Skocz do zawartości

Tkaniny i inne materiały: wzory, sploty i inne


Bartek

Rekomendowane odpowiedzi

Wybrałem się dzisiaj ok. 18, ale "pocałowałem klamkę" mimo, że na stronie jest info .. czynne do 18.30 - może coś wypadło właścicielowi ...

Albo coś się zmieniło i na stronie wisi nieaktualna informacja, a sklep jest czynny do 18:00 albo częściej coś wypada. Ja całowałem klamkę w ubiegły czwartek.

Za to w poniedziałek i wtorek w ciągu dnia mi się udało. W poniedziałek po południu przyjechała dostawa i we wtorek oglądałem te tkaniny po 258 pln - było ich kilka, ale praktycznie same prążki. Podobały mi się, ale postanowiłem pozostać wierny założeniom, z którymi przyszedłem. Wybór tkanin jest według moich kryteriów całkiem spory (zdjęcia na http://www.tkaniny-merino.pl oddają stan faktyczny). Wełny się zaczynają od ok. 100 pln, o ile dobrze pamiętam. Poniżej tej ceny są wełny z domieszkami. Ja wybrałem niemiecki materiał, zdaje się 120's, w cenie 160-170 pln. Inne ceny, które kojarzę to ok. 120 pln i ok. 200 pln.

Byłem dzisiaj. Koniecznie chciałem zobaczyć takniny J Foster, ale sprzedawca (ich jest dwóch?) nie potrafił mi powiedzieć czy takowe mają! Pokazał: "tutaj ma pan niemieckie, tutaj włoskie" ale nie to o co pytałem wcześniej i dostałem potwierdzenie rozmawiając przez telefon. W sumie stracony czas. I myslę, że nie znajdę tam nigdy wzorów innych niż szaro-granatowe bo właściciele wybierają to co schodzi najszybciej w polskich realiach.

Inna sprawa, że tkaniny "fancy" nie są robiona przez wielu producentów, czyli ekstra wzory jak te Dormeuila, które pokazałem swoje zawsze będą kosztować i raczej nie opatentuję tutaj jakiegoś budżetowego rozwiązania ...

Jeżeli tam większość tkanin (szaro-granatowych) mają po 258 pln to dołożenie 100 czy 200 z metra za Scabala lub Dormeulia w ciekawym deseniu jestem w stanie przeżyć.

pozdrawiam

Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem się dzisiaj ok. 18, ale "pocałowałem klamkę" mimo, że na stronie jest info .. czynne do 18.30 - może coś wypadło właścicielowi ...

Albo coś się zmieniło i na stronie wisi nieaktualna informacja, a sklep jest czynny do 18:00 albo częściej coś wypada. Ja całowałem klamkę w ubiegły czwartek.

Za to w poniedziałek i wtorek w ciągu dnia mi się udało. W poniedziałek po południu przyjechała dostawa i we wtorek oglądałem te tkaniny po 258 pln - było ich kilka, ale praktycznie same prążki. Podobały mi się, ale postanowiłem pozostać wierny założeniom, z którymi przyszedłem. Wybór tkanin jest według moich kryteriów całkiem spory (zdjęcia na http://www.tkaniny-merino.pl oddają stan faktyczny). Wełny się zaczynają od ok. 100 pln, o ile dobrze pamiętam. Poniżej tej ceny są wełny z domieszkami. Ja wybrałem niemiecki materiał, zdaje się 120's, w cenie 160-170 pln. Inne ceny, które kojarzę to ok. 120 pln i ok. 200 pln.

Byłem dzisiaj. Koniecznie chciałem zobaczyć takniny J Foster, ale sprzedawca (ich jest dwóch?) nie potrafił mi powiedzieć czy takowe mają! Pokazał: "tutaj ma pan niemieckie, tutaj włoskie" ale nie to o co pytałem wcześniej i dostałem potwierdzenie rozmawiając przez telefon. W sumie stracony czas. I myslę, że nie znajdę tam nigdy wzorów innych niż szaro-granatowe bo właściciele wybierają to co schodzi najszybciej w polskich realiach.

Inna sprawa, że tkaniny "fancy" nie są robiona przez wielu producentów, czyli ekstra wzory jak te Dormeuila, które pokazałem swoje zawsze będą kosztować i raczej nie opatentuję tutaj jakiegoś budżetowego rozwiązania ...

