Skocz do zawartości

Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi


Gość Nereusz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Nieubłaganie zbliża się moje wesele na które chciałbym założyć czarny smoking. Niestety szycie na miarę stroju który (na prawdę niestety) założę raz, może dwa a kosztuje ok 8k jest mi mocno nie po drodze. Odwiedzajac salon Buczynski dowiedziałem się jest tam możliwość wypożyczenia smokingu. Jego minusem jest to ze klapy są szalowe co totalnie nie trafia w mój gust (muszą być ostre). Znalazłem ofertę zestawu smokingowego na SUITSUPPLY. Na stronie wyglada bardzo ok jednak nigdy nic z ss nie zamawiałem i obawiam się o jego jakość (jest ona dla mnie istotna, nie chcę wyglądać jak pajac). I tu nasuwa się prośba o opinie- czy są tylu osoby ktore zakupiły smoking ze suitsupply? Co o nim sądzicie? Czy ewentualnie znacie jakieś tańsze ale godne polecenia alternatywy względem buczyńskiego? Pozdrawiam serdecznie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, quakeplayer123 napisał:

nigdy nic z ss nie zamawiałem i obawiam się o jego jakość (jest ona dla mnie istotna, nie chcę wyglądać jak pajac)

Czego obawiasz się w jakości Suit Supply? Czy może samych proporcji i detali w ich smokingach? Jeżeli nie wiesz na co zwrócić uwagę to na pewno jesteś pewny że chcesz zakładać smoking? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.11.2023 o 11:17, Servetch napisał:

Weź pod uwagę, że chcąc włożyć na wesele smoking powinieneś przebrać się po ślubie. Na pewno chcesz dokładać sobie ten punkt programu?

Dlaczego mam przebierać się po ślubie? Akurat ten element jest jakby wliczony w moj scenariusz imprezy ale pytam z ciekawości. 
 

 

W dniu 13.11.2023 o 11:33, papiez_ napisał:

Czego obawiasz się w jakości Suit Supply? Czy może samych proporcji i detali w ich smokingach? Jeżeli nie wiesz na co zwrócić uwagę to na pewno jesteś pewny że chcesz zakładać smoking? 

Obawiam się samej jakości wykonania ich produktu gdyż nigdy od nich nic nie zamawiałem i nie chciałbym wystąpić w środku lata w ciuchach z poliestru lub absolutnie źle skrojonych.  Nie wiem na co zwrócić uwagę wiec zadaję pytanie tutaj na forum. Garnitur wydaje mi się odpowiednim strojem ale dla gościa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smoking z ostrymi klapami od SuSu jest jednorzędowy (o ile jest to dopuszczalne w garniturze, to w klasycznym smokingu w żadnym wypadku) i jeśli jeszcze (jak się domyślam) zmierzasz założyć go nie tylko na wesele, ale i na poprzedzający je ślub, który pewnie odbędzie się za dnia (jeśli jestem w błędzie to przepraszam) - to masz zagwarantowane, że właśnie będziesz wyglądać, jak to sam określiłeś - pajac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, pablocito napisał:

Smoking z ostrymi klapami od SuSu jest jednorzędowy (o ile jest to dopuszczalne w garniturze, to w klasycznym smokingu w żadnym wypadku) i jeśli jeszcze (jak się domyślam) zmierzasz założyć go nie tylko na wesele, ale i na poprzedzający je ślub, który pewnie odbędzie się za dnia (jeśli jestem w błędzie to przepraszam) - to masz zagwarantowane, że właśnie będziesz wyglądać, jak to sam określiłeś - pajac.

Mam zamiar założyć go tylko na weselu, kilka godzin po ślubie także spokojnie :-)  Tego nie wiedziałem że w grę wchodzi jedynie dwurzędowa marynarka, cenna uwaga. 
czy ktoś z państwa poleca miejsca gdzie jeszcze warto poszukiwać takiego właśnie odpowiedniego smokingu (wypożyczenie lub szycie ale w cenie troszkę niższej niż 8000-9000)?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Servetch napisał:

Żeby nie brać ślubu w smokingu.

 

8 minut temu, lubo69 napisał:

Less is more, więc pójdę dalej: Żeby nie brać ślubu w smokingu.

