Skocz do zawartości

Temat ostry jak Brzytwa


Gość gccg

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 month later...

W nietuzinkowych nabytkach pochwaliłem się brzytwą, która własnie wróciła z ostrzenia u jedynego w Lublinie człowieka, starej daty szlifierza, który potrafi ostrzyć brzytwy. Jak się w rozmowie okazało jest on synem fryzjera, więc temat brzytew i ich obsługi zna od małego. Doradził mi patent jak przygotować pas (w tzw. międzyczasie też taki nabyłem droga kupna). Tak więc należy na nowy pas nałożyć nieco mydła do golenia a następnie intensywnie polerować ten pas zwykłą szklaną butelką. Trzeba do zrobić kilkadziesiąt razy i potem jeszcze do tego wrócić i dopiero na takim pasie gładzić brzytwę. Według Tegoż Pana (zakład ma - polecam - na Lubartowskiej 8) daje to lepsze efekty niż pasty polerskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie przygotowanie pasa moim zdaniem służy tylko jego wyprostowaniu uelastycznieniu i wygładzeniu w żaden sposób nie zastąpi past polerskich o wiadomym rozmiarze ziarna no bo niby jakim cudem ?

Na czym ostrzy ten szlifierz ? jeśli na szlifierce mechanicznej a nie ręcznie na kamieniach to ja bym go nie polecał.

Warto to zaznaczyć bo takie szlifierki nie służą nawet nożom a co dopiero narzędziom chirurgicznym taki jakim brzytwa , dlatego właśnie tak trudno znależć fachowca do ostrzenia brzytwy . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje brzytwy ostrzę sam, co 2 tygodnie, używając belgijskiego kamienia Coticule.

Metoda jest prosta, aczkolwiek wymaga praktyki.

Tak więc, kroki które wykonuję są następujące:

1. Zwilżenie kamienia wodą i wytworzenie pasty przy pomocy okrucha (kawałka kamienia o tej samej gradacji ziarna)

2. Wytworzenie pasty ściernej poprzez równomierne pocieranie okruchem po całej powierzchni kamienia

3. Ostrzenie brzytwy płynnymi ruchami z obu stron (ok 30 przeciągnięć na stronę)

4. Spłukanie kamienia

5. Powtórzenie procesu bez wytwarzania pasty (sama woda)

6. Honowanie ostrza poprzez podklejenie popularnego schotcha na górnej krawędzi brzytwy (po przeciwnej stronie ostrza) celem zmiany kąta ostrzenia

7. Próba jakości ostrza na włosie

Nic nie zastąpi ostrzenia na kamieniu.

Używając samego pasa po 2-3 tygodniach w zależności o częstotliwości golenia, brzytwa nie nadaje się do golenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrzenie co dwa trzy tygodnie również wydaje mi się trochę często , z drugiej strony jeśli te co dwa tygodnie Zwykły ostrzy na mało agresywnej zawiesicie z belgijskiego i z wyczuciem to można to w zasadzie nazwać podostrzaniem bez ''zużywania '' brzytwy .Podobny efekt można uzyskać za pomocą past na pasie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że swoim wpisem narobiłem niezłego zamieszania :oops:

 

Napisałem, że swoje brzytwy ostrzę sam, a później opisałem proces.

Niestety okazał się on na tyle nieprecyzyjny, że należy się sprostowanie.

W opisie miałem na myśli częstotliwość ostrzenia ale nie jednej i tej samej brzytwy tylko ostrzenie jako takie (proces).

 

W związku z tym, że mam ich siedem (brzytew), ostrzenie tej samej brzytwy wypada średnio co 2 miesiące :mrgreen:.

 

Przepraszam, za zamieszanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie do kolegów korzystających regularnie z brzytwy - ile czasowo zajmuje wam golenie ? I jak z efektami w porównaniu do maszynek na wkłady (używam fusiona)  ? Czy trzeba mocno uważać żeby sobie "nie poszerzyć uśmiechu" ;) ? Dość często golę się na tzw. automacie (czyt. półprzytomny) i zdarza mi się zacinać nawet fusionem. Zastanawiałem się nad przejściem na brzytwę (od dwóch lat używam pędzla i tradycyjnych kosmetyków do golenia), ale nie chciałbym wyglądać jak świeżo wyjęty z rzeźni ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie do kolegów korzystających regularnie z brzytwy - ile czasowo zajmuje wam golenie ? I jak z efektami w porównaniu do maszynek na wkłady (używam fusiona)  ? Czy trzeba mocno uważać żeby sobie "nie poszerzyć uśmiechu" ;) ? Dość często golę się na tzw. automacie (czyt. półprzytomny) i zdarza mi się zacinać nawet fusionem. Zastanawiałem się nad przejściem na brzytwę (od dwóch lat używam pędzla i tradycyjnych kosmetyków do golenia), ale nie chciałbym wyglądać jak świeżo wyjęty z rzeźni ;)

