Skocz do zawartości

Co mam dziś na sobie


Korneliuss

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się, czy to nie będzie jednak przesada i kopiowanie angielskich wzorów, co przy naszym tradycyjnym sposobie obchodzenia tego święta może wyglądać co najmniej dziwnie?

Co moglibyście mi poradzić? Może macie ciekawe własne zwyczaje lub tradycje (rodzinne, regionalne, itp.) dotyczące stroju na Wigilię?

W swoim imieniu mogę powiedzieć, że gdybym przyszedł tak ubrany, rodzina pytałaby mnie, dlaczego jestem w szlafroku. Zwłaszcza drugi budzi takie skojarzenie. Za macaronim: to ubranie raczej do reenactmentu Psa Baskerville'ów, niż na polską wigilię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bordowy jest naprawdę piękny. Warto taki założyć na Wigilię. Zielony zresztą też ładny. Nie zgodzę się, że tylko na Święta w zamku lub przed kominkiem. A co do reakcji rodziny i znajomych: ktoś musi być pierwszy, odważny i wprowadzać nowe rozwiązania - o czym Wy, Panowie tu zaglądający, z pewnością wiecie i nie raz, nie dwa żeście się przekonali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Ten bordowy bardziej mi się podoba. Zielony ma zbyt "oryginalne" zapięcie.

Mnie też bardziej podoba się bordowy. Zielony ma zapięcie w stylu węgierskim, bardzo modnym, nie tylko w mundurach, w praktycznie całym XIX wieku. Nam się to kojarzy z dziadkiem grzejącym się przy kominku ale wtedy zapięcie w stylu węgierskim dodawało "pluszowemu wdzianku" zadziorności tak jak dzisiaj metalowe części na skórzanej kurtce.

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli wojvv nosi się z zamiarem zamówienia tak nietypowego smokingu to można przypuszczać, że posiada wielki dom z kominkiem. :D Ten bordowy bardziej mi się podoba. Zielony ma zbyt "oryginalne" zapięcie.

Też skłaniałbym się ku bordowemu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tego dzieci w marynarskich strojach, służba ;) ...

a jeśli wojvv'ie nie chcesz "przesadzać i kopiować angielskich wzorów" to może sięgnąć do rodzimej tradycji ;P :

Bardzo chętnie. Dziękuję za inspirację (lub prowokację) ;-)

Strój na ilustracji pięknie skomponowany pod względem doboru kolorów i faktur materiałów. I ciągle w Polsce w użyciu. Podczas uroczystości Święta Niepodległości wyróżniała się delegacja (chyba cechowa) w "sukniach polskich".

Na blogu Dr Kilroya http://formalstyle.blogspot.com/ znalazłem bardzo ciekawy wpis o współczesnych strojach dworskich. Zastanawiam się jaki jest aktualny status stroju polskiego (żupan+kontusz+pas kontuszowy+karabela) jako stroju formalnego? Chodzenie z nadziakiem (szczególnie do kościoła) zostało zabronione w stosownych statutach i konstytucjach ;-)

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na blogu Dr Kilroya http://formalstyle.blogspot.com/ znalazłem bardzo ciekawy wpis o współczesnych strojach dworskich. Zastanawiam się jaki jest aktualny status stroju polskiego (żupan+kontusz+pas kontuszowy+karabela) jako stroju formalnego? Chodzenie z nadziakiem (szczególnie do kościoła) zostało zabronione w stosownych statutach i konstytucjach ;-)

Prawie na pewno jakaś wariacja żupana z kontuszem i pasem kontuszowym jest w użyciu bractw kurkowych. Czy ktokolwiek jeszcze może miec w Polsce strój ceremonialny? Na dworze obecnego prezydenta, zważywszy jego przedwyborczą ksywkę, strojem dworskim powinny być tweedy i zielone filcowe kapelusze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wojvv, cieszę się, że Ci się podoba. ;) W Polsce jako takich strojów dworskich nie powinno się używać jako że nie żyjemy w ustroju monarchicznym. :D W republikach w tym celu używa się formalnych strojów cywilnych. Jeśli chodzi o kontusze, to pewnie są gdzieś używane, niestety nie wiem gdzie. W regulaminie Royal Ascot jest wzmianka o "stroju narodowym", może by się nadawało. :) Trzeba pamiętać, że żupan razem z pasem najlepiej pasuje do otyłych sylwetek. :D