To już mamy wyjaśnione. Będę w innym stroju na ślubie a smoking wjeżdża później :) odnosząc się do pozostałych wątpliwości- czy są panowie w stanie je rozwiać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pablocito napisał:

Na pewno jest Ok. ale musisz mieć świadomość, że będziesz się bardzo wyróżniać. Samym smokingiem i tak człowiek się wyróżnia przeważająca większość zwykle nosi w najlepszym razie garnitur, albo coś, co udaje smoking, a tropikalną marynarkę widuje się bardzo rzadko.

To też trafna uwaga.

Smoking to strój, który mamy okazję założyć bardzo, bardzo rzadko. A w przypadku smokingu tropikalnego ta okazja musi wypaść jeszcze w lato...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.11.2023 o 15:45, pablocito napisał:

Smoking z ostrymi klapami od SuSu jest jednorzędowy (o ile jest to dopuszczalne w garniturze, to w klasycznym smokingu w żadnym wypadku)

Bardzo ciekawa teza. Jakie stoją za nią przesłanki?
Smoking jednorzędowy, według mojej najlepszej wiedzy, nie jest żadnym udziwnieniem i jest w pełni dopuszczalny (co pokazują rysunki sprzed prawie 100 lat).

image.thumb.jpeg.c2d26a2600872d180aa6884dfbe3c0a3.jpegimage.thumb.jpeg.5f84986436ca8767d5bc0532a7c6e1f2.jpegimage.thumb.jpeg.63490a476c4fce6b3d0031a2bebaa682.jpegimage.thumb.jpeg.23e7a462aa05a4375d1d752c1faa6c9f.jpegimage.thumb.jpeg.4042d0bb96a868d33f5194f2831999a7.jpeg

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pablocito napisał:

Pisałem o tym chyba nawet w tym wątku z rok temu dokładnie tłumacząc przesłanki. Nie zamierzam nikogo przekonywać. Smoking może być:
1. Jednorzędowy z kołnierzem szalowym
2. Dwurzędowy z ostrymi klapami
3. Każdy inny, jak ktoś chce nawet borówkowy z iskrą

Poświęciłem swój wolny czas w weekend, żeby znaleźć te przesłanki. Czy chodzi o ten komentarz?

"O ile zamknięte klapy w jednorzędowych marynarkach to rzecz częsta, o tyle w smokingu dopuszczalne są one wyłącznie w wersji dwurzędowej. Taki smoking to wtedy w linii prostej młodszy brat fraka. Klapy szalowe to potomkowie bonżurki."

Jeśli tak, to czuję się wielce rozczarowany poniższymi przesłankami.

Jak już sięgamy do historii, to nie wiem, jak można ominąć narodziny współczesnego smokingu - tj. z epoki edwardiańskiej. Należy zaznaczyć, że smoking w tamtym czasie był półformalnym strojem wieczorowym. Dopuszczalne wtedy były jedynie smokingi jednorzędowe, zarówno z kołnierzem szalowym (który był mniej formalny, bo rzeczywiście pochodził z bonżurki) lub z ostrymi klapami (najbardziej formalny model). Model dwurzędowy nosili dandysi, a jako nieformalna alternatywa dla modelu jednorzędowego został zaakceptowany dopiero w latach 30-tych XX wieku.

Nie rozumiem też powodów, dla których pominięty został smoking dwurzędowy z kołnierzem szalowym czy smoking jednorzędowy z klapami prostymi (ten ostatni to dość kontrowersyjny model, acz mający również ponad stuletnią historię i który nosił sam James Bond w Goldfingerze). Opcja 3 z cytowanego komentarza nie zostaje poddana analizie.

Jeśli pójdziemy dalej, to istnieją również smokingi nieformalne. Esencją takiego modelu byłaby marynarka jednorzędowa w kolorze midnight blue, z klapami otwartymi i patkami. I mimo wszystko, to dalej byłby smoking, tyle że nieformalny.

Wygląda mi to trochę tak, że pomimo bogatej i skomplikowanej historii smokingu, JE @pablocito wybrał sobie dwa modele (na podstawie niespójnej logiki) i ogłasza je jako jedyne słuszne modele smokingu. A szkoda.

