Skocz do zawartości

Prawidła budżetowe i te droższe - dyskusje i porady


jfk

Rekomendowane odpowiedzi

Jam natomiast pytanie odnośnie prawideł do większej tęgości. Wszystkie buty jakie posiadam są tęgości G lub H. Kupiłem prawidła cedrowe z ciżemki i zarówno na wysokość jak i na szerokość nie wypełniają buta, nawet po maksymalnym rozkręceniu śruby. Prawidła większego rozmiaru, czyli również o większej tęgości nie zmieszczą się do butów na długość. Z prawideł, które posiadam jedynie te ze sprężynką, o rozmiar większe niż but. Są na tyle szerokie żeby wypełnić buta na szerokość a na długość wystarczy bardziej zgiąć sprężynę. 

 

Wolałbym jednak posiadać normalne prawidła cedrowe. Wiece gdzie można dostać prawidła cedrowe o tęgości G?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję zakupić dwie pary prawideł, aby utrzymać w dobrym stanie jedną parę oxfordów noszonych okazyjnie i resztę par noszonych częściej (tu raczej przekładanie po założeniu, żeby wyprostować zagięcia).

Nie chciałbym jednak wydać jakieś zawrotnej sumy, więc prawidła cedrowe i/lub pełne odpadają. Udało mi się znaleźć takie oferty:

http://allegro.pl/prawidla-drewniane-bukowe-rozm-42-43-gratis-i4995747276.html

http://allegro.pl/hit-prawidla-drewniane-bukowe-ze-sprezyna-42-43-i4997402952.html

http://allegro.pl/prawidla-drewniane-bukowe-firmy-bama-roz-42-43-i4995228863.html

Miał ktoś doświadczenie z tymi prawidłami, bądź jest w stanie polecić któreś z nich?

Jaki dobrać rozmiar prawideł, tak aby rozprostowywały but, ale go nie rozciągały? Noszę buty 42, więc według producentów odpowiednie są 42/43, ale mam wątpliwości, czy nie będą za duże, z kolei boję się, że 40/41 będą za małe.

 

Lepsze pewnie takie niż żadne, bo kluczowe jest wypełnienie przodu buta, ale osobiście nie używałem takich.

 

Przy tych cenach (wliczając koszty przesyłki) raczej był odłożył trochę i kupił pełne cedrowe:

http://allegro.pl/prawidla-drewniane-cedrowe-rozm-42-i4995899768.html

Mam od nich akurat z 20 par i detalicznie to chyba najlepszy stosunek jakości do ceny.

Czasami można kupić dużo taniej takie lekko uszkodzone/pęknięte, choć sprawne, ale nie sprawdzałem tej opcji.

 

Też noszę buty 42 (UK8) i pasują prawidła 42.

Prawidła Saphira 42 są minimalnie większe i nie we wszystkie buty mi wchodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jam natomiast pytanie odnośnie prawideł do większej tęgości. Wszystkie buty jakie posiadam są tęgości G lub H. Kupiłem prawidła cedrowe z ciżemki i zarówno na wysokość jak i na szerokość nie wypełniają buta, nawet po maksymalnym rozkręceniu śruby. Prawidła większego rozmiaru, czyli również o większej tęgości nie zmieszczą się do butów na długość. Z prawideł, które posiadam jedynie te ze sprężynką, o rozmiar większe niż but. Są na tyle szerokie żeby wypełnić buta na szerokość a na długość wystarczy bardziej zgiąć sprężynę. 

 

Wolałbym jednak posiadać normalne prawidła cedrowe. Wiece gdzie można dostać prawidła cedrowe o tęgości G?

 

Jeśli chodzi o długość/wypełnienie, pomóc mogą wkładki. Ja - na razie eksperymentalnie - w dwóch parach butów, w których prawidła wydawały się nieco zbyt małe/płaskie, zastosowałem wkładki z hipermarketu (poliester, grubość ok. 3 mm, cena do 3 zł). Na pewno poprawia to wypełnienie buta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji zakupu koszul, zamówiłem "na próbę" prawidła CT:

