Skocz do zawartości

Pielęgnacja obuwia - zasady ogólne


saphir.pl

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, szewc24.pl napisał:

Nie trzeba być żadnym ekspertem, żeby zobaczyć co się stało, więc bagatelizowanie tego ze strony KH to trochę nie fair. Widać aż nadto, że została przerwana skóra cholewki buta (i pewnie też wspomniana zakładka). Takie naprawy są możliwe, ale nie wiem kto by to zrobił za 20 zł. W takich przypadkach należałoby odwarstwić podpodeszwę, dokonać wklejenia wewnętrznej łatki, być może wstawienia nowych zakładek, przeszycie Blakiem, wcześniej zdemontowania, a później zamontowania z powrotem obcasów (mowa o naprawie bez kompromisów).

Można zastosować wersję tylko klejoną, ale to też nie jest takie proste jak by się wydawało.

Myślę, że zrobią to po taniości czyli zaleją butaprenem i tyle - na to wskazuje podana przez nich cena. Myślę @pawlik, że lepiej byś chyba zrobił wysyłając te buty do szewc24, przynajmniej masz pewność, że zrobi to porządnie, a skoro chcą zwrócić koszty....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Jamjest napisał:

Myślę, że zrobią to po taniości czyli zaleją butaprenem i tyle - na to wskazuje podana przez nich cena. Myślę @pawlik, że lepiej byś chyba zrobił wysyłając te buty do szewc24, przynajmniej masz pewność, że zrobi to porządnie, a skoro chcą zwrócić koszty....

Lepiej odeślij buty tam gdzie je kupiłeś , przynajmniej za jakiś czas odzyskasz pieniądze jeśli naprawy okażą się nieskuteczne ( jest duża szansa że tak właśnie będzie  ) . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem zimowe buty z cholewkami ze skóry licowej. Buty mają gumową podeszwę.
Chcę je maksymalnie dobrze przygotować na deszcz, śnieg i sól. Jakie kosmetyki zastosować, w które miejsca i w jakiej kolejności?
Czy przed pierwszym użyciem muszę zmyć sklepowe zabezpieczenie i czy taka kolejność jak niżej będzie ok? A może na sam początek nie ma sensu stosować wszystkiego? A może jeszcze jakiś tłuszcz jeszcze należy zastosować? W którym momencie?
1. Mydło do skór (czy nowe buty jest sens tym traktować, brudu na nich nie ma?)
2. Saphir Renovateur Cream (czy nowe buty wymagają renowacji?)
3. Pommadier Cream SAPHIR
4. Pate de Luxe SAPHIR MDOR (czy to tylko na nosek i piętę czy po całości, jeśli po całości, to czy nie przykryje Pammadiera i po co w takim razie stosować Pommadier uprzednio?)
5. Impregnat w sprayu

Sprzedawca poradził, żebym użył 1. Mydło, a potem na całej cholewce pastę z pozycji nr 4 powyżej i na tym koniec,

 

Patrzyłem na youtubie na kanale multirenowacja i tam są używane takie kosmetyki jak niżej, ale one były chyba stosowane  do butów letnich, które już były wcześniej noszone. Nie zastosowano też żadnej impregnacji w sprayu, niepotrzebna jest?

1. Czyszczenie - Renomat SAPHIR
2. Odżywienie skóry i regeneracja koloru - Pommadier Cream SAPHIR MDOR
3. Lustrzany połysk i efekt patyny/przyciemnienia - Pate de Luxe SAPHIR MDOR
4. Natłuszczenie i zabezpieczenie skórzanej podeszwy - Dubbin HP Saphir

1. Czyszczenie - Mydło Saphir
2. Regeneracja skóry i głębokie odżywienie - Saphir Renovateur Cream
3. Głębia koloru i natłuszczenie - Saphir Pommadier Cream
4. Połysk i zabezpieczenie skóry - Saphir Pate de Luxe

Dzięki za pomoc.

