Skocz do zawartości

Look od zera...


PatLove

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro Parajumpers się nada, to płaszcz na razie odpuszczam, tym bardziej ze mam jeszcze takiego cienkiego wiosenno-jesiennego Strelssona. Co prawda jest czarny i zapinany na suwak ale myśle, ze tez do smart casualu byłby ok...

Skupiam się w takim razie na ten moment na kupnie butów, spodni, koszul i swetrów.

Piszac „czarne oksfordy” masz na myśli czarne skórzane chukka, broguesy, czy gładkie klasyczne półbuty bo w sieci każde z nich nazywane są „oksfordami”?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jakbyś posłuchał się rady @lubo69 i stworzył sobie własną listę podobną do tych z wątku, który zacytował stronę wcześniej.
Sam niedawno stworzyłem sobie swoją, którą niżej zamieszczam. Może akurat częściowo chciałbyś się na mojej wzorować. Oczywiście jest to swego rodzaju przewodnik i ciężko się jego kurczowo trzymać. Dodatkowo to jak ta lista będzie wyglądać zależy od tego jakiej jesteś profesji i czy/jaki obowiązuje Cię dresscode. Jestem zdania jednak, że warto poświęcić swój czas na rozpisanie sobie konkretnych celów zakupowych i konfrontowanie tej listy z rzeczami, które potencjalnie chcielibyśmy kupić bo akurat jest okazja/przecena/ktoś sprzedaje na forum czy allegro. Dzięki temu możemy się zastanowić czy naprawdę jest nam ta konkretna rzecz potrzebna.

 

3 garnitury - granatowy trzyczęściowy, ciemnoszary, jasnoszary
2 marynarki - granatowy blezer, niebieskie/granatowe fresco/tropik na lato

2 pary spodni eleganckich - jasnoszare, ciemnoszare

7 okryć wierzchnich - parka, bosmanka, płaszcz jednorzędowy granatowy, płaszcz jednorzędowy wielbłądzi, skóra czarna, skóra brązowa, harringtonka

4 pary jeansów - czarne, granatowe bez wytarć, granatowe z lekkimi wytarciami, średnio-niebieskie

4 pary chinosów - khaki, granatowe, jasnoszare, beżowe

4 pary butów eleganckich - czarne oxfordy, brązowe oxfordy, bordowe brogsy, zamszowe oxfordy

4 pary zimowych butów - brązowe sztyblety, czarne sztyblety, brązowe trzewiki, brązowe chukka

2 pary letnich butów - boat shoes, driving shoes

2 pary sneakersów - conversy, brązowe skórzane sneakersy

10 swetrów - golfy (ciemnozielony, jasnoszary, ciemnoszary, granatowy, bordowy), v-neck (ciemnozielony, jasnoszary, ciemnoszary, granatowy, bordowy)

8 koszul - OCBD (biała, niebieska), półformalna z kołnierzykiem półwłoskim (biała, niebieska), półformalna z kołnierzykiem włoskim (biała, niebieska), biała na spinki, pincollar na spinki

4 koszulki polo - biała, granatowa, bordowa, ciemnozielona

5 krawatów - szary w kratę pasterza, grenadyna garza fina (bordowa, ciemnozielona, granatowa, czarna)

2 poszetki - biała lniana + biała lniana z granatowym obszyciem

3 paski - czarny, brązowy, skórzany pleciony, brązowy do dżinsów

2 pary szelek - białe mora AT, granatowe

2 szaliki - szary kaszmir, granatowy kaszmir

2 czapki - szary kaszmir, granatowy kaszmir

2 pary rękawiczek - czarne, brązowe
Koszulki, bielizna, skarpetki - bez ograniczeń.

 

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @W.N., Twoja lista niewątpliwie się przyda bo wydaje mi się, że jest w miarę kompletna ale za to, to już zakupy na większą skalę.

Ja na razie wymyśliłem to sobie tak:

-2 x chino: granatowe + beżowe

-szare flanelowe spodnie w kant

-2 x koszula OCBD: biała + niebieska

-skórzane brązowe chukka

-trzewiki z ażurowaniem British Tan

-2 x v-neck: szary + granatowy

-granatowy blazer

-pasek: brąz (tu pytanie-czy do butów w kolorze British Tan pasowałoby mieć również pasek w zbliżonym odcieniu-najcześciej w paskach ten kolor określany jest jest cognac, czy może być po prostu średni odcień brązu?)

