Skocz do zawartości

Tkaniny i inne materiały: wzory, sploty i inne


Bartek

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś dowiedziałem się, że kolor paska na brzegu tkaniny z Bielska jest oznaczeniem składu: pasek niebieski to czysta wełna, niebieski i czerwony to mieszanka (np. elanowełna).

Pewnie dla wielu nie jest to nowość, ja po raz pierwszy miałem do czynienia z bielskimi materiałami i może komuś jeszcze ta informacja się przyda.

To ja tylko uzupełnię, że niebieski i zielony lub sam zielony (najwidoczniej musieli w międzyczasie zmienić oznaczenie) oznacza wełnę z jedwabiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elka, Żoliborz, na rogu Kochowskiego i Krasińskiego.

Przejeżdżałem obok, sklep zauważyłem przypadkiem.

Wełny garniturowe nie są ich mocną stroną - została resztka, w większości blended, wygrzebałem też brytyjską 100%, ale kupon miał 180cm.

Kupiłem (za 20zł:) szarą, grubą bawełnę, z mocnym poprzecznym prążkiem (diagonal?), po Świętach będą chinosy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o tkaniny polskie padłem ostatnio ofiarą słabego materiału.

Kupiłem piękną jodełkę poprzetykaną niebieską kratą - naprawdę wspaniały wizualnie materiał. Tkanina z Bielska, koszt ok 60zł/m, jeśli dobrze pamiętam.

Po uszyciu spodni, które jako takie prezentowały się rewelacyjnie, okazało się, iż po jednym dniu noszenia widać jak materiał się rozchodzi w miejscach (szwach) narażonych na rozciąganie - z tyłu pośrodku, oraz w miejscach zszycia na pośladkach.

Jest to wina dosyć rzadko tkanego materiału - widać to kiedy wezmę dwie cześći zszyte ze sobą (np. cały boczny szew nogawki) i poddaję delikatnemu rozciąganiu, materiał widocznie zaczyna się "rozwarstwiać" na szwie. Próbując to samo na płacie, nie uzyskamy nic takiego. Materiał jest moim zdaniem za cienki i za delikatny.

Nie odradzam kupowania materiałów w tych kwotach, bo mam spodnie uszyte z tweedu o podbnej cenie i materiał jest świetny, ale zwracajcie uwagę na to jak jest tkany materiał i jaką ma gramaturę.

Tak się prezentuje:

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o tkaniny polskie padłem ostatnio ofiarą słabego materiału.

Kupiłem piękną jodełkę poprzetykaną niebieską kratą - naprawdę wspaniały wizualnie materiał. Tkanina z Bielska, koszt ok 60zł/m, jeśli dobrze pamiętam.

Po uszyciu spodni, które jako takie prezentowały się rewelacyjnie, okazało się, iż po jednym dniu noszenia widać jak materiał się rozchodzi w miejscach (szwach) narażonych na rozciąganie - z tyłu pośrodku, oraz w miejscach zszycia na pośladkach.

Jest to wina dosyć rzadko tkanego materiału - widać to kiedy wezmę dwie cześći zszyte ze sobą (np. cały boczny szew nogawki) i poddaję delikatnemu rozciąganiu, materiał widocznie zaczyna się "rozwarstwiać" na szwie. Próbując to samo na płacie, nie uzyskamy nic takiego. Materiał jest moim zdaniem za cienki i za delikatny.

Nie odradzam kupowania materiałów w tych kwotach, bo mam spodnie uszyte z tweedu o podbnej cenie i materiał jest świetny, ale zwracajcie uwagę na to jak jest tkany materiał i jaką ma gramaturę.

Tak się prezentuje:

Wyglada bardzo interesujaco ... mnie sie podoba.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też się podoba, tylko boję się w tych spodniach siadać i schylać :D

Masz moze jakies instrukcje jak rozpoznac taki material? Czy krawiec cos mowil jak tylko mu pokazales z czego ma szyc?