Jeżeli tam większość tkanin (szaro-granatowych) mają po 258 pln to dołożenie 100 czy 200 z metra za Scabala lub Dormeulia w ciekawym deseniu jestem w stanie przeżyć.

pozdrawiam

Damian

Przy takiej kwocie to ja bym zamawiał tkaniny z London Lounge Cloth Club. 100 funtów za metr. Myślę że trudno co coś lepszego na rynku. Wystarczy się zarejestrować i wysłać pm do Michaela Aldena. Nigdy nie zamawiałem, ale kiedyś sprawie sobie prezent w postaci tkaniny od niego. Czekam tylko na specjalną okazję:) Biorąc pod uwagę jego reputację oraz pochodzenie tkanin jestem przekonany że jest to towar klasy S :)

http://www.thelondonlounge.net/forum/vi ... 4f21ff1ffe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej kwocie to ja bym zamawiał tkaniny z London Lounge Cloth Club. 100 funtów za metr. Myślę że trudno co coś lepszego na rynku. Wystarczy się zarejestrować i wysłać pm do Michaela Aldena. Nigdy nie zamawiałem, ale kiedyś sprawie sobie prezent w postaci tkaniny od niego. Czekam tylko na specjalną okazję:) Biorąc pod uwagę jego reputację oraz pochodzenie tkanin jestem przekonany że jest to towar klasy S :)

http://www.thelondonlounge.net/forum/vi ... 4f21ff1ffe

dzięki,

rzucę okiem, ale zasadniczo nie jestem przekonany do zakupów materiału na odległość. Próbnik to wersja minimum jak dla mnie.

Niedługo, tzn w tym miesiącu powinienem mieć próbnik nowej marki Dormeuila. Nie są to "fancy", ale w bardzo atrakcyjnej cenie tj, poniżej Merino i Orlej. Jeżeli zrobimy spotkanie "klubu", a będzie okazja aby rozdysponować guziki, to przyniosę go ze sobą. Może będą zainteresowani wspólnym zamówieniem?

tutaj katalog (najlepiej wyszukiwać po "design"):

http://www.thomasogilvy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprosiłem o opinie krawca Piotra Potkanskiego polskiego krawca z Savile Row o ustosunkowanie sie do ponizszego stwierdzenia

:Czy uwaza Pan ,ze tkaniny wloskie sa gorsze od angielskich i nie nadaja sie do noszenia w Polsce?

,,Nie nie sa gorsze. Tkaniny wloskie w zupelnosci nadaja sie do noszenia w Polsce.Nie ma z nimi najmniejszego problemu.

Wszystko zalezy od gramatury i sposobu tkania. na Polski klimat najlepsze sa tkaniny z gramatura powyzej28g/m."

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprosiłem o opinie krawca Piotra Potkanskiego polskiego krawca z Savile Row o ustosunkowanie sie do ponizszego stwierdzenia

:Czy uwaza Pan ,ze tkaniny wloskie sa gorsze od angielskich i nie nadaja sie do noszenia w Polsce?

,,Nie nie sa gorsze. Tkaniny wloskie w zupelnosci nadaja sie do noszenia w Polsce.Nie ma z nimi najmniejszego problemu.

Wszystko zalezy od gramatury i sposobu tkania. na Polski klimat najlepsze sa tkaniny z gramatura powyzej28g/m."

pozdrawiam

Pan Piotr Potkański był swego czasu na praktyce u Józefa Turbasy w Krakowie, który miał następujące zdanie w interesującej nas kwestii: "w naszym kraju muszą być tkaniny grubsze, najlepiej angielskie, przeznaczone dla klimatu o dużej wilgotności powietrza, a nie cienkie włoskie, najlepiej sprawdzające się w suchym klimacie śródziemnomorskim."

Źródło cytatu: http://magazynnotes.pl/2010/11/23/jozef ... ospolitej/

Przy okazji pozwolę sobie wkleić komentarz Pana Piotra Potkańskiego do wpisu na blogu Macaroniego Tomato:

"Huddersfield juz nie produkuje tkanin,zlecaja produkcje w innych fabrykach- czyli zajmuja sie resellerem., te same tkaniny mozesz doscac w Holland & Sherry LTD. W Polsce ich przedstawicielstwo ma Cafardini. I maja lepszy wybor jak i ceny. nie sprzedaja on-line ale sa dobrzy ,Ja korzystam z Hollanda od lat i w pelni polecam.18 funciakow za metr pepity to znacznie przeplaciles, z Hollanda pewnie najwiecej byloby 12 Pounds.Zreszta wybor nalezy do was ale Nie polecam Huders.

Lepiej Dormeuil or Holland,Zreszta jeden pies wszyscy z nich kupuja w jednej fsabryce.