Literatura dla zainteresowanych:

https://www.gentlemansgazette.com/tuxedo-black-tie-guide/black-tie-tuxedo-history/

http://formalstyle.blogspot.com/2012/06/smoking.html

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczuję, że nie masz nic lepszego do roboty w niedzielne popołudnie, jak udowadnianie swojej racji. Literatura przedmiotu imponująca. Noś sobie chłopie jednorzędowy smoking z ostrymi klapami i daj żyć. Zapnij sobie kiedyś pod szyję jedno i dwurzędową marynarkę i wyłóż kołnierz, będziesz wtedy rozumiał dlaczego dany typ marymarki/kurtki ma oczywisty typ klap. Dla ułatwienia foto. Smoking to słaba przestrzeń na nowe trendy. Ale jak mówię noś, co chcesz4a072f39dc96992ed4a03e0146f9ae40.jpg
.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pablocito napisał:

Współczuję, że nie masz nic lepszego do roboty w niedzielne popołudnie, jak udowadnianie swojej racji.

Dziękuję pięknie, Pańskie słowa wsparcia są bardzo wspierające.

Cytat

Literatura przedmiotu imponująca.

Dziękuję, będę nader rad, jeśli będzie Pan łaskaw poszerzyć ją o nowe pozycje.

Cytat

Noś sobie chłopie jednorzędowy smoking z ostrymi klapami i daj żyć.

Noszę, pewnie jest ode mnie kilka razy starszy. Co więcej, swoimi wpisami walczę właśnie o tę możliwość życia - a nie jak Pan - ogłaszam wszem wobec jakie są jedyne dopuszczalne wariacje smokingów.

Cytat

Zapnij sobie kiedyś pod szyję jedno i dwurzędową marynarkę i wyłóż kołnierz, będziesz wtedy rozumiał dlaczego dany typ marymarki/kurtki ma oczywisty typ klap. Dla ułatwienia foto.

Jest to świetne wytłumaczenie genezy poszczególnych rodzajów klap. Szkoda tylko, że nie ma to od ponad stu lat żadnego znaczenia. Niemniej, dziękuję uprzejmie za podzielenie się, foto zachowam dla potomnych (i nie tylko).

Cytat

Smoking to słaba przestrzeń na nowe trendy.

Niezwykle oryginalnym zjawiskiem jest określanie modeli marynarek z pierwszej połowy XX wieku mianem „nowych trendów”.

Cytat

Ale jak mówię noś, co chcesz.

Dziękuję za zezwolenie. Również Panu pozwalam, a nawet zachęcam!

Parę słów na zakończenie: życzę w całej swej serdeczności mniej zacietrzewienia i frustracji, a więcej otwartości oraz uśmiechu. W tych trudnych czasach taka postawa na pewno każdemu lepiej zrobi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacietrzewienia? Frustracji?
Kolega pyta na Forum o właściwy smoking, na który chce wydać niemałe pieniądze i zaznacza wyraźnie, że „nie che wyglądać jak pajac”. Nawet jeżeli ktoś uzna, że od stu lat noszenie pawiego pióra z krakowskiej czapki do beretu jest Ok, to zawsze znajdzie się jakiś zacietrzewiony, sfrustrowany prześmiewca, w oczach którego tak przystrojony będzie wyglądać, jak pajac. Jeżeli natomiast założy jeden z dwóch NA PEWNO POPRAWNYCH typów tego stroju ma 100% pewności, że NIKT się nie przyczepi. Jeśli jednak zdecyduje się na pawie pióra, to części się spodoba, a dla części (tej zacietrzewionej i sfrustrowanej - i niech to nie daj Boże nie będzie przyszła teściowa) będzie pajacem. Można wywoływać kontrowersje, szokować, zaskakiwać, nosić jednorzędowy smoking z ostrymi klapami, albo dwurzędowy z otwartymi i wykłócać się, że tak piszą w blogach no i sam 007… ale można tez przemknąć przez wieczór w nudnym, klasycznym i… bezdyskusyjnie eleganckim smokingu nie zostawiając pola do niekończących się dyskusji w niedzielne popołudnie. Kwestia wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.