Skocz do zawartości

Prawidła budżetowe i te droższe - dyskusje i porady


jfk

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam te prawdiła z linku które kosztowały mnie ~80zł/sztukę, teraz zaopatruję się tutaj:

 

http://www.langer-messmer.de/Schuhspanner

 

i uważam że.. są zdecydowanie lepsze, przynajmniej w przypadku butów G & B czy wyżej wymienionej marki.

 

Podczas wyprzedaży magazynów można znaleźć prawidła "2 kategorii", jakieś obicia itp. za mniej niż 10 euro.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli prawidła cedrowe wyciągają wilgoć z butów to co później z tą wodą robią?

 

Czy wystarczy mieć jedna prawidła cedrowe dla aktualnie noszonych butów, a dla innych już drewniane lub plastikowe?

 

Czy stosujecie prawidła też do butów sportowych (np. do squasha)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli prawidła cedrowe wyciągają wilgoć z butów to co później z tą wodą robią?

 

Czy wystarczy mieć jedna prawidła cedrowe dla aktualnie noszonych butów, a dla innych już drewniane lub plastikowe?

 

Czy stosujecie prawidła też do butów sportowych (np. do squasha)?

 

1. Prawidła nie wyciągają wody, tylko pozwalają jej odparować przy utrzymaniu właściwego kształtu cholewki.

2. Warto mieć prawidła, nawet jeśli są plastikowe. Drewniane są jedynie ładniejsze. 

3. Nie - chyba, że chcę jakieś rozciągnąć, czasem robię to za pomocą prawideł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Surowe, suche drewno nie wchłania wody? Jedna z podstawowych zasad budownictwa głosi konieczność izolacji elementów drewnianych od "betonowych" (ściany) - te drugie wchłaniają wilgoć i "przekazują" ją elementom drewnianym, co prowadzi (może prowadzić) do gnicia.

 

Cedr ma właściwości dezynfekujące, chociaż są opinie, że drewno jest sztucznie perfumowane olejkami (i stąd zapach). Tak czy owak, przez kilka miesięcy buty będą wewnątrz pachnieć cedrem. To jest minimalna różnica w stosunku do plastikowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Surowe, suche drewno nie wchłania wody? Jedna z podstawowych zasad budownictwa głosi konieczność izolacji elementów drewnianych od "betonowych" (ściany) - te drugie wchłaniają wilgoć i "przekazują" ją elementom drewnianym, co prowadzi (może prowadzić) do gnicia.

 

Cedr ma właściwości dezynfekujące, chociaż są opinie, że drewno jest sztucznie perfumowane olejkami (i stąd zapach). Tak czy owak, przez kilka miesięcy buty będą wewnątrz pachnieć cedrem. To jest minimalna różnica w stosunku do plastikowych.

 

Źle się wyraziłem. Działanie prawideł nie polega na wchłanianiu wody, dlatego plastikowe lub lakierowane są równie dobre - choć niestety droższe. Najlepsze firmy dodają do swoich butów prawidła lakierowane na wysoki połysk, co w żaden sposób nie obniża ich użyteczności.

 

Cedr ma właściwości o których piszesz, ale "prawidła cedrowe" nie są produkowane z Cedru. Nawet olejek cedrowy nie jest produkowany z Cedru, tylko przemysłowo są one (bo jest ich kilka rodzajów) pozyskiwane z limby syberyjskiej, jałowca wirgińskiego, itp. - jedyną ich zaletą jest to, że ładnie pachną.

 

Dzisiaj niestety niewiele osób wie jak pachnie prawdziwy Cedr - prawdziwe lasy cedrowe zanikają i są mocno chronione.

 

Ot, magia marketingu ;)

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle się wyraziłem. Działanie prawideł nie polega na wchłanianiu wody, dlatego plastikowe lub lakierowane są równie dobre - choć niestety droższe. Najlepsze firmy dodają do swoich butów prawidła lakierowane na wysoki połysk, co w żaden sposób nie obniża ich użyteczności.

 

To dlaczego wszyscy na forum polecają tutaj prawidła cedrowe? Plastik droższy od drewna? :>

 

A co z takimi prawidłami zakończonymi kulką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dlaczego wszyscy na forum polecają tutaj prawidła cedrowe? Plastik droższy od drewna? :>

 

A co z takimi prawidłami zakończonymi kulką?

