Skocz do zawartości

Smoking (tuxedo), frak, surdut, itd. - dyskusje i porady


tadek

Rekomendowane odpowiedzi

In BE the term '' refers to a garter belt - w BE termin '' odnosi się do paska podwiązki. wynikało by, że to podwiązka. ale żaden sklep internetowy nie podaje terminu garter jako tego przedmiotu. w mojej świadomości pozostanie garter podwiązką, a suspender tym czymś ;) żeby nie brzmiało tak... damsko. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie nie. podwiązka to jest coś takiego, jak insygnium Orderu Podwiązki. Miał na nodze król Jerzy na jednym ze zdjęć na forum. zupełnie inaczej wyglądało.

Rację ma Dr Kilroy. Polską nazwą są podwiązki. Takiej nazwy używano przed i po wojnie. Były jeszcze do kupienia w niektórych sklepach z 10 lat temu i też używano nazwy podwiązki. Potwierdzam to moim starczym wiekiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy artykuł. Skłaniam się wierzyć, że smoking wymyślił Edward VII. Obrońcom tradycji przypomnę, że jego ubiór wywoływał konsternację i niezadowolenie wśród XIX wiecznych znawców etykiety. Został mocno skrytykowany za odejście od fraka, ale smoking jak widać przyjął się mimo protestów ówczesnych znawców męskiej elegancji. Utrzymał się na topie męskiej elegancji na przez cały XX wiek. Ergo: nie można wszystkiego robić podług podręcznika nawet w ubiorach formalnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy artykuł. Skłaniam się wierzyć, że smoking wymyślił Edward VII. Obrońcom tradycji przypomnę, że jego ubiór wywoływał konsternację i niezadowolenie wśród XIX wiecznych znawców etykiety. Został mocno skrytykowany za odejście od fraka, ale smoking jak widać przyjął się mimo protestów ówczesnych znawców męskiej elegancji. Utrzymał się na topie męskiej elegancji na przez cały XX wiek. Ergo: nie można wszystkiego robić podług podręcznika nawet w ubiorach formalnych

Wobec tego przez takich ludzi jak Edward VII (czy też jego wnuk), oczywiście tylko po części, dzisiejsza większość ludzi chodzi tak, jak chodzi. Królowa Wiktoria była ostatnia porządna. :) To właściwie nie różni się niczym od takiej sytuacji: jakiś X zakłada jakiś godny pożałowania strój (nie mam na myśli garnituru :) ) na okazję, na którą wypadałoby założyć smoking. Większość ludzi chce go naśladować i w ten sposób smoking powoli zanika na "smokingowych" okazjach, mimo nieprzychylnych opinii nas, czyli tak jakby znawców etykiety.

Nie potępiam tak bardzo naszego Edwarda VII, ponieważ w przeciwieństwie do teraźniejszości, w jego czasach nawet stroje nieformalne były eleganckie.

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Oto smoking od p. Górki w stanie surowym otwartym :D. proszę nie patrzeć na długość spodni, są założone bez szelek. Szerokość klap zostanie zmniejszona o 0,5 cm, według mnie będzie idealna. Lekka, przyjemnie sztywna marynarka. Jestem nią bardzo pozytywnie zaskoczony.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

"Jak wam się podoba?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie dopasowania rodzajów jedwabiu w smokingu. Jedwab użyty jest w następujących miejscach: szalowy kołnierz, lampasy, pas, mucha.

I tu się pojawia problem. Skończył się jedwab. Był to bardzo ładny francuski jedwab, z resztek krawca, więc zostało go niewiele. Tyle, żeby na klapy było. Nie jestem pewien, czy na lampasy dopasował bardzo podobny, czy ten sam, ale na kołnierzu i lampasach jest ok. Tylko że jest jeszcze do zrobienia pas i mucha. Jedwabiu pasującego do posiadanej przeze mnie muchy nie znajdę nigdzie. Inny krawiec podjął się uszycia pasa i teraz pytanie jest następujące: szyć pas i muchę z tego samego jedwabiu, jest pożądana między nimi zgodność, czy nie? Ponadto - czy krawiec ma szukać po próbce jedwabiu najbardziej pasującego do tego już użytego, czy to może być zupełnie inny jedwab?

Pytanie Numer Dwa: czy wełniane fasfolki smokingowe są bardzo niepożądane? Zapomniałem o nich na śmierć, a wiem, że są spotykane i wełniane i jedwabne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Byłoby miło, gdyby jak najwięcej elementów było wykonanych z tego samego materiału. Będzie w porządku, jeżeli wszystkie elementy będą wykonane z tego samego rodzaju materiału (albo tkanina lśniąca, jak satyna, albo matowa, jak taśma - w Twoim wypadku musisz dopasować to do wyłogów).

