Skocz do zawartości

Piwa dla dżentelmena


Fingor

Rekomendowane odpowiedzi

Cała seria kwasów Pinty jest warta spróbowania.

 

Ostatnio mamy też wysyp polskich RISów (russian imperial stout), ale radzę uważać, bo większość z nich jest zbyt krótko leżakowana i może zniechęcić mocno alkoholowym aromatem i posmakiem. Niemniej, styl bardzo polecam a i starania polskich browarów w tej kwestii warto pochwalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie Gulden Draak z kolei rozczarował - zbyt mocno wyczuwalny alkohol. Natomiast bardzo przyjemnie zaskoczył Duvel TH 2015, moim zdaniem znacznie ciekawszy od wersji bazowej, zeszłoroczna edycja wyjątkowo udana. Piękny zapach z wyczuwalnymi nutami zielonej herbaty.

post-6388-0-84848000-1458559187_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodząc po słowackich góroach natknąłem się w Kwaczanach na browar restauracyjny. Miejsce jest niewielkie, kilka dobrych piw w tym nietypowe dla naszych południowych sąsiadów pszeniczne i APA, krótka karta dań ale to co w niej jest umieją zrobić. Na obiad po górskiej wycieczce miejsce znakomite.

 

post-244-0-89754200-1459170710_thumb.jpg

post-244-0-51444000-1459170711_thumb.jpg

 

 

Browar(ek) działa od 2006 a w 2014 jedno z piw zostało docenione:

post-244-0-89578900-1459170711_thumb.jpg

 

 

Na ścianach zachęty do spożycia, zarówno zdrowotne:

post-244-0-17043400-1459170711_thumb.jpg

 

 

jak i patriotyczne

post-244-0-54518700-1459170710_thumb.jpg

 

 

Można również zabrać trochę ze sobą:

post-244-0-22286500-1459170712_thumb.jpg

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Miło się czyta, ogląda takie tematy. Każdy kto obserwuje rozwój piw rzemieślniczych, od dłuższego czasu, dostrzega jak ciężką drogę przeszły by się utrzymać. Niektóre zniknęły, szkoda, wiele powstało.

Do dzisiaj nie mogę przeboleć, że upadł browar Staropolski, który warzył (jak się mylę niech mnie ktoś sprostuje) jedynego w Polsce portera nie bałtyckiego. Miałem okazję pić jeszcze przed spasteryzowaniem :).

Browar Braniewo i jego Barkas- najlepsze jasne piwo na świecie :).

Na szczęście mi jako wielbicielowi porterów nadal pozostaje spory wybór, nie tylko porterów.

 

Polecam polować na Portera Grudniowego z Ciechana, który warzony jest co jakiś czas. W zeszłym roku, co niestety przegapiłem , była wersja w ładnej butelce :).

Chociaż z ładnych butelek zostały w moich zbiorach jeszcze dwie z Ciechana :), obawiam się tylko, że mogą to już być kwasiory :)

j17byu.jpg

 

Z ciekawych, pełnych butelek może pochwalę się jeszcze dziełem witnickich browarników :) (wypiłem tylko jedno nabiera innego wymiaru)

 

2wefbyt.jpg

 

Kiedyś to zdegustuję przy jakiejś małej okazji.

 

Widzę również wielu wielbicieli belgijskich piw. Osobiście mi nie podchodzą ale polecam poszukać Gouden Carolus Cuvee Van De Keizer. Piwo o bardzo ciekawej historii z 10 letnim terminem ważności (butelki znakowane rocznikiem). Do butelki dodawane są drożdże, dzięki czemu piwo z każdym rokiem dojrzewa.

 

Z browarów restauracyjnych, jak ktoś będzie w Brnie to piwną koniecznością jest Hotel Pegas i ich "ciemniak".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dzisiaj nie mogę przeboleć, że upadł browar Staropolski, który warzył (jak się mylę niech mnie ktoś sprostuje) jedynego w Polsce portera nie bałtyckiego. Miałem okazję pić jeszcze przed spasteryzowaniem :).

 

Masz na myśli Browar Staropolski w Zduńskiej Woli to w zeszłym roku został uruchomiony ponownie i została wznowiona produkcja, w zeszłym roku mieli kilka różnych serii piwa. 

Mnie bardzo posmakowało Zduńskie Export koszt ok 2,10zł  a na prawdę lepsze niż większość droższych popularnych piw z półek sklepowych. W tym roku widzę oferta już znacznie szersza. Ja przez ostatnie kilka sezonów zam warzyłem piwo jednak w tym roku już nie zrobię a z zeszłorocznej produkcji nie zostało mi więcej jak 30 butelek piwa. Więc zaopatrzę się w ZDW hurtowo w jakieś piwka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie piłem żadnego z serii z zamknięciem patentowym, podobno są dobre. Ze staropolskich to Dworskie. Nie wiem jak one się mają do innych piw w tym przedziale cenowym. 

