Skocz do zawartości

Klubowe pogawędki


mbs

Rekomendowane odpowiedzi

Umundurowany żołnierz na służbie nigdy nie klęka w kościele, tylko w odpowiednich momentach przyjmuje postawę zasadniczą. Jeśli jest członkiem asysty honorowej nie zdejmuje nigdy czapki. Jeśli jest przy broni (np. oficer z szablą), to w czasie podniesienia przyjmuje postawę "prezentuj broń" (oficer wydobywa szablę z pochwy i unosi ją przed sobą).

To wojsko wyposaża się już w szable? Myślałem, że do elementów uzbrojenia należą jeszcze łuki i miecze.

Żołnierz nie przyjmuje postawy 'prezentuj broń', ale postawę zasadniczą 'na baczność'

To jest właśnie ten styl "dyskusji", który się pleni na forum i obniża jego standard.

Nie chodzi o różnice zdań: te sprawiają, że dyskusja jest ciekawa.

Chodzi o zabieranie głosu na każdy temat w besserwisserskim tonie. Nikt przecież od Pana nie wymaga, aby znał się Pan na sprawach wojskowych.

To, że szabla (WZ 1976/90) jest na wyposażeniu Wojska Polskiego jest widoczne dla każdego kto ogląda jakiekolwiek uroczystości z udziałem pododdziałów Batalionu Reprezentacyjnego WP.

To jak wygląda postawa "prezentuj broń", dla oficera z szablą, jest opisane w dokumentach opisujących ceremoniał wojskowy.

Historia broni łukowej nie jest zamknięta. W drugiej wojnie światowej od broni łukowej poległo ponad 5 000 żołnierzy na różnych teatrach działań wojskowych od Nowej Gwinei po Norwegię, gdzie bronią łukową posługiwały się oddziały specjalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że szabla (WZ 1976/90) jest na wyposażeniu Wojska Polskiego jest widoczne dla każdego kto ogląda jakiekolwiek uroczystości z udziałem pododdziałów Batalionu Reprezentacyjnego WP.

To jak wygląda postawa "prezentuj broń", dla oficera z szablą, jest opisane w dokumentach opisujących ceremoniał wojskowy.

Dziękuję za tą cudowną apostrofę i wspomnienie o ceremoniale wojskowym.

Oto ceremoniał wojskowe - http://www.wojsko-polskie.pl/download/t ... ternet.pdf

Zachowanie na mszy znajduje się na stronach 156 - 159, proszę mi wskazać w którym miejscu mowa jest o:

Jeśli jest przy broni (np. oficer z szablą), to w czasie podniesienia przyjmuje postawę "prezentuj broń" (oficer wydobywa szablę z pochwy i unosi ją przed sobą).

Na wyposażeniu WP jest szabla wzór 76/08, stworzona na podstawie szabli 76/90, szablę wz. 76/90 wycofano kilka lat temu ergo nie może być na wyposażeniu co Pan twierdzi.

Wiem jak wygląda postawa prezentuj broń dla żołnierza z szablą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@roland

Kilka godzin temu wyrażał Pan zdumienie, że wojsko wyposaża się w szable:

"To wojsko wyposaża się już w szable? Myślałem, że do elementów uzbrojenia należą jeszcze łuki i miecze.",

a teraz zna Pan dokładnie obowiązujący w WP wzór szabli:

"Na wyposażeniu WP jest szabla wzór 76/08, stworzona na podstawie szabli 76/90, szablę wz. 76/90 wycofano kilka lat temu".

I jak tu się nie cieszyć z pożytków dyskusji na forum! Brawo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@roland

Kilka godzin temu wyrażał Pan zdumienie, że wojsko wyposaża się w szable:

"To wojsko wyposaża się już w szable? Myślałem, że do elementów uzbrojenia należą jeszcze łuki i miecze.",

a teraz zna Pan dokładnie obowiązujący w WP wzór szabli:

"Na wyposażeniu WP jest szabla wzór 76/08, stworzona na podstawie szabli 76/90, szablę wz. 76/90 wycofano kilka lat temu".

I jak tu się nie cieszyć z pożytków dyskusji na forum! Brawo!

Rozumiem, że na merytoryczną wypowiedź nt. Pana kłamliwego twierdzenia jakoby w momencie podniesienia żołnierze przyjmowali postawę 'Prezentuj broń' odpowiedzi nie otrzymam?

