Skocz do zawartości

Muzyka dla naszych uszu


booe

Rekomendowane odpowiedzi

Dla mnie muzyka musi mieć duszę, naturalność. Najwiecej tych cech odnajduję w muzyce jazzowej. Ostatnio odkryłem Monikę Borzym. To młoda i bardzo zdolna polska artystka, którą zachwycają się już nawet w USA choć płyta miała premierę pod koniec ubiegłego roku. Debiutancka płyta pod tytułem Girl Talk to jazzowe aranżacje utworów, które pierwotnie pochodzą z bardzo odmiennych gatunków. Serdecznie polecam anielski głos tej wokalistki, a szczególnie utwór Dido pt.: Thank You.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy polecicie mi jakiś kompozytorów muzyki klasycznej, jednak jakiejś bardziej żywiołowej, dynamicznej niż stereotypowe pojęcie. Zacząłem od klasyków typu Vivaldi, u którego "coś się dzieje".

Jestem trochę zainspirowany też takimi płytami jak "Chris Botti in Boston" czy "Phoneheads with Dusseldorf Orchestra".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co przez to rozumiesz? Każdy kompozytor pisał zarówno wolne, jak i szybsze utwory, chociażby dlatego, że większość form, jak np. symfonia czy koncert, jest oparta na kontraście (naprzemienne występowanie części szybkich i wolnych). ;) Może wymień przykłady tych utworów prezentujących mało żywiołowy i mało dynamiczny stereotyp muzyki klasycznej, żebym wiedział, czego Ci nie proponować. :)

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co przez to rozumiesz? Każdy kompozytor pisał zarówno wolne, jak i szybsze utwory, chociażby dlatego, że większość form, jak np. symfonia czy koncert, jest oparta na kontraście (naprzemienne występowanie części szybkich i wolnych). ;) Może wymień przykłady tych utworów prezentujących mało żywiołowy i mało dynamiczny stereotyp muzyki klasycznej, żebym wiedział, czego Ci nie proponować. :)

Oj, obawiam się, że zginę wtedy pod natłokiem tonacji i numerów :)

To pokaż może 3 najfajniejsze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz, moje trzy ulubione utwory? To bardzo trudna sprawa dla mnie, wolę wymieniać kompozytorów. :) No ale dobrze, na początku spróbuj tego (nie trzy, ale po jednej z każdej epoki, żebyś wybrał ulubioną :) ):

1. Barok - słuchałeś już Vivaldiego, Haendel może zbyt sztywny biorąc pod uwagę te cechy, które wymieniłeś, może w takim razie Bach:

Koncert na obój miłosny A dur BWV 1055 część III

2. Klasycyzm - sam niewiele słucham z tego okresu, ale może to:

Mozart - Koncert podwójny na flet i harfę C dur KV 299 - część III (one z reguły są najszybsze :) )

To może nie do końca na poważnie, ale:

(sprawdź też Menuet - może nie jest żywiołowy, ale jest w nim całkiem zabawny żart z waltorniami :) )

3. Romantyzm - tu jest bardzo dużo, ale spróbuję się ograniczyć. :)

Schumann - to mój ulubiony kompozytor romantyczny, ale jego muzyka jest przez niektórych uważana za nudną. :)

Saint-Saens - mój ulubiony kompozytor romantyczny orkiestrowy. :)

4. Dwudziesty wiek - tutaj mam czterech ulubionych. :)

Trochę więcej niż trzy, ale przynajmniej możesz wybrać to, co najbardziej Ci się spodoba. :D

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy dodatek do IMSLP (Międzynarodowej Biblioteki Partytur Muzycznych) - nagrania transkrypcji na fortepian solo kilku piosenek George'a Gershwina w wykonaniu samego kompozytora. :) Na kilku nagraniach słychać nieco skrzypienie płyty, ale muzyka odciąga od niego uwagę. ;) Do ściągnięcia z linków poniżej (dla ostrożnych - poświadczam o bezpieczeństwie ściągania z tej strony :) ):

Swanee

Maybe, Someone to Watch over Me, Do Do Do, Clap yo' Hands

That Certain Feeling, When do we Dance?, Looking for a Boy, Sweet and Low Down, That Certain Feeling (inna wersja - nagranie wątpliwej jakości ;) )

Trzy Preludia (to nie piosenki, ale też w wykonaniu Gershwina)

Mam nadzieję, że komuś się to spodoba. :)

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś przypada 75 rocznica powstania Programu 2 Polskiego Radia.