2. Wełniane fasfolki są bardzo brytyjskie. :) Mnie się podobają bardziej niż jedwabne.

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu uprzedzam, że mało znam się na rodzajach tkanin. Chciałem się zapytać czy do smokingu koszula zgodnie z zasadami powinna być z bawełny tkanej w sposób pokazany na zdjęciu, czy może z gładkiej bawełny. Poza tym myślałem, że któryś z użytkowników posiadających dużą wiedzę nt. rodzajów materiałów i ich sposobów tkania mógłby założyć temat w którym moglibyśmy zebrać wiedzę na ten temat, jak w przypadku terminów krawieckich. Oczywiście dobrze by było, gdyby wszystko to było opatrzone zdjęciami materiałów, bo samych opisów, bez zdjęć w internecie jest pełno.

post-360-13658920239193_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Właśnie kończę oglądać ostatni odcinek pierwszej serii Mad Men (trzynasty). Pod koniec 40. minuty jest slajd ze ślubu Dona (w ramach prezentacji przed klientami), na którym widać, że nosił on podczas własnego ślubu kremowy smoking. Czy to właściwe? Nie wiadomo, czy brał ślub na Hawajach, gdzie pewnie by to jeszcze przeszło ;)

Dołączona grafika

PS Świetna scena, swoją drogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Później, chyba w drugim sezonie, jest impreza, na której wszyscy noszą kremowe smokingi, też się zastanawiałem z jakiej okazji, skoro Nowy Jork nie leży w jakimś gorącym klimacie, a poza tym impreza odbywała się we wnętrzach. Z drugiej strony nie traktowałbym jakoś bardzo tego serialu serio jeśli chodzi o zasady, bo później Sterling będzie ubrany w żakiet na wieczornym weselu. ; )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że go nie wpuścili ;) Strasznie cienkie noszą krawaty, ale reszta ubioru jest wyśmienita i cały serial to uczta dla oka (oraz wielopoziomowy obraz epoki). I te smaczki ze zdejmowaniem butów przed wejściem do gabinetu szefa, fedory, szpilki do kołnierza... Chciałbym pracować w takim biurze - co prawda miałbym pewne obiekcje co do przygodnego seksu w gabinecie oraz palenia dwóch paczek dziennie, ale normę pięciu drinków spokojnie bym utrzymał :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że go nie wpuścili ;)

Hmm, żeby coś wtrącić a nie spoilować - generalnie nie mieli specjalnie wyjścia ;)

Strasznie cienkie noszą krawaty, ale reszta ubioru jest wyśmienita i cały serial to uczta dla oka (oraz wielopoziomowy obraz epoki). I te smaczki ze zdejmowaniem butów przed wejściem do gabinetu szefa, fedory, szpilki do kołnierza... Chciałbym pracować w takim biurze - co prawda miałbym pewne obiekcje co do przygodnego seksu w gabinecie oraz palenia dwóch paczek dziennie, ale normę pięciu drinków spokojnie bym utrzymał :mrgreen:

Mi też przeszkadzają te papierosy najbardziej ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Później, chyba w drugim sezonie, jest impreza, na której wszyscy noszą kremowe smokingi, też się zastanawiałem z jakiej okazji, skoro Nowy Jork nie leży w jakimś gorącym klimacie, a poza tym impreza odbywała się we wnętrzach. Z drugiej strony nie traktowałbym jakoś bardzo tego serialu serio jeśli chodzi o zasady, bo później Sterling będzie ubrany w żakiet na wieczornym weselu. ; )

To chyba chodziło o spotkanie w barze. Jeśli tak, to była to jakiś przedpołudniowy sobotni bankiet w klubie dla very upper class. Co oznaczałoby, że jasny smoking potraktowano jako formalny strój dzienny. Do sprawdzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Później, chyba w drugim sezonie, jest impreza, na której wszyscy noszą kremowe smokingi, też się zastanawiałem z jakiej okazji, skoro Nowy Jork nie leży w jakimś gorącym klimacie, a poza tym impreza odbywała się we wnętrzach. Z drugiej strony nie traktowałbym jakoś bardzo tego serialu serio jeśli chodzi o zasady, bo później Sterling będzie ubrany w żakiet na wieczornym weselu. ; )

To chyba chodziło o spotkanie w barze. Jeśli tak, to była to jakiś przedpołudniowy sobotni bankiet w klubie dla very upper class. Co oznaczałoby, że jasny smoking potraktowano jako formalny strój dzienny. Do sprawdzenia.

http://madmen.wikia.com/wiki/My_Old_Kentucky_Home

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.