Jeśli chodzi o czas golenia to średnio zajmuje mi on od 20 do 30 minut.

Po nabraniu wprawy efekt jest dużo lepszy niż po goleniu maszynką. Skóra jest gładka i elastyczna, bez efekt "papieru ściernego".

Oczywiście wszystko zależy od gęstości zarostu ;-) .

Co się zaś tyczy ostrożności to rzeczywiście jest wskazana, sposób golenia jest zupełnie inny niż w przypadku maszynek do golenia (tradycyjnych lub tzw. jednorazowych), zacięcia się zdarzają.

Golenie brzytwą to w pewnym sensie rytuał i nie powinien być wykonywany w tzw. półautomacie, wymaga spokoju i skupienia.

Aby uniknąć tego stanu, golę się wieczorem :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też golę się wieczorem (maszynka na tradycyjne żyletki) , oczywiście ogolenie się żyletką a zwłaszcza brzytwą to sztuka ale jak miałbym rano jeszcze robić poprawki to po co komuś taka sztuka dla sztuki ?

Poza tym tempo odrastania zarostu to bardziej kwestia indywidualna niż zależna od tego czym się golimy , jakbyśmy się nie starali to ścinamy zarost zawsze na równo z poziomem skóry .

Testowałem różne wynalazki do golenia maszynki elektryczne (jak dla mnie porażka ) wkłady wieloostrzowe , i tylko żyletka pozwala na codzienne golenie i utrzymanie przy tym komfortu skóry .Po prostu najlepsze rzeczy zostały już czasami dawno wymyślone tylko  trzeba się ich nauczyć / poszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem - nie wiem, ile w tym prawdy - że biorąc pod uwagę tylko zdrowie skóry (a nie kwestie praktyczne), najlepiej golić się właśnie wieczorem. Wtedy skóra ma całą noc na regenerację, a nie jest wystawiana na czynniki zewnętrzne (wiatr/słońce/deszcz itd) z samego rana, zaraz po goleniu. Oczywiście golimy się po to, żeby w ciągu dnia mieć gładką twarz, więc dla większości osób, którym szybko zarost odrasta jest to niepraktyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile czasowo zajmuje wam golenie ? I jak z efektami w porównaniu do maszynek na wkłady (używam fusiona)

Nie używałem brzytwy, ale jako rozwiązanie pośrednie polecam żyletkę - efekt lepszy niż w przypadku wkładów, właśnie ze względu na jedno ostrze, choć producenci wkładów idą w odwrotnym kierunku. Właśnie atakuje moje oczy i uszy reklama absolutnej rewolucji w goleniu - maszynki o pięciu ostrzach. Przewiduję najdalej w roku 2016 przełomową rewolucję, coś czego jeszcze nie było, a co całkowicie odmieni twój sposób golenia - maszynkę o sześciu ostrzach, tadam!!! Ostrzegam jednak - sześć ostrzy to sześć szans na podrażnienia.

Muszę zawsze golić się trzy razy - z włosem, w poprzek i pod włos. Wolę się w ogóle nie ogolić niż ogolić się niedokładnie. Wraz z wyrabianiem piany i aplikacją ałunu po goleniu jestem w stanie zmieścić się w 15 minutach jak muszę, jak nie muszę wychodzę po dwudziestu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Panowie, potrzebuję waszej pomocy w temacie golenia.

Szukam maszynki na żyletki na prezent dla 80-latka. Ta, z której aktualnie korzysta pamięta czasy [...]. ;)

Nie musi być z najdroższych materiałów i technologii nasa za 1000 euro netto. :D

 

Znalazłem sklep tradycyjnegolenie. Czy ktoś z Was kupował tam maszynkę i może podzielić się opinią/radą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.