Skocz do zawartości

MALA CZARNA


espresso

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś miesiąc temu miałem podobny dylemat i przeczytałem chyba wszystko na forum co dotyczy młynków. Najtańszy polecany na caffeprego jako pewny i sprawdzony sprzęt to i-mini, ale cena 700+, dla mnie pijącego kawę jedynie od czasu do czasu wydawało się trochę dużo. Dlatego też szukałem tańszej alternatywy, okazało się że może nią być młynek sprzedawany w sklepach Tchibo za cenę ~200PLN (zdjęcie poniżej). Ma stożkowe żarna, podobno znacznie lepsze od płaskich i daje się tuningować - zmniejszać odległość pomiędzy żarnami celem uzyskania odpowiednio drobnego przemiału. Po kilku tygodniach użytkowania jestem bardzo zadowolony, kawa smakuje znacznie lepiej niż z kupowanych w sklepie gotowych mielonek a krema na espresso jest więcej niż poprawna (dużą rolę poza kawą odgrywa tutaj fakt jak mocno dokręcę kolbę i jaką temperaturę ustawię na ekspresie). O dziwo młynki te nie zawsze są wystawiane na sklepie i raczej są towarem deficytowym. Swój kupiłem w CH w Czeladzi chyba M1, nie był wystawiony na sklepie, ale jak zapytałem sprzedawcę to się okazało, że mają je na zapleczu.

Młynki ręczne tez są na pewno dobrą opcją, tylko trzeba uważać, gdyż według przeczytanych opinii wiele z nich nie gwarantuje równego przemiału, ale tutaj już dsc pewnie więcej mógłby powiedzieć.

post-830-13658920630737_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem w przypadku mlynkow recznych jest niezbyt stabilne mocowanie zaren, przez, co wystepuja dosc spore luzy przy pustej lub prawie pustej komorze zaren. Oznacza to grubszy przemial w ostatniej fazie mielenia, co nie jest, az tak tragiczne, gdyz z grubszych drobin mniej sie wyciagnie podczas ekstrakcji. Jesli szloby w druga strone (przemial drobniejszy) problem bylby wiekszy, gdyz w procesie zaparzania doszloby do nadmiarnej ekstrakcji i nieporzadanych substancji w naparze.

Mlynkow recznych na rynku jest zatrzesienie, bardzo sporo mozna znalezc na ebayu czy allegro, jest mnostwo starych przed wojennych mlynkow, ale jakosciowo sa w wiekszosci srednie, maja slabe mocowania zaren itp. Podrzucony przeze mnie link to produkcja firmy Hario, bardzo znanej i szanowanej firmy, mozna kupowac w ciemno, rezultaty beda zadowalajace:)

Wyzej wspomniane zostalo forum caffeprego, dla ciekawskich swietne miejsce, jesli szukacie informacji na temat sprzetu i ogolnie kawy to warto zajrzec (chyba najwiekszy zbior informacji odnosnie kawy w polskim internecie).

Pozdrawiam,

dsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Budżet trudno określić ale ponieważ nie jest to naglący zakup to jestem otwarty na propozycje.

Z pozakawowych powodów chętnie bym tym razem zainteresował się młynkiem ręcznym.

Po pierwsze zazwyczaj parzę małe ilości kawy typu 1-2 filiżanki. Po drugie obecny elektryczny młynek zwyczajnie zajmuje sporo miejca na blacie kuchennym. Po trzecie aktualnie muszę mielić ziarna na poranną kawkę wieczorem :/ żeby nie budzić innych przy moim śniadaniu.

Tak więc skłaniałbym się ku ręcznemu ale dobrej jakości. Co do stopnia zmielenia - ja poza mocą ekstraktu nie rozróżniam przy parzeniu w kawiarce czy kawa była zmielona drobniej/grubiej. Ale może to wina małego wyrobienia (albo pory dnia ;) Z podobnych względów jak przy młynku i mojego przeświadczenia, że różnica w cenie, przestrzeni itd jest niewspólmierna do efektów i kosztów (uważam z bezsensowny zakup kiepskiego ekspresu ciśnieniowego a na dobry nie mam miejsca i środków) pozostanę przy prostej kawiarce.

(na kawę z ekspresu który mógłby równie dobrze służyć do produkcji przemysłowych diamentów mogę chodzić do kawiarni ;)

Jaki ewentualnie młynek wobec tego mógłbyś mi polecić? A może mylę się w którymś z założeń dotyczących ekspresu czy mielenia kawy? Na co zwracać uwagę (ceramiczne żarna, jakieś marki..)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki ewentualnie młynek wobec tego mógłbyś mi polecić? A może mylę się w którymś z założeń dotyczących ekspresu czy mielenia kawy? Na co zwracać uwagę (ceramiczne żarna, jakieś marki..)?

Kup po prostu Hario.

