Skocz do zawartości

Zakupy przez Internet i Cło


kamil

Rekomendowane odpowiedzi

Czekam na przesyłkę ze Spier and Mackay i dostałem takie wyliczenia:

Opłaty importowe

UWAGA: Kwota całkowita wykorzystana do obliczenia wszystkich opłat celnych wynosi 0.00.

Opłaty rządowe: 411,00

Opłaty celne: 68,00

Opłaty za fracht: 0,00

VAT: 15,64

 

VAT jest jakoś zaskakująco niski, poza tym kwota całkowita do obliczenia opłat wynosząca 0 zł też jest podejrzana... Czy ktoś z Was wie skąd taka wysoka kwota za opłaty rządowe i co to właściwie jest? Będę wdzięczny za pomoc.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie orientuję się, jak powinno być przepisowo, ale z ciekawości sam wrzuciłem do koszyka, też pokazało 103 funty, przy czym miałem Polskę domyślnie jako kraj dostawy. Kiedy zmieniłem na jakiś fikcyjny adres w UK, cena była już 124 funty, więc albo jest chwilowo tak, że można kupić z wysyłką do Polski bez podatku angielskiego i polskiego, albo jednak u nas doliczą. Poczekamy, zobaczymy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przez mgłę pamiętam jakiś email z brytyjskiego sklepu, w którym było napisane, że od tego roku przy wysyłce do EU z UK obowiązywać będzie już cło i VAT.
Jeśli wysyłka jest kurierem to sytuacja szybko się wyjaśni... raczej marna szansa na to, że firma kurierska nie zgłosi przesyłki do opodatkowania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale mamy 2021:)

Edit: chyba nie do końca zrozumiałem:)..

Natomiast wszystkie sklepy które sprawdziłem wczoraj nie naliczają polskiego VAT-u... a nawet VAT-u UK. Więc na pewno nie jest tak jak w 2020, przynajmniej z punktu widzenia tych sklepów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, bulyt50 napisał:

Jednak opłaty są.Przy zakupie z UK na ebayu są naliczane opłaty importowe.

No właśnie nie do końca. Przykładowo, tkaniny:

Tutaj od jednego sprzedawcy z UK (Salford, UK)

https://www.ebay.pl/itm/100-wool-fabric-by-Johnston-s-of-Elgin-made-in-Scotland/293746482968?hash=item4464a79f18:g:M2MAAOSwH5tfaLY7

są jakieś "opłaty importowe", a tutaj (Bradford, UK):

https://www.ebay.pl/itm/JOHNSTONS-OF-ELGIN-WOOL-CASHMERE-JACKETING-BLAZER-FABRIC-MADE-IN-SCOTLAND-2-m/324101169407?hash=item4b75ef60ff:g:kosAAOSweIVeagya

Już nie! 

Może część z nich wprowadziła "opłaty" przewidując twardy Brexit? Ale to nie ma sensu. Poza tym, dlaczego to ebay miałby je pobierać, są oni urzędem celnym czy co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test na stronie CT - cena się nie zmienia do ostatniego momentu, tuż przed płatnością, pozostaje taka sama jak dla UK (w funtach, w złotówkach też po staremu). Zapytałem na chacie właśnie, odpisano mi, że to bardzo dobre pytanie, gdzie jest płacony VAT, ich zdaniem nic nie powinno być doliczone, skoro VAT jest zapłacony w cenie, ale nie mogą całkowicie wykluczyć, że paczka zostanie zatrzymana celem naliczenia opłat, co jest poza ich kontrolą (czytaj: nie biorą za to jakiejkolwiek odpowiedzialności).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firmy spoza EU mogą zrobić "jakoś" tak, że w momencie zakupu naliczają należne opłaty (cło + VAT). Nie wiem z kim podpisują takie umowy... może z firmami kurierskimi bo te przecież regularnie opodatkowują towary spoza EU?

Robią tak przykładowo amerykański Amazon czy NewEgg (przy wysyłce z USA do Polski).
Niektórzy sprzedawcy Ebay pewnie też mają podpisane takie umowy. Luxire na styleforum też pisze o tym, iż starają się o taką obsługę.

Skoro UK wyszło z EU i nie obowiązują już umowy o naliczaniu VAT wewnątrz EU (a raczej nie obowiązują patrząc na strony rządowe GB) to należy się liczyć z opodatkowaniem takich zakupów...

Tak to widzę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy na coś cło jest czy nie ma to oczywiście kwestia umów. Pewnie zaraz cła na coś tam się pojawią (o ile już jakiś nie ma).

Co do VAT-u to we wspomnianym już Herringu ceny magicznie poleciały w dół i moim zdaniem wynika to z pokazywania klientom spoza UK cen netto.

Oczywiście część sklepów można naliczyć VAT UK i nasi dowalą do tego VAT PL... a biedny klient będzie mógł zwrócić się później o zwrot VAT UK do sklepu... jak za dawnych czasów:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jak się odejmie 20% VAT-u UK to wychodzą ceny Herringa i np. AFPOS. Żeby było „uczciwie” UK VAT nie płacimy. Tzn sklep powinien sprzedawać netto. A czy u nas dolicza - po mojemu powinni a czy to zrobią to już inna sprawa. Ja w każdym razie kupuje netto a co potem wyjdzie to się okaże. 
Problem jest według mnie ze zwrotami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Koval napisał:

"Według umowy cła faktycznie nie obowiązują, ale dotyczy to tylko towarów wyprodukowanych na Wyspach lub w kraju członkowskim UE.

Jeśli zamawiamy towar, który powstał w innym miejscu lub wytworzono go w większości z produktów importowanych, cło będzie trzeba zapłacić."

Szczęsliwie, nasze szaliki czy buty raczej produkowane są w UK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.