś może jakieś zdjęcia?

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.