 

fot1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał, w Bexleyach rozkleił mi się obcas na boku do ok. połowy. (podeszwa gumowa) Czy chodząc w nich mogę jakoś dodatkowo uszkodzić buty? Rozkleiły mi się jakiś rok temu, ale nie pogłębia się to. Naszło mnie ostatnio żeby coś z tym w końcu zrobić, ale w sezonie jesienno-zimowym mam je w stałym użyciu i trochę szkoda mi je odsyłać na dłuższy czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się raczej nie powinno stać. Jeżeli obcas jest wyodrębniony (nie stanowi monobloku z całym spodem), to często nie jest on klejony, tylko mocowany innymi systemami, jak chociażby za pomocą np. gwoździ z gwintem. Z biegiem czasu jak spody pracują, następuje pojawianie się szczelin pomiędzy podeszwą i obcasem, ale najczęściej na strachu się kończy ;) Chodź normalnie i tylko czasem zobacz czy szczelina się bardziej nie pogłębia. Jakby co, to wrzuć jeszcze fotkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, szewc24.pl napisał:

Źle wykonana usługa. Należałoby dokonać ponownego zelowania.

mam podejrzenie, że mogłem nadepnąć na coś ostrego (typu pinezka) i zrobić dziurę w gumie. Czy to może być przyczyną, czy mimo to nie powinno się to stać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przebicie gwoździem, szpilką, drutem nie powinno mieć żadnego wpływu na podeszwę, poza punktową dziurką. W przypadku Twoich butów, źle wykonane klejenie doprowadziło do falowania materiału zelówkowego. Utworzyła się poduszka powietrzna i z tym nic się nie zrobi. W tym miejscu, jeżeli doszło do przerwania punktowego gumy, będzie wnikała woda i nie mając później jak odparować będzie wchłaniać się w podeszwę, stopniowo doprowadzając do jej zniszczenia. Jest to proces długofalowy, ale może poczynić znaczne szkody, powodując po dłuższym czasie gnicie skóry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, lubie_jeansy napisał:

Kupiłem zimowe buty z cholewkami ze skóry licowej. Buty mają gumową podeszwę.
Chcę je maksymalnie dobrze przygotować na deszcz, śnieg i sól. Jakie kosmetyki zastosować, w które miejsca i w jakiej kolejności? ... 

Wszystko to nie :) Albo woski, albo aerozol, bo napracujesz się nad lustrem, a później zmatowisz efekt aerozolem. Unikaj nadmiaru. Unikaj na starcie również silnych cleanerów, bo brak wyczucia może czasem skutkować uszkodzeniem słabszego oryginalnego wykończenia. Proponuję na start taki sposób postępowania: http://pastadobutow.pl/05_jak-zadbac-o-nowa-pare-butow.html

Jeżeli uznasz, że to za mało, wtedy rozszerzaj zakres. Pamiętaj, że tłuszcz może przyciemnić skórę! Pamiętaj o próbie na mało eksponowanym fragmencie, zanim weźmiesz się za całość. To pozwoli na wyeliminowanie ewentualnych błędów. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie proponuję nie stosować dubbinu na cholewkę. Krem i pasta powinny wystarczyć. Natomiast, jeżeli kiedyś uznasz, że skóra potrzebuje jednak tłuszczu to po czyszczeniu Dubbin, a krem / pastę najlepiej po tygodniu na przykład. Mocno natłuszczona skóra po prostu średnio współpracuje z woskami i moim zdaniem warto jej wtedy dać trochę czasu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem już jakimi środkami i w jakich odstępach czasu pielęgnować obuwie, ale nie jestem do końca pewien czym i stąd kilka moich pytań

-czyszczę buty z kurzu szczotką
- tłuszcz terrago – nakładam bawełnianą szmatką? Po dobie poleruję szmatką/sczotką czy tylko lekko przecieram szmatką?
- krem Famaco – czy mogę nakładać szmatką, czy lepiej zainwestować w szczotkę do nakładania? Czy później poleruję/przecieram szmatką czy szczotką, jeśli szczotką to mogę tą samą, którą oczyszczam obuwie? Ile razy powinienem powtórzyć nakładanie i polerowanie kremu w nowych butach (dubbin terrago od początku nie będę stosował )
- pasta Famaco – podobne pytanie co do kremu, czy mogę wszystko nakładać szmatką i polerować jedną szczotką?

