Skocz do zawartości

Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi


Gość Nereusz

Rekomendowane odpowiedzi

Generalnie się nie znam, ale kiedyś coś tam czytałem.
 

Cytat

Do przeszłości nawiązał także Henrik, który założył smoking tropikalny… odwrócony (spodnie écru/ czarna marynarka/ czarna kamizelka). Pewnie niewiele osób wie, że taki smoking tropikalny był w użyciu w Wielkiej Brytanii, w epoce edwardiańskiej (równolegle ze smokingiem jaki znamy obecnie). Później wyszedł z użycia, a właściwie został wyparty przez układ: czarne spodnie/ marynarka écru/ czarna kamizelka (lub jej brak). Dodam tu, że Henrik – znany też jako Butler (przedstawiałem go bliżej we wpisie mu poświęconym) – jest wybitnym ekspertem w sprawach klasycznej elegancji i historii męskiego ubioru.

Black Tie Event Florencja 2022 (janadamski.eu)
 

Black_tie_12.jpg

Według wpisu Pan po lewej to ekspert od tych spraw i ma na sobie marynarkę jednorzędową z klapami ostrymi. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan po lewej ma dinner jacket (aksamit) i jest to marynarka nieformalna, wiec można sobie tu pozwolić na ekstrawagancję w postaci zamkniętych klap (choć najstosowniejsze byłyby szalowe) i jednocześnie jest to odwrócony smoking tropikalny (jasne spodnie, ciemna góra). O ile pamietam, to w tym artykule była mowa o zupełnie nieformalnym, towarzyskim spotkaniu. Pan po lewej podkreślił to nawet ułożeniem poszetki, czy fantazyjnie zawiązaną muchą. Ten smoking to totalny odjazd. W dobrym sensie, ale odjazd. Ja cały czas pisałem o formalnym smokingu (drugim w kolejności po fraku), jako ubiorze na wesele. Moim zdaniem w czymś takim, jak na zdjęciu każdy pan młody będzie wyglądał w najlepszym razie, jak dandys, w najgorszym jak… pretensjonalny pajac.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.11.2023 o 23:12, miltonsec napisał:

Z polskich sklepów gdzie polecacie kupno białej koszuli OCBD? 
Chyba, ze bardzo warto to mogą być tez zagraniczne, ale chciałbym w razie czego dosyć łatwo wymienić jeśli bym nie trafił z rozmiarem. 

Sprawdź https://martinandmoore.com/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forumowicze,

czy krawiec Zyg Zak dalej działa i oferuje usługi na przyzwoitym poziomie? Czy polecacie może jakiś inny warszawski zakład? Będę miał do oddania kurtkę Barbour, kilka marynarek (to już oddawałem i byłem zadowolony z usług), spodnie (również było ok).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Wiem że jest oddzielny dział traktujący o butach, ale czuję, że to tu mam największe szanse na odpowiedź.

Otóż jak wygląda sprawa z zamszowymi sztybletami pod kątem wycierania się skóry od nogawki spodni?

Zamierzam takowe zakupić, ale obawiam się poniekąd, że po niedługim czasie w miejscach stylu dojdzie do "wypolerowania" zamszu. Jeden z tutejszych użytkowników miał taki problem z brogsami (są zdjęcia na forum).

Czy miał ktoś taki problem? Czy można temu jakoś zapobiec nie skracając jednocześnie spodni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Coven napisał:

Panowie,

Wiem że jest oddzielny dział traktujący o butach, ale czuję, że to tu mam największe szanse na odpowiedź.

Otóż jak wygląda sprawa z zamszowymi sztybletami pod kątem wycierania się skóry od nogawki spodni?

Zamierzam takowe zakupić, ale obawiam się poniekąd, że po niedługim czasie w miejscach stylu dojdzie do "wypolerowania" zamszu. Jeden z tutejszych użytkowników miał taki problem z brogsami (są zdjęcia na forum).

Czy miał ktoś taki problem? Czy można temu jakoś zapobiec nie skracając jednocześnie spodni?

Nigdy nie miałem takiego problemu, nie myślę, aby było to możliwe.

  • Like 2
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ogólnie o wypolerowaniu cholewki pisał niedawno @mr.vintage we wpisie o dodatkach które ładnie się starzeją. Jest to możliwe po bardzo długim użytkowaniu np. kilkanaście lat. W sumie pisał też, że w dzisiejszych czasach patyna jest pożądana i często fabrycznie wykonywana...