Bardziej na temat świąteczny: smoking jacket to dobry pomysł na święta, jednak dla pełnej zgodności z zasadami na czas jedzenia założyłbym zwykłą marynarkę smokingową, a później ją zmienił. :) Czerwona jest niezła, ale zielona jest bardziej tradycyjna i ja wybrałbym ją, znacie może z resztą mój anachronizm. :) Jeżeli atmosfera w domu będzie odpowiednia, to w bloku nawet ujdzie. :)

Swoich własnych tradycji co do stroju wigilijnego nie mam, ale oczywiście zawsze chodzę w bardziej odświętnym stroju niż na co dzień, zawsze też z muszką. :)

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) W Polsce jako takich strojów dworskich nie powinno się używać jako że nie żyjemy w ustroju monarchicznym. :D W republikach w tym celu używa się formalnych strojów cywilnych. (...)

Bardziej na temat świąteczny: smoking jacket to dobry pomysł na święta, jednak dla pełnej zgodności z zasadami na czas jedzenia założyłbym zwykłą marynarkę smokingową, a później ją zmienił.(...)

(...)

Pozdrawiam, Dr

Bardzo dziękuję za cenne uwagi. Nie jestem pewny, czy rzeczywiście istnieje zasada ograniczająca stosowanie strojów dworskich do monarchii. Na przykład we Francji (od Wielkiej Rewolucji Antyfrancuskiej republice z małymi przerwami na obu Napoleonów i dwóch Ludwików) kawaler Legii Honorowej przyjmuje ją we fraku z wyłogami wyszywanymi w złote wzory.

Masz absolutną rację z tym przebieraniem się do jedzenia. Tak powinno się robić. Chyba dopadła mnie już "magia świąt", że o tym nie pomyślałem. ;-)

Atłasowy smoking (w zaprezentowanej w tym wątku wersji) jest strojem mniej formalnym niż "zwykły" smoking, służy do użytku domowego i to raczej w sytuacjach "relaksowych": brydż, palarnia, rozmowy przy kawie lub lampce alkoholu, czytanie.

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, ten smoking jest aksamitny, nie atłasowy. :)

Bardzo dziękuję za cenne uwagi. Nie jestem pewny, czy rzeczywiście istnieje zasada ograniczająca stosowanie strojów dworskich do monarchii. Na przykład we Francji (od Wielkiej Rewolucji Antyfrancuskiej republice z małymi przerwami na obu Napoleonów i dwóch Ludwików) kawaler Legii Honorowej przyjmuje ją we fraku z wyłogami wyszywanymi w złote wzory.

No tak, wiem to z tego filmu "Skrzydełko czy nóżka?". :D No cóż, myślę, że Legię Honorową możnaby wyłączyć z tego co powiedziałem. No cóż, może na gale orderowe w Polsce też by się nadawał strój dworski. ;)

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak powinno być, ale dziś nie jest to jednak ściśle przestrzegane. Jednak czasami odznaczenia są wymagane np. w dzień i wtedy warto by było założyć żakiet zamiast fraka. Mimo wszystko frak jest tym najbardziej odpowiednim strojem do noszenia orderów.

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się, że nasze przekonania o zasadach noszenia orderów i przyjmowania Legii Honorowej otrzymały cios ze strony, z której niczego takiego nie spodziewalibyśmy się. Oto Ralph Lauren przyjmujący w kwietniu br LdH w granatowej dwurzędówce:

Dołączona grafika

Ale odeszliśmy całkiem daleko od głównego tematu, więc wracam i załączam kilka kolejnych "moich" typów aksamitnej (dziękuję Dr Kilroyowi za poprawkę) marynarki smokingowej:

Dołączona grafika

http://www.oliverbrown.org.uk/shawl-col ... 508-0.html

i

http://www.turnbullandasser.com/formal.html - myślę o wersji w kolorze śliwkowym.

Tyle inspiracji powinno mi wystarczyć. Teraz trzeba będzie szybko znaleźć krawca, bo jak słusznie zauważył Macaroni jest już ostatnia chwila, żeby zamówienie mogło być zrealizowane przed Świętami.

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Preferujesz klapy i mankiety wyłożone jakimś jedwabiem, czy tradycyjne?

