Skocz do zawartości

Skóry egzotyczne i związane z nimi kontrowersje natury etycznej


Whitesnake

Rekomendowane odpowiedzi

35 minut temu, mosze napisał:

Te krowy istnieją (żyją i rozmnażają się) tylko dlatego, że służą człowiekowi. To jest drugi paradoks - jeśli przestaną być potrzebne, zostaną zabite. Zamiast stad krów na łąkach będzie garstka przedstawicieli gatunku w zoo.

To dość problematyczne rozumowanie, bo zakłada, że egzystencja krów jako bydła rzeźnego jest dla nich lepsza od nie-egzystencji. Równie dobrze można argumentować, że należy posiadać jak największą liczbę dzieci, bo nawet jeśli będą żyły w skrajnej nędzy, to jest to lepsze od nie-życia. W etyce ten problem jest znany jako mere addition paradox, sformułował go wybitny, zmarły niedawno filozof Derek Parfit.

@Miro - ja to tak dla siania fermentu ;-) a nie, żebym się z którymś z zaprezentowanych stanowisk identyfikował. Acz fakt, sympatyzuję ze środowiskami transhumanistycznymi, czyli właśnie mięskiem z próbówki i takim tam :-) 

  • Oceniam pozytywnie 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dziko napisał:

To dość problematyczne rozumowanie, bo zakłada, że egzystencja krów jako bydła rzeźnego jest dla nich lepsza od nie-egzystencji. Równie dobrze można argumentować, że należy posiadać jak największą liczbę dzieci, bo nawet jeśli będą żyły w skrajnej nędzy, to jest to lepsze od nie-życia. W etyce ten problem jest znany jako mere addition paradox, sformułował go wybitny, zmarły niedawno filozof Derek Parfit.

Nie chcę się przepychać, ale to nie to samo. Część cielaków umrze młodo, ale sporo krów pożyje w dość dobrych (mam nadzieję) warunkach. Krowy na łąkach wyglądają na zadowolone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.03.2017 o 10:38, dziko napisał:

Npierwsze to globalne przejście na weganizm, drugie to „mięso z próbówki” czyli hodowle tkankowe. Na chwilę obecną mięso z hodowli tkankowych jest wciąż sporo droższe od „tradycyjnego”, ale też jego cena maleje z czasem geometrycznie, możliwe zatem, że nawet za parę lat będzie tańsze.

Ale żem się wstrzelił ;-)

http://www.telegraph.co.uk/science/2017/03/15/test-tube-chicken-meat-unveiled-allow-vegetarians-eat-poultry/

cellmeat.JPG.7330b2fbdcd96aec2cc510bb7d5dda62.JPG

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio, w magazynie Plus Minus, doczytałem sie oto takiej światłej myśli jednego z felietonistów (sprawa tyczyła Lex Szyszko ale zahaczała o zwierzęta)- możemy wycinać, co chcemy, bo jest napisane w Piśmie, że człowiek posiadł ziemię i wszystko, co żyje, w posiadanie i może robić co chce. 

Gdzie się zgubiliśmy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wuj, no ale czego nie rozumiesz? Skoro tak zostało zapisane Piśmie, to zostało zapisane. Nie ma co drążyć tematu. Ty lepiej swoją szafę przejrzyj, bo wiesz... 

Cytuj

Kpł 19:19 
19.(...) Nie będziesz nosił ubrania utkanego z dwóch rodzajów nici.

 

 

  • Oceniam pozytywnie 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja wszystko rozumiem, natomiast szanuję bardziej ludzi, którzy potrafią przyznać się, że jedzą mięso, lub wycinają drzewa bo lubią / chcą zarobić, niż powoływanie się na wierzenia. Bo jeszcze się ktoś powoła na Jana 8:44... 

