Skocz do zawartości

Kanty


Pan Janusz

Rekomendowane odpowiedzi

W ten niedzielny wieczór chciałbym poruszyć sprawę kantów. O ile oczywistością są kanty na spodniach, gdzie staramy się nadać im jak najbardziej prosty i ostry charakter, o tyle jak się ma sprawa z kantami w koszuli? Przyznam szczerze, że zawsze unikałem zaprasowywania rękawów koszuli w kant, uznając to wręcz za błąd w sztuce. Ale czy tak jest naprawdę?

Dodatkowo, chciałbym poruszyć temat, który chyba jeszcze nie wypłynął na forum: kanty w rękawie marynarki. Jak to z nimi jest? Osobiście, trochę się zdziwiłem zobaczywszy poniższe zdjęcie:

post-164-13658920233414_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......

Dodatkowo, chciałbym poruszyć temat, który chyba jeszcze nie wypłynął na forum: kanty w rękawie marynarki. Jak to z nimi jest? Osobiście, trochę się zdziwiłem zobaczywszy poniższe zdjęcie:

Pewnie niedługo będzie to "trendy" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jeżeli chcemy nosić chinos z kantem to kupujemy chinos z zaszewkami, jeżeli nie to z gładkim frontem. Ja noszę oba rodzaje tego typu spodni, w zależności od stopnia formalności dodatków i innych elementów garderoby.

Mejbi masz racje - własnie chciałem coś napisać na ten kształt, ale bardziej w kierunku, że zależy co rozumiemy przez chinosy. Niekiedy różnica miedzy nimi a "odd trousers" (nie cierpie tych anglicyzmów, ale jak to krótko i precyzyjnie oddać po polsku) się zaciera (wiem, wiem, tu bawełna, tam wełna - ale mam na mysli raczej look)

pzdr

montalb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chinos to również odd trousers. Dziwię się, że kolega jeszcze tego nie wie. :? Materiał z jakiego wykonane są spodnie nie ma tu żadnego znaczenia. Chodzi po prostu o brak marynarki do kompletu.

Co znaczy "jeszcze"? :) Klasyczne "odd trousers" są z wełny, ew. flaneli (absolutna klasyka). Ale ok, nie upieram się. Nie wydaje mi się to zreszta takie istotne.

pzdr

montalb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniosłem się jedynie do samego terminu odd trousers. Nie ma tutaj miejsca na polemikę. Spodnie do których zakładamy marynarkę w innym kolorze, z innego materiału lub o innej fakturze to właśnie odd trousers. Przeciwieństwem jest określenie odd jacket. Na szybko polecam zajrzeć pod te adresy:

http://asuitablewardrobe.dynend.com/200 ... users.html

http://www.mensflair.com/style-advice/t ... ousers.php

http://gentlemenstandard.blogspot.com/2 ... ouser.html

A wracając do tematu, nie zaprasowuję rękawów w koszulach w kant. Nie wiem jakie są zasady DC w stosunku do tego zagadnienia, ale dla mnie wygląda to niechlujnie i nieestetycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest zupełnie odwrotnie. Jeżeli nosimy cały dzień garnitur lub chociażby marynarkę to kanty są jeszcze do zaakceptowania, ale w koszulach casualowych oraz przy nieformalnych okazjach kant wygląda co najmniej dziwnie. Zawsze wydawało mi się, że idealnie zaprasowany kant w koszuli ma jej właśnie nadawać odpowiedniej formalności. Ostre jak brzytwa kanty na cienkiej bawełnie są trudniejsze do uzyskania niż ich rozprasowanie. Większość z tego co ludzie nazywają kantem w koszuli jest po prostu niedbalstwem i lenistwem oraz wynikiem próby zaoszczędzenia czasu przy prasowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw to

(...)Niekiedy różnica miedzy nimi a "odd trousers" (nie cierpie tych anglicyzmów, ale jak to krótko i precyzyjnie oddać po polsku)(...)

a pozniej to

(...)ale mam na mysli raczej look((...)

w przypadku slowa 'look' tez ciezko znalezc polski odpowiednik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe spojrzenie... Mnie prasowane kanty w koszuli jednak nigdy nie przeszkadzały. Jest to na tyle powszechne, że może dlatego nie budzi we mnie sprzeciwu (skarpetki do sandałów są od tego niechlubnym wyjątkiem ;)). Natomiast Obama sam sobie koszul nie prasuje i nie posądzałbym ludzi od jego garderoby o niedbalstwo; jest to raczej wybór, że kant jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw to [...]

a pozniej to [...]

w przypadku slowa 'look' tez ciezko znalezc polski odpowiednik?