Piłem tylko podstawowe serie Łódzkie i Zduńskie a Zduńskie Export najbardziej przypadło mi do gustu jest z pewnością lepsze niż Żywce, Lechy, Tyskie, Warki czy inne Carlsbergii 

Ale najbardziej preferuję wyrób własny  :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie Imperium Prunum , to było piwo sezonowe czy na stałe trafiło na sklepowe pułki. W moim małym miasteczku nie mogę trafić, i nie wiem czy zawracać sobie głowę podczas wyjazdu.

Imperium Prunum już raczej nie kupisz, ale kolejna warka leżakuje i ma być dostępna w przyszłym roku. 

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło się czyta, ogląda takie tematy. Każdy kto obserwuje rozwój piw rzemieślniczych, od dłuższego czasu, dostrzega jak ciężką drogę przeszły by się utrzymać. Niektóre zniknęły, szkoda, wiele powstało.

Do dzisiaj nie mogę przeboleć, że upadł browar Staropolski, który warzył (jak się mylę niech mnie ktoś sprostuje) jedynego w Polsce portera nie bałtyckiego. Miałem okazję pić jeszcze przed spasteryzowaniem :).

Browar Braniewo i jego Barkas- najlepsze jasne piwo na świecie :).

Na szczęście mi jako wielbicielowi porterów nadal pozostaje spory wybór, nie tylko porterów.

 

Polecam polować na Portera Grudniowego z Ciechana, który warzony jest co jakiś czas. W zeszłym roku, co niestety przegapiłem , była wersja w ładnej butelce :).

Chociaż z ładnych butelek zostały w moich zbiorach jeszcze dwie z Ciechana :), obawiam się tylko, że mogą to już być kwasiory :)

j17byu.jpg

 

Z ciekawych, pełnych butelek może pochwalę się jeszcze dziełem witnickich browarników :) (wypiłem tylko jedno nabiera innego wymiaru)

 

2wefbyt.jpg

 

Kiedyś to zdegustuję przy jakiejś małej okazji.

 

Widzę również wielu wielbicieli belgijskich piw. Osobiście mi nie podchodzą ale polecam poszukać Gouden Carolus Cuvee Van De Keizer. Piwo o bardzo ciekawej historii z 10 letnim terminem ważności (butelki znakowane rocznikiem). Do butelki dodawane są drożdże, dzięki czemu piwo z każdym rokiem dojrzewa.

 

Z browarów restauracyjnych, jak ktoś będzie w Brnie to piwną koniecznością jest Hotel Pegas i ich "ciemniak".

 

 

Porter Bałtycki nawet tak słaby (18 blg to raczej dolna granica stylu) nie skwaśnieje Ci i będzie dojrzewał i się rozwijał. Jak masz 2 butelki to jedną wypij za 2 lata a drugą za 5... :)              

Mocne piwa można bardzo długo leżakować i tylko zyskują. proponuję kupić skrzynkę mocnego Stoutu lub Porteru (Może być nawet od Żywca), blisko terminu przydatności (wtedy będzie za grosze, pewnie za 2-3 złote za butelkę) i przeleżakować, otwierając sztukę co pół roku.  Takim piwom 5-10 lat przetermijnowania nic nie zrobi, wina nie mają terminu ważności, a piwa ustawowo muszą mieć, ale to nie znaczy że po tym czasie cos im się stanie. Piwowarzy o tym wiedzą i czasem wpisują w dacie 2025 lub więcej (szczególnie w lambikach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę nastawiłem kolejną warkę. Pale Ale z Gozdawy, do tego drożdże Safale us 05 i cukier (pierwsza warka pale ale wyszła na cukrze dobrze i stwierdziłem, że nie ma co kombinować). Na chmielenie na zimno dodam trochę Mosaica (myślę, że ok. 30g).

Niestety ale Gozdawa robi kiepskie BrewKity i do tego cukier zamiast słodu to nie może smakować dobrze. Jeśli już chcesz robić z Brew-kitów to może lepiej Coopersa, do tego ekstrakt słodowy, możesz do chmielić naturalnym chmielem. Ale nie wiem czy jest sens tak kombinować. Lepiej zrobić porządną warkę zacieraną z naturalnego słodu to na prawdę nie jest trudne wymaga po prostu troszkę więcej czasu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.