Skocz do zawartości

Pielęgnacja obuwia - zasady ogólne


saphir.pl

Rekomendowane odpowiedzi

A to mnie panowie zaskoczyli. Byłem przekonany, że pastą można pokrywać całą powierzchnię buta zwłaszcza, że nawet na multirenowacji nie było takiej informacji.

Przed kupnem kremu powstrzymywała mnie ogromna różnorodność dostępnych kolorów. Nie wiedziałem, który wybrać ale jak widać będę musiał się na jakiś zdecydować.

Dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Bisogno napisał:

Przed kupnem kremu powstrzymywała mnie ogromna różnorodność dostępnych kolorów. Nie wiedziałem, który wybrać ale jak widać będę musiał się na jakiś zdecydować.

Jasne i średnio-ciemne buty - najlepszy będzie bezbarwny. Do ciemnych brązów też może być, ale od czasu do czasu przyda się ciemny brąz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buty jeden raz na nogach, a język w trzewikach wygląda już jak "przeżuty" ;)

Stąd moje pytanie: jak prawidłowo dbać o język w trzewikach?  (Można zrobić coś więcej niż systematycznie używać kremu i od czasu do czasu dubbinu?)

Dodam jeszcze, że buciki "lśnią" po solidnym natłuszczaniu.

668A3ABD-3C88-46A4-9181-5FFA359C34FD.jpeg

83F7F4A1-891B-49E2-8B86-8223EA2C81AD.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, zimmermann napisał:

Język wyglada normalnie, za to skóra cholewek wyglada jakby wciąż była na niej warstwa tłuszczu. Weź szmatkę i przetrzyj je porządnie :)

Czyli język ma być taki pogięty?

Zastanawiam się co będzie pod koniec sezonu skoro buty włożone raz i język tak pogięty🤔

I tak - na butach jest jeszcze warstwa tłuszczu, dam jej jeszcze troszkę czasu żeby weszła w skórę, czego skóra nie wchłonie to zbiore ściereczką za jakąś godzinkę😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z praktyki okrągłe sznurówki bardziej kaleczą język, a w szczególności wszelkie "heavy duty, kevlar,mountainiering, tactical ,outdoor" you name it.,Do trzewików wyposażonych w speed hooks najlepsze są płaskie woskowane sznurówki z bawełny, a kiedy nosisz trzewiki z grubymi skarpetami to takie same tylko bez wosku., 

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rupoyter napisał:

Buty jeden raz na nogach, a język w trzewikach wygląda już jak "przeżuty" ;)

Stąd moje pytanie: jak prawidłowo dbać o język w trzewikach?  (Można zrobić coś więcej niż systematycznie używać kremu i od czasu do czasu dubbinu?)

Dodam jeszcze, że buciki "lśnią" po solidnym natłuszczaniu.

668A3ABD-3C88-46A4-9181-5FFA359C34FD.jpeg

83F7F4A1-891B-49E2-8B86-8223EA2C81AD.jpeg

Tłuściutkie . Nie przekarmileś ich? 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Profumo napisał:

Tłuściutkie . Nie przekarmileś ich? 😀

Nie sądzę, skóra jest dość twardawa jako że są to nowe buty więc próbuję ją trochę zmiękczyć (głównie w miejscach, gdzie but pracuje) - już teraz widzę, że skóra wszystko pochłonęła - najprawdopodobniej jutro zaaplikuję kolejną, ostateczną warstwę tłusczyku a później trochę kremu, następnie wosk i nie pozostanie nic innego jak cieszyć się obuwiem😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, skóra jest dość twardawa jako że są to nowe buty więc próbuję ją trochę zmiękczyć (głównie w miejscach, gdzie but pracuje) - już teraz widzę, że skóra wszystko pochłonęła - najprawdopodobniej jutro zaaplikuję kolejną, ostateczną warstwę tłusczyku a później trochę kremu, następnie wosk i nie pozostanie nic innego jak cieszyć się obuwiem

Zaczekaj trochę z kremem, świeżo natłuszczona skóra gorzej wchłania kosmetyki. Proponuje je odstawić na 24-48 godzin i dopiero wtedy spróbować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Sprawa może nie o pielęgnacji strikte ale o konsekwencjach pewnych "przeróbek".