  • Oceniam pozytywnie 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Poważnie bym przemyślał czy w ogóle się tam wybierać. To jest okrucieństwo, faszerowanie koni sterydami i środkami przeciwbólowymi, potem popędzanie batem i strzał w głowę jeśli złapią poważniejszą kontuzję. Widz tego oczywiście nie widzi, tak przygotowana jest transmisja, a na samym torze rozwieszana jest osłona. Wszystko ku uciesze gawiedzi i firm bukmacherskich. Zasady ubioru wprowadzono aby przychodzili bogaci, bo tacy mają pieniądze na zakłady. Do takiego towarzystwa chcesz dołączyć?  

  • Like 2
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, dublekil napisał:

Poważnie bym przemyślał czy w ogóle się tam wybierać. To jest okrucieństwo, faszerowanie koni sterydami i środkami przeciwbólowymi, potem popędzanie batem i strzał w głowę jeśli złapią poważniejszą kontuzję. Widz tego oczywiście nie widzi, tak przygotowana jest transmisja, a na samym torze rozwieszana jest osłona. 

Błagam!

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poważnie bym przemyślał czy w ogóle się tam wybierać. To jest okrucieństwo, faszerowanie koni sterydami i środkami przeciwbólowymi, potem popędzanie batem i strzał w głowę jeśli złapią poważniejszą kontuzję. Widz tego oczywiście nie widzi, tak przygotowana jest transmisja, a na samym torze rozwieszana jest osłona. Wszystko ku uciesze gawiedzi i firm bukmacherskich. Zasady ubioru wprowadzono aby przychodzili bogaci, bo tacy mają pieniądze na zakłady. Do takiego towarzystwa chcesz dołączyć?  

A ja popieram kolegę.
  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, zimmermann napisał:


A ja popieram kolegę.

Nie chcę dyskutować dlaczego to co napisał @dublekil jest po prostu nieprawdą.(moi najlepsi znajomi są weterynarzami we Francji i specjalizują się w leczeniu koni sportowych, hodowli i sami startują w zawodach), ale czy nie masz dysonansu poznawczego, że kolektywnie jako forum mamy na sumieniu kilka tysięcy cieląt, kilkadziesiąt koni, a @Tanatos70 nawet jednego strusia?? ;)

Gdzieś była nawet dyskusja, że GG takie drogie, bo jedną parę klikają z jednego cielaczka. "Do takiego towarzystwa chcesz dołączyć?" ;)

  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę dyskutować dlaczego to co napisał [mention=7339]dublekil[/mention] jest po prostu nieprawdą.(moi najlepsi znajomi są weterynarzami we Francji i specjalizują się w leczeniu koni sportowych, hodowli i sami startują w zawodach), ale czy nie masz dysonansu poznawczego, że kolektywnie jako forum mamy na sumieniu kilka tysięcy cieląt, kilkadziesiąt koni, a [mention=6001]Tanatos70[/mention] nawet jednego strusia??
Gdzieś była nawet dyskusja, że GG takie drogie, bo jedną parę klikają z jednego cielaczka. "Do takiego towarzystwa chcesz dołączyć?"

Przekonałeś mnie
361aa7fbad79c51d421770370786680b.jpg
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Żorż Ponimirski napisał:

... czy nie masz dysonansu poznawczego, że kolektywnie jako forum mamy na sumieniu kilka tysięcy cieląt, kilkadziesiąt koni, a @Tanatos70 nawet jednego strusia?? ;) ...

Masz 100% rację - to forum, a zwłaszcza wątek o butach w pewien sposób degeneruje człowieka. Zabijamy dla kaprysu, chęci posiadania, zaspokojenia ego, a nie z rzeczywistej potrzeby. W człowieku drzemie zamiłowanie do zbieractwa wszelkiej maści i łatwo się na tym złapać, świadomość człowieka wobec otaczającego świata przychodzi później, jak kac.