 

Bo są ładne, tanie i ogólno dostępne. Są tańsze od plastikowych bo są produkowane z odpadów z drzewa marketingowo zwanego "red cedar" a w Polsce często cedrem kanadyjskim. To zwykła przerośnięta tuja (żywotnik olbrzymi), drzewo które jest pozyskiwane w ogromnych ilosciach w Ameryce Płn. Jak już kiedyś pisałem "red cedar" ma tyle wspólnego z Cedrem, co konik polny z kasztanką Piłsudskiego.

 

Tych z kulką na sprężynie nie polecam, nie utrzymują kształtu buta tylko go rozpychają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze prawidła to te, które są produkowane na zlecenie producentów butów (lub chociaż przez nich polecane), wzorowane na kształcie kopyta. Najważniejsze jest dopasowanie, materiał jest dla mnie nieistotny. 

 

Mają one niestety cenę powiązaną z ceną butów, a nie z materiałem. Prawidła dla kopyta 348 Crockett&Jones kosztują 95 GBP, choć są wykonane prawdopodobnie z drewna bukowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli problem nie polega na tym, że drewno cedrowe "nie działa", tylko że to, co kupujemy jako cedr, to jest tak naprawdę lipa.

 

Zgadzam się, że dopasowanie jest ważne i najlepiej mieć prawidła pasujące do kopyta buta. Jakie to ma znaczenie - to znowu zależy od tego, jak dobrze pasują prawidła "uniwersalne".

 

Co do materiału - na pewno drewno surowe wchłania wilgoć i w związku z tym takie prawidła zachowują się nieco inaczej, niż prawidła lakierowane lub z materiałów nie przyswajających wilgoci. "Inaczej" oznacza inaczej - niekoniecznie istotnie lepiej. Oddzielną sprawą jest zatem ocena, czy ma to znaczenie w praktyce, przy założeniu, że buty schną na prawidłach co najmniej 36 godzin przed kolejnym użyciem. Oczywiście - drewno pod wpływem wilgoci pracuje (pęcznieje), nie wiem, w jakim zakresie i czy jest to pożądane w przypadku prawideł.

 

Najlepsze firmy dodają do swoich butów prawidła lakierowane na wysoki połysk, co w żaden sposób nie obniża ich użyteczności.

 

Moim zdaniem ten fakt wskazuje na to, że lakierowane również działają (przy pewnych założeniach), jednak niekoniecznie oznacza, że są równie dobre np. dla kogoś, komu stopy bardzo się pocą i używa butów częściej, niż przewidział producent. Luksusowe prawidła muszą być ładne, inaczej nie da się ich sprzedać za cenę N razy wyższą od nomejmów. Być może to wymusza lakierowanie.

 

Dodam tylko, że ja nie próbuję niczego na siłę udowadniać - wyjaśnienie wszystkich wątpliwości wymagałoby eksperymentów praktycznych w laboratorium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Moim zdaniem ten fakt wskazuje na to, że lakierowane również działają (przy pewnych założeniach), jednak niekoniecznie oznacza, że są równie dobre np. dla kogoś, komu stopy bardzo się pocą i używa butów częściej, niż przewidział producent. Luksusowe prawidła muszą być ładne, inaczej nie da się ich sprzedać za cenę N razy wyższą od nomejmów. Być może to wymusza lakierowanie.

 

Dodam tylko, że ja nie próbuję niczego na siłę udowadniać - wyjaśnienie wszystkich wątpliwości wymagałoby eksperymentów praktycznych w laboratorium.

 

Nie chodzi o udowadnianie na siłę. To bardzo ciekawa dyskusja, w której wychodzę po prostu z innego założenia. We mnie, świadomość że wilgoć jest w jakikolwiek sposób kumulowana w prawidle wykonanym z materiału organicznego, wywołuje negatywne skojarzenia. Takie prawidło byłoby najżyźniejszą uprawą grzybów jaką można sobie wyobrazić. Grzybnią, którą ze świadomością pchalibyśmy z jednej pary butów do drugiej.

 

Moim zdaniem, prawidła są istotne bo pomagają butom schnąć we właściwym kształcie. Odprowadzanie wilgoci z podeszwy to w moim przekonaniu rzecz drugorzędna, a wilgoć  z cholewki i tak paruje na zewnątrz buta a nie do środka. Wilgotna skóra mięknie, a później w miarę wysychania twardnieje. Jeśli podczas tego twardnienia nie utrzymujemy jej w pożądanym kształcie, to po pewnym czasie cholewka wygląda dramatycznie. 