Mam jeszcze pytanko dotyczące dbania o obuwie zamszowe, czy zabezpieczacie w jakiś sposób krawędź podeszwy podczas używania pasty w sprayu? W moich butach, mam białą gumową podeszwę i używając niebieskiej pasty całą sobie ubrudziłem, a później pół godziny usuwałem ją za pomocą zmywacza do paznokci… ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) może być szczotką, a może być szmatką - nie ma różnicy

2) do zwykłych eleganckich skórzanych butów w ogóle nie potrzebujesz tłuszczu (poza tym zawartym w kremie)

3) krem możesz nakładać szczotką, możesz szmatką... ale mi się najlepiej nakłada wacikami kosmetycznymi

4) ja nakładam jedną warstwę, dubbina tak jak pisałem w punkcie 2 nie stosuj

5) przy polerowaniu kremu najpierw kilka razy przejeżdżam szczotką, a potem "poprawiam" szmatką

6) pastę nakładam i poleruję szmatką

7) możesz do wszystkiego używać jednej szmatki i jednej szczotki

8) podeszwę możesz zabezpieczyć np. taśmą malarską

Przy czym chcę zaznaczyć, że nie jestem specem od pielęgnacji i renowacji butów, napisałem to co sam robię i co chyba całkiem nieźle działa (w mojej opinii moje buty wyglądają dobrze). Na samym początku przygody z butami o wiele bardziej się przejmowałem - po jednej szczotce i szmatce do każdego koloru pasty, nakładanie 3-4 warstw kremu i polerowanie co tydzień-dwa, zawsze po dniu chodzenia co najmniej dzień odpoczynku na prawidłach itd. Teraz o buty dbam o wiele mniej, kremuję je rzadko, tylko kiedy widzę że jest taka potrzeba, nakładam tylko jedną warstwę, do wszystkiego używam 1-2 szmatek i jednej szczotki... a buty wcale nie mają się od tego gorzej. Tobie też polecam nie przejmować się zanadto (co nie znaczy, że masz nie dbać o buty!) :) 

 

  • Oceniam pozytywnie 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za szybką ( WOW! ) i wyczerpującą odpowiedź :) Chyba faktycznie po przeczytaniu wielu postów i zbyt długim zgłębianiu tematu zbyt bardzo zacząłem się przejmować...

Jeśli chodzi o Dubbin Terrago, to na nowe buty (Berwick 242) nie będę stosował, ale mam inne tańsze buty nie GYW, które były totalnie przesuszone i próbuję je zregenerować. Wczoraj nałożyłem Dubbin Terrago, dziś wyglądają już dużo lepiej, ale są na prawdę bardzo tłuste (chyba za dużo nałożyłem) i właśnie dlatego zastanawiam się czy trzeba najpierw mocno zetrzeć/wypolerować tą warstwę. Na logikę trzeba dość porządnie wytrzeć resztki tłuszczu, żeby krem miał szansę się przyjąć, zgadza się? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie wyboru środków do pielęgnacji butów konsultowałem się już multirenowacja.pl, mam jednak jedno pytanie na szybko.

Zamierzam kupić zestaw Saphira: pasta/wosk, renowator, krem pommadier. Chciałbym jednak chociaż trochę ograniczyć ilość kupowanych specyfików. Myślałem dlatego o kupnie bezbarwnego pommadiera, a jedynie pasty w odpowiednich kolorach. Czy takie cięcie kosztów się sprawdzi, czy powinienem jednak kupić pommadiera w odpowiednich kolorach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zrobię tak jak mówicie, kupię kilka kremów, bezbarwną pastę i wezmę te produkty z Tarrago. Myślę, że buty się nie obrażą, że nie dostaną Saphira ;) Wilk syty i owca cała.

Ostatnie już chyba moje pytanie: czy nazwy kolorów u tych dwóch producentów się pokrywają (Saphir i Tarrago)?

Po zdjęciach butów pracownik z multirenowacji polecił mi z Saphira 37 (medium brown). Czy ktoś ma na tyle doświadczenia w temacie żeby mi powiedzieć, że z Tarrago też będzie pasować kolor medium brown?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.