Jump to content

[Januszkiewicz] Lotniki ze słonia


damiance
 Share

Recommended Posts

zaganiany dzisiaj jestem ...

skóra z której zrobiono buty jest tak cienka jak zwykła cielęca.

Prawidła są do TJ - przy pytonowych nie poprosiłem o prawidła i to był błąd. Prawidła są bardzo dobrze dopasowane. Od TJ zawsze kupujcie buty z prawidłami (cena tylko 80 pln).

Skóra słonia pochodzi z Zimbabwe.

Obcas jest pod skosem.

Wszystkie buty od TJ mają głębsze wycięcia pod kostką niż inne moje buty - widać to na zdjęciach - kostka w stopie od zewnątrz jest niżej niż ta od wewnętrznej strony. U TJ wyraźnie widać te różnice w "poziomach".

Mimo, ze mam szeroką stopę (jakieś G) udało si w butach wypracować mistrzowi bardzo ładną linię.

Buty są na całej długości podklejane gumą (bardzo cienka , nie licząc obcasa)- tym razem zdecydowałem się na praktyczne rozwiazanie.

pozdr

d

Link to comment
Share on other sites

Mozna spytac w jakim celu obcas jest pod skosem?

Zazwyczaj jest to wybór podyktowany chęcią nadania bardziej dynamicznego wyglądu tylnej części buta, zwłaszcza wtedy kiedy kula pięty jest dość obszernie wycięta, a na cholewce brakuje poprzecznych szwów wydłużających optycznie linię buta.

Taki obcas nie spełnia żadnej praktycznej roli.

Link to comment
Share on other sites

To w takim razie ja zapytam dlaczego szew jest z boku pięty a nie z tyłu? Ma to sugerować oglądającemu buty z tyłu lotniki bezszwowe?

moim zdaniem jest to zabieg estetyczny pozwalający pokazać jak największą, 'niezakłóconą' podziałami powierzchnię buta.

w przypadku minimalistycznych lotników jest to szczególnie dobre rozwiązanie. szew znajduje się w najmniej widocznej części.

Link to comment
Share on other sites

Jak wygląda wygoda chodzenia w butach ze ściętym obcasem? Mam buty z bardzo wąskim i krótkim obcasem, przez co musiałem nauczyć się w nich chodzić prawie jak pani na szpileczkach ;) Do dziś na nierównym chodniku zdarza mi się chybotać...

Pod względem estetycznym na Twoich lotnikach ścięty obcas wygląda fantastycznie. Taki aerodynamiczny wygląd wyścigówki podobnie jak w SW z zamówienia Macaroniego ;)

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie. Panowie, ścięty obcas producenci popularnych modeli obuwia proponują w co trzecim bucie. To naprawdę nie jest nic niezwyczajnego. Jest on tak wypoziomowany, że zazwyczaj nie czuć żadnej różnicy w komforcie użytkowania obuwia. Nie jest to jedynie punktowy docisk do podłoża, a dość duża powierzchnia. Oczywiście jeżeli obcas jest ścięty w sposób właściwy, a cała podeszwa jest dobrze wypoziomowana. Jeszcze raz powtórzę, że spełnia on bardziej funkcję estetyczną, aniżeli praktyczną. Poprzez obcas nie poprawiamy sylwetki lub sposobu chodzenia, do tego używa się raczej gumowych nakładek.

To w takim razie ja zapytam dlaczego szew jest z boku pięty a nie z tyłu? Ma to sugerować oglądającemu buty z tyłu lotniki bezszwowe?

Kolega andershep już odpowiedział na Twoje pytanie. Ja tylko dopowiem, że boczny szew przytrzymujący na granicy kwatery buta jest w przypadku butów z górnej półki rozwiązaniem niemal tak samo często stosowanym jak tradycyjny łączący szew tylny. Dlaczego jest to rozwiązanie rzadko spotykane w przypadku butów RTW ze średniej i niższej półki? Z bardzo prozaicznego powodu, podczas procesu nabijania cholewki na kopyto jest potrzebny trójnóg o innym rozstawie osi lub w przypadku zautomatyzowanego procesu - inna "noga" przenosząca nacisk bardziej równomiernie na całą powierzchnię cholewki. W przypadku szwu tylnego, to on jest bowiem najbardziej obciążany, jako że dodatkowa nakładka osłania i wzmacnia konstrukcję kopyta "wzdłuż". Cholewka ze strony kwatery buta, tuż za śródstopiem jest natomiast miejscem znacznie mniej odpornym na rozciąganie i zmianę napięcia. Na etapie szycia cholewki potrzeba również większego wyczucia jeżeli chodzi o umiejscowienie szwu, nie ma bowiem tak dużego marginesu błędu jak w przypadku szwu na pięcie, który można na wiele sposobów zamaskować, a nawet przesunąć. W skrócie, takie rozwiązanie generuje dodatkowe koszty (maszyny, odpowiednie szkolenia), które w przypadku braku zaaplikowania efektu "skali", nie przynosi zysku (zwrotu) w odpowiedniej wysokości. Wydaje mi się również, że gro klientów uznaje takie rozwiązania za gorsze stylistycznie.
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.