-rękawiczki: brąz (czarne są) 

To tak na "pierwszy ogień", a później będę oczywiście stopniowo uzupełniał garderobę. Coś byście dodali do pierwszych zakupów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam trzewiki w kolorze tan. Pasują właściwie tylko do jeansów, z niczym innym nie wyglądają zbyt dobrze. Zamiast tego polecam zamszowe Chelsea Boots, coś w tym stylu: https://www.shoesandshirts.nl/shoes/all-shoes/crockett-joneschelsea-8-city-sole_1900.html

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Zajac Poziomka napisał:

Prościej by było, gdybyś określił swój budżet... niedrogie a bardzo przyzwoitej jakości rzeczy smart-casual (swetry, chinos, koszule, koszulki polo) kupisz na

https://www.uniqlo.com/eu/en/home/

https://www.ctshirts.com/uk/home?userSelectedSite=true 

Jeżeli masz większy budżet, zajrzyj na:

https://www.johnsmedley.com/

https://www.sunspel.com/euro/

Jeżeli szukasz jakości premium (w adekwatnych cenach):

https://michaeljondral.com/

https://www.fransboonestore.com/

W przeciwieństwie do kolegów, raczej nie polecam naszych rodzimych marek (niestety). 

Marynarka Pana Adamskiego rzeczywiście nie wygląda ładnie. Niemniej jednak uważam, że u wszystkich naszych marek można kupić fajne rzeczy za rozsądne pieniądze np swetery u Zacka Romana, marynarki Mr Vintage z Lancerto, skórzane dodarki od Milera, koszule od MT. Nie wszystkie produkty są warte swojej ceny. Z drugiej strony z linków, które podałeś np jak dla mnie większość ubrań CT jest adresowana do ludzi w wieku 60+. To wzornictwo jest po prostu nudne. Lepiej popatrzeć już na SS czy poszukać czegoś w TK maxx, na Zalando itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Zajac Poziomka napisał:

Odradzam trzewiki w kolorze tan. Pasują właściwie tylko do jeansów, z niczym innym nie wyglądają zbyt dobrze. Zamiast tego polecam zamszowe Chelsea Boots, coś w tym stylu: https://www.shoesandshirts.nl/shoes/all-shoes/crockett-joneschelsea-8-city-sole_1900.html

Dzięki za sugestię, w takim razie może jasnobrązowe chukka i ciemnobrązowe trzewiki?

A jak określilibyście kolor butów, do których link podesłał @betsyhttps://patine.pl/yanko-style-653-trzewiki-cuero.html ?

Czy to: https://clarksonline.pl/meskie/buty/glide-chukka/26135429/Product.aspx jest kolor British Tan? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PatLove mam trzewiki Yanko w tym kolorze i jest to jedna z najrzadziej noszonych przeze mnie par. Ten kolor mało z czym wygląda dobrze. Ładnie komponuje się z jeansami, zielonymi chinosami i to chyba by było na tyle. 

@Pawcio w czym klasyczny v-neck, koszula polo, koszula czy chinosy z CT są bardziej "nudne" od tych z SS? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, PatLove said:

Dzięki @W.N., Twoja lista niewątpliwie się przyda bo wydaje mi się, że jest w miarę kompletna ale za to, to już zakupy na większą skalę.

Ja na razie wymyśliłem to sobie tak:

-2 x chino: granatowe + beżowe

-szare flanelowe spodnie w kant

-2 x koszula OCBD: biała + niebieska

-skórzane brązowe chukka

-trzewiki z ażurowaniem British Tan

-2 x v-neck: szary + granatowy

-granatowy blazer

-pasek: brąz (tu pytanie-czy do butów w kolorze British Tan pasowałoby mieć również pasek w zbliżonym odcieniu-najcześciej w paskach ten kolor określany jest jest cognac, czy może być po prostu średni odcień brązu?)

-rękawiczki: brąz (czarne są) 

To tak na "pierwszy ogień", a później będę oczywiście stopniowo uzupełniał garderobę. Coś byście dodali do pierwszych zakupów?

Dobry zestaw "startowy", choć trochę zachowawczy. Ja bym dorzucił coś "kolorowego" np. bordowe chinosy, bordowy v-neck, koszulę różową albo w czerwoną kratkę, ale to już kwestia indywidualnych upodobań. Za to wydaje mi się, że jeżeli zamierzasz chodzić w koszuli na co dzień, to 2 koszule to absolutne minimum - ze względów logistycznych przydałoby się ich więcej.

Najważniejsze to przestawić myślenie podczas zakupów z "ładny/brzydki ciuch" na "ciuch który pasuje/nie pasuje do mojej garderoby". Mi się jeszcze nie udało;)

No i na koniec przy okazji takiej gruntownej przebudowy garderoby warto ogarnąć "grafik wyprzedaży". Styczeń-luty to dobry czas. Np. w lutym w Charles Tyrwhitt może się pojawić oferta 2 koszule za cenę jednej, wtedy jednym zamówieniem można "odhaczyć" temat koszul.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że powstaje tu szum informacyjny.

Jeśli wskoczysz od razu na głęboką wodę ("sztywny", 3-częściowy garnitur, buty ze zdobieniami proponowane w poprzednich komentarzach etc.), to szybko z tego zrezygnujesz, bo nie będziesz czuł się sobą, będzie to dla Ciebie nienaturalne.

