Skocz do zawartości

Prawidła budżetowe i te droższe - dyskusje i porady


jfk

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 weeks later...

Kupiłem polecane tu prawidła Massido, lecz mam jednak wątpliwości co do rozmiaru. But 42,5 G, prawidła 42/43, lecz moim zdaniem wydają się być za duże. Ich się do buta nie da włożyć, tylko trzeba wciskać używając naprawdę dużo siły. Co prawda buty są jeszcze nowe, więc nie rozciągnięte (wyszedłem w nich raz), ale jak widać drewniane elementy schodzą się ze sobą, więc nie ma już miejsca na regulację. Myślicie, że rozmiar 40/41 nie byłby jednak właściwy?

 

21der8l.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem polecane tu prawidła Massido, lecz mam jednak wątpliwości co do rozmiaru. But 42,5 G, prawidła 42/43, lecz moim zdaniem wydają się być za duże. Ich się do buta nie da włożyć, tylko trzeba wciskać używając naprawdę dużo siły. Co prawda buty są jeszcze nowe, więc nie rozciągnięte (wyszedłem w nich raz), ale jak widać drewniane elementy schodzą się ze sobą, więc nie ma już miejsca na regulację. Myślicie, że rozmiar 40/41 nie byłby jednak właściwy?

 

 

Z racji tego, że moja lewa stopa jest o prawie pół rozmiaru większa niż prawa, mam problem z doborem rozmiaru, a niestety nie jestem przygotowany finansowo do szycia butów na miarę. Staram się kupować buty, które leżą dobrze na prawej, a na lewej nie są za małe na długość - dopasowanie na styk na tęgość. Po pierwszym roznaszaniu wkładam do butów prawidła - do prawego buta prawidło pasujące, a do lewego rozmiar większe, które "wchodzi" tak jak to, które pokazałeś na zdjęciu. Gdy włoży się tak za duże prawidło do ciepłego buta na jedną noc, rano jest większy o ćwierć rozmiaru, a prawidło jest prawie dobre. Jeżeli więc buty nie są za małe, to wybierz mniejsze prawidła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dla niektórych może to truizm, ale ja po wielu miesiącach intensywnych badań i eksperymentów doszedłem do wniosku, że nie trzeba posiadać prawideł do każdej pary butów :) Wystarczy, że but będzie miał zainstalowane prawidło przez 36-48 godzin aby mu to wystarczyło, potem staje się ono zbędne. But po „odpoczynku” na prawidle po jego wyjęciu po ponad roku wygląda identycznie - żałuję, że nie udokumentowałem tego na zdjęciach.

 

Może być to cenna informacja dla osób posiadających buty z niższej półki cenowej, których znaczną część ceny może stanowić koszt prawideł. De facto wystarczą 3 pary prawideł, by zachować tuzin par butów w dobrej kondycji. W moim przypadku problematyczny był rozmiar i kształt prawideł - do wyboru miałem albo zakup prawideł zbyt szerokich za 80 zł i ich ręczna obróbka (fabrycznie rozbijały mi buty), albo zakup odpowiednio smukłych prawideł za 300 zł

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Nie zgodzę się @Bażant

Buty tracą formę jak są przechowywane i skóra się marszczy bez prawideł. Dlatego wszystkie topowe marki robią prawidła pod swoje kopyta dlatego żeby buty nie deformowały się i słuzyły długie lata.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
22 minuty temu, flozbi napisał:

Wątpię żeby to była dobra rada...

Nie wiedziałem jaki kupić rozmiar prawideł, więc zapytałem producenta butów.

Cytuję mail z Shoepassion (obslugaklienta@shoepassion.pl) z 16.06.2016:

"Prawidla do butow meskich powinny byc zawsze jeden 
rozmiar mniejsze. W Pana przypadku do butow 9,5 UK 
(44 EU) nalezy wybrac prawidla w rozmiarze 43."

Nie jest idealnie i zapewne nigdy nie będzie. Trzeba by mieć chybabuty prawidła bespoke :) 

Komu wierzyć? Jak żyć? ;-)

Na zdjęciu poniżej Alto w bucie Loding.

IMG_6010.JPG

IMG_6012.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bacio mail, którego treść cytujesz dot. firmy Shoepassion robiącej dobrej jakości buty i prawidła do nich też i odpowiadają tylko zapewne za swoją markę, co ma z nimi wspólnego firma Alto?

Ameryki nie odkryłeś, że zazwyczaj trzeba kupić prawidła o rozmiar mniejsze, jak widać nie jest to reguła. Poza tym dotyczy to porządnych i normalnych prawideł, trzymających rozmiarówkę (też w rozsądnej cenie ok. 70zł), a jak się przekonałem Alto daleko do takich, sporo poniżej średniej. Zdjęcie też niewiele daje bo u mnie przy początku języka też przylega a 2cm niżej już jest nieciekawie, dlatego, że prawidło ostro zjeżdża i jest płaskawe. 

Z tego co widzę, to Twoje buty są wąskie nie jest to tęgość F? Ja mam większość butów tęgości G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, flozbi napisał:

Dzięki, poszukam bo gdzieś miałem takie samoprzylepne do mebli, krzeseł. Dziwne trochę bo przeważnie biorę rozmiar 41, a tutaj 42 i takie płaskie.

Nie chodzi o podklejenie, tylko włożenie wkładki. Taka wkładka ma grubość ok. 3 mm. Jeśli prawidło jest po prostu zbyt płaskie, to włożenie wkładki pozwoli na lepsze wypełnienie buta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@flozbi - myślę, że prawidła SP są tak "dopasowane" do butów SP, jak każde inne prawidła. Przecież mają jeden kształt prawideł, a buty na różnych kopytach. SP nawet rozmiarówkę butów ma angielską, a prawideł - europejską (francuską). 

Moje buty to tęgość F, chociaż akurat te na zdjęciu wydają się (jak dla mnie) dosyć wąskie jak na F.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

W mojej ocenie i moim subiektywnym zdaniem prawidła powinny wypełniać buty maksymalnie dokładnie i wchodzić "ciężko". Żeby rozciagnąć/rozpechać buty prawidłami trzeba sie trochę postarać, np nakładając mokrą skarpetę na ciasno wchodzące prawidła. Efekt nie zawsze jest trwały. Prawidła bespoke to bardzo dobry pomysł, naucz się robić takie i będę Twoim klientem :) 

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.