Skocz do zawartości

Wiedenki na wysokie podbicie


Koriolan

Rekomendowane odpowiedzi

Yanko, które mierzyłem to 558. Tak myślę, że może one jednak mogą być - bardzo mi się podobają. Może rozciągną się nieco albo może dać je do rozciągnięcia do szewca? Proszę popatrzcie na zdjęcia. Jedno zrobiłem z butami zasznurowanymi tak aby było wygodnie a drugie z zasznurowanymi najmocniej jak się dało. Jak myślicie, będzie coś z tego?

WP_20170405_13_49_34_Pro.jpg

WP_20170405_13_50_59_Pro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz, czy Ci takie rozwarcie przyszwy spowoduje odpadnięcie podeszwy?? Czemu miałoby by nie być?

Dostrzegam utrwalanie nowego trendu ... "schodząca się idealnie przyszwa". Pamiętajmy, że większość kupowanych butów z akceptowalnych półek to RTW, które daje ograniczone możliwości dopasowania (długość, jedna/dwie tęgości). Jak się ma dużo czasu i pięniędzy, to można eksperytmentować, szukać swojego "kopyta" i znaleźć idealną przyszwę. Jednak najczęściej CI szczęśliwcy z forum, którym się to udaje, mają węższe stopy o niższym podbiciu. Dla tych bardziej "obdarzonych" zostanie kopyto "święty gral" po latach/miesiącach poszukiwań ... i jeden dwa modele nie nim produkowane. Ja osobiście nie widzę sensu.  Oczywiście alternatywnie trzeba iść do np. Kielmana, Januszkiewicza i zamawiać na miarę. 

Jeśli jednak nie ma czasu lub pieniędzy (albo obu czynników na raz) trzeba się liczyć z kompromisem. Dla mnie rozwarcie ok. 1 cm jest mentalnie akceptowalne, podbudowane dobrym samopoczuciem, że mam większy wybór w ramach RTW. 

  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Hargin napisał:

Dla tych bardziej "obdarzonych" zostanie kopyto "święty gral" po latach/miesiącach poszukiwań ... i jeden dwa modele nie nim produkowane. 

Trochę przesadzasz z tym "świętym graalem" i 1-2 modelami. Patrz np. @Beny23 i jego bardzo mocno rozchodząca się przyszwa w Allen Edmonds i porównaj z butami (wiele różnych par), które wkleja od pewnego czasu - przyszwa schodzi się idealnie. Fakt, że akurat buty Beny'ego są z wyższej półki cenowej, ale są też przecież producenci szerszego obuwia na półkach niższej i średniej, np. Crownhill, Sanders, niektóre kopyta Loake, Trickers... Jeżeli takie rozwarcie Ci nie przeszkadza, to jasne że można nosić i nic złego się nie stanie... ale dlaczego nie podsuwać forumowiczom alternatywnych wyborów do Yanko, które być może będą lepiej pasować na ich stopy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zajac Poziomka nie uważam, abym przesadzał. Policz wątki w ostatnim miesiącu o nieschodzącym się 1 centymetrowym rozwarciu przyszwy. Nie tylko na @Beny23 spoglądam z podziwem, ale też na Ciebie czy @Whitesnake. Ile par butów macie razem? 100? 150? Za którym razem trafiliście w RTW z kopytem? Jak ktoś ma czas i pieniądze, to może się bawić w zakupy, zwroty, wymiany - wszystko na wyczucie, bo wymiary u producentów podawane są bardzo oszczędnie, a opinie gromadzone na forach też rzadko dają jednoznaczną odpowiedź. Pominę milczeniem fakt, że przymierzyć takie buty w polskim sklepie można wyłącznie szczęśliwym zbiegiem okoliczności (czasami, urodzeniem w Warszawie/Poznaniu/Gdańsku).

Oczywiście polecajmy i propagujmy różne opcje, ale jak czytam o przerażeniu 1 cm rozwarciem, to zaczynam się zastanawiać, czy nie zbyt daleko niektórzy odpływają. Bez znaczenia czy to Yanko, Crownhill, CS czy Berwick. Oczywiście to moje wyłącznie zdanie.  

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hargin Ja akurat nie musiałem szukać, jestem szczęśliwcem - mam wąską, "azjatycką" stopę i u mnie przyszwa schodzi się w praktycznie każdych butach. Ale ilość butów z rozchodzącą się przyszwą w JBMDNS może też wynikać częściowo z tego, że na forum polecane są najczęściej Yanko, które na szersze stopy z wysokim podbiciem niezbyt pasują... 