Na Twoim miejscu zrobiłbym tak: bordowy albo śliwkowy, z tym takim charakterystycznym zapięciem, z szalowymi, nie wykładanymi jedwabiem klapami i odwijanymi mankietami. Pamiętaj, że smoking jacket powinien być nieco dłuższy niż zwykła marynarka, tak mniej więcej do połowy uda. ;)

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój typ to kompilacja kilku smokingów zamieszczonych w tym wątku:

- jednorzędowy,

- kolor bordowy (liczę się z tym, że śliwkowy kolor może być trudno dostępny w PL). Myśląc perspektywicznie uwzględnię także różne odcienie zielonego, bo gdybym kiedyś został myśliwym jak znajomy znajomych ps. Wesoły Bronek, będę miał strój jak znalazł na wieczorne spotkania w gronie Koła Myśliwskiego ;-)

- pojedyncze zapięcie "węgierskie",

- kołnierz szalowy (nie widziałem nigdzie innego typu kołnierza w smoking jacket?)

- długość standardowa

(są dwa warianty długości i oba są poprawne: regular size i long size; np: www.turnbullandasser.com/formal.html; wariant dłuższy jest wariantem starszym),

- klapy i mankiety? - Tu nie podjąłem jeszcze decyzji. Niestety podobają mi się i warianty z jedwabiem na wyłogach i mankietach i warianty z aksamitnymi klapami a z rękawami wykończonymi "pętlicami" z jedwabnego sznura lub taśmy.

Krótki czas na realizację zamówienia dokona za mnie wyboru - będzie wybrane to, co podejmie się uszyć krawiec i na co będzie miał materiały ;-)

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zapięcie, to raczej wybrałbym podwójne, wygląda o wiele lepiej moim zdaniem.

Jeśli chodzi o klapy, to na początek wybrałbym klasyczne, bez jedwabiu, a jeśli kiedyś będziesz sobie szył drugi smoking jacket (tak a propos, jaki jest polski odpowiednik tego słowa?), to będzie z jedwabnymi klapami (ja bym tak przynajmniej zrobił).

Jeszcze co do klap, są takie pseudo-dinner jackety, które wyglądają prawie jak zwykłe smokingi, tylko że są zrobione z aksamitu:

Dołączona grafika

Pozdrawiam, Dr

P.S. Taki smoking jacket, jaki Ty chcesz mieć, miał kiedyś Fred Astaire:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

smoking jacket (tak a propos, jaki jest polski odpowiednik tego słowa?),

Po prostu marynarka smokingowa - słowo smoking zadomowiło się całkowicie w języku polskim.

Celowo użyłem terminu angielskiego aby jednoznacznie określić "domowy smoking w stylu brytyjskim używany w sytuacjach nieformalnych". Polski termin "marynarka smokingowa" będąca dosłownym tłumaczeniem angielskiego zwrotu jest zazwyczaj stosowany do nazwania różnych "wynalazków" z klapami częściowo pokrytymi aksamitem, jedwabną taśmą lub ich imitacjami z tworzyw sztucznych i z guzikami nie obciągniętymi materiałem.

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marynarka smokingowa moim zdaniem może też oznaczać zwykłą marynarkę do smokingu.

Wiesz wojvv, marynarki z klapami częściowo pokrytymi jedwabiem były popularne w XIX wieku, a guziki do smokingu nie muszą być materiałowe - trend ten zaczął się mniej więcej w latach 30., guziki z rogu również są OK.

No i koniecznie po otrzymaniu tej marynarki podziel się z nami jakimiś zdjęciami. ;)

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal uważam, że niezręcznie posługiwać się anglojęzycznym trminem skoro wprost można go przetłumaczyć. A, że w Polsce różnych słów używa się różnie to nie znaczy, że nie możemy nazywać garnituru garniturem skoro najczęściej garniturem nazywa się poliestrowe wdzianka ;)

Myślę, że po prostu marynarka smokingowa w postaci o jakiej tu rozmawiamy jest wcześniejsza niż współczesny smoking (niemniej nie mam pewności) a więc jest po prostu inną odmianą marynarki smokingowej.

Ciekawy opis smokingu jest tu:

http://klockiwgarniturze.blogspot.com/2 ... -i_10.html

(wcześniej nie trafiłem na ten blog, więc trudno mi ocenić merytoryczność)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marynarka smokingowa moim zdaniem może też oznaczać zwykłą marynarkę do smokingu.