Moim zdaniem jeśli ktoś chodzi w szerokich i długich spodniach typu Raw Denim jest w stanie wypolerować zamszowe sztyblety, zwłaszcza słabszej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy delikatne przesuniecie guzika w marynarce o 1-2 cm jest dopuszczalne? Nie chce marynarki taliować u krawca, żeby nie przedobrzyć. Wydaje mi się, że w niczym to nie zaszkodzi, poza minimalnym przesunięciem linii guzików. Materiał z ramion przesuwa się też minimalnie do przodu po takiej operacji, ale w moim przypadku jest to nawet na plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.12.2023 o 23:38, tryhp3 napisał:

Czy delikatne przesuniecie guzika w marynarce o 1-2 cm jest dopuszczalne? Nie chce marynarki taliować u krawca, żeby nie przedobrzyć. Wydaje mi się, że w niczym to nie zaszkodzi, poza minimalnym przesunięciem linii guzików. Materiał z ramion przesuwa się też minimalnie do przodu po takiej operacji, ale w moim przypadku jest to nawet na plus.

Nie wiem jak marynarka będzie się układać przy 2 cm, ale u mnie 1-1,5 cm dał oczekiwany efekt. Niestety tylko przy zapiętej marynarce. Przy rozpiętej miałem odczucie zbyt małej odległości między bocznym krańcem marynarki, a guzikiem. 

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zdarza się Wam naprawiać przetarte swetry z wełny merino (nie samemu, oddać komuś do naprawy)?

Ostatniego miesiąca dwa moje ulubione swetry z wełny merino (V-necki Zack Roman sprzed kilku lat) przetarły się na łokciu, jednym, lewym, czyli tym, które ciągle operuje na biurku.

Swetry są w bardzo dobrym stanie, tylko są przetarte na łokciu. Warto to naprawić? W jaki sposób (łaty w kolorze swetra, czy coś bardziej rzemieślniczego)? Jestem z Gdańska, więc tu szukałbym pomocy.

Czy nie pozostaje nic innego jak kosz i zakup nowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim mieście jest jedyny pozostały w Polsce zakład cerowania artystycznego. Niezbyt sympatyczna właścicielka deklaruje, że nie ma żadnych śladów naprawy. Wykorzystują oryginalną nitkę, którą pozyskują z niewidocznego miejsca swetra. Niestety, rzecz cała jest zupełnie nieopłacalna - pani zażądała ode mnie 350 zł…

Z wikunii naprawiałbym, z kaszmiru może, z merynosa tylko ze względów sentymentalnych.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sir Well Endowed napisał:

@Cineos może chciałbyś rozważyć łaty z zamszu? Podobnie jak to się robi w marynarkach.

Parę lat temu były modne łaty w marynarkach. Wtedy też bez problemu można było kupić sweter z łatami. Sam taki mam i w moim one wyglądają OK, ale do wielu może to nie pasować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sir Well Endowed napisał:

@Cineos może chciałbyś rozważyć łaty z zamszu? Podobnie jak to się robi w marynarkach.

Natomiast czy przetarcie jest związane z miejscowym wyświeceniem się sweterka? Cerowanie przetarcia może nie dać w całości pożądanego efektu

Dokładnie. Przetarcie nie jest mechaniczne, tylko po prostu jest to miejscowe wyświecenie. Czyli pozostają łaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Cineos napisał:

Przepraszam za post pod postem, ale nikt więcej nie próbował naprawy swetrów?

Jasne, że próbował, ale akurat nie takiej naprawy, o której piszesz. Zlecałem z dobrym skutkiem naprawę paskudnego zaciągnięcia (młodsza córka zaczepiła kolczykiem i poszło...), koszt chyba kilkadziesiąt złotych. Aktualnie oczekuję na zwężenie wełniano-kaszmirowego swetra tak gdzieś co najmniej o jeden rozmiar, koszt ma być 70 złotych. W Twoim przypadku po prostu trzeba pójść do zakładu oferującego cerowanie artystyczne, bowiem nie do końca ma pokrycie w faktach twierdzenie

W dniu 3.12.2023 o 20:02, lubo69 napisał:

W moim mieście jest jedyny pozostały w Polsce zakład cerowania artystycznego.

Zakładów cerowania artystycznego trochę jest, a google ujawnia jeden choćby w Gdyni. Pójdź, pokaż o co chodzi i dostaniesz odpowiedź.

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kyle napisał:

Zakładów cerowania artystycznego trochę jest

There are dinner jackets and dinner jackets. Są zakłady i zakłady. Łódzki zakład sam się reklamuje jako jedyny. Rzeczywiście (widziałem efekty) śladów nie ma. Swój sweter zaszyłem sam. Mogę spróbować i Kolegi. Moja cena 30 zł. Gwarantuję, że ślady będą🙂

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.12.2023 o 14:16, lubo69 napisał:

Są zakłady i zakłady. Łódzki zakład sam się reklamuje jako jedyny. Rzeczywiście (widziałem efekty) śladów nie ma.

Po pracy pani z ulicy Wilczej z Warszawy też śladów nie ma. I jeszcze do tego, o zgrozo, jest sympatyczna.

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.