Nienawidzę tego radia bo straciłem resztki tolerancji dla rytmów nadawanych w komercyjnej części eteru. Tam można na swoje nieszczęście zakochać się w klasyce, ale również w muzyce ludowej... a nawet (o zgrozo!) w muzyce nowoczesnej.

http://www.polskieradio.pl/8,Dwojka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Tak się składa, że dziś wypadają urodziny trzech muzyków.

Pierwszy z nich to Arthur Grumiaux, o którym napisałem wczoraj w poście powyżej (zupełny zbieg okoliczności!).

Drugi to Modest Musorgski, kompozytor słynnych "Obrazków z Wystawy". Moją ulubioną częścią tej suity jest numer 6 - Samuel Goldenberg i Szmul, ale myślę, że w tym wypadku odpowiedniejsza będzie Promenada. ;)

Trzecia postać to jeden z najwybitniejszych muzyków wszech czasów - oczywiście Jan Sebastian Bach. :) Z tej okazji:

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolicie Koledzy, że nieco zaburzę naszą "playlistę"

zebrało mi się na wspomnienie starych dobrych czasów ... ja wiem, że więcej wśród nas młodszych roczników ... ale może ktoś z Was pamięta ARMIĘ ???

To była muza ;)

Specjalnie z dedykacją dla tych którzy nie znają ...

Opowieść zimowa

http://www.youtube.com/watch?v=GeeNEQZO ... re=related

Trzy bajki

http://www.youtube.com/watch?v=8BfonLd6 ... re=related

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Doktorze, podczas koncertu przyszedł mi pomysł na wpis do Twojego blogu, który byłby połączeniem Twoich dwóch pasji - strój formalny orkiestry oraz dyrygenta :) Co Ty na to?

Przy okazji - jak powinna być ubrana orkiestra/chór, gdy koncert odbywa się przed 18?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakim koncercie byłeś? :) Co do samego pomysłu, to musiałbym chyba po prostu przedstawić zasady dotyczące stroju wieczorowego. :) Jeśli masz jakiś pomysł, co innego mógłbym zawrzeć w takim wpisie, to daj mi znać.

Orkiestra na koncercie dziennym powinna być ubrana (jak z resztą na Wiedeńskim Koncercie Noworocznym) w żakiety lub strollery.

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż... orkiestra była ubrana w czarne smokingi i czarne wiązane muchy. Dyrygent miał na sobie frak, koszulę z łamanym kołnierzykiem i czarną wiązaną muchę. Chór był ubrany w smokingi i bordowe niewiązane muchy oraz różnie ułożone poszetki z tego samego materiału i tego samego koloru. Jednak ponieważ zarówno chór, jak i orkiestra są i amatorskie, i lokalne, i niedofinansowane, nie spodziewam się, żeby mieli rozbudowaną garderobę, ani żeby przykładali dużą wagę do odpowiedniej formalności ubioru. Chociaż cholera powinni...

Mam wrażenie (może mylne), że akurat chór może sobie pozwolić na większą swobodę w kwestii ubioru, szczególnie kobiety. Moja siostra śpiewa w chórze Akademii Morskiej i tam faceci mają fajne mundury :)

Może obok znanych kompozytorów przedstawisz sylwetki znanych dyrygentów, w tym analizę ich ubioru? Do tego zdjęcia ze znanych bali, w tym historycznych.

Co do koncertu - zadam Ci zagadkę. Co mogli grać, jeśli koncert odbył się w kościele w Niedzielę Męki Pańskiej (palmową)? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy, może coś napiszę odnośnie do stroju muzyków. ;)

Hm, skoro grali w Niedzielę Palmową, to zapewne jakaś Pasja. Bardzo prawdopodobne, że to któraś z Pasji Bacha. :) Jeżeli do tej pory miałem rację, to dalej raczej nie mam żadnych wskazówek; będę strzelał. :) Czy to może Pasja wg. św. Mateusza?

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem cały wątek i czyżby wśród forumowiczów nie było miłośników opery? Co prawda Dr Kilroy wymienił Verdiego, Rossiniego, Beethovena czy Mozarta, ale wnioskuję z jego postów, że chyba bardziej chodziło mu o ich twórczość nie operową. Prawda Doktorze? Moim ulubionym kompozytorem operowym jest Puccini. Ostatnio natomiast po kilku latach wróciłem do "Rycerskości wieśniaczej" Mascaniego i przyznam, że wcześniej jej nie doceniałem, albo gust mi się trochę zmienił. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.