Peter P"

Źródło cytatu: http://macaronitomato.blogspot.com/2009/06/okazja.html

Pozdrawiam

Krakus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"w naszym kraju muszą być tkaniny grubsze, najlepiej angielskie, przeznaczone dla klimatu o dużej wilgotności powietrza, a nie cienkie włoskie, najlepiej sprawdzające się w suchym klimacie śródziemnomorskim."

to wg mnie częściowo nieaktualne. Latem temperatury są śródziemnomorskie, i dodatkowo panuje zabójcza wilgotność (m. in. niemal co wieczór burze, jak w ostatnie dwa lata). Gdyby nie delikatne lekkie tkaniny, wytrzymać by się nie dało. Oczywiście zima z kolei nic z włoską pogodą nie ma wspólnego. Wniosek - trzeba mieć trochę tego trochę tego - stosownie do pory roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"w naszym kraju muszą być tkaniny grubsze, najlepiej angielskie, przeznaczone dla klimatu o dużej wilgotności powietrza, a nie cienkie włoskie, najlepiej sprawdzające się w suchym klimacie śródziemnomorskim."

to wg mnie częściowo nieaktualne. Latem temperatury są śródziemnomorskie, i dodatkowo panuje zabójcza wilgotność (m. in. niemal co wieczór burze, jak w ostatnie dwa lata). Gdyby nie delikatne lekkie tkaniny, wytrzymać by się nie dało. Oczywiście zima z kolei nic z włoską pogodą nie ma wspólnego. Wniosek - trzeba mieć trochę tego trochę tego - stosownie do pory roku

Ostatni garnitur jaki zamówiłem na miarę został uszyty z angielskiej tkaniny wełnianej vintage sprzed ponad 20 lat. Tkanina ta odpowiada grubością dzisiejszym tweedom. Po ponownym przejrzeniu próbników Dormeuila, Scabala, Holland & Sherry, Thomas Fisher, Dugdale Bros, Bateman Ogden, Vitale Barberis Canonico mogę stwierdzić, że aktualnie w większym wyborze są dostępne tkaniny cieńsze. Poza tym w upalne dni, człowiek w żadnej marynarce nie będzie czuł się komfortowo na dworze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Kolega torunianin zapytał w osobnym wątku o tkaniny Harrisons of Edinburgh, o których nie było tutaj mowy:

viewtopic.php?f=2&t=632

Przy okazji natrafiłem na wiadomość, że ceniona przez koneserów firma H. Lesser & Sons z Londynu została właśnie wchłonięta przez Harrisons of Edinburgh:

http://www.harrisonsofedinburgh.com/new ... -sons.html

Tkaniny H. Lesser & Sons zostały entuzjastycznie ocenione w pięknie napisanym eseju pod tym linkiem:

http://www.filmnoirbuff.com/article/h-lessers-and-sons

Pozostaje mieć nadzieję, że nowy właściciel podtrzyma dobre imię zakupionej marki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Chciałbym uszyć sobie krawat na Solcu, wełniany (wiem, ciepło się już robi, ale strasznie mnie naszła na taki nieformalny krawat chęć). W związku z tym mam pytania: jaka wełna nadaje się na krawat? Ktoś już może szył i mógłby polecić sklep, gdzie można znaleźć jakieś ciekawe materiały?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że materiał nie może być za gruby, bo będziesz miał problem z węzłem. Z tego samego powodu nie powinien być ani za sztywny, ani za szorstki. To ważne przy przesuwaniu materiału podczas wiązania krawat. Najlepiej skonsultuj w sklepie , oni często mówią na co klienci biorą ich materiały i to może być jakąś wskazówką. Ściśnij też mocno dłonią kawałek materiału, jeśli szybko powróci do poprzedniego wyglądu znaczy, że jest dobrej jakości i jest plastyczny. Jeśli zostaną załamania - odpuść (rób to dyskretnie; w niektórych polskich sklepach reagują na to nerwowo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że materiał nie może być za gruby, bo będziesz miał problem z węzłem. Z tego samego powodu nie powinien być ani za sztywny, ani za szorstki. To ważne przy przesuwaniu materiału podczas wiązania krawat. Najlepiej skonsultuj w sklepie , oni często mówią na co klienci biorą ich materiały i to może być jakąś wskazówką. Ściśnij też mocno dłonią kawałek materiału, jeśli szybko powróci do poprzedniego wyglądu znaczy, że jest dobrej jakości i jest plastyczny. Jeśli zostaną załamania - odpuść (rób to dyskretnie; w niektórych polskich sklepach reagują na to nerwowo).

