Skocz do zawartości

Ubrania i tkaniny na upał


Simon

Rekomendowane odpowiedzi

Z tymże wymienieni już berberowie i ogólnie ludzie żyjący na pustyni chronią ciało przed promieniami słonecznymi i poparzeniami, a nie tyle przed temperaturą. Ja jakiejś bardzo wysokiej temperatury w mieszkaniu nie mam, ale dochodziło już do 27 stopni i nie było to zbyt przyjemne dla mnie. Może odpowiednie ubranie wchłaniałoby na bieżąco pot, ale to musiałbym mieć chyba obcisły podkoszulek, oddychającą koszulę (mówiąc oddychającą mam na myśli materiały hi-tech) i podobną marynarkę. Jednak pot byłby na bieżącą odprowadzany, a nie byłoby zablokowane jego wydzielanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ciało reaguję na temperaturę otoczenia w połączeniu z ciepłem dawanym przez promienie słoneczne, tak więc temperaturę 37 stopni możemy uzyskać kiedy jesteśmy wystawieni na silne słońce już przy 28-30 stopniach Celsjusza.

Też tak sądzę, osobiście lepiej mi w koszuli i podkoszulku niż w tshircie w mieście. A siedzenie w gaciach to nie najlepszy pomysł - człowiek się poci, pot spływa... Nie wspominając o estetyce rozwiąznaia. A jak ma się chociaż ten podkoszulek to pot zatrzymuje się na materiale powiększając efekt schłodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio byłem w garniturze na egzaminie i miałem podkoszulek, a później, tego samego dnia, poszedłem w samej tylko cienkiej, przewiewnej koszuli do miasta. Nie czułem specjalnej różnicy w temperaturze, ale były 24 stopnie w cieniu, więc jeszcze znośnie. Przy 30 koszula wizytowa to było za dużo.

Najlepszą otuliną na takie temperatury jest chłodna woda w basenie/jeziorze/morzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ciało reaguję na temperaturę otoczenia w połączeniu z ciepłem dawanym przez promienie słoneczne, tak więc temperaturę 37 stopni możemy uzyskać kiedy jesteśmy wystawieni na silne słońce już przy 28-30 stopniach Celsjusza.

Masz rację. Dlatego rozróżniłem ochronę po przez ubranie przed samą temperaturą, oraz przed promieniami słonecznymi nagrzewającymi skórę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, bezskutecznie szukam garnituru na lato. Nie mówiąc już o znalezieniu czegoś w granacie nie przypominającym czarnego, to szukam garnituru RTW o konstrukcji takiej jak tu: http://macaronitomato.blogspot.com/2011 ... .html#more . Ktoś może coś widział w naszych rodzimych sklepach? Bywają same marynarki, ale bez spodni w komplecie. Po moim pytaniu, dlaczego nie ma takich zestawów (w domyśle z marynarką bez podszewki, jedynie z małą płachtą na karku), pani w Bytomiu powiedziała, że marynarka (miała na myśli chyba odd jacket) istotnie różni się od marynarki garniturowej itd., ogólnie rozmowa nie kleiła się :) Czy wykazałem się ignoranctwem i coś mi umknęło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz z oferty Vistuli:

Najbardziej podobny do Macaroniego, tyle len+bawełna:

http://sklep.vistula.pl/product-pol-107 ... stula.html

Mam taką marynarkę i jest dość przyjemna w ciepłe dni.

Lniany:

http://sklep.vistula.pl/product-pol-107 ... a-RED.html

i jeden z fantazją:

http://sklep.vistula.pl/product-pol-107 ... a-RED.html

Przeszukaj jeszcze opisy innych modeli:

http://sklep.vistula.pl/cat-pol-1214553 ... itury.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, cały rok noszę bawełniane białe t-shirty pod koszulami. Czy zapewnia mniejszą potliwość? To temat kontrowersyjny. Nie wiem, ale wiem, że wchłaniają większość potu, dzięki czemu trudniej o nieestetyczne plamy pod pachami i w innych miejscach. Przymierzam się do kupna jedwabnych - podobno jedwab ma fantastyczne właściwości - jest bardzo przewiewny i daje wrażenie chłodu, jakże przydatne zwłaszcza w lecie. Na razie znalazłem coś w okolicach 20-25 USD, ale z wysyłką tylko do USA. Jeśli znajdziesz coś w podobnej cenie i z wysyłką do PL, daj znać proszę.