Miejsce oznaczone niebieskim owalem, mam tam ok (tak mi się wydaje) 4-5mm miejsca pomiędzy stopą a stropem cholewki. Poza tym, buty na długość i szerokość są okej. Moje pierwsze oxfordy w których schodzi się przyszwa. Generalnie czuje się w nich bardzo wygodnie co jest ewenementem. Włożyłem wkładkę z korka i skóry ok 2mm grubości i jest chyba perfekcyjnie. But leży idealnie, nic nie ciśnie, na długość i szerokość także bardzo dobrze. Teraz kwestia taka. Czy z Waszych doświadczeń wynika, że buty noszone z wkładką po powiedzmy pół roku roku  jakoś się zmieniają? deformują? czy nie widzicie następstw takich zabiegów i nie różnią się od butów noszonych bez wkładki. 
Pozdrawiam.

TLB1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Przychodzę z pytaniem czym zabezpieczyć buty które ostatnio nabyłem. Chodzi mi o takie zabezpieczenie przed deszczem, śniegiem itp. Buty to new balance h754lft kolor brąz.

Oraz żony buty też new balance  WL701PKQ kolor czarny. Dobrze by było jak by ten preparat był i do czarnych i do brązowych butów. Żeby ta skóra na nich zaraz nie wyglądała jak jakieś stare buty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, h8r3d napisał:

Dobra to teraz wszystko jasne. Swoje pierwsze i jedyne produkty kupowałem stacjonarnie. Wtedy nazwano to woskiem i pastą, a ja potem błędnie odczytywałem poradniki o pielęgnacji. W zasadzie zanim wszedłem w ten wątek to moja rutyna wyglądała  tak: cleaner, wosk, pasta(na całości buta oczywiście). No, a potem na podtrzymanie efektu: cleaner, pasta na całość, żeby blask odzyskał. Wosk należy stosować między gruntowym czyszczeniem butów tak jak pastę na czubkach po prostu przed wyjściem? Czy wosk wchodzi raz powiedzmy w miesiącu?

O tym mleczku myślałem kiedy mówiliście o kremie.
https://wielkishoe.com/import-z-systemu-magazynowego/229-renowator-75ml-saphir-medaille-d-or-skory-licowe-3324011123006.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Madmx napisał:

Dzień dobry. Przychodzę z pytaniem czym zabezpieczyć buty które ostatnio nabyłem. Chodzi mi o takie zabezpieczenie przed deszczem, śniegiem itp. Buty to new balance h754lft kolor brąz.

Oraz żony buty też new balance  WL701PKQ kolor czarny. Dobrze by było jak by ten preparat był i do czarnych i do brązowych butów. Żeby ta skóra na nich zaraz nie wyglądała jak jakieś stare buty.

Te jesienno-zimowe wersje NB często są robione z nubuku lub nubuku olejowanego także dość bezpiecznie stosować dla nich dedykowane środki. Zazwyczaj taki zestaw się sprawdza:

Czyszczenie: Tarrago Oil Tanned (do nubuku olejowanego) lub Tarrago Universal Cleaner  (do zamszu, nubuku, licówek, tekstyliów)

Pielęgnacja: Saphir Onguent (do nubuku olejowanego)

Zabezpieczenie: Tarrago Nano Protector (do zamszu, nubuku, licówek, tekstyliów)

 

Środki bardzo uniwerslane, także zadbasz od razu o większość par z kolekcji. Pamiętaj, by (niezależnie od wyboru) zawsze zrobić próbę na mało eksponowanym skrawku skóry przed użyciem w celu weryfikacji działania na strukturę i kolor materiału. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sinis, jeśli chodzi o kolejność to idziesz od najmniejszej zawartości wosku do największej czyli: renovator-krem-wosk-(ew. mirror gloss) to byłaby moja kolejność na nowe buty. 

Jeśli masz już nagromadzoną warstwę starych kosmetyków, których chcesz się pozbyć to możesz dać cleaner na sam początek.

Punkt 1 powtarzałbym co około miesiąc, a doraźnie przecierał małą ilością wosku. Poszukaj na YouTube Kirby Allison Shoe Shine.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie kupiłem ostatnio dwie pary nowych butów i jestem przed pierwszym użyciem kosmetyków. Chciałbym zabrać się za to po Bożemu. Czy berwicki mają na sobie warstwę fabrycznych kosmetyków? Pytam w kontekście tego, czy w tym przypadku wypada użyć najpierw cleaner, a potem kolejno renovator, krem i pasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, wihajster napisał:

Witam.
Sprawa może nie o pielęgnacji strikte ale o konsekwencjach pewnych "przeróbek".

