Skocz do zawartości

Muzyka dla naszych uszu


booe

Rekomendowane odpowiedzi

Opera to nie jest mój ulubiony gatunek muzyczny, co nie znaczy jednak, że go nie lubię. :) Z twórców operowych (co ciekawe) najbardziej lubię Mozarta, który w żadnym wypadku nie jest moim ulubionym kompozytorem w innych kategoriach muzycznych. Opery romantyczne też mi się podobają, ale bardziej skupiam się przy nich na treści literackiej. :)

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Często określam mój nastrój określając go nazwą jednej z epok w dziejach ludzkości. Ostatnio jestem dość renesansowy. 8-) Proszę wobec tego o zapoznanie się z poniższym utworem i rozważenie go w kontekście cytatu z jednego z komentarzy, który wyraża moje najskrytsze uczucia i wyobrażenia rodzące się we mnie podczas słuchania tego dzieła Maineriego:

Well, I've found a new sandwhich making theme.

Pozdrawiam, Dr
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ja polecam:

+ wieczór+ szklaneczka dobrej whisky + jeszcze jedna szklaneczka whisky, no ewentualnie jeszcze 3 szklaneczki dobrej whisky... Album się kończy włączamy następny np:
i wyżej wymienioną sekwencję powtarzamy :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma l'amore no

http://www.youtube.com/watch?v=ShEOo9Kq6hw

Tu es partout

La Leggenda del Piave

http://www.youtube.com/watch?v=STRD20k5 ... re=related

Brigata Sassari

A to tylko w ramach ciekawostek. Niestety, słowa dyskwalifikują te pieśni. Melodia sympatyczna, ale wychwalanie zbrodniczego reżimu to jednak zła mieszanka.

Battaglioni della morte

http://www.youtube.com/watch?v=YWTzT33b9C4

Dla równowagi:

Bella Ciao

White Army, Black Baron

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli, czy koniecznie muszę wybrać etiudę Debussy'ego, czy kwestionujesz, że te etiudy są jego autorstwa? To pierwsze raczej bardziej prawdopodobne. :)

Z tego co widzę np. aby zostać dyrygentem w Akademii w Warszawie, to trzeba umieć grać kilka utworów, m. in. jakąś wirtuozowską etiudę. Na razie nie wybieram się na studia muzyczne, ale w razie czego warto ten wybór utworów umieć grać. :) Więc póki co nie ma żadnego przymusu. ;)

Nie, nie musi być Debussy, ale czemu nie może być? To przecież wspaniałe (jeśli ktoś lubi muzykę XX wieku) i stosunkowo rzadko grywane etiudy. Prawdopodobnie (ale to tylko domysły) co drugi zdający egzamin z wymaganą etiudą, gra Chopina, a romantyzm jest daleki od bycia moją ulubioną epoką, jeśli chodzi o muzykę. :P

Jeśli chodzi o etiudy XX wieku, to na myśl przychodzi mi jeszcze Ligeti, ale to chyba trochę zbyt trudne dla mnie. :)

Pozdrawiam, Dr

PS Najbliżej mi w tej chwili do wyboru dziewiątki, bardzo groteskowa. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie etiudy Debussyego nie są zbyt często grywane ze względu na ich poziom trudności który nie wymaga aż tak wielkiego kunsztu jak chociażby wspomnianego wcześniej Chopina czy Liszta co oczywiście nie zmienia faktu, że te etiudy jak i cała twórczość Debussyego jest fascynująca i wniosła bardzo dużo do rozwoju muzyki klasycznej. Moje wątpliwości spowodowane są jednak tym, że Debussy to przede wszystkim barwowość... kolorystyka.. impresjonizm muzyczny... szmerowe brzmienia i wręcz oniryczne podejście do melodyki i barwy co za tym idzie.. wymaga warsztatu artykulacyjnego. Etiudy Debussyego nie są zbyt wyrafinowane pod względem czysto technicznym ale dla niedoświadczonych muzyków uzyskanie kluczowej dla tej muzyki estetyki dźwiękowej może być bardzo trudno bez profesjonalnej opieki czyli nauczyciela. Nie znam Pana poziomu zaawansowania ale jeśli zamierza Pan zdawać na dyrygenturę to raczej nie jest Pan laikiem ;]

Jeśli chodzi o Pana upodobanie do XX w. to z pierwszej połowy proponuję i gorąco polecam twórczość Oliviera Messiaena i chociażby jego sztandarowy "Katalog ptaków" na fortepian. Messiaen wędrował po świecie i zapisywała dokładnie śpiewy ptaków.. bodajże koło 200 gatunków i to stało się inspiracją a także realnymi motywami wykorzystywanymi w katalogu ;) Genialne! Wracając do etiud to najpopularniejszymi z reputacją tych nie najtrudniejszych są etiudy Czernego. Walory dźwiękowe nie te co u Debussyego rzecz jasna ;) ale może lepiej wybrać coś bezpieczniejszego? Nie chcę tu niczego krytykować tylko po prostu sugeruje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.