Skocz do zawartości

Poszetka (chusteczka w kieszonce) - dyskusje i porady


Gość egon

Rekomendowane odpowiedzi

Też mam jedną, pani mi uszyła na wymiar z wybranej tkaniny, bez dopłaty - jeszcze wpinkę do butonierki ręcznie robioną dodała :). Zdecydowanie warto, choć nie są to takie tkaniny jak w Poszetce - to stosunek jakość/cena dobry i opłacalny. A wykończenie całkiem OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, piszę w trochę nietypowej sprawie. Otóż mam do ubrania męską część chóru, a raczej dokonania wyboru dodatków: krawata i poszetki. Czy naprawdę aż tak wielkim faux pas byłoby wykonać te przedmioty z jednej tkaniny? Podkreślę jeszcze raz, chodzi o to, by Panowie mieli jednolity strój. Wybór padł na kolor bordowy, nawiązując do dodatków damskich, materiał to raczej jedwab.

Poszukując jakichś wzorców przypominam sobie koncert chóru w Westminster Abbey podczas ostatniej wizyty w Londynie. Panowie mieli na sobie białe koszule i granatowe garnitury z dodatkami, które były wprawdzie w różnej ale jednolicie stonowanej kolorystyce. To było prost idealne.

 

Identyczne ubrania dorosłych chórzystów przypominają mi jakoś chór chłopięcy. W połączeniu z damskimi dodatkami przywodzą mi na myśl pary ślubne manifestujące swój związek elementami garderoby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do wykonania poszetki i obrobieniu jej na tak zwany "rulonik". Powstaje teraz pytanie w jaki sposób obszyć brzeg? Znalazłem w internecie taki "rysunek techniczny" obszycia ale nie jestem do niego jakoś przekonany. Czy to jest standardowy sposób wykończenia poszetki?

 

 

Chyba nie. Najlepiej zrobić to tak: wbijasz igłę w rulonik, prowadzisz w ruloniku nitkę około 1 cm, wychodzisz z rulonika i wbijasz się w materiał, raz "na zewnątrz" i zaraz obok "do wewnątrz", ponownie wprowadzasz nitkę w rulonik, 1cm, itd..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wysłałem prośbę do firmy Próchnik o opisywanie jak jest obszyta poszetka, wiele się nie spodziewałem, a tutaj przy dodaniu nowej poszetki do oferty miłe zaskoczenie http://sklep.prochnik.pl/akcesoria/2658-poszetka-wl2015-19.html Zresztą nawet fajnie wygląda i gdyby z mojej kolekcji "aż" sześciu poszetek, 3 nie były w odcieniach koloru niebieskiego to bym sobie ją sprawił ;-)   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam wszystkich, posiadam taką o to poszetke i zwracam się z prośbą o pomoc, ponieważ nie zabardzo wiem jak się za to zabrać. W jaki sposób powinieniem ją złożyć, aby widoczny był tylko jeden wzór. Jeśli to pytanie jest niedorzeczne albo się powtarza to przepraszam wszsytkich serdecznie. Liczę na pomoc i z góry dziękuję.  :-P

 

fyWL297.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam Michale, ale chyba pierwszy raz się z Tobą nie zgodzę ;-) Mam podobną poszetkę i bardzo ją lubię, dokładnie taką http://sklep.prochnik.pl/poszetki/3354-poszetka-jz15-56.html, (w mojej wzory wydają się bardziej spójne) wychodzi, że w zasadzie z jednej poszetki mam aż 4. Jak mi się spieszy to własnie ją wybieram bo zawsze dopasuję wzór do reszty.  To taka poszetka dla nas: dla mnie i kolegi menora, bo jesteśmy na niższym stopniu wtajemniczenia;-) wydaje mi się, że na początek jest ok, chociaż np. Polskę  z Poszetki. com też posiadam. Używam jednej jak i drugiej ale w innych sytuacjach.

P.S. może Osoba, od której dostałeś ów prezent czyta również forum i jest jej teraz przykro;-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem. Jakoś tego nie kupuję. Poszetka to poszetka. Ma określoną konstrukcję i takie wynalazki są niepotrzebnym udziwnieniem. Nie nosimy przecież dwustronnych garniturów :)

Gdy przychodzę do domu, moja córka często wyciąga mi poszetkę z brustaszy i używa jej jako kołdry dla pluszaków. I takie widzę zastosowanie dla powyższej. Cztery obrusiki dla Barbie :)

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 W jaki sposób powinieniem ją złożyć, aby widoczny był tylko jeden wzór.

 

 

eee....to przeciez proste. Przy takim wzorze można uzyskać tylko tv fold. Załóżmy: kropki. Składasz na pół lewa-prawa (lewa idzie "na spód"). Potem dół-góra (dół idzie na spód). I "włala" - zostały tylko kropki. A jak ją odwrócisz masz fiolet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee....to przeciez proste. Przy takim wzorze można uzyskać tylko tv fold. Załóżmy: kropki. Składasz na pół lewa-prawa (lewa idzie "na spód"). Potem dół-góra (dół idzie na spód). I "włala" - zostały tylko kropki. A jak ją odwrócisz masz fiolet.

Nie tylko, sam robię z takiej poszetki trójkąt. Tutaj masz sposoby składania http://www.poszetka.com/Skladanie-poszetki-chelp-pol-19.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedź, jeśli chodzi o poszetkę to jest to mój pierwszy zakup i kompletnie się na tym nie znam. Poszedłem do sklepu stacjonarnego, gdzie sprzedają garnitury i koszule vistuli i tam zaczerpnąłem porady u sprzedającego i wybór trafił na tę poszetkę właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku poszetek nie ma się co znać. Łapiesz w rękę za środek, składasz na pół i wsadzasz do kieszonki albo w jedną stronę albo w drugą. Tak to działa. 

