Skocz do zawartości

Ubrania i tkaniny na upał


Simon

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Vislav

Vislav. czadowe skarpety, kupiłem w identycznym kolorze, tylko nie mam odwagi w nich teraz chodzić :lol:

Dzięki. Osobiście uważam, że alternatywą dla bosych stóp w mokasynach, lub butach żeglarskich są właśnie kolorowe skarpety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Vislav

Bardzo ciekawy wątek. Vislav, czy mógłbyś jeszcze trochę skrobnąć o butach? Z racji, że jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów, może byłbyś w stanie wkleić jakieś zdjęcia? Właśnie poszukuję czegoś na lato.

zgodnie z obietnicą - lekkie czarne półbuty

Dołączona grafika

wykonane są z dobrze wyprawionej, barwionej (nielakierowanej) cienkiej skóry. Podeszwa również skórzana i bardzo cienka. Wnętrze to wyłącznie skóra bez tekstylno-tekturowych dodatków.

Kilka razy podkreślałem i podkreślam brak tych dodatków. Po prostu skóra podobnie, jak drewno ma własności aseptyczne i nie chłonie zbyt wiele potu. Nawet, gdy zwilgotnieje dość szybko wysycha. Wszelkie wypełniacze działają podobnie, jak gruba bawełniana tkanina. Każdy wie, jak długo schną dżinsy, lub sztruksy.

Widoczne na fotce spodnie są z lekkiej i cienkiej wełnianej tkaniny o splocie płóciennym (fresko). Bardzo komfortowe na letnie upały. Marynarka chociaż z pełną podszewką, jest wykonana w wersji letniej. Wypełnienia to wyłącznie linia barków. Cienka wełenka z jedwabiem na zewnątrz i przewiewna podszewka z sztucznego jedwabiu wewnątrz zapewnia bardzo dobrą przewiewność. Zarówno spodnie, jak i marynarka są raczej luźne i dalekie od slim fit - co zresztą jest dość bliskie klasyce.

Więcej w temacie CMDNS - warianty

pozdr.Vslv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Vislav

Widoczne na fotce spodnie są z lekkiej i cienkiej wełnianej tkaniny o splocie płóciennym (fresko).

Jakie są Twoje doświadczenia odnośnie wytrzymałości spodni z takiej tkaniny?
To są tkaniny o dużej wytrzymałości na przetarcia - nitki są z wełny czesankowej silnie skręconej. Również sam splot jest wytrzymały.

Tropik, to kiedyś była tkanina na letnie mundury wojskowe w gorącym klimacie - to chyba dobra rekomendacja.

Tkanina jest bardzo cienka, lecz równocześnie dość sztywna z widocznymi charakterystycznymi dla tego splotu mini-gruzełkami.

pozdr.Vslv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Vislav

Dzięki wielkie. Z tym googlem to różnie bywa bo np. ten

To wg pani w sklepie nie zawiera wełny ;)
Chyba dlatego "tropik" jest w cudzysłowie - w opisie mieszanka włókien.

Zresztą samego zakupu najlepiej dokonywać osobiście, lub wcześniej dysponować próbką.

Ja podałem trzy przykładowe linki, nie wgłębiając się w treść ofert.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Vislav

Witaj

Bardzo ładna marynarka, a przy tym dobry zestaw. Marynarki tak jakby klubowe, czyli z metalowymi guzikami, ale niekoniecznie granatowe, bardzo mi się podobają. Poza tym, nie wiedziałem, że chodzisz w bolo. :)

Pozdrawiam, Dr

To jest marynarka w letnich klimatach, ma bardzo miły dla oka kolor - pasuje do tego tematu. Nie zawsze na fotkach udaje się to pokazać.

Bolo już dawno nie używałem. W sam raz ta kamizelka i koszula w kratę same wybrały bolo :-)

pozdr.Vslv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj jestem w potencjalnie letnim zestawie:

Moze to tylko moj odbior, ale jest to wybitnie malo letni zestaw wedlug mnie, wyobrazasz sobie ten ubior w 25*C upale? Tropik czy nietropik wydaje mi sie, ze ugotujesz sie po 15min na dworzu.

Pozdrawiam,

dsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Vislav

Witam

dzisiaj jestem w potencjalnie letnim zestawie:

Moze to tylko moj odbior, ale jest to wybitnie malo letni zestaw wedlug mnie, wyobrazasz sobie ten ubior w 25*C upale? Tropik czy nietropik wydaje mi sie, ze ugotujesz sie po 15min na dworzu.

Pozdrawiam,

dsc.

No właśnie, jak taki strój sprawdza się w praktyce podczas wyższej temperatury?