Co do rozpoznania sposobu mielenia w kawie, to przyczyna tkwi w małym doświadczeniu lub w błędach popełnianych na etapie parzenia (jeśli np. zbyt duże dawkowanie na tyle psuje parzenie, że niezależnie od grubości mielenia kawa jest zła lub kawiarka jest złej jakości). Tak czy inaczej, jeśli zaparzysz w identyczny sposób kilka kaw różniących się grubością mielenia i nie poczujesz różnicy, to znaczy, że błąd tkwi w zaparzaniu.

Zresztą, jeśli chcesz poczuć w kawę w pełni, a nie masz dobrego ekspresu, sprawdzonej kawy o znanej dacie palenia i tysięcy kaw doświadczenia, lepiej dokup sobie dripa Hario i pij przelewową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam sie z tym!!!! Na dobra kawe wpywaja wiele czynnikow: Kawa-ziarna (swiezosc ,gatunek),urzdzenia:mlynek i maszyna do kawy i stopien zmielenia, cisnienie w maszynie, ubicie zmielonej juz kawy(stopien zmielenia), woda i sam czlowiek ktory te kawe rob co niektorzy powiedza wilgotnosc powietrza.....itd

od samego mielenia kawy na pewno nie uzyskasz 100% produktu, chociaz jest to b.wazne....W Wloszech Barista chodzi 3 lata do szkoly uczac sie robienia pefekcyjnej Malej -Czarnej...!!!

d.s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam sie z tym!!!! Na dobra kawe wpywaja wiele czynnikow: Kawa-ziarna (swiezosc ,gatunek),urzdzenia:mlynek i maszyna do kawy i stopien zmielenia, cisnienie w maszynie, ubicie zmielonej juz kawy(stopien zmielenia), woda i sam czlowiek ktory te kawe rob co niektorzy powiedza wilgotnosc powietrza.....itd

od samego mielenia kawy na pewno nie uzyskasz 100% produktu, chociaz jest to b.wazne....W Wloszech Barista chodzi 3 lata do szkoly uczac sie robienia pefekcyjnej Malej -Czarnej...!!!

d.s.

Ale ja nie twierdzę, że uzyskasz dobry produkt! Możliwe przyczyny tego, że jest zły wskazałem tylko przykładowo. Dla jasności warto oczywiście dodać, że chodziło o parzenie kilku kaw z tej samej mieszanki równocześnie zmieniając tylko grubość mielenia. Wówczas można "poczuć różnicę" (co nie oznacza "uda Ci się zaparzyć dobrą kawę"). Z czym więc się nie zgadzasz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawą zajmuję się zawodowo, co za tym idzie pije dużo (za dużo).

Do domu lub małego biura polecam ekspresy automatyczne DeLonghi. Robią, jak na automat, naprawdę dobrą kawę. Kosztują znośnie, mocniejsze modele mają automatyczne spienianie mleka prosto do filiżanki, np. ESAM 4500. Najwyższe modele, poza dizajnem nie oferują nic nowego, imo nie warto dopłacać. Moi klienci znęcają się nad nimi bardzo mocno a mimo to dają radę, sam się dziwię :shock:

Zawsze gdy jestem w Złotych Tarasach zachodzę na espresso do Baristy, obsługa ekspresu zazwyczaj (czasami jest ktoś nowy i się doszkala) wie co robi.

post-1492-13658920652756_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, jaką kawiarnię w Warszawie moglibyście polecić?

Powiem szczerze, że nie znalazłem w Warszawie wiele takich, w których mógłbym z czystym sumieniem napić się espresso. Ograniczam się więc do kaw z mlekiem. Espresso tylko w domu lub w pracy, gdzie mam naprawdę dobry ekspres.

Co do DeLonghi, moim zdaniem, najlepsze ekspresy do domu. W klasie ekspresów budżetowych bardzo dobry jest DeLonghi EC 270 (ok. 500 zł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na kawie, ale bardzo mi smakuje kawa w Wayne's Coffee przy PAP-ie na Brackiej. Duży wybór rodzajów kaw oraz syropów do latte, dobre rogale, drożdżówki i ciasta. Mają też kartę zniżkową (10. kawa gratis).

Naprzeciwko jest Sir Arthur, więc przy okazji można skoczyć kupić fular ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Pozdrawiam wszystkich forumowiczow a takze fanatycznie pijacych ten czarny maly napoj, piszcie jakie macie maszyny ,jakich ziaren spozywacie, ubijanie mleczka do latte itd. mysle ze znajdzie sie paru ktorzy jak ja mala czarna stawiaja na wysoko w swoim szarym zyciu...

d.s.

Witaj!

Zauważyłem, że pasjonujesz się kawą. Dzisiaj kupiłem taki oto ekspres niskocisnieniowy:

http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/produ ... #/30149839

Czy mógłbyś coś doradzić, jeśli chodzi o technikę parzenia? W Internecie znalazłem sprzeczne informacje, w szczególności: czy nalana do ekspresu woda powinna być zimna czy może być ciepła? Nastawić wysoką czy niską moc grzania na kuchence elektrycznej?