Zgadzam się, że poszukiwania dobrego dla siebie kopyta mogą wymagać czasu i być może również pieniędzy i że w RTW trzeba często iść na kompromisy - dlatego chyba nigdy nie krytykowałem nikogo na forum za wklejanie zdjęć z nieschodzącą się przyszwą - jeżeli noszący to akceptuje to OK. Ale skoro kolega sam się spytał, to chyba znak że nie do końca mu to odpowiada - dlaczego zatem na siłę przekonywać go, że to całkiem normalne i żeby się do tego przyzwyczaił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, jeśli mu to nie pasuje to po co zdjęcia? Jak mi nie pasuje marynarka, to ją odwieszam. Niewygodne buty? Odsyłam. Zresztą jak stwierdził autor buty mu pasują, tylko obawia się ... że z nimi coś nie tak. No fakt... są czarne (żart, bo nie lubię) i mają nieidealnie zwartą przyszwę. Cóż tu wymaga doradzenia? Porady? Bo idąc za tokiem z innych przypadków z ostatniego miesiąca, to połowa e-elegantów stwierdzi, że absolutnie przyszwa się nie schodzi (o Sherlocku!) i niech szuka dalej. 

Zresztą może za mocno się przejmuję :D @Koriolan absolutnie się nie schodzi i pewnie nigdy nie zejdzie idealnie. Nawet jak ściśniesz sznurówki i odetniesz krew od stóp. Szukaj dalej...  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz mnie @Zajac Poziomka zruga, że demonizuję to forum ;-), ale @Hargin ma świętą rację - kwestia schodzącej się przyszwy przybiera tutaj dziwaczne, by nie rzec groteskowe rozmiary. Chyba nigdzie indziej na męskich forach/blogach ten element nie jest tak wałkowany. Poniżej mały dowód - w naszym wątku bespoke prezentowana ostatnimi czasy jest pracownia Foster & Sons. Na swoim blogu Simon Crompton przedstawił oksfordy bespoke z tej pracowni:

https://www.permanentstyle.com/2016/04/foster-son-bespoke-shoes-review.html

Jeśli nie jestem ślepy, to w tych bespokowych oksfordach renomowanej pracowni przyszwa się nie schodzi na jakiś centymetr, podobnie jak u kolegi @Koriolan. Skandal i poruta, nieprawdaż!?

Ba, w Saint Crispin's tez mu się do końca nie schodzi:

https://www.permanentstyle.com/2016/05/saint-crispins-shoes-review.html

Ludziom zamawiającym w MTO Vassy na StyleForum też się czasem nie schodzi, a nieuświadomiony motłoch na to "looks great!", np.:

http://www.styleforum.net/t/130044/the-ultimate-vass-footwear-thread-pictures-reviews-sizing-etc/20805

Swoja drogą, a propos, że "można przecież zrobić research", to mniej więcej pół na pół użytkowników mówi, że wyższe podbicie ma kopyto U, a drugie pół, że jednak F ;-) itd. itp.

 

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dziko https://www.permanentstyle.com/2014/07/stefano-bemer-final-bespoke-shoes.html

A tu z kolei "These are the best-fitting first pair of bespoke shoes I have ever had from a maker." i przyszwa schodzi się idealnie :) Powtórzę się - ja tam nigdy na forum nikogo nie krytykowałem z powodu nie schodzącej się przyszwy w butach. Jeżeli komuś to nie przeszkadza to OK, niech nosi i się cieszy. Część ludzi wręcz woli mieć V i wg. nich lepiej to wygląda (czytałem kiedyś wypowiedź na ten temat jednego ze znanych "butowych" blogerów, już nie pamiętam którego). Mnie by to przeszkadzało i szukałbym innych butów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne, żeby nie mylić pojęć - kopyto na wysokie podbicie nie koniecznie musi być dobre na szeroką stopę i na odwrót. Ja mam stopę i szeroką i z wysokim podbiciem. Zgodze sie, że yanko w sumie nie ma butów idealnych na wysokie podbicie, ale na szeroka stopę już tak - testowane 970G i 962 G.  Przy czym monki na 962G są na granicy nawet u mnie (a tolerancyjny jestem) jeżeli idzie o podbicie .  @Koriolan nie wiem jak się ma to do yanków ale w barkerach zrobionych na kopycie 69 ;) miałem rozwarcie ;) większe niż Ty i zeszło się do zera, ale zeszło minimum pół roku.  