Pozdrawiam, Dr

Przede wszystkim poza opisami "technicznymi" tkanin, wszystkie inne opinie przeze mnie podane, wynikają z mojej dość długiej praktyki z różnymi ubiorami z wełny (zresztą innych tkanin również) - o wszystkich porach roku, przez wiele godzin na zewnątrz we dnie i w nocy, przy najróżniejszych warunkach atmosferycznych.

Nie ma tutaj miejsca na "wydaje mi się" :geek:

Przede wszystkim lato nie składa się wyłącznie z 25*C upałów 24/24. Z pogodą też bywa różnie. Nie zawsze też przebywamy na zewnątrz.

Jednak zawsze - dbając o klasyczną męską elegancję powinniśmy być przygotowani do zastosowania odpowiedniego stroju. Nigdy nie wiadomo gdzie, przez kogo, w jakie miejsce i z jakiej okazji zostaniemy zaproszeni.

Wracając do dzisiejszego zestawu - spodnie są porównywalne z ich brakiem, czujemy na nogach nawet najlżejszy powiew powietrza. Mają właściwości lepsze, niż krótkie spodnie do kolan z bawełnianej lub gęsto tkanej lnianej tkaniny.

Plecy marynarki podobnie, przód i rękawy trochę mniej ze względu na podszewkę.

Kamizelka do dwudziestu paru stopni może pozostać, powyżej raczej bez. Ewentualnie, jeżeli sytuacja pozwala (niezbyt często) można zdjąć marynarkę. Zasady, jak sądzę w tym gronie są doskonale znane.

Natomiast użycie kamizelki z marynarką daje ten plus, że nie zawsze musimy zapinać guziki tejże marynarki "bez utraty wizerunku".

Koszula pierwszy raz ubrana - oceniam ją jako powiedzmy średnią z przewagą na plus.

Tkanina typu tropik jest bardzo tradycyjnym wyrobem i kiedyś była dość powszechnie stosowana m.in przez GB na letnie mundury.

Dopiero ostatnie czasy ze swoim hi-tech, wyparły tradycyjne tkaniny, bardzo często niesłusznie.

Ten zestaw, w takim stanie jak jest, oceniam na temperatury do plus 25*C. Powyżej można pozbyć się kamizelki.

Nie warto mi wierzyć, lepiej samemu wypróbować :mrgreen:

pozdr.Vslv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Vislav

Bardzo dziękuję za te informacje na temat letnich materiałów. Kiedy już sobie uszyję ten zestaw letni i opublikuję go, to będzie ze specjalną dedykacją dla Ciebie. :)

Pozdrawiam, Dr

Dziękuję, jak sądzę w swoim imponującym archiwum X :D masz również sporo informacji na temat tekstyliów. Warto to dokładnie przestudiować. Nie da się odtwarzać ubiorów bez dogłębnej wiedzy w tym zakresie.

Zresztą moim skromnym zdaniem to dobór tekstyliów jest podstawą dobrego wyglądu garderoby.

pozdr.Vslv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tutaj miejsca na "wydaje mi się"

Ten zestaw, w takim stanie jak jest, oceniam na temperatury do plus 25*C. Powyżej można pozbyć się kamizelki.

Nie warto mi wierzyć, lepiej samemu spróbować

Oceniasz? to chyba to samo, co 'wydaje mi sie'? zaprezentowales zestawienie, wiec bylem ciekaw czy bylo wyprobowane 'w boju' czy tez nie, sam nie dysponuje elementami zestawienia, zeby je wyprobowac, wiec pytam. Piszesz o duzym doswiadczeniu z roznymi tkaninami, napisz, wiec moze czy widzisz siebie tak ubranego w prawdziwie letnia pogode przy 25*C i pelnym sloncu, w i bez kamizelki? Moje odczucie bylo takie, ze mozna sie w tym ugotowac niezaleznie od rodzaju materialow, a przyczyna jest dosc prosta, bo calosc jest w stylu 'na cebule' i ma pare warstw. Rozumiem, ze kazda z osobna jest przewiewna, ale razem juz niekoniecznie tak jest. Bylo kilka opinii na forum, ze latem marynarka jest nadmiarem, wydawalo mi sie, ze dyskutujemy tutaj nad tym rozpatrujac rozne tkaniny. Stwierdzenie, ze 'czemu nie, mozna ubrac sie nawet wielowartwowo', a pozniej argumentowanie tego tym, ze lato to nie nonstop 25*C i slonce w pelni jest dla mnie nieco dziwne. Idac dalej tym tokiem rozumowania mozna narzucic na siebie zwykly bawelniany garnitur i tez przezyc 'bo w biurze i samochodzie mam klimatyzacje'.