Czy pod koszulę zakładacie latem podkoszulkę? Czy to zapewnia mniejszą potliwość, ew. zbiera pot, który inaczej zebrałby się na koszuli? Jeśli tak to jaką?

Tak w ogóle, w inne pory roku też zakładacie?

PS Wybaczcie pytania o bieliznę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak, cały rok noszę bawełniane białe t-shirty pod koszulami. Czy zapewnia mniejszą potliwość? To temat kontrowersyjny. Nie wiem, ale wiem, że wchłaniają większość potu, dzięki czemu trudniej o nieestetyczne plamy pod pachami i w innych miejscach. Przymierzam się do kupna jedwabnych - podobno jedwab ma fantastyczne właściwości - jest bardzo przewiewny i daje wrażenie chłodu, jakże przydatne zwłaszcza w lecie. Na razie znalazłem coś w okolicach 20-25 USD, ale z wysyłką tylko do USA. Jeśli znajdziesz coś w podobnej cenie i z wysyłką do PL, daj znać proszę.

Czy pod koszulę zakładacie latem podkoszulkę? Czy to zapewnia mniejszą potliwość, ew. zbiera pot, który inaczej zebrałby się na koszuli? Jeśli tak to jaką?

Tak w ogóle, w inne pory roku też zakładacie?

PS Wybaczcie pytania o bieliznę...

Pocenie się jest naturalnym mechanizmem służącym obniżaniu temperatury ciała poprzez odparowywanie wody z powierzchni skóry. O działaniu różnych tkanin, o różnym splocie pisałem już raz, zebrałem to wszystko na moim blogu w temacie Tropik, czyli coraz cieplej.

Oczywiście są "nowoczesne" dezodoranty blokery zatrzymujące wydzielanie potu. Stosując to do powierzchni całego ciała musielibyśmy działać jak pies, dysząc z otwartym pyskiem i wywalonym jęzorem :roll::lol:

Nawiasem mówiąc jedwabne koszule bywają różne - niektóre tkaniny mają tak ciasny splot, że można je porównać do stylonu, lub nylonu. Efekty łatwo można sobie wyobrazić.

Proponuję jednak pewien eksperyment myślowy. Wyobraźmy sobie, że mamy upalny słoneczny dzień z lekkimi podmuchami wiatru.Siedzimy sobie w cieniu rozłożystego drzewa, bez ubrania. Dzięki mechanizmowi opisanemu wcześniej skóra jest w miarę sucha i chłodniejsza niż przedmioty obok. Podobnie działają afrykańskie naczynia na wodę. Wypalone z nieszkliwionej glinki, lekko "pocą się" i zachowują temperaturę wody niższą niż otoczenie.

Zakładając kolejne warstwy ubrania staramy się zachować ten efekt nawet wychodząc na słońce.

Oznacza to, że optymalne są luźne stroje z przewiewnych tkanin.

Rozpatrzmy teraz bawełniany T-shirt. Zazwyczaj jest wykonany z ciasno tkanej relatywnie grubej tkaniny. Na pewien czas przerywa odparowywanie potu, jak długo nie zwilgotnieje. Ponadto cały czas mamy przyklejony do grzbietu wilgotny kompres.

Obszerna koszula z przewiewnej tkaniny zaczyna działać natychmiast.

Podobnie jest z krótkimi, a tym bardziej długimi spodniami z bawełnianej tkaniny typu drelich lub denim.