(...)marynarki z klapami częściowo pokrytymi jedwabiem były popularne w XIX wieku, a guziki do smokingu nie muszą być materiałowe - trend ten zaczął się mniej więcej w latach 30., guziki z rogu również są OK.

(...)

Oczywiście masz rację co do możliwego zakresu znaczeniowego "marynarki smokingowej". Napisałem o współczesnym zakresie pojęciowym w praktyce "nomenklatury sklepowej", z którą spotka się osoba chcąca kupić smoking (klapy w pełni pokryte jedwabiem, obciągnięte materiałem guziki) lub marynarkę smokingową, będącą swojego rodzaju "bastardem" wobec ukształtowanego i obecnie obowiązującego kanonu smokingu. A kanon, jak wiemy, się zmienia na przestrzeni lat. Prawdopodobnie za kilka-kilkanaście lat, to co obecnie uważamy za koszmarki i wyskok projektantów będzie co najmniej akceptowalne, a osoby noszące takie ubrania nie będą uznawane za prostaków nie znających Zasad KME ;-)

Dodam jeszcze, że polski "smoking" to angielski brytyjski "dinner jacket" lub angielski amerykański "tuxedo" a "smoking jacket" dosłownie oznaczał "marynarkę do palarni/do palenia" a więc do spotkań dżentelmenów w swoim gronie przy fajce lub cygarach w pomieszczeniu przeznaczonym do palenia.

Wczoraj wykonałem mały tour po sklepach i centrach handlowych licząc na to, że znajdę gotową marynarkę smokingową "z wieszaka". Wynik ZERO. W kilku sklepach były tylko aksamitne marynarki (czarne albo buro-oliwkowo-brązowe) z "dumnie" podanym składem surowcowym 100% bawełna :-( Zero bordowych albo zielonych. Ciekawe jakie wyniki dadzą rozmowy z krawcami.

Zaczynam zastanawiać się nad rodzajem aksamitu, z którego będzie uszyty smoking. O ile wiem, aksamit jest produkowany na osnowie bawełnianej z włoskami z bawełny, wełny lub z jedwabiu.

I tu pojawiają się pytania: czy aksamit z włoskami z bawełny jest w ogóle godny uwzględnienia, czy taki wyrób nie będzie tandetny i nietrwały? Czym oprócz składu kierować się przy wybieraniu materiału?

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że po prostu marynarka smokingowa w postaci o jakiej tu rozmawiamy jest wcześniejsza niż współczesny smoking (niemniej nie mam pewności) a więc jest po prostu inną odmianą marynarki smokingowej.

Tak właśnie jest. Niech więc takie słownictwo zostanie. ;)

Ciekawy opis smokingu jest tu:

http://klockiwgarniturze.blogspot.com/2 ... -i_10.html

(wcześniej nie trafiłem na ten blog, więc trudno mi ocenić merytoryczność)

Zadziwię was może, ale to napisałem również ja. :lol: Ten artykuł pochodzi sprzed jakichś pięciu miesięcy, więc moja wiedza od tego czasu się jeszcze trochę powiększyła, więc przepraszam za ewentualne braki. :)

Wojvv, nie znam się na materiałach, jednak z tego co wiem, aksamit to rodzaj tkaniny bawełnianej. ;)

Co do wyników poszukiwań w sklepach, nie dziwi mnie to - bardziej prawdę mówiąc zdziwiłbym się, gdybyś tam coś porządnego znalazł. :)

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Cały czas promujemy użytkowników forum.bespoke.pl - zainteresowanych po stosowny kod rabatowy zapraszam na priv - PW :)

Przyznam, że trochę rozglądaliśmy się za dobrym cedrem w niższej cenie, ale to co trafiło do naszych rąk jako prawidła cedrowe, albo cedru nie przypominało, albo jakościowo dalece odbiegało od naszych wymogów, albo też straszyło ceną.

Nadal jesteśmy na etapie poszukiwań, chcąc poszerzyć ofertę.

Tymczasem na próbę zamówiliśmy kilka par SAPHIR Shoe Trees Black Edition:

post-73-13658919450971_thumb.jpg

post-73-13658919451331_thumb.jpg

Czarny mat.

Wjadą z Francji za ok. 12 - 14 dni. Jeżeli będzie zainteresowanie i odzew rynku - wprowadzimy do oferty.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.