Dla maniaków origami są jakieś tam sposoby składania, ale kto by się tym przejmował. Można chwilkę popróbować przed lustrem i zobaczyć jaki efekt jest najfajniejszy.

 

Ja bym taką poczwórną traktowała jak najzwyklejszą poszetkę, która ma wszystkie rogi takie same. Może wyglądać dziwnie, bo projekt jest dziwny, lecz niestety powszechny. Tylko trzeba by było sobie wyprasować po środku omijając brzegi, bo fabrycznie złożona głupio wygląda. 

Grunt to się nie przejmować :) Powodzenia! 

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedź, jeśli chodzi o poszetkę to jest to mój pierwszy zakup i kompletnie się na tym nie znam. Poszedłem do sklepu stacjonarnego, gdzie sprzedają garnitury i koszule vistuli i tam zaczerpnąłem porady u sprzedającego i wybór trafił na tę poszetkę właśnie.

 

No coż, pewnie nie Ty pierwszy i nie ostatni stałeś się ofiarą "doradców klienta". Jednak lekcję dostałeś niezbyt kosztowną, a brzmi ona: zanim kupisz, dowiedz się co naprawdę chcesz kupić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku poszetek nie ma się co znać. Łapiesz w rękę za środek, składasz na pół i wsadzasz do kieszonki albo w jedną stronę albo w drugą. Tak to działa. 

Dla maniaków origami są jakieś tam sposoby składania, ale kto by się tym przejmował. Można chwilkę popróbować przed lustrem i zobaczyć jaki efekt jest najfajniejszy.

 

Ja bym taką poczwórną traktowała jak najzwyklejszą poszetkę, która ma wszystkie rogi takie same. Może wyglądać dziwnie, bo projekt jest dziwny, lecz niestety powszechny. Tylko trzeba by było sobie wyprasować po środku omijając brzegi, bo fabrycznie złożona głupio wygląda. 

Grunt to się nie przejmować :) Powodzenia! 

Czyli mam ją zwyczajnie wyprasować tak? Pierwszy raz mam do czynienia z czymś takim i nie chcę czegoś spieprzyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że tak długo zwlekałam z odpowiedzią. Tak, poszetki się prasuje, jak zbytnio się pogniotą. Trzeba to robić bardzo delikatnie, prasując tylko wewnętrzną część. Nie wolno przynieść żelazkiem brzegów, bo raz spłaszczone nie wrócą do poprzedniego stanu. Tak samo z moczeniem w wodzie. Raz zamoczona poszetka może nigdy nie odzyskać sprężystych zawiniętych brzegów. Te dwie zasady są bezpieczne dla poszetki. Nie powinno się także doprowadzać do stałych zagięć poszetki, bo w miejscu zgięcia rulonu nigdy tego nie wyprasujemy. 

 

Niektóre poszetki z jedwabiu przechodzą pomyślnie próbę wody, ale nie jest to w żadnym wypadku regułą i zależy głównie od gatunku jedwabiu. Poszetki z twillu jedwabnego, czyli takie, których splot wygląda jak jeansy lub takie o splocie prostym, które najcześciej spotykane są w produkcji masowej źle znoszą pranie. Żorżeta i krepa po praniu wygląda lepiej, ale też nie zawsze. Jak gdzieś w środku poszetka się ubrudzi delikatnie, to można to zmyć wodą z delikatnym detergentem bez moczenia brzegów i od razu wyprasować, póki wilgotne, lecz niezamoczenie brzegów jest trudne i robi się to na własne ryzyko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie poszetki bardzo się podobają (dlaczego podkreśla mi słowo poszetka?) krawaty i muszki do znudzenia nosi mój małżonek, naprawdę do znudzenia choć wcale nie mówię, że nie są eleganckie. Największy problem jednak jest z układaniem poszetki, jeszcze jak toś tego nigdy nie robił to już w ogóle czarna magia :shock: Tutaj się dowiedziałam najwięcej jak złożyć poszetkę. Mąż zadowlony i o to chodziło. Chciałam jeszcze tylko zapytac czy istnieją poszetki ze skóry? do jakich pasują marynarek?

 

Pozdowienia

Mariola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod wpływem postu Marioli postanowiłam poszukać tych skórzanych poszetek. Znalazłam. Znalazłam też coś, co mnie dość zdziwiło i może Wy znacie odpowiedź.

 

Poszukałam, co nowego na naszym lokalnym rynku. Coraz więcej dużych poszetek i cieszy mnie to bardzo. 

Odkryłam, że jeden wzór poszetki BIGI CRAVATTE MILANO jest bardzo podobny do dość znanego wzoru poszetki Drake's, tylko kosztuje dużo mniej. Jest jakaś zależność między tymi dwoma firmami? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Odkryłam, że jeden wzór poszetki BIGI CRAVATTE MILANO jest bardzo podobny do dość znanego wzoru poszetki Drake's, tylko kosztuje dużo mniej. Jest jakaś zależność między tymi dwoma firmami? 

 

Między nimi bezpośrednio nic nie ma, ale może zamawiają u tego samego podwykonawcy? Drake's nie produkuje poszetek samodzielnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drake's nie produkuje poszetek samodzielnie.

 

Być może Bigi produkuje dla Drake's, bo to jest producent. 

 

Mówiąc duże miałam na myśli 40stki i większe. Jakiś czas temu ten rozmiar dziwił, bo w sprzedaży normą było 32-33 cm. Nadal zdarzają się takie o boku 25 cm, ale kompletnie nie wiem, jak ludzie ich używają. Te większe mniej się nie chowają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.