@dziko nigdy nie szyłem butów na miarę ale z opisów tutaj pokazywanych wiem, że często są szyte tak, że przy pierwszych założeniach przyszwa się nie schodzi - bo ma się zejść później, jak się skóra rozciągnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dziko napisał:

Na swoim blogu Simon Crompton przedstawił oksfordy bespoke z tej pracowni:

https://www.permanentstyle.com/2016/04/foster-son-bespoke-shoes-review.html

Pozwolę sobie dołączyć do "przyszwowych" maniaków - guzik mnie obchodzi, że ktoś zamówił sobie buty z rozwartą przyszwą - wg mnie to feler. Profesjonalny szewc powinien się dwa razy upewnić, że klientowi na tym nie zależy lub wręcz nie chce. Druga moja mania dotyczy wyglądu (linii) ramion w marynarce. Ostatnia - proporcji. Wiele innych rzeczy jest dla mnie mniej ważnych.

Nie schodząca się przyszwa (w rozsądnych granicach) nie jest tragedią, ale obniża estetykę i atrakcyjność buta. Coś jak nieco zbyt krótka marynarka.

Co do SF - dlaczego mamy się na nich bezwzględnie wzorować? Buty mogą być piękne, ale mogłyby być jeszcze ładniejsze. Ciężko to komuś wytykać i psuć mu radość. Tak już jest, że z czasem zaczynamy zwracać uwagę na wiele pomijanych wcześniej detali. Kiedyś marynarka była "całkiem dobra", a nawet była jedną z lepszych, a dziś ją przerabiam lub się jej pozbywam.

PS. W derbach przyszwa nie musi się schodzić całkowicie; wg mnie jest estetycznie, jeśli szpara jest niewielka i *równa* na całej długości.

Edytowane przez mosze
więcej mądrości
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak patrzę na zdjęcie  @Koriolan,  to  od razu powstają mi marzenia- aby przyszwa mi się chociaż tak schodzila w butach. 

Uważam, że docelowo warto szukać swojego kopyta, aby dotrzeć do ideału. Ale potrzeba na to dużo czasu. Mi osobiście by to nie przeszkadzało. Trochę się zejdzie z czasem, a małej przerwy pod sznurowkami tak bardzo nie widać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie bardziej martwiłby wystający paluch. To może boleć po dłuższym użytkowaniu, a na pewno z czasem powstanie mało estetyczne wybrzuszenie. 

Co do przyszwy, nie ma co się oszukiwać - schodząca przyszwa jest estetyczniejsza, nie zaburza linii buta etc. itp. Tylko tutaj powinniśmy kierować się własnym poczuciem estetyki, a nie forum. Jeżeli kolega ma wątpliwości to powinien szukać dalej. Tym bardziej, że 962 nie ma, aż tak wysokiego podbicia i jest szansa, że dość łatwo znajdzie RTW, gdzie mu się przyszwa zejdzie. 

Niestety nie należę do tej grupy szczęśliwców z niskim podbiciem. Wiele kopyt przetestowałem i w każdym jest tak samo. O ile w innych butach nie przeszkadza mi to za bardzo, a na pewno nie w derby, to w czarnych wiedenkach doprowadza mnie to do pasji. Czarne wiedenki noszę rzadko, ale jak już je ubieram to jest okazja i wszystko musi być perfect. 

Tylko jest "rozwarcie" i "rozwarcie"; u mnie to wygląda tak (Berwicki po około roku używania) :D 

Cieszy mnie tylko teraz to, że w ten "półśrodek" wiedenek nie poszedłem w Yanko, a w dwa razy tańszy Berwick. 

IMG_0118.jpg.15d6e6f413b86e6dbe9b1c3b2acd4b19.thumb.jpg.01608bde77cc2f006dc33555dbc37a50.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Hargin napisał:

@Zajac Poziomka nie uważam, abym przesadzał. Policz wątki w ostatnim miesiącu o nieschodzącym się 1 centymetrowym rozwarciu przyszwy. Nie tylko na @Beny23 spoglądam z podziwem, ale też na Ciebie czy @Whitesnake. Ile par butów macie razem? 100? 150? Za którym razem trafiliście w RTW z kopytem? 

W większości przypadków trafiałem za pierwszym razem. Jesli były jakieś wpadki to raczej były to za luźne buty. Jestem takim samym szczęśliwcem jak @Zajac Poziomka. Mam szczupła stopę i żadnych problemów z rozwarciem. 