Pozdrawiam!

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Hi Kynio, woda do zbiorniczka(czy zimna,ciepla i tak ja podgrzewsz,najwazniesze musi byc dobrej jakosci), nie moze byc przelany zawor cisnieniowy(jest z boku dzbaneczka). Gdy zacznie woda wrzec i przelewac sie do gornego zbiorniczka zdejmujemy z ognia i sama dojdzie....jesli przegapisz ten moment to kawa bedzie smakowala na lekko przypalona....

testowac i jeszcze raz testowac, nie zapominaj o ziarnie-grubosci zmielenia i sily ubicia kawy.POWODZENIA

d.s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
  • 3 months later...

Do utworzenia tego wątku zdopingowały mnie trzy rzeczy: Nowy Rok :) , fakt, że jeszcze nikt nie poruszył tej kwestii oraz wypowiedź kolegi dsc w wątku cmdns. Zatem:

Jaka jest Wasza ulubiona kawa?

Jaką lubicie pić? z mlekiem, bez, z jakimi dodatkami itd.

Ulubieni producenci lub tacy których możecie polecić

Jak oceniacie sprzedawaną w Polsce kawę? (Pytanie podchwytliwe, szczególnie w kontekście wypowiedzi kolegi dsc :) )

Przydatne linki do sklepów z kawą

I tak ogólnie, czy są wśród naszych forumowiczów smakosze kawy :)

Mnie osobiście przypada w udziale próbowanie kaw w sieciówkach i zakochałem się w Cafe Nero. Podczas wizyt w Londynie wydaliśmy z małżonką ciężkie pieniądze (w przeliczeniu na złotówki :) ) na Mochę. Dlatego ucieszyłem się, gdy przejęli Green Caffe w Warszawie. Dzięki temu mamy namiastkę wspomnień, tu, w kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kawy to 2 faworytów:

-"Kawa ze Lwowa" -> mój brat tam studiuje więc przywozi, naprawdę jest nieziemsko aromatyczna i wyrazista

- czerwona Illy -> przyjemny zapach (choć nie tak intnsywny jak w tej ze Lwowa) i ciekawy czekoladowy posmak zostaje w ustach po przełknięciu

Kawę piję czarną i gorzką, beż żadnych dodatków i taka mi smakuje najbardziej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Uzywam od wielu juz lat Hausbrandt -Nonnetti,od czasu do czasu uciekam na chwilke do innych producentow tylko po to zeby powrocic i dalej delektowac i poznawac kawe na nowo,smaki jakie mi sewruje, to lekki posmak czekolady z wanilia.Dlatego tez nie potrafie uciec wracam ciagle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim kawa musi byc swiezo palona i swiezo mielona przed zaparzaniem. Druga sprawa to odpowiednie mielenie, co w zaleznosci od metody zaparzania moze oznaczac przemial rownomierny (wszelkie metody 'zalewane' z dlugim czasem parzenia) lub mocno zroznicowany pod wzgledem wielkosci drobin (espresso). Trzecia sprawa to woda, jako, ze kawa to w 98% woda.

Polece SQM, linkowany juz wczesniej przeze mnie:

http://shop.squaremilecoffee.com/

jest jeszcze skandynawska szkola palenia, ale ceny przesylki sa zazwyczaj kosmiczne.

Pozdrawiam,

dsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panów!

Jestem czytelnikiem forum już jakiś czas. Nie znalazłem wątku "przywitaj się" więc witam się pierwszym postem, nieprzypadkowo w wątku o kawie, bo bardzą ją lubię.

Piję od wielu lat, za dużo - ale staram się ograniczać. Spokojnie mogę napisać, że jestem uzależniony :)

Kawę ziarnistą kupuję od rodzimych wypalaczy (Mastro Antonio, Karoma) ceny trafiają się niższe niż za "dobrej" jakości popularną mielonkę/ziarnistą - o zapachu, body czy aftertaste nawet nie będę pisał - bo nie ma co porównywać.

Ekspresy tylko kolbowe - z automatów nie wyciśnie się tego co trzeba, fakt są wygodne - ale po odrobinie wprawy można dość szybko robić strzała z kolbowca. Mam ze trzy, w tym mojego flagowca Astorię CKE (z wymiennikiem ciepła).

Zaczynam z rana od cappu, później doppio albo espresso, w pracy jakieś eksperymenty z przelewaniem/pour over (ostatnio za pomocą wietnamskich filtrów Phin - polecam są na allego za kilkanaście złotych, ciekawa alternatywa dla drippera lub kafeterki). No i na koniec jakaś spokojna americana. Staram się nie przekraczać 4-5 doz 7g. na dobę, faszerując się przy tym magnezem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.