Najpierw immune wykazał, że nie wiem, co to odd trousers, a teraz Ty już ostatecznie mnie zdemaskowałeś. Tak. To koniec! Czas ustapić pola młodszym. Mnie zostaną ciche wieczorne drzemki na skórzanym fotelu (z miękką poduszką) i wyglądanie przez wizjer na schody. Herbata z malinami. I - o zgrozo! - fular.

pzdr

montalb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw to [...]

a pozniej to [...]

w przypadku slowa 'look' tez ciezko znalezc polski odpowiednik?

Najpierw immune wykazał, że nie wiem, co to odd trousers, a teraz Ty już ostatecznie mnie zdemaskowałeś. Tak. To koniec! Czas ustapić pola młodszym. Mnie zostaną ciche wieczorne drzemki na skórzanym fotelu (z miękką poduszką) i wyglądanie przez wizjer na schody. Herbata z malinami. I - o zgrozo! - fular.

pzdr

montalb

Lubie autoironie i zazdroszcze ludziom tej cechy. Wielki plus dla Ciebie montalb. Ale oczywiscie z tym fularem to przesadziles.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw to [...]

a pozniej to [...]

w przypadku slowa 'look' tez ciezko znalezc polski odpowiednik?

Najpierw immune wykazał, że nie wiem, co to odd trousers, a teraz Ty już ostatecznie mnie zdemaskowałeś. Tak. To koniec! Czas ustapić pola młodszym. Mnie zostaną ciche wieczorne drzemki na skórzanym fotelu (z miękką poduszką) i wyglądanie przez wizjer na schody. Herbata z malinami. I - o zgrozo! - fular.

pzdr

montalb

Fular rządzi :) Może koledzy zrzucimy się na fular dla Montalbano?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw to [...]

a pozniej to [...]

w przypadku slowa 'look' tez ciezko znalezc polski odpowiednik?

Najpierw immune wykazał, że nie wiem, co to odd trousers, a teraz Ty już ostatecznie mnie zdemaskowałeś. Tak. To koniec! Czas ustapić pola młodszym. Mnie zostaną ciche wieczorne drzemki na skórzanym fotelu (z miękką poduszką) i wyglądanie przez wizjer na schody. Herbata z malinami. I - o zgrozo! - fular.

pzdr

montalb

Fular rządzi :) Może koledzy zrzucimy się na fular dla Montalbano?

Zaki chcesz dobic biedaka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznaję, że dopóki samodzielnie prasowałem koszule, to prasowałem je w kant, bo tak łatwiej. Odkąd przerzuciłem się na pralnię, każę sobie prasować bez kantów - głównie dlatego, że tak trudniej, a nie, że jakoś istotnie estetyczniej. Zgadzam się jednak z Immune, że w przypadku koszul casualowych noszonych na wierzch kant wygląda nieciekawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy się zgodzicie, ale jeśli do zagadnienia podejdziemy od strony praktycznej, to kanty na spodniach mają swoją rację bytu - wydłużają optycznie linię nóg. Natomiast kanty na koszuli? Wydłużają ręce? ;) To oczywiście tylko taka moja myśl i wiadomo, że nie możemy się tylko nad tym aspektem zastanawiać. Kanty są kojarzone ze strojem bardziej formalnym (jeśli chodzi o spodnie), ale czy aby na pewno to samo tyczy się koszuli, lub (o zgrozo) marynarki?

Ja osobiście jestem na nie i uważam, że rękawy koszuli zaprasowane w kant wyglądają po prostu źle. O marynarce już nawet nie wspomnę. Poza tym, w przeciwieństwie do spodni, których nogawki cały czas utrzymują się mniej więcej na swoim miejscu, uważam, że w przypadku koszuli bardzo często ten kant może być w jakimś stopniu przesunięty. W końcu nie siedzimy za biurkiem non stop, często gestykulujemy, sięgamy po coś, etc. Wobec tego w wielu momentach kant na koszuli będzie wyglądał dziwnie. Tak przynajmniej ja to widzę ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.