Dzięki za praktyczne wskazówki, o takie właśnie mi chodziło. Przy okazji, 60 centymetrów, czyli tak jak podawał Macaroni, wystarcza na standardowy krawat ~150 cm i jakieś 8-9 cm maksymalnej szerokości? Tak się wolę upewnić.

W wątku o MM Krawaty było podane kilka takich miejsc:

Wełna praktycznie każda - zależy jaki efekt chcesz uzyskać.

Chciałbym krawat nie za ciężki, dobry w wiązaniu, i chyba nie za ciepły - czyli raczej lekką wełnę, jeśli dobrze rozumuje. Postaram się rozeznać w tych adresach - dzięki za przypomnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że materiał nie może być za gruby, bo będziesz miał problem z węzłem. Z tego samego powodu nie powinien być ani za sztywny, ani za szorstki. To ważne przy przesuwaniu materiału podczas wiązania krawat. Najlepiej skonsultuj w sklepie , oni często mówią na co klienci biorą ich materiały i to może być jakąś wskazówką. Ściśnij też mocno dłonią kawałek materiału, jeśli szybko powróci do poprzedniego wyglądu znaczy, że jest dobrej jakości i jest plastyczny. Jeśli zostaną załamania - odpuść (rób to dyskretnie; w niektórych polskich sklepach reagują na to nerwowo).

Dzięki za praktyczne wskazówki, o takie właśnie mi chodziło. Przy okazji, 60 centymetrów, czyli tak jak podawał Macaroni, wystarcza na standardowy krawat ~150 cm i jakieś 8-9 cm maksymalnej szerokości? Tak się wolę upewnić.

W wątku o MM Krawaty było podane kilka takich miejsc:

Wełna praktycznie każda - zależy jaki efekt chcesz uzyskać.

Chciałbym krawat nie za ciężki, dobry w wiązaniu, i chyba nie za ciepły - czyli raczej lekką wełnę, jeśli dobrze rozumuje. Postaram się rozeznać w tych adresach - dzięki za przypomnienie.

Zadzwoń na Solec, Panie mi kiedyś podwały ile na ile ma mieć kawałek materiału na krawat. Niestety, kartkę z tym gdzieś posiałem. Lepiej spytać się niż kupić ciut za mały kawałek. Jak będziesz miał wymiar to podaj, bo ja też przymierzam się do uszycia krawata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod tymi linkami znajdziesz nawet szablony krawatów. Łatwo możesz je dostosować do "swojej" długości krawata i ustalić ile materiału będziesz potrzebował.

http://sevenfoldties.reflexblue.org/resources.php

http://sevenfoldties.reflexblue.org/buypattern.php

http://www.carlofranco.com/what-is-a-seven-fold-tie.html

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłączę sie pod temat gdyż nie chcę zaśmiecać forum nowymi topicami. Chcę uszyć marynarkę wełnianą ew.wełna +jedwabi mam pytanie, ile kosztuje metr dobrego jakościowo materiału? Chodzi mi o materiał ze średniej półki cenowej, dostępny w polskich sklepach.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem dziś do MM. Pani powiedziała mi, że uszycie krawata takiego jak chcę (150 cm, 8,5 cm szerokości) wymaga 65 cm materiału. To o 5 cm więcej niż pisał Macaroni, ale wynika to z tego zapewne, że jestem nieco wyższy i chciałbym dłuższy krawat,

Aha i informacja, z jednego kawałka materiału takiej długości wychodzą cztery krawaty, tak przynajmniej usłyszałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłączę sie pod temat gdyż nie chcę zaśmiecać forum nowymi topicami. Chcę uszyć marynarkę wełnianą ew.wełna +jedwabi mam pytanie, ile kosztuje metr dobrego jakościowo materiału? Chodzi mi o materiał ze średniej półki cenowej, dostępny w polskich sklepach.

pozdro

60 - 100zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłączę sie pod temat gdyż nie chcę zaśmiecać forum nowymi topicami. Chcę uszyć marynarkę wełnianą ew.wełna +jedwabi mam pytanie, ile kosztuje metr dobrego jakościowo materiału? Chodzi mi o materiał ze średniej półki cenowej, dostępny w polskich sklepach.

pozdro

60 - 100zł

dzieki bardzo. A możecie jeszcze powiedzieć ile trzeba metrów kwadratowych na uszycie marynarki dla faceta o wzroscie 193/90 ?

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.