MA003MSC_14.jpg

Kosztują w tej chwili w przeliczeniu coś koło stówki (użyłem dodatkowego kodu zniżkowego jaki bez problemu można znaleźć w sieci) i są naprawdę godne polecenia. Konstrukcja podobna jak w przypadku

prawideł dodawanych do butów przez Alden, lecz te CT są wyższe/tęższe w podbiciu przez co lepiej wypełniają but w tym miejscu. Wykonane bardzo porządnie i w butach wyglądają zdecydowanie bardziej "szykownie" niż Bexleye.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji zakupu koszul, zamówiłem "na próbę" prawidła CT:

MA003MSC_14.jpg

Kosztują w tej chwili w przeliczeniu coś koło stówki (użyłem dodatkowego kodu zniżkowego jaki bez problemu można znaleźć w sieci) i są naprawdę godne polecenia. Konstrukcja podobna jak w przypadku

prawideł dodawanych do butów przez Alden, lecz te CT są wyższe/tęższe w podbiciu przez co lepiej wypełniają but w tym miejscu. Wykonane bardzo porządnie i w butach wyglądają zdecydowanie bardziej "szykownie" niż Bexleye.

Link:

http://www.ctshirts.co.uk/mens-accessories/shoe-care/Cedar-adjustable-shoe-tree?q=gbpdefault||ma003msc|||||||||||||

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Koledzy - ja wczoraj dostałęm przesyłkę z prawidłami od naszego kolegi forumowego szewc24.pl

 

Produkt jest naprawdę bardzo dobry. Uważam, że jakościowo są zbliżone do prawideł Saphir. Zdecydowanie są to najlepsze prawidła jakie kupiełm do tej pory (oczywiście nie biorę pod uwagę prawideł Saphir).

 

Polecam

 

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Kupiłem 2 pary pierwszych porządnych butów i chciałem dopasować do nich prawidła. Buty to:

 

Oxfordy Yanko 435 na kopycie 915 - http://patine.pl/yanko-style-435-goodyear-welted.html

Lotniki Meermin na kopycie Ama - https://www.meermin.es/articulo.php?idArt=1920

 

Oba modele są w rozmiarze 8UK. Czy takie budżetowe prawidła do nich wystarczą - http://allegro.pl/prawidla-cedrowe-r-42-wszystkie-rozmiary-red-cedr-i5145311688.htmlczy potrzebuje czegoś z wyższej półki? Jaki rozmiar wziąć? Odpowiednik, czyli 42 czy coś większego/mniejszego? Mam też w domu kilka par Wittchen w rozmiarze 41, jaki rozmiar do takich - 41?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba modele są w rozmiarze 8UK. Czy takie budżetowe prawidła do nich wystarczą - http://allegro.pl/prawidla-cedrowe-r-42-wszystkie-rozmiary-red-cedr-i5145311688.htmlczy potrzebuje czegoś z wyższej półki? Jaki rozmiar wziąć? Odpowiednik, czyli 42 czy coś większego/mniejszego? Mam też w domu kilka par Wittchen w rozmiarze 41, jaki rozmiar do takich - 41?

 

Użytkuje te prawidła (rozmiar 42) m.in. do Yanko 306 (rozmiar 8UK) też na kopycie 915. Dopasowanie idealne.

Myślę, że to najbardziej rozsądny stosunek jakości do ceny.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji zakupu koszul, zamówiłem "na próbę" prawidła CT:

MA003MSC_14.jpg

Kosztują w tej chwili w przeliczeniu coś koło stówki (użyłem dodatkowego kodu zniżkowego jaki bez problemu można znaleźć w sieci) i są naprawdę godne polecenia. Konstrukcja podobna jak w przypadku

prawideł dodawanych do butów przez Alden, lecz te CT są wyższe/tęższe w podbiciu przez co lepiej wypełniają but w tym miejscu. Wykonane bardzo porządnie i w butach wyglądają zdecydowanie bardziej "szykownie" niż Bexleye.

Czy da się, i jak bardzo, regulować tęgość tych prawideł? Mógłbyś zrobić zdjęcie ich frontu żebym mógl zobaczyć do jest piędzy dwoma częściami przodu prawideł? Szukam prawideł o dużej tegości.

Mam jeszcze pytanie. Buty powinny mieć możliwość wyschnięcia i odparowania potu. Jeśli włożymy w buty takie pełne prawidła jak Spahir i podobne to przecież prawie całkowicie blokuje się cyrkulację powietrza. Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie. Buty powinny mieć możliwość wyschnięcia i odparowania potu. Jeśli włożymy w buty takie pełne prawidła jak Spahir i podobne to przecież prawie całkowicie blokuje się cyrkulację powietrza. Co o tym myślicie?

