Skocz do zawartości

Wygoda skórzanych butów i udręki przy rozchodzeniu


Kyle

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zaobserwowałem pewną właściwość przy rozchodzeniu butów. Mianowicie, nauczywszy się dbać o zamszowe buty, przestałem je oszczędzać na deszczową pogodę, a wręcz właśnie preferuję je w tym momencie. Zamszowe G&B, które przez rok dość intensywnego noszenia nie chciały się rozejść w szerokości, po zaledwie 2-3 wyjściach w nawet lekko deszczową pogodę, od razu "poddały się" ostatecznemu dopasowaniu do stopy.

Moje zamszowe G&B tak szybko się rozeszły, że stopa na szerokość wręcz wystaje poza boczną krawędź "podeszwy". Możliwe, że to inny model, moje wyglądają tak: http://www.ebay.de/itm/Gordon-Bros-2318 ... 3cc2be6573

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się, że szewc zrobił swoje i jest OK? :)

Dziś oddałem, zobaczymy czy będzie lepiej. Mam wrażenie, że but mnie uwiera przez to że mam jedną stopę dłuższą i jest zbyt krótki, nie doszukałem się jakiejś wady widocznej gołym okiem, drugi but jest wygodny i nawet skacząc na jednej nodze udało mi się w nim wrócić do domu po lekkomyślnym wyjściu w tych butach :lol:

Edit:

Wszystkich nie pamiętam ale kilka z lepiej zapamiętanych to wypychanie butów gazetami nasączonymi denaturatem, skarpeta nasączona mlekiem, posmarowanie buta od środka moczem (!!!), smarowanie octem (to polecał mi szewc, boje się spróbować), jednak nie próbowałem tych metod bo jakoś mnie nie przekonały

Wiele efektów z tych przedstawionych sposobów (szczególnie z denaturatem !) widziałem na własne oczy i czasami naprawdę szkoda się człowiekowi robiło, widząc minę Klienta, który zastosował któryś z powyższych sposobów i przyszedł po ratunek. Jeżeli nowe buty Was gdziekolwiek gniotą, uwierają, obcierają itp. to tylko i wyłącznie wizyta u sprawdzonego szewca, pozbycie się max kilkunastu złotych i odbierzecie buty idealnie dopasowane do anatomii stopy. Odpowiednie rozciągnięcie, zmiękczenie specjalnymi środkami całej skóry i po problemie. Dla przykładu zdjęcia jak to wygląda :

post-3033-13658922210615_thumb.jpg

post-3033-13658922211205_thumb.jpg

post-3033-13658922211586_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odebrałem buty od szewca, ten niewygodny jest po rozbiciu, jest lepiej. Nadal jednak nie jest tak wygodny jak drugi but. Szewc powiedział żeby potraktować but octem, boje się jednak, że odbarwi się, będzie coś widać na wierzchu buta albo skóra się zniszczy. Panowie co robić? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Wiele efektów z tych przedstawionych sposobów (szczególnie z denaturatem !) widziałem na własne oczy i czasami naprawdę szkoda się człowiekowi robiło, widząc minę Klienta, który zastosował któryś z powyższych sposobów i przyszedł po ratunek. Jeżeli nowe buty Was gdziekolwiek gniotą, uwierają, obcierają itp. to tylko i wyłącznie wizyta u sprawdzonego szewca, pozbycie się max kilkunastu złotych i odbierzecie buty idealnie dopasowane do anatomii stopy....

Traktowałbym to jako półśrodek/tanią alternatywę (czego nie neguję).

Optycznie jednak wygląda to fatalnie i nie maskuje wady stopy właściela butów, a wręcz ją uwydatnia.

Przy takiej stopie lepiej dobierać szersze kopyto, albo droższe rozwiązanie: szyć buty pod swoją stopę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Traktowałbym to jako półśrodek/tanią alternatywę (czego nie neguję).

Optycznie jednak wygląda to fatalnie i nie maskuje wady stopy właściela butów, a wręcz ją uwydatnia.

Przy takiej stopie lepiej dobierać szersze kopyto, albo droższe rozwiązanie: szyć buty pod swoją stopę.

Zauważ jednak, że są to buty nowe, nigdy nie ubierane. Z chwilą przejścia kilkunastu kroków, te ewidentnie zaakcentoane uwypuklenia znikają. Pokazuję tutaj jak należy postępować z całkiem nowymi butami. Gdyby buty były po kilku przejściach, uwypuklenia byłyby bardzo łagodne i nie byłoby po nich większego śladu.