Gratulujemy Panie Granville! Gdyby obowiązywał kodeks Boziewicza z pewnością byłby Pan uznany za osobę bez honoru, tak trzymać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to dobrze, bo może następca będzie człowiekiem postępowym. Dwaj ostatni spowodowali że kościół stanął w miejscu, albo nawet się cofnął, a Jan Paweł II nie był taki święty jak go się w Polsce przedstawia (w sumie u nas to się go zawsze przedstawiało jako świętszego od samego Boga, co było trochę żenujące, nie wiem czy sam Papież był tego świadom, ale chyba musiał, bo widział co się działo na jego pielgrzymkach do Polski itp, ale jeżeli wiedział to źle świadczy o nim że jakoś mu to za bardzo nie przeszkadzało)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@roland

Kilka godzin temu wyrażał Pan zdumienie, że wojsko wyposaża się w szable:

"To wojsko wyposaża się już w szable? Myślałem, że do elementów uzbrojenia należą jeszcze łuki i miecze.",

a teraz zna Pan dokładnie obowiązujący w WP wzór szabli:

"Na wyposażeniu WP jest szabla wzór 76/08, stworzona na podstawie szabli 76/90, szablę wz. 76/90 wycofano kilka lat temu".

I jak tu się nie cieszyć z pożytków dyskusji na forum! Brawo!

Rozumiem, że na merytoryczną wypowiedź nt. Pana kłamliwego twierdzenia jakoby w momencie podniesienia żołnierze przyjmowali postawę 'Prezentuj broń' odpowiedzi nie otrzymam?

Gratulujemy Panie Granville! Gdyby obowiązywał kodeks Boziewicza z pewnością byłby Pan uznany za osobę bez honoru, tak trzymać!

Panowie, ta dyskusja przybiera formę skandaliczną. A to "unoszenie szabli" to jest (o ile mi wiadomo) salut bronią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale siedzenie w średniowieczu i udawanie nowoczesności (internet i inne bajery) żadnej instytucji nie wyjdą na dobre. Jan XXIII i Paweł VI to byli świetni "prezesi" instytucji pod nazwą Kościół Rzymskokatolicki, Jan Paweł II w sumie zaprzepaścił w dużej mierze ich dorobek, bo nie kontynuował ich pracy, wszystko stanęło w miejscu, a Benedykt XVI zbyt wiele nie zmienił. Ja wiem że w Polsce jakakolwiek krytyka Jana Pawła II może się źle skończyć, wiem że to kontrowersyjne, ale to moja opinia, można powiedzieć z zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to dobrze, bo może następca będzie człowiekiem postępowym. Dwaj ostatni spowodowali że kościół stanął w miejscu, albo nawet się cofnął, a Jan Paweł II nie był taki święty jak go się w Polsce przedstawia (w sumie u nas to się go zawsze przedstawiało jako świętszego od samego Boga, co było trochę żenujące, nie wiem czy sam Papież był tego świadom, ale chyba musiał, bo widział co się działo na jego pielgrzymkach do Polski itp, ale jeżeli wiedział to źle świadczy o nim że jakoś mu to za bardzo nie przeszkadzało)

Zamiast czytac Fakty i Mity poczytaj ponizsze ksiazki a przekonasz sie, ze pozory myla a czlowiek postepowy to zadna wrtosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to dobrze, bo może następca będzie człowiekiem postępowym. Dwaj ostatni spowodowali że kościół stanął w miejscu, albo nawet się cofnął, a Jan Paweł II nie był taki święty jak go się w Polsce przedstawia (w sumie u nas to się go zawsze przedstawiało jako świętszego od samego Boga, co było trochę żenujące, nie wiem czy sam Papież był tego świadom, ale chyba musiał, bo widział co się działo na jego pielgrzymkach do Polski itp, ale jeżeli wiedział to źle świadczy o nim że jakoś mu to za bardzo nie przeszkadzało)

Zamiast czytac Fakty i Mity poczytaj ponizsze ksiazki a przekonasz sie, ze pozory myla a czlowiek postepowy to zadna wrtosc.

http://lubimyczytac.pl/autor/20212/regine-pernoud

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast czytac Fakty i Mity poczytaj ponizsze ksiazki a przekonasz sie, ze pozory myla a czlowiek postepowy to zadna wrtosc.

Czemu jak się w internecie wyrazi swoją opinię, to zaraz ktoś zarzuca czytanie jakiś dziwnych rzeczy? To jest naprawdę niesamowite... jak się napisze że Tusk nie jest wcale taki straszny to zaraz mówią że się czyta Wyborczą, a jak się powie coś na kościół to zaraz jakieś inne dziwne tytuły, których nawet na oczy nie widziałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i mam, z założenia nie taplam się w gównie i nie czytam opinii dziennikarskich czy pseudo-dziennikarskich, tak jak nie czytam z założenia recenzji wytworów kultury i sztuki, bo krytyk sobie może coś myśleć i mógł sobie to napisać (ja też sobie mogę, co nawet czasem robię), ale mnie jego zdanie zbytnio nie interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.