Miejsce oznaczone niebieskim owalem, mam tam ok (tak mi się wydaje) 4-5mm miejsca pomiędzy stopą a stropem cholewki. Poza tym, buty na długość i szerokość są okej. Moje pierwsze oxfordy w których schodzi się przyszwa. Generalnie czuje się w nich bardzo wygodnie co jest ewenementem. Włożyłem wkładkę z korka i skóry ok 2mm grubości i jest chyba perfekcyjnie. But leży idealnie, nic nie ciśnie, na długość i szerokość także bardzo dobrze. Teraz kwestia taka. Czy z Waszych doświadczeń wynika, że buty noszone z wkładką po powiedzmy pół roku roku  jakoś się zmieniają? deformują? czy nie widzicie następstw takich zabiegów i nie różnią się od butów noszonych bez wkładki. 
Pozdrawiam.

Na zdrowy rozum nic się nie stanie od zwykłej wkładki. Gdzie kupowałeś skórzano korkowe wkładki, bo sam mam buty za luźne w podbiciu i podrzuciłeś mi niezły pomysł jak to poprawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, sinis napisał:

No właśnie kupiłem ostatnio dwie pary nowych butów i jestem przed pierwszym użyciem kosmetyków. Chciałbym zabrać się za to po Bożemu. Czy berwicki mają na sobie warstwę fabrycznych kosmetyków? Pytam w kontekście tego, czy w tym przypadku wypada użyć najpierw cleaner, a potem kolejno renovator, krem i pasta.

Po Bożemu to buty są wykończone w fabryce przy użyciu najlepszych środków (kosmetyków) jak i profesjonalnych urządzeń do polerowania zarówno szlifierek o regulowanych obrotach jak i kilku rodzajów tarcz z rożnych materiałów włos koński ,wełna, bawełna o rożnej twardości/gęstości dobranej do poszczególnych etapów wykończenia,Na dodatek personel wykonujący te czynności ma wieloletnie doświadczenie, a czasem jest to kolejne pokolenie fachowców pracujące w tej samej manufakturze.,Przeważnie każda manufaktura stosuje własny proces oparty zarówno na tradycji jak i znajomości skór.,Jeżeli ktoś uważa ,że jest w stanie zrobić to lepiej od fabryki to ma do tego prawo, gdyż zapłacił za buty i może z nimi zrobić co mu się podoba.,Moim zdaniem nikt nie jest w stanie, ale to jest tylko moja opinia.,Jeżeli chodzi o porady na kanale Alisona Kirby to dla mnie gość pastujący buty w krawacie i białej koszuli jest żywcem wyjęty z filmów Barei.Najtrafniej można  wartość tych porad streścić w ten sposób:"Porucznik MO - Lech Ryś sprawuje społecznie dyskretną opiekę nad gromadką urwisów, sprowadzając ich na dobrą drogę. Dzięki trafnym poradom, zyskuje u urwisów przydomek Wujek Dobra Rada."     

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mayor napisał:

Po Bożemu to buty są wykończone w fabryce przy użyciu najlepszych środków (kosmetyków) jak i profesjonalnych urządzeń do polerowania zarówno szlifierek o regulowanych obrotach jak i kilku rodzajów tarcz z rożnych materiałów włos koński ,wełna, bawełna o rożnej twardości/gęstości dobranej do poszczególnych etapów wykończenia,Na dodatek personel wykonujący te czynności ma wieloletnie doświadczenie, a czasem jest to kolejne pokolenie fachowców pracujące w tej samej manufakturze.,Przeważnie każda manufaktura stosuje własny proces oparty zarówno na tradycji jak i znajomości skór.,Jeżeli ktoś uważa ,że jest w stanie zrobić to lepiej od fabryki to ma do tego prawo, gdyż zapłacił za buty i może z nimi zrobić co mu się podoba.,Moim zdaniem nikt nie jest w stanie, ale to jest tylko moja opinia.,  

Mylisz chyba apreturę z wykończeniem rozumianym jako krem/wosk. Żadna fabryka na świecie (może oprócz bespoke) nie dostarcza butów z nałożonym woskiem i kremem i o to pyta @sinis

Buty leżące miesiącami w magazynach lub na półkach oświetlonych halogenami mają przesuszoną skórę i powinno się je solidnie zabezpieczyć przed pierwszym wyjściem. Poza tym woskowanie czubków pogłębia kolor i nadaje elegancki wygląd butom. Polecam ten film na początek:

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.