To tez pewnie wywołuje we mnie obniżoną tolerancję na to zjawisko. Nie mam tego problemu, wiec trudno mi spojrzeć na to z empatią. Rozwarcie kojarzy mi sie jednoznacznie niedopasowaniem. Oprócz kwestii estetycznych, to musi byc bardzo niewygodne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@mosze rzeczywiście widać ten nacisk ale dyskomfortu raczej nie czuję. Mi fakt, że przyszwa nie schodzi się idealnie przeszkadza. Może dlatego, że mam inne oksfordy w których schodzi się i widzę różnicę. Niestety tamto kopyto nie za bardzo mi się podoba a i buty dość słabej jakości (Herringi). Zastanawiam się, pewnie warto przymierzyć jeszcze te same Yanko ale o pół numeru większe. Te są bardzo dobrze dopasowane - jeszcze dobre ale blisko granicy za małych. Myślę, że pół numeru większe mogłyby być wciąż dobre pod względem rozmiaru a problem z przyszwą rozwiązałby się sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Koriolan napisał:

Panowie, proszę o poradę. Chcę kupić wiedenki pasujące na stopę o wysokim podbiciu. Mierzyłem Yanko ale przyszwa nie schodzi się. Po zawiązaniu butów pozostaje przerwa około 6-8 mm. Jakie buty byłyby odpowiednie? Budżet to około 1300 zł.

 

Bardzo dobre kopyta na szerokie i z wysokim podbiciem stopy ma Trickers- seria 1829, kopyto 4537, W założonym budżecie będzie trudno, ale ja swoje kupiłem na ebay-u ze sklepu fabrycznego (seconds) za 220 funtów, więc można :)

https://forum.butwbutonierce.pl/topic/510-jakie-buty-mam-dziś-na-sobie/?do=findComment&comment=217044

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tanatos70 napisał:

Bardzo dobre kopyta na szerokie i z wysokim podbiciem stopy ma Trickers- seria 1829, kopyto 4537, W założonym budżecie będzie trudno, ale ja swoje kupiłem na ebay-u ze sklepu fabrycznego (seconds) za 220 funtów, więc można :)

https://forum.butwbutonierce.pl/topic/510-jakie-buty-mam-dziś-na-sobie/?do=findComment&comment=217044

Tak. To ładne buty i to jedna z dwóch par, które chce jeszcze sprawdzić zanim zdecyduje się na buty miarowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jamjest napisał:

Ważne, żeby nie mylić pojęć - kopyto na wysokie podbicie nie koniecznie musi być dobre na szeroką stopę i na odwrót. Ja mam stopę i szeroką i z wysokim podbiciem. Zgodze sie, że yanko w sumie nie ma butów idealnych na wysokie podbicie, ale na szeroka stopę już tak - testowane 970G i 962 G.  Przy czym monki na 962G są na granicy nawet u mnie (a tolerancyjny jestem) jeżeli idzie o podbicie .

Dokładnie, jak ktoś ma wąską stopę ale wysokie podbicie to ma jeszcze gorzej ... weźmiesz Yanko 962 to w placach luźno a przyszwa i tak się nie zejdzie ... a niestety większa tęgość do zarówno wyższe podbicie jak i szerszy but ...

48 minut temu, bodzixon napisał:

Co do przyszwy, nie ma co się oszukiwać - schodząca przyszwa jest estetyczniejsza, nie zaburza linii buta etc. itp. Tylko tutaj powinniśmy kierować się własnym poczuciem estetyki, a nie forum. Jeżeli kolega ma wątpliwości to powinien szukać dalej. Tym bardziej, że 962 nie ma, aż tak wysokiego podbicia i jest szansa, że dość łatwo znajdzie RTW, gdzie mu się przyszwa zejdzie. 

Niestety nie należę do tej grupy szczęśliwców z niskim podbiciem. Wiele kopyt przetestowałem i w każdym jest tak samo. O ile w innych butach nie przeszkadza mi to za bardzo, a na pewno nie w derby, to w czarnych wiedenkach doprowadza mnie to do pasji. Czarne wiedenki noszę rzadko, ale jak już je ubieram to jest okazja i wszystko musi być perfect. 

Mam dokładnie tak samo ... czarne wiedenki chciałbym mieć idealne skoro ubieram je na specjalne formalne okazje ... ale jeśli komuś nie przeszkadza że przyszwa się dokładnie nie schodzi to niech nosi nie ma w tym jakiejś wielkiej tragedii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, Whitesnake napisał:

Oprócz kwestii estetycznych, to musi byc bardzo niewygodne. 

Nie jest niewygodne. Nie ma różnicy, chyba, że but jest ogólnie niedopasowany.

10 minut temu, FONos napisał:

Dokładnie, jak ktoś ma wąską stopę ale wysokie podbicie to ma jeszcze gorzej ... weźmiesz Yanko 962 to w placach luźno a przyszwa i tak się nie zejdzie ... a niestety większa tęgość do zarówno wyższe podbicie jak i szerszy but ...

Dlatego należy patrzeć z nadzieją na wzrost konkurencji w butach szytych na miarę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.