Skocz do zawartości

[RZYM], Przewodnik Miejski


greyman

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 year later...

Wizyta w Rzymie zakonczyla sie zakupem niczego, bo niestety rozmiarowki sa dosc ograniczone, ale chociaz window shopping sie w miare udal:

http://s1120.photobucket.com/albums/l49 ... 1QQtppZZ36

Zdjecia sa dosc olbrzymie i sa pomieszaniem zdjec wystaw oraz wizyty w dwoch zakladach rzemieslniczych, wykonawcy skladanych krzesel z okryciem skorzanym (wykonanie na zamowienie, cena okolo 600 euro, na zdjeciach widac oryginalne pokrycie skorzane z okolo 1940 roku) oraz lutnika Claude Lebet'a.

Ogolnie rzecz biorac Rzym nie zachwyca pod wzgledem sklepow czy zakladow krawieckich, a jesli juz cos sie znajdzie to niestety, ale ceny sa dosc mocno zaporowe. Zachwyca za to wloskie wyczucie stylu oraz ubiory widywane na ulicy.

Pozdrawiam,

dsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzemiosło w Rzymie ma się bardzo dobrze. Istnieje specjalistyczny przewodnik po Rzymie "na miarę", zarówno w wersji angielskiej (edycja 2010, cena 19 EUR), jak i włoskiej. Poza tym autorzy tego przewodnika, Andrea Spezzigu i Pascal Gautrand, prowadzą własny blog:

http://made-in-town.com/

Pisałem już na ten temat, ale odkąd nastąpiła migracja forum pod nowy adres, a potem nie do końca dla mnie zrozumiałe scalanie różnych tematów, to wyszukiwarka nie działa jak należy. :(

post-387-13658923160127_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
Pozwalam sobie podbic temat. Za mniej wiecej dwa tygodnie będę służbowo w Rzymie. Jedno popułudnie będę miał wolne i chciałbym w tym czasie wybrać się na małe zakupy (dla siebie).

 

Chciałbym kupić coś:

(i) Lokalnego, trudnego do dostania w innym mieście. Tak by była to jednak pamiątka z Rzymu. 

(ii) Praktycznego -- czyli coś, co mógłbym uzywać od czasu do czasu. Gipsowe popiersie Cezara odpada. 

(iii) Coś, co można wziąć na pokład samolotu w bagażu podręcznym. Czyli płyny (kosmetyki) niestety odpadają.

 

Pierwsza rzecz, która przyszła mi do głowy to jakiś dodatek (np. krawat) z lokalnej manufaktury, ale może ludzie na forum coś podpowiedzą? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zakupy polecam Davide Cenci. Chyba najlepszy sklep wielobrandowy w Rzymie, wiele ciekawych marek. Aspesi ma też całkiem dobrze zaopatrzony sklep na Via Babuino.

 

A poza tym z mojego doświadczenia wynika, że w Rzymie nie warto sobie zawracać głowy zakupami, tylko jechać do Mediolanu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Panowie,

 

jako że zbliża się okres wakacyjny, pozwalam sobie zadać w tym wątku pytanie. Otóż wybieram się do Rzymu i Neapolu. Widziałem propozycje zamieszczone powyżej, zaznajomiłem się. Chciałbym Was jednak zapytać dodatkowo, czy znacie w Rzymie, Neapolu sklepy z odzieżą używaną warte odwiedzenia (tzw. vintage shopy)? 

 

Wdzięczny byłbym niezwykle za odpowiedź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

jako że zbliża się okres wakacyjny, pozwalam sobie zadać w tym wątku pytanie. Otóż wybieram się do Rzymu i Neapolu. Widziałem propozycje zamieszczone powyżej, zaznajomiłem się. Chciałbym Was jednak zapytać dodatkowo, czy znacie w Rzymie, Neapolu sklepy z odzieżą używaną warte odwiedzenia (tzw. vintage shopy)? 

 

Wdzięczny byłbym niezwykle za odpowiedź. 