Ja sugeruję na początek zerwanie z krzykliwymi markami odzieżowymi (SuperDry, Diesel, Dsq2, Replay). Z wymienionych przez Ciebie marek Hugo Boss i Scotch&Soda posiadają duży wybór produktów w stylu smart casual. Napisałeś, że znajdujesz się w Szwecji. Nie powinieneś mieć więc problemów z dostępem do marek takich jak: Gant, Tiger of Sweden, Flippa K. Oferują one duży wybór mniej lub bardziej eleganckich rzeczy dobrej jakości. Marki te znajdziesz na zalando.

Przy kupnie rzeczy wełnianych zwracaj uwagę czy mają one dopisek virgin wool. Przy innych sprawdzaj kraje produkcji. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ciasteczkowy kolorów się nie boję więc spoko, na pewno z czasem dorzucę coś dla "ożywienia" garderoby, a może nawet i od razu tak, jak napisałeś-jakąś koszulę.

Metki czytam już od dość długiego czasu, od kiedy naciąłem się kiedyś na ładne, dość drogie sneakersy jednej z prestiżowych marek, które okazały się być wyrobem z "plastikowej świni", a że były używane zwrócić ich nie mogłem...

@Stasiak doskonale wiem co masz na myśli, dlatego od razu w pierwszym poście podałem termin smart casual bo nie o "sztywne" bycie pod krawatem mi chodzi... 

Marki, o których napisałeś rzeczywiście są tu dostępne bez większego problemu, w drugi dzień świat startują wyprzedaże więc rozejrzę się trochę.

 

P.S.

Ponawiam pytanie o kolor Clarksów, z podanego przeze mnie linku. Czy taki odcień brązu będzie ok, czy mieliście na myśli jeszcze ciemniejszy?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Zajac Poziomka napisał:

@betsy Uważam, że stosunek ceny do jakości polskich marek  nie jest zbyt dobry.

 

Jeśli mówimy o cenach jakie klient faktycznie płaci, a nie cenach "z metki", to moim zdaniem w wielu przypadkach trudno europejskim markom przebić ceny liderów rodzimego rynku (Vistula, Bytom). U obu tych marek bez trudu można w środku sezonu kupić niezłe marynarki z dobrych włoskich tkanin za równowartość 85-100 euro (niby na metce 800-900 zł, ale niemal przez cały sezon można dostać rabat 50%, więc wychodzi 400-450 zł). Nie znam innych europejskich marek które mają takie ceny w środku sezonu, na całą kolekcję, przy pełnej rozmiarówce. Albo klasyczny płaszcz 100% kaszmir za 280 euro (Lantier ma w tym sezonie chyba 2 modele z rabatem wychodzi 1250 zł).

Oczywiście nie każdy model tych marek jest wart uwagi, ale moim zdaniem dla kogoś kto rozpoczyna przygodę z modą męską z ograniczonym budżetem, trudno o lepszy stosunek ceny do jakości w kategorii marynarki, garnitury, płaszcze. Pomijam oczywiście outlety, wyprzedaże, yoox'y, aukcje internetowe itp.

  • Like 3
  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mr.vintage To prawda. Vistula (a właściwie Lantier, bo niższe linie są raczej kiepskie) i Bytom miewają całkiem przyzwoite marynarki w niezłych cenach - o ile komuś pasuje duże (Vistula) bądź bardzo duże (Bytom) wypełnienie ramion. Na niektórych sylwetkach wygląda to nieźle, ale np. u mnie katastrofalnie. W zacytowanym przez Ciebie fragmencie miałem jednak na myśli nie Vistulę czy Bytom, a polskie "sartorialne" marki - wynika to z kontekstu całej wcześniejszej dyskusji ale w tym cytowanym poście faktycznie tego nie sprecyzowałem. Dodatkowo miałem na myśli raczej swetry, chinosy, koszulki polo itp. Kolega który założył wątek pytał się o to gdzie kupować ubrania smart casual, a nie garnitury. Według mnie wydawanie 300-400 złotych na wełniany sweter u któregoś z polskich "sartorialnych" brandów nie ma żadnego sensu - za około 120-130 złotych można kupić bardzo przyzwoite jakościowo Uniqlo, a za 300-400 to już lepiej John Smedley/Turnbull&Asser itp.  na przecenie (a przeceny u nich są regularnie, dwa razy w roku).

  • Like 2
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PatLove kolor butów o które pytasz może słabo kontrastować z beżowym chino z Twojej listy. Pewniejszy będzie ciemny brąz - zresztą do granatowych spodni też będzie lepiej pasował.

Zamiast dwóch v-necków proponuję jeden, a drugi zamienić na zapinany sweter, granatowy lub średnioszary. Dobrze wygląda z marynarką lub bez, z krawatem, muchą i z koszulą rozpiętą pod szyją. Na koszulkę polo i t-shirt też da się go założyć z dobrym skutkiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.