Wracając do tematu pójścia na wyścigi konne - może człowiek chcący uchodzić za dżentelmena powinien przemyśleć czy chce brać udział w pewnych wydarzeniach. Nie chodzi tylko o to aby być pięknym zewnętrznie, ale także pięknym w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dawien dawna rozrywki takie jak wyścigi, polowania, różnego rodzaju krwawe sporty, były własnie domeną dżentelmenów, więc w dzisiejszych czasach może lepiej zrezygnować z bycia dżentelmenem, bo czy takiemu dżentelmenowi wypada jeść np. chodowane przemysłowo kurczaki.. ;)

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dublekil napisał:

Masz 100% rację - to forum, a zwłaszcza wątek o butach w pewien sposób degeneruje człowieka. Zabijamy dla kaprysu, chęci posiadania, zaspokojenia ego, a nie z rzeczywistej potrzeby.

OK, obiektywnie rzecz biorąc garnitur też nie zaspokaja żadnej życiowej potrzeby. Aby było ciepło wystarczy wyprawiona kozia skóra. A nie, czekaj, kozia...

Jeśli przy wyborze kultura vs natura opowiadasz się za tym drugim, to forum o klasycznej męskiej elegancji będzie pełne tych "zbytków", które dla mnie są np. wyznacznikiem poziomu rzemiosła danego kraju, mają ugruntowanie w historii, kulturze itp. Myślę, że nikt tutaj nie kupuje butów dla chorej chęci zabijania zwierząt. Jeśli propagujemy coś co możesz nosić przez 10 lat i jest tak cholernie drogie, że szkoda wyrzucić to raczej oszczędza to cierpienia zwierząt zabijanych na wymieniane co roku buty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Zajac Poziomka napisał:

Nie za bardzo rozumiem korelacji pomiędzy kupowaniem skórzanych butów a zabijaniem zwierząt dla kaprysu. Naprawdę ktoś myśli że krowy hoduje się specjalnie dla skór?

Nie krowy, tylko cielęta - tu może być problem z uzasadnieniem dlaczego krowina dla naszego kaprysu miększej skory nie dożywa pełnoletniości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.03.2019 o 22:16, Żorż Ponimirski napisał:

Nie chcę dyskutować dlaczego to co napisał @dublekil jest po prostu nieprawdą.(moi najlepsi znajomi są weterynarzami we Francji i specjalizują się w leczeniu koni sportowych, hodowli i sami startują w zawodach), ale czy nie masz dysonansu poznawczego

Realiów Służewca nie znam, natomiast niewątpliwie są na świece tory, gdzie konie spędzają czas w bardziej komfortowych (np. klimatyzowane boksy) warunkach niż ludzie na trybunach. Oczywiście nie z powodu szczególnej miłości do zwierząt, tylko dlatego, że komuś to się opłaca.

Jeśli chodzi o okrucieństwo wobec zwierząt, to wyścigi konne, polowania czy hodowla na skóry maja się nijak do chowu przemysłowego. Istnieją nawet indeksy "etyczności" konsumpcji (w sensie minimalizacji cierpienia zwierząt jeśli ktoś mimo wszystko nie rezygnuje z mięsa) i bardzo dobrze wypada tam wołowina, a najgorzej drób.

Swoją drogą chyba warto tę dyskusję wyciąć i przenieść do istniejącego już wątku o etyce konsumpcji w sali klubowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Zupełnie na inny temat. W naszym kraju to żadna egzotyka, ale zastanawia mnie dlaczego tak niewiele butów produkowanych jest ze skór świńskich ?
Bo skóra świńska jest uważana za trzeci sort ( od niedawna obserwuję że w drogich bespoke jest stosowana) i mało która garbarnia wyprawia tę skórę w odpowiedniej jakości procesami jak dobrej klasy licówkę. Najczęściej jest wyprawiana na podszewki (jest to jedna z najtanszych skór, kilkanaście zł/m2). Osobiście wizualna strona tej skóry mnie nie przekonuje.
  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.