 

Nie pomogę z pytaniem, ale jestem świeżo po obejrzeniu serialu Gomorra, a trakcie lektury książki Saviano, na którym film oparto - namawiam gorąco do zapoznania się :) To może zniechęcić do odchodzenia od utartych szlaków turystycznych w Neapolu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, nie ma sensu nikogo straszyć - ostatnio szyłem spodnie w obszarze tzw. quartiere spagnoli i włos mi z głowy nie spadł. Generalnie jeżeli zachowuje sie środki ostrożności jakie wypada zachować podczas jakiejkolwiek podróży to jest to miasto jak każde inne. Poza krawiectwem polecam pizzerie Da Michele, rewelacja, z tym że trzeba swoje wystać w kolejce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@p_b - nikogo nie zamierzałem straszyć, ale ze zwyczajnymi środkami ostrożności to jednak lekka przesada. Jeśli się podróżuje autokarem, samochodem to ok. Jednak piesze zwiedzanie niektórych rejonów włoskich miast jest obarczone "smakiem ryzyka". Odnoszę się tu, w tym wypadku również do własnych doświadczeń z wycieczek do Genui, Turynu czy Mediolanu. Mam zwyczaj dużo chodzić pieszo i niekoniecznie utartymi szlakami turystycznymi - wrażenie jakie robią niektóre dzielnice pozostaje w pamięci. Szczególnie te, gdzie dominują napisy w językach emigrantów.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tutaj się akurat zgodzę - niektóre dzielnice Mediolanu to w zasadzie nie Włochy, zresztą niedawno był w Mediolanie przypadek odrąbania meczetą ręki konduktorowi tramwaju, byłem kiedyś w okolicach gdzie to się stało i powiem tylko, że rodowici Włosi już tam nie mieszkają. Jest tam na pewno bardziej niebezpiecznie niż w dzielnicach 'mafijnych' Neapolu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety do Neapolu nie dotarłem jeszcze, stąd jedynie mogę się odnieść do literatury, filmów i przekazów ustnych (kolega wrócił w zeszłym tygodniu, nota bene "funkcjonariusz' i stwierdził, że z dzieckiem na spacer by się nie wybrał). 

 

Problem emigrantów dotyczy chyba coraz większej ilości miast, bo jak bywam w mniejszych lokalizacjach, to staje się to co raz bardziej widoczne (przynajmniej z mojego punktu widzenia i okresowych wizyt).  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emigranci, nie-emigranci: też ludzie. Wszędzie można dostać po gębie. W Paryżu chodziłem po XIX, XX dzielnicy i głos mi z głowy nie spadł. Mieszkałem na przedmieściach i mam dobre wspomnienia z emigrantami. Raz nawet żeśmy rozmawiali o Lewandowskim, więc to zależy na kogo się trafi. Równie dobrze można dostać w twarz na Pradze, albo Nowej Hucie. 

 

W Neapolu będę w zasadzie tylko przejazdem, wybieram się na Półwysep Sorrento i jedynie zahaczam o tę lokalizację. Plus będę mieszkał u znajomych, więc raczej nic mi nie grozi, ale dziękuję za ostrzeżenia  ;)

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Odświeżę temat - będę w Wiecznym Mieście kilka dni i chętnie poświęcę jedno popołudnie na odwiedzenie paru ciekawych miejsc. Na pewno zajrzę do sklepu Velasci, ale poza tym nie mam żadnych planów. Któryś z Kolegów może coś doradzić (przy czym raczej nie interesuje mnie nic klasy pracowni krawieckich, etc.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, blekit said:

Odświeżę temat - będę w Wiecznym Mieście kilka dni i chętnie poświęcę jedno popołudnie na odwiedzenie paru ciekawych miejsc. Na pewno zajrzę do sklepu Velasci, ale poza tym nie mam żadnych planów. Któryś z Kolegów może coś doradzić (przy czym raczej nie interesuje mnie nic klasy pracowni krawieckich, etc.)

Jerry Thomas Speakeasy - bar w Top50 najlepszych na swiecie, warto sprawdzic na stronie internetowej, o co pytaja przy wejsciu.

Il Gelato di San Crispino - prawdopodobnie najlepsze lody na swiecie - w ogole do Rzymu to mozna jechac na wycieczke tylko i wylacznie po lodziarniach. 

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Wools Boutique - świetne krawaty F.Marino, kurtki Valstar, spodnie Rota 

Sartoria Ripense stale poszerza asortyment RTW (należy się umówić tel.)

Velasca - buty

Talarico - krawaty (szczególnie popularny był ich wzór tricolore, który nosił premier Conte, Lapo Elkann i wiele innych znanych ludzi)

Davide Cenci - multibrand z włoskimi markami typu Tod's, Incotex, Jacob Cohen, Altea itp.

Wild bunch - multibrand z ciekawą selekcją włoskim firm, mniej znanych od powyższych 

Tod's, Incotex, Luigi Borrelli, Fay - sklepy oficjalne 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.