Pytam, bo chcialbym wyprobowac kilku krawców jesli chodzi o spodnie, a na probe tez bym wolal materialy w tym przedziale cenowym.

Ps. Material piekny, takie wzory lubie najbardziej. Kupowany w Merino?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał był kupiony przy okazji forumowej wycieczki do Łodzi.

Cieżko mi wytłumaczyć jak to rozpoznać - ale spróbuj się dokładnie przyjrzeć jaki jest splot, czy włókna przy krawędzi materiału się rozciągają, jak ciągniesz krawędź. Materiał powinien być raczej zbity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał był kupiony przy okazji forumowej wycieczki do Łodzi.

Cieżko mi wytłumaczyć jak to rozpoznać - ale spróbuj się dokładnie przyjrzeć jaki jest splot, czy włókna przy krawędzi materiału się rozciągają, jak ciągniesz krawędź. Materiał powinien być raczej zbity.

Jesli znajde cos w Wwie w tym tygodniu to dam znac. Ustaliliscie juz termin kiedy wybieracie sie do Lomianek, bo moze warto poczekac na zakupy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

mam pytanie odnośnie podawanej przez większość producentów gramatury tkanin. W większości przypadków spotykam się z oznaczeniami dajmy na to 280g lub np. 9oz etc, przy czym pytanie moje dotyczy tego, czy masa ta odnosi się do metra kwadratowego, czy też metra bieżącego tkaniny (w przypadku więc kuponu byłoby to średnio ok. 150 cm)?

Czy ktoś posiada może jakieś informacje na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej że są różne szerokości tkanin np. 75 cm.

tu nie wiem - wiekszosc belek tkanin garniturowych byla szerokosci 150 cm.

Hmmm... co do zasady zgadzam sie z tym, ze gramatura podawana jest w przeliczeniu na m2, jednakze wczoraj otrzymalem maila od jednego producenta tkanin podajacego wage zarowno w przeliczeniu na m2, jak i na metr biezacy, w ktorym poinformowal mnie, ze np. scabal i kilka innych firm podaje wage tkanin w przeliczeniu na metr biezacy (tj. szerokosc ztcp 150x100).

pogrzebalem troche i znalazlem tez to:

"Mystery solved! 31 is the correct conversion for cloth, for the following reasons. (We may all thank Dougal Monroe, President of Holland & Sherry, for this information, which he passed on to me today.)

Cloth is not weighed by the square yard but by one yard times the running width; that is, the width INSIDE the selvage. Most British-made goods are 60" wide off the loom. 2" total are usually taken into account as selvage (even though the selvage might be slightly narrower than that). So a 10 ounce cloth then should weigh 10 ounces per 36" by 58" piece.

Cloth made on the metric system is typically made in 150 cm width goods. Shave a little off for the selvage. Multiply by 100 cm. The cloth's weight in grams is based on that square measurement. Work through the math and you will see that 31 is the proper conversion. Or close enough. When you drop enough decimal places often enough for the sake of convenience, a little precision necessarily gets lost."

za london lounge

London Lounge

Google cache dla niezalogowanych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli, o ile się nie mylę też jest dawałoby to podstawy do przyjęcia poglądu o podawaniu gramatury wełen w przeliczeniu metr bieżący. W poniedziałek powinienem otrzymać odpowiedź z jeszcze jednego źródła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem brednie, czasem nie. Jest tam także napisane, że jest to rodzaj mocnej, grubej, półlnianej lub lnianej tkaniny wykonanej w splocie skośnym. Dodatkowo jest napisane, że jest wykorzystywany m.in. w spodniach roboczych, co nie znaczy drelich=spodnie robocze. Był on używany oprócz tego w polskich mundurach wojskowych. Chociaż nie jestem specjalistą od tkanin, tak po wpisaniu hasła w Google wnioskuję, że drelich to rodzaj tkaniny opisany powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.