Nawiasem mówiąc ostatnio zauważyłem, że długie spodnie z przewiewnej tkaniny są bardzo efektywne w utrzymaniu komfortu cieplnego nawet, gdy góra jest mniej przewiewna.

Oczywiście w duszny, bezwietrzny, wilgotny i upalny dzień wszyscy mamy kłopoty i pozostają zamknięte pomieszczenia z klimą, lub wiatraczkiem.

Resztę pozostawiam Waszej wyobraźni i duszy eksperymentatora.

pozdr.Vslv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo zainteresowała mnie wielokrotnie wspomina przez Ciebie wełna typu tropik. Mógłbyś trochę przybliżyć to zagadnienie? Jak wygląda taki materiał w praktyce

(prosiłbym o jakieś zbliżenia na zdjęciach), jakie firmy/marki korzystają z niego? Posiadam jeden beżowy garnitur z mieszanki lnu z bawełną, przeznaczony specjalnie na lato, ale nawet w nim po ośmiu godzinach w kancelarii (pracuje jako aplikant), w której szef żałuje na zamontowanie klimatyzacji, delikatnie rzecz ujmując nie wyglądam i nie pachnę zbyt przyjemnie. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo zainteresowała mnie wielokrotnie wspomina przez Ciebie wełna typu tropik. Mógłbyś trochę przybliżyć to zagadnienie? Jak wygląda taki materiał w praktyce

(prosiłbym o jakieś zbliżenia na zdjęciach), jakie firmy/marki korzystają z niego? Posiadam jeden beżowy garnitur z mieszanki lnu z bawełną, przeznaczony specjalnie na lato, ale nawet w nim po ośmiu godzinach w kancelarii (pracuje jako aplikant), w której szef żałuje na zamontowanie klimatyzacji, delikatnie rzecz ujmując nie wyglądam i nie pachnę zbyt przyjemnie. Z góry dziękuję.

Jakie firmy dostępne na polskim rynku korzystają z odpowiednich tkanin na lato - nie wiem. Sam zaopatruję się wyłącznie w

SH (szmateksy). Natomiast sporadyczne wizyty w męskich sklepach wskazują na fakt, że oferta w tym zakresie jest żadna.

Pozostaje bespoke :D

Przykłady odpowiednich tkanin na lato:

spodnie z tropiku Dołączona grafika

koszula z włoskiego lnu Dołączona grafika

marynarka z tropiku i spodnie z grubo tkanego jedwabiuDołączona grafika

spodnie i marynarka z tropikuDołączona grafika

pozdr.Vslv

p.s. zacznij od spodni, te chyba będzie łatwiej znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie sugestie :) Wydaje mi się, że widziałem ostatnio spodnie z podobnego materiału w SH. Chyba nawet je przymierzałem, ale uznałem, że wymagają zbyt dużej liczby poprawek krawieckich. Udało mi się za to tamże zakupić całkiem przyzwoitą i bardzo przewiewną białą koszulę (styl zdecydowanie casualowy).

Na szybko (za chwilę wychodzę z domu) dwa zdjęcia.post-1174-13658920375749_thumb.jpg

post-1174-13658920376115_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Milanówek jak na polskie realia ma produkty znakomitej jakości, choć relatywnie drogie. Mam ich polówkę z kolekcji olimpijskiej. To piękny, miekki, lejący się jedwab. Splot jest stosunkowo gęsty, ale i tak mocno przewiewny i oddychający.

Co do wskazanego linku to raczej t-shirt, a nie klasyczny bezrękawowy podkoszulek. Niestety z takowym sie jeszcze nie zetknalem, a nie ukrywam, że w rozsądnej cenie nabyłbym conajmniej z 5-6 sztuk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Espadryle to porażka. Świetnie wyglądają na zdjęciach. W moim wypadku bardzo szybko się zabrudziły, w dodatku musiałem korygować piętę, bo materiał się rozciągnął i nie trzymał nogi. Takie bytu mają sens, jeśli kosztują dychę i się je po paru założeniach po prostu wywala na śmietnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.