Pozdrawiam,

dsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, lato to nie non stop 25 stopni, ale w lipcu i sierpniu przeważa więcej niż 25 stopni (tak było w zeszłym roku). Natomiast wieczorem temperatura spada poniżej stopni 20, wtedy jest do wytrzymania. Zestaw Vislava bardzo mi się podoba, zwłaszcza ta łososiowa marynarka, natomiast ubrałbym się tak raczej późną jesienią/wczesną zimą, gdy temperatury nie spadają jeszcze poniżej -5. Jakbym przy 25 stopniach zobaczył kogoś tak ubranego, to by mi się go żal zrobiło. Ale muszę przetestować te tropiki i lny w końcu.

Jednocześnie muszę przyznać, że gdyby Vislavovi w tych zestawach było gorąco, to nie miałby tak zadowolonego wyrazu twarzy na każdym zdjęciu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Vislav

Nie ma tutaj miejsca na "wydaje mi się"

Ten zestaw, w takim stanie jak jest, oceniam na temperatury do plus 25*C. Powyżej można pozbyć się kamizelki.

Nie warto mi wierzyć, lepiej samemu spróbować

Oceniasz? to chyba to samo, co 'wydaje mi sie'? zaprezentowales zestawienie, wiec bylem ciekaw czy bylo wyprobowane 'w boju' czy tez nie, sam nie dysponuje elementami zestawienia, zeby je wyprobowac, wiec pytam. Piszesz o duzym doswiadczeniu z roznymi tkaninami, napisz, wiec moze czy widzisz siebie tak ubranego w prawdziwie letnia pogode przy 25*C i pelnym sloncu, w i bez kamizelki? Moje odczucie bylo takie, ze mozna sie w tym ugotowac niezaleznie od rodzaju materialow, a przyczyna jest dosc prosta, bo calosc jest w stylu 'na cebule' i ma pare warstw. Rozumiem, ze kazda z osobna jest przewiewna, ale razem juz niekoniecznie tak jest. Bylo kilka opinii na forum, ze latem marynarka jest nadmiarem, wydawalo mi sie, ze dyskutujemy tutaj nad tym rozpatrujac rozne tkaniny. Stwierdzenie, ze 'czemu nie, mozna ubrac sie nawet wielowartwowo', a pozniej argumentowanie tego tym, ze lato to nie nonstop 25*C i slonce w pelni jest dla mnie nieco dziwne. Idac dalej tym tokiem rozumowania mozna narzucic na siebie zwykly bawelniany garnitur i tez przezyc 'bo w biurze i samochodzie mam klimatyzacje'.Pozdrawiam,dsc.
Witaj DSC!

Po pierwsze nie prezentuję zestawień, tylko pokazuję i dokumentuję swój codzienny ubiór. To nie jest "stage" :D

Wydaje mi się :lol: że wystarczająco dobitnie i klarownie przedstawiłem swoje stanowisko.

Dobrze - doprecyzuję. Oceniam nie na podstawie przypuszczeń, tylko swojego konkretnego doświadczenia. To nie jest absolutnie to samo, niż "przypuszczam".

Tak, widzę siebie w tym zestawie w pełnym słońcu w 25*C. Z kamizelką, czy bez - będzie zależało od ewentualnych podmuchów wiatru. Najtrudniej jest przy "stojącym" powietrzu. Oczywiście na zewnątrz, na głowie kapelusz, jak na dżentelmena przystało :D

Ubieranie, lub nie marynarki - nie jest przedmiotem rozważań zwolennika klasycznej męskiej elegancji. Pokaż mi w Esquire, lub podobnym - osobników w samych koszulach, pomijam plażę lub podobne przedsięwzięcia. Już pokład przyzwoitego jachtu wymaga marynarki w niektórych nie tak rzadkich sytuacjach.

Co zrobisz, gdy otrzymasz zaproszenie na przyjęcie koktajlowe, w ogrodach różanych latem. Wjedziesz tam samochodem z klimatyzacją?

Ubieranie "na cebulę" to cały system zależności, a nie kilka warstw jedna na drugiej.

W tym zestawie opiszę to obrazowo. Gdy założysz trzy sita, jedno na drugim - woda dalej będzie spokojnie i z łatwością przeciekać. Zamieniając którekolwiek sito na folię zatrzymasz przepływ. Tkaninę typu tropik można porównać do sita o drobnych oczkach. Zamieściłem fotkę tkaniny spodni, aby to chociaż trochę zobrazować.

pozdr.Vslv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.