 

Ja zawsze butom po zdjęciu daje co najmniej godzinę na odparowanie.

Masz rację, praw fizyki nie przeskoczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do utrzymywania kształtu ale jak przez to wilgoć będzie się kisić w bucie to but będzie miał ładny kształt pełen bakterii i grzybów :)

Bo tak hejtowane prawidła ze sprężyną spełniają obydwa cele. Z jednej strony prostują cholewkę, z drugiej nie blokują cyrkulacji powietrza. Niby takie prawidła mogą zdeformować buta jeśli są źle dobrane. Mam pełne cedrowe i takie sprężynowe bukowe prawidła i jakoś nigdy nie miałem problemu z deformacją. Zastanawiam się czy rozwiązaniem najbardziej optymalnym jest trzymanie przez 1-2 dni butów w sprężynowych prawidłach żeby prostować cholewkę i umożliwić cyrkulację powietrza. Potem jak but jest dłużej nieużywany to zakładać pełne cedrowe z uwagi na ich rzekome właściwości anyseptyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie ma wsiąkać w prawidla, dlatego osobiście wole lakierowane. To zapewnia większa higienę. Prawidla maja byc tak ukształtowane, zeby zapewniać dobre wietrzenie.

Buty musza schnąć na prawidłach. Suszenie ich przed włożeniem prawideł mija sie z celem.

 

Jaki dokładnie kształt prawideł zapewnia butom odpowiednie wietrzenie? Czy to zależy od rodzaju kopyta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wietrzenie? Po krótkim zastanowieniu, każdy - wilgoć wyparuje każdą szczeliną. Ładne prawidła mają wklęsłe dno i nawet jeśli nie są regulowane, mają otwór wentylacyjny… ale nie wszystkie. Są też takie, które są nieregulowane, nie maja otworu, a działają równie dobrze.

 

W historiach o prawidłach jest stanowczo za dużo magii..., że niby cedr, że właściwości antybakteryjne, że w surowe drewno lepiej coś wsiąka. Jakoś, najlepsi twórcy butów, zarówno bespokowi jak i np. C&J, stosują prawidła, które zdają się nie ulegać tym modom i nikt nie narzeka. 

 

Kluczem do sukcesu jest dopasowanie, reszta to marketing. Najlepsze prawidła to te, które odzwierciedlają kopyto, na którym wykonany był but - mogą być zrobione nawet z plastiku.

 

Jeśli komuś buty nie schną to, nie jest to wina prawidła, tylko za małej rotacji. Używanie jednej pary butów, w okresie letnim, przez 5 dni w tyg. musi zakończyć się źle i żadne prawidło nie pomoże.

 

post-3633-0-82313900-1427021665_thumb.jp

 

Kielman, Januszkiewicz, Vass, C&J

 

post-3633-0-75932400-1427021769_thumb.jp

 

Rożne materiały, różne rozwiązania. Jedyna cecha wspólna to genialne dopasowanie do buta.

Poza tym, na każdym jest lakier i żadne nie jest wykonane z mitycznego "cedru".

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, kluczem do sukcesu jest to, żeby prawidła w ogóle były, a reszta to marketing.

No chyba, że mówimy tutaj o bardzo nietypowych kopytach.

 

But, dla zachowania swojego kształtu, nie wymaga idealnego dopasowania prawideł. Stopa też idealnie nie wypełnia buta przecież.

Wystarczy odpowiednie oparcie w kilku newralgicznych miejscach.

 

BTW: Kielmanowe prawidła bardzo podobne do tych zwykłych, cedrowych. Pozostałe piękne, aż przyjemnie na nie popatrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta  "dziura" w prawidłach Januszkiewicza (na szerokość palca, tuż za podbiciem) oraz to wgłębienie na pięcie genialnie ułatwiają manewrowanie butem przy wszelkich czynnościach pielęgnacynych.

 

Prawidła, które w przedniej części są podzielone na pół, przy wyjmowaniu z buta czasami potrafią zahaczać o wewnętrzne szwy. Trzeba uważać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.