 

Tak widzę sens stosowania prawideł, stąd moje niewielkie przywiązanie do materiału z jakiego są wykonane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kumulują w sensie chwilowym - na pewno muszą oddać wilgoć (górą albo z powrotem przez skórę).

 

Jeśli wyciągają wilgoć ze skóry, a potem oddają ją z powrotem przez skórę, to jest do błędne koło.

 

Rozumiałbym i logiczne wydaje się gdyby po całym dniu, należało te prawidła wyjąć z butów, aby wilgoć z nich odparowała, ale czy one tak działają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, trzeba zrobić badania w labie.

 

Po pierwsze - bardzo rzadko zdarza mi się, że buty są w środku wyraźnie wilgotne. Tylko w upały, przy grubszej skarpecie i po wielu godzinach bez zdejmowania butów.

 

Po drugie - wg mojej hipotezy, prawidła wchłaniają nadmiar wilgoci, umożliwiając szybsze wysuszenie skóry, a następnie oddają wilgoć górą, a częściowo, zapewne, z powrotem przez skórę. Tak więc jest to błędne koło zredukowane.

 

Ostatnia rzecz - po wyjęciu prawideł z buta zostawiam je na wierzchu, ale z reguły nie ma to już znaczenia, bo po iluśtam dniach problem wilgoci na pewno się rozwiązał. W każdym razie pleśni na butach ani na prawidłach nie zaobserwowałem, czyli system jakoś działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to może inaczej. Potrzebuję prawidła do:

http://patine.pl/yanko-610-cuero.html

 

rozmiar 42,5

 

Oraz

http://www.sklep.klasycznebuty.pl/236,gordon-bros-levet-2318-tan.html

 

rozmiar 42

 

 

Znajdę coś w ludzkich cenach, potrzebne 2 pary czy da radę używać 1? Najlepiej w sklepach z PL.

 

 

EDIT: Zamówiłem te polecane przez kolegę Sela, jak dojdą to zrobię fotki, jak prezentują się z butami i wrzucę do tego tematu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to może inaczej. Potrzebuję prawidła do:

http://patine.pl/yanko-610-cuero.html

 

 

 

Kopyto 960 Yanko jest obszerne. Z czystym sumieniem mogę polecić jedynie firmowe prawidła Saphir, choć są dość drogie. 

Udało mi się kiedyś kupić podobnie wypełniające prawidła, ale to było wiele lat temu. Drewniane prawidła, które najczęściej są dostępne na allegro będą latały w bucie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 euro za wysyłkę to trochę dużo ;)

 

Za 2 prawidła (zdaje się, że widziałem ostatnio je lub podobne w Sadyba Best Mall za 170zł od sztuki) i szczotkę do polerki zapłaciłem ~200zł z przesyłką. Not bad deal if you ask me... Zobaczymy tylko jak będą pasowały. 

Ostatnio brałem z Niemiec zegarek, przesyłka (też DHL bodajże) wyniosła 30 Euro, choć paczka była mała. Także 17 E to nie jest jakiś koszmar...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z polecenie trafiłem na bazar różyckiego. Potrzebowałem przymierzyć prawidła do butów bo są trochę nietypowe więc odpadał zakup rzez internet. Przy samym wejściu od Targowej (tym mniejszym - dalej oddalonym od wileńskiego) po prawej stronie jest stragan/buda z akcesoriami szewskimi i do pielęgnacji butów. Miejsce dalekie od eleganckiego ale prawidła mają najróżniejsze (od plastikowego fajansu na sprężynie po Saphir'y). Dopasowali mi prawidła do butów, podoradzali. Ostatecznie kupiłem pełne cedrowe za 74 zł i jestem zadowolony. Tyle, że trzeba przymknąć oczy na samo stoisko żeby się nie wystraszyć ;)

  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie dwa posty pod rząd, ale potrzebna pomoc. Dobre, sprawdzone organizery na buty - możecie coś polecić w tym temacie? Szukam takich które są w miarę wytrzymale, które można trzymać pionowo i które pomieszczą buty jakimi jesteśmy zainteresowani. 

 

Spodobały mi się takie, ale niestety obawiam się, że brakuje im ze 2-3 cm na długość:

http://allegro.pl/pudelko-pojemnik-na-buty-z-klapa-organizer-obuwie-i5538725111.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.