Jest jeszcze jedna kwestia. Tutaj pokazane rozciąganie punktowe, natomiast jeżeli ktoś życzyłby sobie można buty niejako rozciągać całościowo, np. na podbiciu, w palcach, na długość itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odebrałem buty od szewca, ten niewygodny jest po rozbiciu, jest lepiej. Nadal jednak nie jest tak wygodny jak drugi but. Szewc powiedział żeby potraktować but octem, boje się jednak, że odbarwi się, będzie coś widać na wierzchu buta albo skóra się zniszczy. Panowie co robić? :roll:

Moja rada, jako osoby pracującej na codzień przy obuwiu, jest taka, aby nie eksperymentować, bo obawy o odbarwienie lub zniszczenie butów są jak najbardziej właściwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Panowie jak to jest z glebokoscia piety? Zwieksza sie ona przy rozchodzeniu znacznie czy raczej nie ma co na to liczyc? Pytam, bo nabyte przez ebay C&J maja dziwacznie plytka (5-5.5cm) piete, co w polaczeniu z dosc ciasna rozmiarowka owocuje efektem wysuwajacej sie piety. Teraz sam nie wiem czy pieta jest za plytka czy but za maly :o

Pozdrawiam,

dsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam problem na początku z CJ Cliford,teraz-po ponad roku czasu :D - jest znacznie lepiej.Jeżeli mogę coś poradzić, to spróbuj zakładać do tych butów tylko skarpety z naturalnych przędzy bez żadnych sztucznych domieszek-100% bawełna,wełna itd-wówczas stopa znacznie lepiej ,,siedz"i w bucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wlasnie myslalem, ze na wiecej niz 0.5cm to raczej nie ma co liczyc. Troche mnie to dziwi, bo myslalem, ze przy w miare normalnych pietach nie bedzie problemow z dopasowaniem. Z drugiej strony to pierwsze UK7.5 ktore mierzylem, wiec moze jednak ten rozmiar nie jest dla mnie taki idealny.

Pozdrawiam,

dsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ de_bergerac

nie mogę się zgodzić do końca z tą opinią. Co prawda cena często jest odpowiednikiem jakości jednakże są wyjątki. Moje najbardziej wygodne buty kupiłem w Hiszpanii za 14 euro. Buty kupione w Polsce za cenę np. 10 krotnie wyższą obcierały mnie przy rozchodzeniu. Swoją drogą mam też jedną parę oksfordów, która obciera mnie od dwóch lat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zaś najwygodniejsze są buty od Emlinga, nawet bardziej niż Durancowe, teoretycznie pod wymiar robione.

Tyle, że trochę ciężko oczekiwać, że im droższe buty, tym kopyto będzie mieć bardziej komfortowy dla stopy kształt ;) Faktem jest jednak, ze wskutek innego wykończenia chociażby podeszwy, o wiele lepiej się chodzi przeważnie w butach lepszych producentów, dlatego lepsza 1 dobra para, niż 2 średnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Podepnę się pod temat

Z rozchodzeniem nowych butów akurat zwykle problemów nie miewam

natomiast ostatnio pojawił się inny problem - zaczyna mnie boleć śródstopie po kilku godzinach użytkowania butów ( bez względu na rodzaj i markę ) ... co dziwne bardziej w lewej stopie

dziś ze trzy godziny pochodziłem po mieście ( nie non stop - z przerwami na jazdę samochodem ) i do tej pory to czuję

nie zdarza mi się to w obuwiu sportowym ani w tym używanym w pracy ( mam na myśli obuwie lekarskie )

macie też takie problemy ??? co to się dzieje ??? pora umierać ???

nadmienię tylko że zawsze używam wkładek ( różnych - najczęściej ze skóry )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizyta u ortopedy powinna wyjaśnić sprawę.

Też to sugeruje. Jeśli ktoś musi mieć wyprofilowaną wkładkę podtrzymującą stopę w środkowej części, to zapewne ma płaskostopie.

Albo odwrotność płaskostopia, czyli zbyt wysklepiony łuk. Wówczas w wyniku chodzenia zbytniemu obciążeniu poddawane są ścięgna i rozcięgna, głównie z boku stopy. Stąd może brać się ból. Mogą to być też inne problemy z mechaniką ruchu stopy.

Ortopeda+badanie podoskopem+wkładki poprawiają niesamowicie komfort, więc również polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.